κατσίκια ελεύθερης βοσκής

Εκεί στη Σκόπελο λοιπόν, έχει κατσίκια ελεύθερης βοσκής.

free-range goats κάπως δεν μ' αρέσει γιατί αυτά δεν είναι περιορισμένα - μάλλον το "ελεύθερης βοσκής" είναι λανθασμένος όρος για τα συγκεκριμένα ζώα - αυτά κυκλοφορούν παντελώς ελεύθερα.

Σκέφτομαι το free-grazing.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Παραθέτω τα δικά μου ευρήματα (οι αριθμοί στις παρενθέσεις δείχνουν ευρήματα στο uk και στα google books):

  • free-ranging goats (52 - 245)
    Free-ranging goats are those that are able to roam freely (or within a large confine) but non-breeding or where breeding is controlled.
  • free-range goats (89 - 64)
    We are a young family business using milk produced by our own free-range goats to make artisan cheeses on the farm.
  • free-roaming goats (34 - 46)
    Free-roaming goats eat young tree shoots, so the forest is not being renewed as much as it could be. (On Ikaria)
  • free-grazing goats (8 - 23)
    Our pasteurised cheeses are made daily, using fresh milk from our free-grazing goats.

Όλα καλά. Η προσωπική μου προτίμηση είναι το free-roaming, αλλά είναι ιδιοσυγκρασιακή.
 
Άρα σωστά το έχω στο μυαλό μου το free-range ως "ελεύθερης βοσκής" όπου τα ζα είναι ελεύθερα να τρων ό,τι θέλουν, αλλά περιορισμένα με μάντρα / πλέγμα κλπ.

ΟΚ. Τώρα το αντίθετο... πως τα λεν στα Ελληνικά αυτά τα ζώα που είναι ελεύθερα να κυκλοφορούν αλλά τα εκμεταλλευόμαστε (λ.χ. αγελάδες). Ελεύθερης βόσκησης;
 
Top