είδη εξοχής και περιπάτου

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσε να αποδοθεί αυτή η έκφραση; Βασικά το "είδη περιπάτου" με προβληματίζει περισσότερο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι περικλείει.
Ευχαριστώ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περιλαμβάνεται σε κατάλογο; Πρόκειται για κάποιο κατάστημα;
 
Βασικά είναι ενα νομικό κειμενο και αφορά μια εταιρεία που μεταξύ αλλων εμπορεύεται και αυτά τα είδη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ρωτάω επειδή μόνο τρία πράγματα βρίσκω να χαρακτηρίζονται "περιπάτου": μπαστούνια, παπούτσια και βρεφικά καρότσια.

Edit: Συμφωνώ με τον Αζιμούθιο για το hiking. Αν και δεν θα μετέφραζα το hiking ως "περίπατο", φαίνεται πως έχει αποδοθεί έτσι στα ελληνικά.
 
Εγω νομίζω μπαστούνια γιατι μεταξύ αλλων έχει και είδη καπνιστου, αναπτήρες κ.λπ
 

Earion

Moderator
Staff member
Τον παλιό καιρό, προτού επικρατήσουν τα χάικινγκ κ.τ.τ., υπήρχαν οι εκδρομικοί - πεζοπορικοί σύλλογοι στην Αθήνα και σε πόλεις της επαρχίας. Τι άλλο από πεζοπορία είναι το χάικινγκ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς αυτό εννοούσα: δεν θα μετέφραζα το hiking ως περίπατο, αλλά ως πεζοπορία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πάλι, σκανάροντας στα γκουγκλοευρήματα τα «είδη περιπάτου» (πολύ κοντά όλα στα «είδη βρεφανάπτυξης») έπεσα και σ' ένα ορφανό, από την Ημερησία: «Eν είδη περιπάτου, τα αμερικανικά στρατεύματα έφθασαν χθες στο κέντρο της Bαγδάτης». Παντέρμες δοτικές. Σαν να έκαναν περίπατο ή με αμφίεση περιπάτου;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ε λοιπόν, ναι, μια προμενάντ έκαναν οι άνθρωποι :rolleyes::


Promenade 1913 - August Macke​
 
Top