κομοδινί

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχουμε βέβαια ολόκληρο νήμα για χρώματα, αλλά δεν έχουμε καταλήξει σε καμιά αγγλική μετάφραση για το κομοδινί. Στα γαλλικά λέγεται brun bureau, αλλά στα αγγλικά;

Να διευκρινίσω ότι ψάχνω ανάλογη απόδοση, χιουμοριστική. Η φράση που έχω να μεταφράσω είναι:
Εγώ τουλάχιστον, αγάπη μου, δεν βάφω το μαλλί μου κομοδινί.
 

SBE

¥
Επειδή δεν ξέρω καν τι χρώμα είναι το κομοδινί, πέρα από το ότι είναι καφέ, γίνεται να δούμε κανένα δείγμα;

ΥΓ Με το ζόρι θυμάμαι ότι ακαζού είναι το τελείως σκούρο καφέ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δείγμα υπάρχει στο γαλλικό σάιτ με το brun bureau. Αλλά όταν λέμε ότι κάποιος βάφει το μαλλί του κομοδινί, εννοούμε ότι είναι ένα κακόγουστο και αφύσικο καφετί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως είναι αρκετά αστείο το carrot brown (για χρώμα μαλλιών...). Άλλωστε, καροτί και κομοδινί δεν είναι παρεμφερή χρώματα μαλλιών;
 
Κομοδινί ήταν η λέξη που είχε χρησιμοποιήσει ο Λάκης Λαζόπουλος για να περιγράψει το χρώμα των μαλλιών της κυρίας αυτής παλαιότερα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AE%CE%B3%CE%B1


Το καροτί δυστυχώς ή ευτυχώς είναι χρώμα που έχω δει συχνά να φοριέται από νέες κοπέλες στο μαλλί... οπότε δεν είμαι σίγουρος για την πρότασή σου, δόκτορα. :)
 

unique

Member
Ωστόσο δεν γνωρίζουμε αν η περιγραφή συνοδεύεται από εικόνα. Σ' αυτή την περίπτωση τα χρώματα θα πρέπει να ταιριάζουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το κομοδινί αλλάζει απόχρωση ανάλογα με τον ομιλητή και το χρώμα των κομοδίνων με τα οποία μεγάλωσε. Το δικό μου κομοδινί δεν έχει καθόλου πράσινο μέσα, είναι ένα σκούρο καροτί.

Για τη μετάφραση: brown like your desk (καμία δέσμευση, δεν ξέρουμε το χρώμα του γραφείου του).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ωστόσο δεν γνωρίζουμε αν η περιγραφή συνοδεύεται από εικόνα. Σ' αυτή την περίπτωση τα χρώματα θα πρέπει να ταιριάζουν.
Δεν έχει σημασία το πραγματικό χρώμα των μαλλιών του ατόμου. Αυτός που το λέει κάνει χιούμορ. Είναι ο αστείος της παρέας, και απευθύνεται σε κοπέλα που έχει βαμμένα τα μαλλιά της καστανοκόκκινα.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Εγώ τουλάχιστον, αγάπη μου, δεν βάφω το μαλλί μου κομοδινί.
[...] Αλλά όταν λέμε ότι κάποιος βάφει το μαλλί του κομοδινί, εννοούμε ότι είναι ένα κακόγουστο και αφύσικο καφετί.

Κλέβω λίγο από δω, λίγο από κει, λίγο το δαιμόνιο, λίγο το κρασί:

At least, my dear, I don't dye my hair that cheesy bullshit brown.
 
Top