αγόρι

Γεια σας,

Από πού προέρχεται η λέξη "αγόρι"; Από πού ετυμολογείται;

Ο Μπαμπινιώτης λέει ότι υπάρχουν κι οι λέξεις "αγορίνα¨ και ¨αγοράρα¨ για ένα κορίτσι που μοιάζει σε αγόρι. Αυτές οι λέξεις όμως είναι σπάνιες - ποια λέξη συνήθως χρησιμοποιείται μ' αυτή την έννοια;

Με χαιρετίσματα,

Σίμων
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] για ένα κορίτσι που μοιάζει σε αγόρι. [...] - ποια λέξη συνήθως χρησιμοποιείται μ'αυτή την έννοια;
[...]

αγοροκόριτσο, αντρογυναίκα;
αν ψάχνεις αυτό. Για την ετυμολογία, είμαι βέβαιος πως κάποιοι πολύ καταλληλότεροι από μένα έχουν ήδη ανοίξει τα κιτάπια τους, οπότε η απάντηση δεν θα αργήσει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτός που είναι στην ώρα του, είναι ώριμος (timely, in season, ripe, mature), στα αρχαία και ωραίος. Το αντίθετο είναι ο άωρος (untimely, unripe). Σήμερα το λέμε άγουρος. Από το άωρος φτιάχτηκαν άγωρος > άγουρος και υποκοριστικό αγούρι και αγόρι, για τον αμούστακο νέο.
 
Πολλές οι αμαρτίες του Μπαμπινιώτη, μεταξύ των οποίων ότι θέλει να γράφουμε "αγώρι" (λόγω της ετυμολογίας), πάντως το "αγορίνα" και "αγοράρα" (το πρώτο το έχω ακούσει, το δεύτερο όχι) τα έχει σαν αρσενικά υποκοριστικά, και σωστά. Αγοροκόριτσο, ψηφίζω κι εγώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επίσης έχει ενδιαφέρον ότι υπάρχει γυναικείο όνομα Αγορή (στα ευρήματα υπάρχουν και πολλοί με το επώνυμο Αγόρης ή Αγορής).
 

daeman

Administrator
Staff member
Επίσης έχει ενδιαφέρον ότι υπάρχει γυναικείο όνομα Αγορή (στα ευρήματα υπάρχουν και πολλοί με το επώνυμο Αγόρης ή Αγορής).

Tell me about it!
Εδώ έχω το μισό γυναικοσόι Αγορή, Αγορίτσα, Αγόρω και τα παρεμφερή (κληρονομιά από κάποια προγιαγιά-μητριάρχη), οι οποίες βέβαια βολεύονται με ευφάνταστα υποκοριστικά (και για να ξεχωρίζουν επειδή είναι πολλές), γιατί κάποτε ήταν κοινό - εδώ στη Θεσσαλία τουλάχιστον - αλλά τώρα πια ποια λογική γυναίκα θα ήθελε να την αποκαλούν έτσι;:eek:
Κι εγώ, πάντως, εδώ το πρωτοσυνάντησα και γέλασα, πνιχτά και λαθραία, βέβαια, όταν μου πρωτοσύστησαν μια (αναμφισβήτητα) γυναίκα ως Αγορή.
Άλλο πολύ ασυνήθιστο όνομα που πρωτοσυνάντησα εδώ: Γραμματική. Όχι, Συντακτικό δεν βρήκα ακόμα!:p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλο πολύ ασυνήθιστο όνομα που πρωτοσυνάντησα εδώ: Γραμματική.

Κάποια εποχή οι γονιοί δεν βάφτιζαν τα παιδιά τους αλλά πίστευαν ότι τα προίκιζαν με το όνομα που τους έδιναν για μια καλύτερη ζωή (σκέψου και τις Διαμάντες και τις Ρουμπίνες και τις Ζαφείρες). Η πρώτη Γραμματική θα βγήκε από την κολυμπήθρα της με τις ελπίδες κάποιων προοδευτικών ανθρώπων να σπουδάσει το κορίτσι τους, να γίνει γραμμάτισσα (ή γραμματικιά ή Γραμματική, πες την όπως είναι το σωστό παππούλη, την ευχή σου νάχει).... )
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτός που είναι στην ώρα του, είναι ώριμος (timely, in season, ripe, mature), στα αρχαία και ωραίος. Το αντίθετο είναι ο άωρος (untimely, unripe). Σήμερα το λέμε άγουρος. Από το άωρος φτιάχτηκαν άγωρος > άγουρος και υποκοριστικό αγούρι και αγόρι, για τον αμούστακο νέο.

Από εδώ υποψιάζομαι ότι προέρχεται και ο παράωρος, όπως λένε στην Κρήτη τον παλαβό, τον ασυνάρτητο, αυτόν που λέει ή πράττει παράταιρα και παράκαιρα.

@ Δρ7χ: καθόλου απίθανη η εικασία σου! Ο μακαρίτης ο πεθερός μου, πάντως, έβγαλε την πρώτη του κόρη Αγορίτσα λόγω μάνας και όχι επειδή ήθελε με μανία αγόρι, διαπιστωμένα. Και το αστείο είναι ότι, όταν γεννήθηκε το τρίτο και τελευταίο του παιδί (γλωσσικό σφάλμα κατά τη θεσσαλική, αφού παραδοσιακά διαχωρίζονται σε παιδιά και κορίτσια), η μαία δεν ήθελε να βγει να του πει ότι κι αυτό κορίτσι ήταν, μήπως την πληρώσει η φουκαριάρα η άγγελος "κακών" ειδήσεων!:)
@ Νίκελ: γηράσκω αεί διδασκόμενος· πολύ ενδιαφέρον! Δεν το είχα διαβάσει, ούτε ήξερα τη σχέση grammar, grimoire και γκλαμουριάς.

Τώρα που το ξαναβλέπω με το σκεπτικό που γράφει ο Δρ 7χ, δεν είναι καθόλου απίθανο να δούμε και ονόματα Συντακτικό για αγόρι και Σύνταξη για κορίτσι, ως ευχή και ελπίδα των γονιών ή των νονών να πάρουν κάποτε σύνταξη τα παιδιά...
 
Last edited:
και υποκοριστικό αγούρι και αγόρι, για τον αμούστακο νέο.
Και η σωστή παραγγελία είναι σαλάτα αντράκλα με αγγούρι, όχι άντρακλα με αγγούρι.
 

SBE

¥
Αγορίτσα ή αγορή, το κορίτσι που το ήθελαν να είναι αγόρι ή αγώρι ή αγοροκόριτσο.
Αλλού είχα διαβάσει ότι αν γεννιόντουσαν δύο δίδυμα κορίτσια το δεύτερο το έβγαζαν Ξένη γιατί ήταν μεγάλο το βάρος για τους γονείς, οπότε απρόσκλητο και ξένο ήταν και το δεύτερο κορίτσι. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά θυμάμαι κάποτε μια κυρία Ρωμαλέα.
Κάποτε είχα γνωρίσει μία Λελούδα, η οποία ήταν από την Μονεμβασιά (λελούδι= ο βράχος).
Για να μην πιάσουμε τα τάματα, όπως π.χ Χρυσοβαλάντου (έτσι, στη γενική, είναι όνομα χωρίς ονομαστική).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο Μπαμπινιώτης λέει ότι υπάρχουν κι οι λέξεις "αγορίνα¨ και ¨αγοράρα¨ για ένα κορίτσι που μοιάζει σε αγόρι.
Εγώ πάντως δεν είδα να το θέτει έτσι το ΛΝΕΓ. Τα αγορίνα & αγοράρα είναι για αγόρια, παλουκάρια και άντρες, όχι για θήλεα. :)

ΥΓ Μια που πιάσαμε τα περίεργα ονόματα, η μία μου προγιαγιά λεγόταν Συρματένια, κι έχω μια ανιψιά Αφέντρα. :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα!
Πλάκα δεν έχουν μόνο τα παράξενα ονόματα, αλλά πιο πολύ τα αταίριαστα.
Είχα μια φίλη κάποτε, τη λέγανε Σουλτάνα, μα δυστυχώς δεν ήτανε και όνομα και πράμα. Κι εκεί που θα περίμενες μία ψηλή νταρντάνα, η Σουλτάνα ήταν κάπως έτσι
I got a girl named Bony Maronie
She's as skinny as a stick of macaroni...
 

SBE

¥
Καλημέρα!
I got a girl named Bony Maronie
She's as skinny as a stick of macaroni...

Φοβερό το πώς αλλάζουν οι καιροί!
Η Μπόνη του άσματος στη σημερινή εποχή με λίγη σιλικόνη στο στήθος θα ήταν μανεκέν πρώτης κατηγορίας και θα είχε όλους τους άντρες να τρέχουν από πίσω της. Δεν θα το θεωρούσε κανένας εξαίρεση και μειονέκτημα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όχι κι όλους! Μόνον τους μισογύνηδες μόδιστρους που προκρίνουν το ανορεξικό πρότυπο (κι η χρήση εδώ του «άντρας» συνήθ. καταχρηστικά), κι εκείνους που θέλουν μια γυναίκα-τρόπαιο για να την περιφέρουν (την ίδια ώρα που ξερογλείφονται πάνω απ' τα πιασίματα της ιδιαιτέρας τους). :p
 
Όχι κι όλους! Μόνον τους μισογύνηδες μόδιστρους που προκρίνουν το ανορεξικό πρότυπο (κι η χρήση εδώ του «άντρας» συνήθ. καταχρηστικά), κι εκείνους που θέλουν μια γυναίκα-τρόπαιο για να την περιφέρουν (την ίδια ώρα που ξερογλείφονται πάνω απ' τα πιασίματα της ιδιαιτέρας τους). :p
Δηλαδή σε ποια κατηγορία εμπίπτουν οι συντάκτες του ΛΚΝ που εξαφάνισαν την "ιδιαιτέρα" :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δηλαδή σε ποια κατηγορία εμπίπτουν οι συντάκτες του ΛΚΝ που εξαφάνισαν την "ιδιαιτέρα" :)
Της ζηλιάρας συντρόφου. Κατά τα οργουελιανά πρότυπα, αν εξαφανίσουμε τη λέξη θα εξαφανίσουμε και το αντικείμενο :D
 
Top