metafrasi banner

Χρειάζομαι βοήθεια με κάμποσους αστρονομικούς και γεωλογικούς όρους.

nickel

Administrator
Staff member
Υπήρχαν μια σειρά από ερωτηματικά Πώς στην αρχή των ερωτήσεων που ήταν γραμμένα Πως και ανέλαβε ο αυτόματος διορθωτής του φόρουμ, γι' αυτό τώρα πρέπει να είναι σενιαρισμένα. :)
 

mikenakis

New member
"Πρόκειται για χαλαρό έδαφος, εμποτισμένο με διαποτισμένο από υγρό μεθάνιο."
Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

Ποιά λέξη θα χρησιμοποιούσες σε μια άλλη περίπτωση χρήσης του suffused, η οποία αυτή τη φορά αναφέρεται στην ατμόσφαιρα;

Its atmosphere is largely molecular nitrogen, like you are breathing here in this room, except that its atmosphere is suffused with simple organic materials like methane and propane and ethane.
(Η μετάφραση που επιμελούμαι λέει απλώς «... με την διαφορά ότι η ατμόσφαιρά του είναι γεμάτη με ...»)
 

daeman

Administrator
Staff member
μόνο που στην ατμόσφαιρά του διαχέεται πλήθος απλών οργανικών ουσιών, όπως μεθάνιο, προπάνιο και αιθάνιο
ή
μόνο που η ατμόσφαιρά του είναι διάχυτη με απλές οργανικές ουσίες, όπως μεθάνιο, προπάνιο και αιθάνιο
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
μόνο που στην ατμόσφαιρά του διαχέεται πλήθος απλών οργανικών ουσιών, όπως μεθάνιο, προπάνιο και αιθάνιο
ή
μόνο που η ατμόσφαιρά του είναι διάχυτη με απλές οργανικές ουσίες, όπως μεθάνιο, προπάνιο και αιθάνιο
Για το δεύτερο, ίσως προτιμότερο το:

μόνο που στην ατμόσφαιρά του είναι διάχυτες απλές οργανικές ουσίες, όπως μεθάνιο, προπάνιο και αιθάνιο
 

mikenakis

New member
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους πάντες για τη βοήθειά τους γι αυτή τη μετάφραση.

Μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα εδώ: http://www.ted.com/talks/carolyn_porco_flies_us_to_saturn.html

Τώρα βέβαια είναι αργά για αλλαγές, αλλά αν δείτε κάτι που θα θέλατε να επισημάνετε, θα το διαβάσω και θα το έχω υπόψιν μου για την επόμενη φορά που θα μεταφράσω κάτι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εξαιρετική ομιλήτρια, πολύ ενδιαφέρον θέμα και σπουδαία υποτιτλιστική δουλειά!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάρα πολύ ωραία και μπράβο και πολύ χαιρόμαστε που βοηθήσαμε, έστω και λίγο. Μου κίνησε την περιέργεια κάτι που είπε στο τέλος η Πόρκο: «And in this impossibly beautiful picture you see the main rings back-lit by the sun, you see the refracted image of the sun and you see this ring created, in fact, by the exhalations of Enceladus. But as if that weren't brilliant enough, we can spot in this beautiful image, sight of our own planet, cradled in the arms of Saturn's rings». Αυτή την όμορφη φωτογραφία μάς την έδειχνε από μακριά, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να δεις τι εννοούσε. Βρήκα ωστόσο περιγραφή της υποδοχής που επιφύλαξαν οι αστρόφιλοι (astrophiles) στη συγκεκριμένη φωτογραφία, όπου η Γη διακρίνεται σαν μια γαλάζια τελίτσα πάνω αριστερά από τους δακτύλιους. Πατήστε εδώ για να δείτε ολόκληρη τη φωτογραφία.

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@mike

Και μια απορία, που υποθέτω ότι θα την ερεύνησες. Τον γαλαξία Whirlpool, εγώ τον ήξερα με το όνομα καταλόγου: Μεσιέ (51) και αναγώριζα επίσης αμέσως το NGC 5194-5 (ούτε καν γαλαξία της Δίνης :confused: που δίνει η ελληνική βικιπαίδεια). Τι απ' όλα επικρατεί τελικά σήμερα;
 

mikenakis

New member
Δυστυχώς, δεν ξέρω. Οι γνώσεις μου έχουν μείνει πολύ πίσω. Έπειτα, έχω μπερδευτεί κιόλας, γιατί απ' ότι βλέπω ενίοτε χρησιμοποιούνται και κάποιοι εξαιρετικά παλιομοδίτικοι όροι. Όπως για παράδειγμα ο όρος «Νεφέλωμα» για τον γαλαξία της Ανδρομέδας.
 

mikenakis

New member
Και, για να δείτε:

α) πόσο θρυλική θεωρείται από πολλούς αυτή η ομιλία της Porco στο TED,
β) τι οπαδούς έχει η Porco, και
γ) πόσο ελεύθερο χρόνο έχουν μερικοί-μερικοί...

Κυρίες και κύριοι, σας παρουσιάζω... (τυμπανοκρουσία παρακαλώ...)
 
Top