με το μανδύα του οπαδισμού = under the guise of fandom

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν είπε «με το μανδύα» ή «με το πρόσχημα», «του οπαδισμού» ή «του φανατισμού», γιατί μου τα μπέρδεψαν στις ειδήσεις, αλλά ήταν χρειαζούμενη και ευπρόσδεκτη η πρωτοβουλία του Προέδρου της Δημοκρατίας για την εξάλειψη της βίας στα γήπεδα.
http://sports.in.gr/football/article/?aid=1231059082

Ο Μαρινάκης υποσχέθηκε σε γηπεδική γλώσσα: «Πρόεδρε, είμαι αποφασισμένος να το λήξουμε».

Ενδιαφέρον έχει η αμηχανία του συντάκτη: «Συγκλονιστική ήταν η μαρτυρία της άτυχης σεκιούριτι Ανδρονίκης Τυχερού...»

Τι να πει κι αυτός; «Η σεκιουριτού», γενική;
 
Σόρι που θα στο χαλάσω, αλλά ως γνωστόν τέτοιου τύπου πρωτοβουλίες, και δη από Προέδρους Δημοκρατίας, ξεχνιούνται την άλλη μέρα κιόλας.
«Τώρα τι κάνουμε;» ρώτησε ο κ. Παπούλιας τον Ανδρέα Λοβέρδο και ο υπουργός απάντησε: «Θα
την εξαφανίσουμε την βία»!
Πρόσεχε μη σκίσεις κανένα καλσόν... (σε γηπεδική γλώσσα πάντα)
Όπως ακριβώς εξαφανίστηκε το νέφος μέσα σε 100 ημέρες, πριν από τριάντα τόσα χρόνια.

(Γιατί δεν φοράει σακάκι ο Λύμπε; :))
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν μου το χαλάς, Στάθη. Αν πίστευα ότι θα γίνει καμιά ριζική αλλαγή, δεν θα το έβαζα στο ελληνοαγγλικό. Θα έφτιαχνα υποφόρουμ «Χαράς πανηγύρια». :D

Θα πει κανείς της σεκιουριτίνας;
 

daeman

Administrator
Staff member
Της σεκιουρίτας, κατά τη señorita ή της σεκιούριτας, λατινοφανώς. ;)

Όσο για την εξαφάνιση της βίας από τα γήπεδα πάει (in the sky) πολύς καιρός που το φαινόμενο αντιμετωπίζεται, ξανααντιμετωπίζεται, ξαναμανααντιμετωπίζεται, ξαναμαναματααντιμετωπίζεται...
 
Top