metafrasi banner

κάθετος και κατακόρυφος

Elsa

¥
Σαν (ως) μηχανικός (αλλά και σαν γυναίκα, που έλεγε και η παλιά διαφήμιση :D), προτιμώ σαφώς και επιμόνως την κατακόρυφη, όταν εννοώ «κάθετη στην οριζόντια». Και διορθώνω ευγενικά το «λάθος», όπου με παίρνει (στα παιδιά μου π.χ. :inno: )

Και η γνωστή άσκηση, ευτυχώς, λέγεται ακόμα κατακόρυφο:

 

nickel

Administrator
Staff member
η κατακόρυφος (στη γυμναστική) = handstand

Στο αρχικό κείμενο την είχα βάλει στο θηλυκό, πάντως. Ελπίζω να μην πειράζει.


Στα βιβλία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου υπάρχει ωραίο κεφάλαιο με ορολογία του πλοίου:
http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/maritime/FILES/biblia/biblia/naytikh_texni_a/kef02.pdf

Μήκος μεταξύ Καθέτων (Length Between Perpendiculars)
Είναι το μήκος ή η απόσταση που μετριέται μεταξύ της πλωριάς και της πρυμνιάς κάθετης. Αυτό το μήκος, ως στοιχείο του πλοίου, χρησιμοποιείται κυρίως σε υπολογισμούς διαγωγής και ευστάθειας του πλοίου, χωρίς να έχει άλλη πρακτική χρήση.
 

SBE

¥
Πλήρες όνομα της άσκησης, κατακόρυφος στήριξη.
Πάει σετ με την αυχενική στήριξη (κεράκι) και την τριγωνική στήριξη (αυτό της γιόγκας με το κεφάλι)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το οξύμωρο είναι ότι ονομάζεις κάθετο την κατακόρυφη, όταν η οριζόντιος είναι κάθετος στην κατακόρυφη.
Δεν το συνεχίζω, διότι προφανώς αυτά που έχω πει είναι πιο δύσκολα απ' όσο νόμιζα. Μόνο θα αξιοποιήσω μια πλάκα που γίνεται με τον δόκτορα. Όταν λέω «κάθετη κάτι», αυτός ρωτάει πειρακτικά: «Κάθετη σε τι;». Λέω «κάθετη πτώση», ρωτάει αυτός «κάθετη σε τι;». Λέτε «πλάγια κάθετος», ρωτάω εγώ «κάθετος σε τι;».

Quick question: είναι μια κάθετη κατηφόρα στην Λαμπράκη. Τι εννοώ;
Θα μπορούσα να σου πω τι εννοείς αν έλεγες: «Είναι μια κατηφόρα κάθετη στη Λαμπράκη».
 
Δεν το συνεχίζω, διότι προφανώς αυτά που έχω πει είναι πιο δύσκολα απ' όσο νόμιζα. Μόνο θα αξιοποιήσω μια πλάκα που γίνεται με τον δόκτορα. Όταν λέω «κάθετη κάτι», αυτός ρωτάει πειρακτικά: «Κάθετη σε τι;». Λέω «κάθετη πτώση», ρωτάει αυτός «κάθετη σε τι;». Λέτε «πλάγια κάθετος», ρωτάω εγώ «κάθετος σε τι;».

Κάθετος σε μια άλλη πλάγια γραμμή, προφανώς*, αν και δεν είναι αυτό το θέμα, γιατί εδώ το "κάθετος" σημαίνει "σχεδόν κάθετος", δηλαδή "σχεδόν κατακόρυφη". Δεν βλέπω μεγάλο τράβηγμα έννοιας στο "σχεδόν κάθετος", αν θυμηθούμε πόσο τέντωμα έννοιας έχουν φάει άλλες λέξεις, όπως π.χ. ο τρελός (από αυτός που τρέμει έγινε ο παλαβός).


* και συγκεκριμένα, κάθετος στην αριστερή διαγώνιο της οθόνης σε ανάλυση 5:4, σε πλάγια arial. Το κλασματικό σύμβολο μπορεί να είναι κάθετο στην διαγώνιο σε αναλύσεις μέχρι και 17:9, ανάλογα την γραμματοσειρά.

Θα μπορούσα να σου πω τι εννοείς αν έλεγες: «Είναι μια κατηφόρα κάθετη στη Λαμπράκη».

Χαίρω πολύ. Τσιμπάω από τον ιστό:

"Έτρεχαν σαν μαντράχαλοι κατεβαίνοντας την Καλλιδρομίου στρήτ και παρολίγον ατύχημα γιατί βέβαια ένα τζιπ κατέβαινε απότομα την κάθετη κατηφόρα και ο σκύλος τραβούσε με πείσμα".

Εννοεί την κατηφόρα με μεγάλη κλίση ή μια κατηφόρα κάθετη στην Καλλιδρομίου; Φυσικά ξέρουμε και οι δυο τι εννοεί· αλλά, αν θέλουμε να είμαστε ψείρες, τότε είναι διφορούμενο.
 
Top