ο Ερρίκος Η΄, ο Ερρίκος ο Όγδοος

Earion

Moderator
Staff member
Υπάρχουν φορές που δεν χρειάζεται —π.χ. όταν πρόκειται για απλή αναφορά ή απαρίθμηση, ή γενικά όταν το ύφος είναι πιο επίσημο— και φορές που χρειάζεται —π.χ. όταν πρέπει να γίνει αντιδιαστολή: ο Λουδοβίκος ο ΙΔ΄, αντίθετα με τον Λουδοβίκο τον ΙΓ΄, ήταν τούτο ή εκείνο— ή όταν το ύφος είναι χαλαρό (όταν επιτρέπεται να παίξουμε, όπως παίζουν όσοι λένε «πασοκιστί»: ο Κώστας ο Λαλιώτης, ο Κωνσταντίνος ο Μπογδάνος, κ.τ.τ.).
 
Εννοώ ότι βάζω κεραία, τον ξεχωριστό αυτό χαρακτήρα που προορίζεται ακριβώς για αυτή τη δουλειά. Όπως λέει και η σχετική συζήτηση στη Βικιπαίδεια: "Το σύστημα unicode έχει ξεχωριστούς χαρακτήρες για τον τόνο (΄), την απόστροφο (') και την κεραία (ʹ). Το σωστό είναι η χρήση του συμβόλου που υπάρχει ( ʹ U+0734 ) μεν στο σύστημα γραφής, αλλά δεν υπάρχει στο πληκτρολόγιο". Κι επειδή δεν έχει συντόμευση το πληκτρολόγιο κι επειδή δεν τον χρησιμοποιώ πολύ συχνά, τον κάνω απλώς copy paste.
Ε όχι και το μόνο! Κι εγώ μόνο prime βάζω, μέσω του μενού Insert > Symbol τού Word (ή ενίοτε κι απ' το Character Map γενικότερα).
Έγινε λάθος και παρανόηση. Το λάθος: η κεραία δεν είναι ο χαρακτήρας U+0734 αλλά ο U+0374 (ʹ)· ο αμέσως δε επόμενος χαρακτήρας είναι ο U+0375 (͵), για τις χιλιάδες (που έγραφε και ο Νίκελ πιο πάνω). Η παρανόηση: η κεραία είναι ξεχωριστός χαρακτήρας όχι μόνο από τον τόνο (΄) —την οξεία δηλαδή— αλλά και από το prime, που είναι ο U+2032 (′).

Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να συγκρατήσω πάνω από δυο-τρεις αριθμητικές συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο, κυρίως τις Alt+0150 και Alt+0151 για τις δύο παύλες, οπότε αγγαρευόμουν κι εγώ με αντιγραφές και καρτέλες συμβόλων. Όταν λοιπόν διαπίστωσα πέρυσι ότι είχα χάσει κι αυτές τις λίγες, διότι λειτουργούν μόνο με τα αριθμητικά πλήκτρα στα δεξιά του πληκτρολογίου —τα ίδια πλήκτρα που είχα μόλις αποφασίσει ότι δεν χρειαζόμουν όταν διάλεγα μοντέλο «tenkeyless» για οικονομία χώρου— στράφηκα σε μια πιο δραστική λύση: το AutoHotKey. Μου πήρε καιρό να το μάθω, αλλά κατέληξα να αναπρογραμματίσω σχεδόν εξ ολοκλήρου και τις τρεις διατάξεις πληκτρολογίου που χρησιμοποιώ, προσθέτοντας διακριτικά στην αμερικανική (π.χ. â, ù, ş, ø, Đ, ğ, Å, ), βελτιώνοντας κάποιες υπερβολές της ελληνικής πολυτονικής και προσαρμόζοντας τα σύμβολα της γερμανικής ώστε να ταιριάζουν όσο γίνεται με τις άλλες δύο (γιατί αλλιώς δεν βρίσκεις τίποτα). Και σε όλες προσέθεσα διάφορα χρήσιμα σύμβολα, οπότε έχω εύκολη πρόσβαση σε παύλες, κεραίες, τόνους των λεπτών, αποσιωπητικά, βούλες, σύμβολα πολλαπλασιασμού κι ένα σωρό άλλα. Δεν είναι τέλειο το σύστημα —καμιά φορά σκαλώνει λίγο— όμως μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έγινε λάθος και παρανόηση. Το λάθος: η κεραία δεν είναι ο χαρακτήρας U+0734 αλλά ο U+0374 (ʹ)· ο αμέσως δε επόμενος χαρακτήρας είναι ο U+0375 (͵), για τις χιλιάδες (που έγραφε και ο Νίκελ πιο πάνω). Η παρανόηση: η κεραία είναι ξεχωριστός χαρακτήρας όχι μόνο από τον τόνο (΄) —την οξεία δηλαδή— αλλά και από το prime, που είναι ο U+2032 (′).
To Insert > Symbol > Prime πάντως το U+2032 βάζει (που μπαίνει και με το Alt-X).
 
To Insert > Symbol > Prime πάντως το U+2032 βάζει (που μπαίνει και με το Alt-X).
Δεν νομίζω ότι αυτό διαφέρει από τα όσα έγραψα… Το U+2032 είναι όντως το prime, που στον Μπρίνγκχερστ το βρίσκω ως «πρώτο» και συμβολίζει τα πρώτα λεπτά· αυτό που επεσήμανα είναι ότι το prime διαφέρει από την κεραία των ελληνικών αριθμητικών (Αʹ, ιστʹ), η οποία στο Unicode είναι το U+0374 και φέρει την ονομασία «Greek Numeral Sign, dexia keraia».
 
Top