αγόρι

SBE

¥
Όχι κι όλους! Μόνον τους μισογύνηδες μόδιστρους που προκρίνουν το ανορεξικό πρότυπο (κι η χρήση εδώ του «άντρας» συνήθ. καταχρηστικά), κι εκείνους που θέλουν μια γυναίκα-τρόπαιο για να την περιφέρουν (την ίδια ώρα που ξερογλείφονται πάνω απ' τα πιασίματα της ιδιαιτέρας τους). :p

Έστω, το αλλάζω σε "θα είχε δελτίο καιρού στην τηλεόραση".

Ή θα ήταν ιδιαιτέρα κάποιου με σύζυγο με πιασίματα

ΥΓ Πάντως, αστεία- αστεία, μια που πήγαμε σε αυτό το θέμα τη δεκαετία του '90 είχαμε χαζέψει ομαδικώς εμείς οι απ'έξω από το πόσο έμοιαζε να ελαττώνεται το βάρος των Ελληνίδων. Τα τελευταία χρόνια όμως όλο ακούω για παχυσαρκία σε άνοδο στην Ελλάδα, ειδικά στις γυναίκες (και το βλέπω κιόλας). Αμάν πια, των άκρων είμαστε!
 
Δεν μπορεί, κάπως θα "χωρέσουν" και οι Ελληνίδες στην εξελικτική διαδικασία που θέλει τις γυναίκες να ομορφαίνουν :)
 

SBE

¥
Οι Ελληνίδες δεν έχουν ανάγκη, ενώ όπως λέει το ανέκδοτο, έχεις δει τις Αγγλίδες;

Πάντως τους πιο εμφανίσιμους ανθρώπους τους συνάντησα στην Καλιφόρνια. Όχι γενικά στις ΗΠΑ. Στην Καλιφόρνια.
 
Πράγματι δεν έχουν.

(Ρητορική ερώτηση) Στους εμφανίσιμους βάζεις και τον κυβερνήτη;
 

SBE

¥
Πράγματι δεν έχουν.

(Ρητορική ερώτηση) Στους εμφανίσιμους βάζεις και τον κυβερνήτη;
:D Όντως ρητορική ερώτηση, ειδικά αφού μετά από τόσα ρετουσαρίσματα δεν είναι όπως θα ήταν αν δεν είχε κάνει ρετουσαρίσματα και αδυνατούμε να εκφέρουμε γνώμη.

Αναφερόμουν στις φάτσες που συναντάς στο δρόμο, όχι στους επώνυμους :cool:
 
Αkoro....Η λέξη απαντάται σε μυκηναϊκές πινακίδες = αγρός.

Το πρώτο επάγγελμα του σύμπαντος κόσμου είναι Αγρότης.... το άρεν παιδί τής οικογένειας υποχρεωτικά Αγρότης.

Akoro, Akori, Αγόρι.....Το το θυληκό παιδί της οικογένιας ή κόρη, από τη Δωρική προφορά του ονόματος KUROS (Κούρος) = ο δημιουργός θεός Aκόμα και σήμερα σε πολλά μέρη της Ελλάδος λένε: "ένα παιδί, και μία Κόρη = Θεά.....!
 

nickel

Administrator
Staff member
Φίλτατε, στη Λεξιλογία δεν μας αρέσει η δημοσίευση ατεκμηρίωτων απόψεων. Η προέλευση του αγοριού είναι γνωστή από τη δουλειά και την τεκμηρίωση σοβαρών επιστημόνων. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναζητάτε απαντήσεις που δεν έχουν καμία τεκμηρίωση. Και, καλά, ας πούμε ότι στη γλώσσα αυτό δεν βλάπτει την υγεία, εκτός αν εξοργίσετε πολύ κανέναν ετυμολόγο. Σε άλλους τομείς, όπως στην υγεία, είδαμε πού μπορεί να οδηγήσει ο ανορθολογισμός.

Η ετυμολογία του αγοριού στο ΛΚΝ:
[μσν. αγόρι(ν) υποκορ. του ελνστ. ἄγωρος ‘νεαρός’ < αρχ. ἄωρος με ανάπτ. μεσοφ. [γ] για αποφυγή της χασμ. (δες άγουρος, πρβ. μσν. άγουρος `άγουρος, αγόρι΄)· αγόρ(ι) -αρος]
 
Φίλτατε, στη Λεξιλογία δεν μας αρέσει η δημοσίευση ατεκμηρίωτων απόψεων. Η προέλευση του αγοριού είναι γνωστή από τη δουλειά και την τεκμηρίωση σοβαρών επιστημόνων. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναζητάτε απαντήσεις που δεν έχουν καμία τεκμηρίωση. Και, καλά, ας πούμε ότι στη γλώσσα αυτό δεν βλάπτει την υγεία, εκτός αν εξοργίσετε πολύ κανέναν ετυμολόγο. Σε άλλους τομείς, όπως στην υγεία, είδαμε πού μπορεί να οδηγήσει ο ανορθολογισμός.

Η ετυμολογία του αγοριού στο ΛΚΝ:
[μσν. αγόρι(ν) υποκορ. του ελνστ. ἄγωρος ‘νεαρός’ < αρχ. ἄωρος με ανάπτ. μεσοφ. [γ] για αποφυγή της χασμ. (δες άγουρος, πρβ. μσν. άγουρος `άγουρος, αγόρι΄)· αγόρ(ι) -αρος]

Στήν Γραμμική Β, συναντάμε τη λέξη AKORO που έχει μεταφραστή στήν νέα ελληνική, ΑΓΡΟΣ

Η λέξη αkorό παντάται καί σε μυκηναϊκές πινακίδες που σαφώς εννοούν αγρός.
"Η Βύβλο μας ομιλεί γιά Ένα Καλό και ένα Κακό Υιό του Αδάμ (γής) και της Εύας εξέλιξης.
Aπό Έυα και "EVA δωρικά" έχουμαι EVOLUTION = εξέλιξη.
Ο Άβελ έχει γίνει βοσκός (Ο πρώτος βοσκός του σύμπαντος κόσμου) Του αρέσει να φροντίζει αρνάκια ενώ ο Κάιν, Γεωργός
(Όλα αυτά είναι συμβολικά βεβαίως-βεβαίως )
Το πρώτο επάγγελμα του σύμπαντος κόσμου είναι Γεωργός (Αγρότης) με μεγάλη διαφορά από τους Βοσκούς επομένως, το άρεν παιδί τής οικογένειας υποχρεωτικά Αγρότης (Φανταστείται να είχατε οικογένεια στην εποχή του Νώε)
Akorό, Akόrι, Αγόρι.....Το το θυληκό παιδί της οικογένιας κόρη από KUROS = ο δημιουργός θεός, ακόμα και σήμερα σε πολλά μέρη της Ελλάδος λένε "ένα παιδί και μία Κόρη = Θεά.....!
Για να καταλάβουμε τή σωστή έννοια του ονόματος της Δωρικής προφωρας KUROS και Ιωννικής Κούρος, πρέπει να πάμε στην Αγγλική που είναι Δωρική προφορά της Ελληνικής γλώσσας, στο λεξικό τους. από το Δωρικό "Kuros" έχουμαι το Ιωννικό Κύριος..και κυρά = οικοδέσποινα. Πάρα πολλές λέξεις είναι παρεξηγημένες
Από KUROS επίσης εχουμε Κύριος, Κηρύκειο, Κυρία, Κόρη, Κουραμπιές, Κουράδι (στην Κρήτη) Κουρέας Κύρος (πέρσης Βασιλιάς) και πολλά άλλα ονόματα.
Και εμένα δεν μου αρέσουν πολλά πράγματα όμως προσπαθώ να διορθώσω όσα μπορώ,
Με άπειρο σεβασμό και αγάπη
Παντελής.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αγαπητέ, φοβάμαι πως ούτε ένας (μα ούτε ένας) ισχυρισμός σας δεν είναι έγκυρος. Μη μου πείτε ότι «είναι άλλη μια θεωρία». Δεν είναι καν θεωρία, συγκροτημένη και με συνοχή. Είναι ένα συνονθύλευμα ασυναρτησιών (Και —συγχωρήστε με— δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να τις διαλύσω μία μία). Μη δίνετε πίστη σε ό,τι διαβάζετε.
Με άπειρο σεβασμό και αγάπη,
Earion

(Και επιμεληθείτε, παρακαλώ, λίγο την ορθογραφία σας).
 
Φίλτατε, στη Λεξιλογία δεν μας αρέσει η δημοσίευση ατεκμηρίωτων απόψεων. Η προέλευση του αγοριού είναι γνωστή από τη δουλειά και την τεκμηρίωση σοβαρών επιστημόνων. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναζητάτε απαντήσεις που δεν έχουν καμία τεκμηρίωση. Και, καλά, ας πούμε ότι στη γλώσσα αυτό δεν βλάπτει την υγεία, εκτός αν εξοργίσετε πολύ κανέναν ετυμολόγο. Σε άλλους τομείς, όπως στην υγεία, είδαμε πού μπορεί να οδηγήσει ο ανορθολογισμός.

Η ετυμολογία του αγοριού στο ΛΚΝ:
[μσν. αγόρι(ν) υποκορ. του ελνστ. ἄγωρος ‘νεαρός’ < αρχ. ἄωρος με ανάπτ. μεσοφ. [γ] για αποφυγή της χασμ. (δες άγουρος, πρβ. μσν. άγουρος `άγουρος, αγόρι΄)· αγόρ(ι) -αρος]
Σοφολογιότατε Κύριε "NICKEL"
θέλω και προσπαθώ, να εξοργίσω τον Κύριο Μπαμπινιώτη πού Γράφει το Αυτί αφτί, την Αυγή αβγή, και το Αυγό αβγό... Μα, έτσι αλλάζει το νόημα των λέξεων
Από Αυγή ο Αύγουστος και το αυγό που σπασμένο στο πιάτο ομοιάζει με τη φωτεινή Αυγή... "Αύω" = ζεσταίνω, Φωτήζω... αβγό όμως? το Βήτα συμβολίζει δύναμη Βαβούρα Τύρβη Βαβυλωνία πού κολάει το Βήτα στην Αυγή το αυγό και στο Αυτή?
Ο Κύριος Μπαμπινιώτης δεν απαπντάει....
 
Αγαπητέ, φοβάμαι πως ούτε ένας (μα ούτε ένας) ισχυρισμός σας δεν είναι έγκυρος. Μη μου πείτε ότι «είναι άλλη μια θεωρία». Δεν είναι καν θεωρία, συγκροτημένη και με συνοχή. Είναι ένα συνονθύλευμα ασυναρτησιών (Και —συγχωρήστε με— δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να τις διαλύσω μία μία). Μη δίνετε πίστη σε ό,τι διαβάζετε.
Με άπειρο σεβασμό και αγάπη,
Earion

(Και επιμεληθείτε, παρακαλώ, λίγο την ορθογραφία σας).
 
Μάλιστα Κύριε όμως, Φανταστείται ότι εσείς γράφετε από την Ελλάδα στο Λαπ-τοπ (μου αρέσει να πιστεύω) εγώ όμως γραφω στην Αγγλική προφωρα και το "google translate" μεταγλωτίζει, και λέει ότι εσείς του εχεται μάθει...
και εγώ σας παρακαλώ, ειρωνείες και χλευάσματα, κατά μέρος
Εγώ, λέω το συμπέρασμα της έρευνας που έχω κάνει
Εσείς, αυτά που έχετε διαβάσει επομένως δεν εχεται γνώμη δική σας απλώς, αντιγράφετε εφ'όσον παραθέταιτε και της πηγές που αντιγράψατε
εγώ, δεν σας λυδώρησα
Να είσται καλά
 
Μάλιστα Κύριε όμως, Φανταστείται ότι εσείς γράφετε από την Ελλάδα στο Λαπ-τοπ (μου αρέσει να πιστεύω) εγώ όμως γραφω στην Αγγλική προφωρα και το "google translate" μεταγλωτίζει, και λέει ότι εσείς του εχεται μάθει...
και εγώ σας παρακαλώ, ειρωνείες και χλευάσματα, κατά μέρος
Εγώ, λέω το συμπέρασμα της έρευνας που έχω κάνει
Εσείς, αυτά που έχετε διαβάσει επομένως δεν εχεται γνώμη δική σας απλώς, αντιγράφετε εφ'όσον παραθέταιτε και της πηγές που αντιγράψατε
εγώ, δεν σας λυδώρησα
Να είσται καλά
Και να μήν Φοβάσαι....Θάρρος χρειάζεται.
 
Αγαπητέ, φοβάμαι πως ούτε ένας (μα ούτε ένας) ισχυρισμός σας δεν είναι έγκυρος. Μη μου πείτε ότι «είναι άλλη μια θεωρία». Δεν είναι καν θεωρία, συγκροτημένη και με συνοχή. Είναι ένα συνονθύλευμα ασυναρτησιών (Και —συγχωρήστε με— δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να τις διαλύσω μία μία). Μη δίνετε πίστη σε ό,τι διαβάζετε.
Με άπειρο σεβασμό και αγάπη,
Earion

(Και επιμεληθείτε, παρακαλώ, λίγο την ορθογραφία σας).
Κύριε Εαρίων Είπατε: Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.
Και όμως Κύριε Εαρίων, Η βία απαιτεί δύναμη και η πληροφορία... Άνω Γνώση για να γίνει σωστά η ανάγνωση
 
Last edited:
Αγαπητέ μου, είναι αξιέπαινη η αγάπη σας για τη γλώσσα, όπως προκύπτει από όσα γράφετε. Εντούτοις, η ετυμολογία είναι πολύ απαιτητική επιστήμη, που προϋποθέτει ιδιαίτερα μεθοδική έρευνα, καθώς και γερό υπόβαθρο στην ιστορία των γλωσσών. Όταν κάνουμε το λάθος να ξεκινούμε ανάποδα, χωρίς να γνωρίζουμε τη μέθοδο και χωρίς να κατέχουμε την ιστορία, κατά κανόνα υιοθετούμε απλώς εκδοχές που μας αρέσουν, ενώ είναι εντελώς άστοχες, και αυτό συνέβη σε εσάς.

Οι παράμετροι που σας τόνισαν προηγουμένως οι αγαπητοί φίλοι σκοπό έχουν να σας προστατέψουν από αυτή την παγίδα. Αξίζει τον κόπο να αφιερώσετε τον χρόνο που χρειάζεται, για να αποκτήσετε κατάρτιση στην ετυμολογική έρευνα· αυτό όμως προϋποθέτει αρκετά χιλιόμετρα επιστημονικής διαδρομής.

Επί παραδείγματι: Η μυκηναϊκή λέξη a-ko-ro όντως αντιστοιχεί στην αρχαία ἀγρός, αλλά ποια ήταν η προφορά της; Έχετε μπερδέψει τη γραφή με την προφορά, διότι ο τύπος a-ko-ro αποτελεί απλώς μεταγραφή των συλλαβογραμμάτων (τα οποία έχουν πολύ περισσότερες αντιστοιχίες μεταγραμματισμού), όχι αποτύπωση της προφοράς τής λέξης. Η λέξη πιθανότατα προφερόταν [agr'os] στις αρχαίες ελληνικές διαλέκτους και δεν θα μπορούσε ποτέ να δώσει τύπο *αγόρι.

Επιπλέον, όταν ετυμολογούμε, πρέπει να αναζητούμε ολόκληρη την ιστορική διαδρομή τής λέξης, με ενδιάμεσες μαρτυρίες, όχι απλώς την αφετηρία που μας ελκύει. Η πλήρης διαδρομή παρέχεται ήδη στα ελληνιστικά και μεσαιωνικά κείμενα, ἄ(γ)ωρος > ἀγώρι(ο)ν, είναι τόσο καλά μαρτυρημένη, ώστε δεν μπορεί να παρακαμφθεί ούτε αφήνει οποιαδήποτε αμφιβολία για την αναγωγή.

Τα αξιόπιστα λεξικά παρέχουν στον πρόλογό τους αρκετά στοιχεία σχετικά με τις ετυμολογικές πληροφορίες, οι δε ιστορίες τής ελληνικής γλώσσας μπορούν να σας βοηθήσουν να αποκτήσετε περισσότερη εποπτεία τού αντικειμένου που σας ενδιαφέρει. Είναι σοφό και συνετό να ξεκινήσετε από εκεί. Ευχαριστώ.
 
Αγαπητέ μου, είναι αξιέπαινη η αγάπη σας για τη γλώσσα, όπως προκύπτει από όσα γράφετε. Εντούτοις, η ετυμολογία είναι πολύ απαιτητική επιστήμη, που προϋποθέτει ιδιαίτερα μεθοδική έρευνα, καθώς και γερό υπόβαθρο στην ιστορία των γλωσσών. Όταν κάνουμε το λάθος να ξεκινούμε ανάποδα, χωρίς να γνωρίζουμε τη μέθοδο και χωρίς να κατέχουμε την ιστορία, κατά κανόνα υιοθετούμε απλώς εκδοχές που μας αρέσουν, ενώ είναι εντελώς άστοχες, και αυτό συνέβη σε εσάς.

Οι παράμετροι που σας τόνισαν προηγουμένως οι αγαπητοί φίλοι σκοπό έχουν να σας προστατέψουν από αυτή την παγίδα. Αξίζει τον κόπο να αφιερώσετε τον χρόνο που χρειάζεται, για να αποκτήσετε κατάρτιση στην ετυμολογική έρευνα· αυτό όμως προϋποθέτει αρκετά χιλιόμετρα επιστημονικής διαδρομής.

Επί παραδείγματι: Η μυκηναϊκή λέξη a-ko-ro όντως αντιστοιχεί στην αρχαία ἀγρός, αλλά ποια ήταν η προφορά της; Έχετε μπερδέψει τη γραφή με την προφορά, διότι ο τύπος a-ko-ro αποτελεί απλώς μεταγραφή των συλλαβογραμμάτων (τα οποία έχουν πολύ περισσότερες αντιστοιχίες μεταγραμματισμού), όχι αποτύπωση της προφοράς τής λέξης. Η λέξη πιθανότατα προφερόταν [agr'os] στις αρχαίες ελληνικές διαλέκτους και δεν θα μπορούσε ποτέ να δώσει τύπο *αγόρι.

Επιπλέον, όταν ετυμολογούμε, πρέπει να αναζητούμε ολόκληρη την ιστορική διαδρομή τής λέξης, με ενδιάμεσες μαρτυρίες, όχι απλώς την αφετηρία που μας ελκύει. Η πλήρης διαδρομή παρέχεται ήδη στα ελληνιστικά και μεσαιωνικά κείμενα, ἄ(γ)ωρος > ἀγώρι(ο)ν, είναι τόσο καλά μαρτυρημένη, ώστε δεν μπορεί να παρακαμφθεί ούτε αφήνει οποιαδήποτε αμφιβολία για την αναγωγή.

Τα αξιόπιστα λεξικά παρέχουν στον πρόλογό τους αρκετά στοιχεία σχετικά με τις ετυμολογικές πληροφορίες, οι δε ιστορίες τής ελληνικής γλώσσας μπορούν να σας βοηθήσουν να αποκτήσετε περισσότερη εποπτεία τού αντικειμένου που σας ενδιαφέρει. Είναι σοφό και συνετό να ξεκινήσετε από εκεί. Ευχαριστώ.
Πανοσιολογιότατε Διδάκτωρ MOSHE Είπατε: Η λέξη πιθανότατα προφερόταν [agr'os]

Και όμως, Α-ΚΟ-ΡΟ όχι αγρό ήτο ή προφορά τή λέξης, Αγρό μεταγλωτίστηκε όχι τόσο πολλά χρόνια πριν,
Τα άφωνα γράμματα εναλάσονται μεταξύ τους, όπως και τα φωνήεντα, το Ρ εναλάσεται με το Λ το Α με το Ο εμείς λέμε Όλα και οι Εγλεζοι, All, υπάρχει και η διαφωρά, οι λέξεις πηγενοέρχωνται από τη Δωρική Προφωρά στην Ιωννική και πάλι πίσω,
Ακορό, Ακόρι. Αγόρι..... με τη σύγχρονη Ιωννική προφωρα,
Με πέντε γράμματα αρχίσαμε με πέντε τελειώνουμε τίποτα δεν αλαξε, Μόνο, το Κ με το Γ και αυτό, ο Λαός το επέλεξε ως πιο πρόχειρο και ότι επιλέγει ο λαός ολόκληρος ή κατά τόπους, είναι ΝΟΜΟΣ, και ο νόμος του πράγματος είναι το ΌΝΟΜΑ του πράγματος, και όταν έχεις το όνομα του πράγματος, κατέχεις την Ιδιότητα του αντικειμένου...= "τα έξ όν συνετέθει'.....
Τη δουλειά έχει το Άωρον, το άγγουρο, με το Ακορό και μετέπειτα Αγόρι?
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ καλά έκανες, Daeman, και διέγραψες από τη Λεξιλογία τον τραγικά ανορθόγραφο (λυδώρησα, παραθέτεται, έχεται, προφωρά) που νομίζει ότι θα κάνει μάθημα, και μάλιστα με ειρωνικό ύφος, στους επαΐοντες. Ας πάει στα ΜΚΔ να λέει τις ανοησίες του, η Λεξιλογία δεν προσφέρεται.
 

SBE

¥
Βρε παιδιά, από την πρώτη του απάντηση φαινόταν ότι πρόκειται για τρολ, γιατί δεν έκανε συζήτηση αλλά συνέχιζε τους συνειρμούς του (αν και δεν ξέρω αν αυτά τα άτομα τα λέμε τρολ ή κάτι άλλο).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βρε παιδιά, από την πρώτη του απάντηση φαινόταν ότι πρόκειται για τρολ, γιατί δεν έκανε συζήτηση αλλά συνέχιζε τους συνειρμούς του (αν και δεν ξέρω αν αυτά τα άτομα τα λέμε τρολ ή κάτι άλλο).
Μπαίνει συστηματικά και σε άλλα γλωσσικά μπλογκ και ξεδιπλώνει τη σοφία του.
 
Top