metafrasi banner

Το μποζόνιο (του) Χιγκς

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το σωματίδιο υπάρχει, αλλά δεν είναι «του Θεού»

Σύμφωνα με όλα τα ΜΜΕ, από στιγμή σε στιγμή αναμένονται ανακοινώσεις από τα γραφεία του CERN, σύμφωνα με τις οποίες εντοπίστηκε το μποζόνιο του Χιγκς, ένα πολύ σημαντικό σωματίδιο για την κατανόηση της δημιουργίας του σύμπαντος.

Πρόκειται για το σωματίδιο που η κοινή γνώμη συνήθισε να ακούει να το λένε «σωματίδιο του Θεού» (God's particle). Μόνο που κανένας επιστήμονας δεν το χαρακτήρισε ποτέ έτσι.

Όπως εξηγεί και η γουίκη, στο εκλαϊκευτικό βιβλίο επιστήμης του Leon Lederman The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question? (και όχι God's), ο συγγραφέας ήθελε να το έχει αποκαλέσει «καταραμένο» (goddamn) επειδή ξέφευγε διαρκώς από την παρατήρηση. Ο εκδότης διαφώνησε όμως, κάθετα...

Lederman said he gave it the nickname "The God Particle" because the particle is "so central to the state of physics today, so crucial to our understanding of the structure of matter, yet so elusive," but jokingly added that a second reason was because "the publisher wouldn't let us call it the Goddamn Particle, though that might be a more appropriate title, given its villainous nature and the expense it is causing."

Έτσι κατάφερε ένας εκδότης να μετατρέψει μια επιστημονική ανακάλυψη σε θεολογικό και τελεολογικό θέμα...
 

LostVerse

Member
Είναι δεν είναι του Θεού. Θέμα εκ του μη όντος στην κυριολεξία, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την σημασία του συγκεκριμένου εγχειρήματος.
 

SBE

¥
Γιατί σωματίδιο του Θεού κι όχι σωματίδιο-θεός;
Έτσι αποφεύγουμε και τα θρησκευτικά.
Είσαι θεός, ήλιος καλοκαιρινός κλπ κλπ.
 
Νομίζω ότι έτσι μπαίνουμε σε χειρότερες περιπέτειες. Σωματίδιο θεός; Λατρεία υλικού αντικειμένου; Βλάσφημη!
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ήξερα το βιβλίο του Ντόκινς, The God Delusion (που έγινε Η περί Θεού αυταπάτη), οπότε δεν καταλάβαινα πώς το God Particle είναι «του Θεού το σωματίδιο». Εδώ λοιπόν μάθαμε ότι είναι «το διαβολεμένο σωματίδιο». Ε, ο ευφημισμός θα ήταν «το θεϊκό σωματίδιο».
:)
 
Λατρεία υλικού αντικειμένου; Βλάσφημη!
Μα γιατί; Τόσες κάρες αγίων, τόσο τίμιο ξύλο (ο Πανούσης έκανε λέει την τραπεζαρία του όλη από τίμιο ξύλο), υλικά δεν είν' κι αυτά;
 
Αόρατη, με απογοήτευσες. Παρέλειψες να αναφέρεις τα σεπτά υλικά εξ ων συντίθεται η Αυτού Ζυμαρότης, aka Flying Spaghetti Monster.
 
Μα γιατί; Τόσες κάρες αγίων, τόσο τίμιο ξύλο (ο Πανούσης έκανε λέει την τραπεζαρία του όλη από τίμιο ξύλο), υλικά δεν είν' κι αυτά;

Σας βρίσκω αδιάβαστη, φιλτάτη. Τούτα είναι προϊόντα του Αγίου Πνεύματος, όχι επίδοξοι Θεοί. Φίλα τα να σε φυλάνε. Ενώ το σωματίδιο δεν φιλιέται ούτε φυλάει. Μάλλον παραφυλάει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοιτάζοντας τη γνώμη των διαβασμένων, διαπιστώνω ότι τα μεταξωτά πολυτονικά γραπτά θέλουν και επιδέξια στημένες γραμματοσειρές.
 
Καλά ρε Μελάνη, που το ξετρύπωσες αυτό; Υποκλίνομαι!

Απολαυστικό κείμενο. Υπέροχο αυτό το "ετεροκίνητα νευρόσπαστα του αρχαίου δαίμονος", αλλά και το dénouement: "Αν αυτή η αντίληψις δεν συνιστά τον απόλυτο ορισμό του κρετινισμού, τότε τι συνιστά κρετινισμό;"
Γιατί εδώ ο Άγιος Πειραιώς αναφέρεται στην αντίληψη ότι το μποζόνιο Χιγκς "δημιουργεί, συντονίζει, σχεδιάζει και καταστρώνει τα τρισεκατομμύρια των γαλαξιακών σχηματισμών", και "καταστρώνει και δημιουργεί εκ του μηδενός συνειδητά όντα όπως ο άνθρωπος". Aντίληψη αποκλειστικά δική του, γιατί δεν υπάρχει σοβαρός επιστήμονας που να ισχυρίστηκε ποτέ κάτι τέτοιο. Διάθεση αυτοκριτικής διακρίνω στον Άγιο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αναρωτιέμαι εάν ο Άγιος Πειραιώς γνωρίζει και το έτυμον του κρετινισμού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν ξέρει, αλλά ένα χωριστό νηματάκι θα το άξιζε.
 
Καλά ρε Μελάνη, που το ξετρύπωσες αυτό;
Διαβάζω τακτικά την "Ρομφαία". Αφού πληρώνονται από τους φόρους μου, τουλάχιστον να με διασκεδάζουν. :p
 

LostVerse

Member
σεντόνι και διασκεδαστικό λίγο δύσκολο, όχι απίθανο αλλά δύσκολο τέλος πάντων, ειδικά όταν δεν βγάζει και νόημα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ, που δεν είμαι σχετικός με αυτά, δεν μπορώ να απολαύσω με πληρότητα τα γραφτά του μητροπολίτη, απολαμβάνω όμως τα υφολογικά του τερτίπια, και πάνω απ' όλα απορώ γιατί γράφει το μποζόνιο με ωμέγα (αφού το ηλεκτρόνιο, το πρωτόνιο, το νετρόνιο/ουδετερόνιο γράφονται με όμικρον). Μήπως επειδή το ωμέγα είναι "πιο βαρύ", άρα πιο σεβαστό; Ή μήπως στο σεπτό του εγκέφαλο γίνεται κάποιος συμφυρμός με το οψώνιον; :twit:
 

nickel

Administrator
Staff member
Ήταν η μοναδική απορία που πρόλαβα να έχω (η ορθογραφία του μποζονίου) δεδομένου ότι δεν είχα το χρόνο να απολαύσω το κείμενο, αλλά την απέδωσα σε (παρα)σύνδεση με παλαιότερα στοιχεία: το ποσειδώνιο, το πλουτώνιο, ίσως και το αμμώνιο. Χτες στις ειδήσεις είδα και κάποιον άλλο ιερωμένο να θέλει να προστατεύσει την εκκλησιαστική εκδοχή για τον τρόπο που δημιουργήθηκε ο κόσμος. Υπάρχει σήμερα εκκλησιαστική εκδοχή; Υποθέτω ότι δεν μένει η Εκκλησία σ' αυτά που λέει η Γένεσις ή κάνω λάθος;
 

MelidonisM

New member
Η περιληπτική ατάκα του Πειραιώς: Αν το «σωματίδιο του Θεού» είναι τόσο έξυπνο, ας έρθει να μας μιλήσει
δίνω αντιγράψιμο λίκνο
Το άρθρο του να μεταφραστεί στα αγγλικά και ο ίδιος να δώσει το πνευματικό παρόν
σε άρθρα όπως αυτό http://www.vice.com/en_se/read/the-spiritual-worlds-reaction-to-higgs-boson-discovery
που λείπει η ελληνορθόδοξη φωνή και θέση.
...
Και ένα δεύτερο αντιμποζονικό κείμενο
http://zafjohn62.blogspot.gr/2012/07/blog-post_04.html

δύο σημεία, το κατά σύμπτωση...ανήμερα της 236ης επετείου της αμερικανικής ανεξαρτησίας και

-"Βάρβαρον το πειράσθαι" ("είναι βάρβαρο το να πειραματίζεσαι") έλεγαν οι Αρχαίοι Ελληνες - πρόκειται για επίγραμμα στο Μαντείο των Δελφών...- Μήπως οι Αρχαίοι Ελληνες γνώριζαν κάτι ... περισσότερο;....(!!!)
 

LostVerse

Member
Εγώ, που δεν είμαι σχετικός με αυτά, δεν μπορώ να απολαύσω με πληρότητα τα γραφτά του μητροπολίτη, απολαμβάνω όμως τα υφολογικά του τερτίπια, και πάνω απ' όλα απορώ γιατί γράφει το μποζόνιο με ωμέγα (αφού το ηλεκτρόνιο, το πρωτόνιο, το νετρόνιο/ουδετερόνιο γράφονται με όμικρον). Μήπως επειδή το ωμέγα είναι "πιο βαρύ", άρα πιο σεβαστό; Ή μήπως στο σεπτό του εγκέφαλο γίνεται κάποιος συμφυρμός με το οψώνιον; :twit:

Για τον συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ πιθανό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η περιληπτική ατάκα του Πειραιώς: Αν το «σωματίδιο του Θεού» είναι τόσο έξυπνο, ας έρθει να μας μιλήσει
Τον άτιμο τον εκδότη... Από την άλλη, αν το είχε αφήσει «καταραμένο σωματίδιο» εκεί να δεις τι θα του έσερναν (του μποζόνιου, εννοώ).

Για την εκκλησία, νομίζω ότι το θέμα θα έπρεπε να είναι λυμένο με εκείνο το «γενηθήτω φως». Έτσι κι αλλιώς, η φυσική δεν μπορεί και ποτέ δεν θα μπορέσει να αποδείξει οτιδήποτε για τις χρονικές περιόδους πριν από το χρονικό σημείο μηδέν.
 
Top