μετόπη (λεωφορείου)

nickel

Administrator
Staff member
Αφού πω ότι πολλοί γράφουν τη μετόπη με -ω- επειδή την μπερδεύουν με το μέτωπο (με αποτέλεσμα να ζητάω μετόπη και να μου προτείνει το Google τη λανθασμένη γραφή), θέλω να σας ρωτήσω τι μπορεί να είναι σε αυτοκίνητο — για την ακρίβεια, σε λεωφορείο. Από την περιγραφή, καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι κάτι που βρίσκεται αμέσως κάτω από το τζάμι. Αν ξέρετε τι είναι και ιδίως αν ξέρετε πώς το λένε στα αγγλικά, μπορεί να πάω και νωρίτερα για ύπνο...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στην τύχη, μήπως είναι το bus destination sign;


http://www.shutterstock.com/pic-4883770/stock-photo-bus-destination-sign.html


Στο leoforia.gr έχει λεζάντα: Η μετώπη [έτσι] έτοιμη για το δρομολόγιο!


Τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ είναι βαμμένο με πράσινα χρώματα και στην μετώπη
[πάλι έτσι] τους έχουν επιγραφή με τον τόπο προορισμού ή προέλευσης.


Γενικά πάντως στα αυτοκίνητα, η μετώπη είναι άλλο πράγμα.
Με χτυπούνε και μαθαίνω.

 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν αποκλείεται να δίνουν μια νέα σημασία στη μετόπη, επηρεασμένη από το μέτωπο, έστω κι αν η μετόπη των αρχαίων κτισμάτων βγαίνει από την οπή «τρύπα» και είναι το κενό ανάμεσα στα τρίγλυφα. Στο δικό μου κείμενο η μακαρίτισσα διέσχισε «κάθετα το οδόστρωμα όχι από διάβαση πεζών αλλά μπροστά από την ψηλότερη σε σχέση με το ύψος της *μετώπη του λεωφορείου». Αυτό έχει σχέση με την ορατότητα του οδηγού, άρα εικάζω ότι περιγράφει το ύψος της μάσκας (;).


Μπράβο! Στις εικόνες των αμαξωμάτων η μετόπη είναι αυτό που εγώ λέω μάσκα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τότε θα είναι η κλασική (για αυτοκίνητα, έτσι; όχι ιστορικά) μετόπη, το τμήμα κάτω από το παρμπρίζ του λεωφορείου, οπότε αφού αυτή ήταν χαμηλότερα, δεν την έβλεπε ο οδηγός.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Άλλο μετόπη, άλλο μάσκα.

  • [*=1]μάσκα = grille (US), grill
    [*=1]μετόπη = fascia (US), front fascia
Υπάρχει και η μετόπη του θαλάμου επιβατών, που είναι το διαχωριστικό ανάμεσα στον χώρο του κινητήρα και αυτόν των επιβατών (παίζει και ρόλο θερμικού διαφράγματος) = scuttle.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο και να αίρεται η απροσδιοριστία. Next step, quantum mechanics!


Σας μερσώ όλους και όλες.
 
Top