Το λεξικό των στημένων

nickel

Administrator
Staff member
Το λεξικό των στημένων

Παρμένο από δουλειά του Παναγιώτη Μένεγου στην Athens Voice και προσαρμοσμένο.

  • kick off: ειδικό στοίχημα στις on-line εταιρίες όπου ποντάρεις στο ποιος θα κάνει τη σέντρα του αγώνα
  • αβαβά: στημένο παιχνίδι
  • ασιατικό: το στοίχημα που παίζεται σε χώρες της Ασίας (π.χ. Μαλαισία)
  • διπλό ημίχρονο, άσος τελικό: συνδυασμός αποτελεσμάτων για ένα μεμονωμένο ματς (γνωστό και ως "ανατροπή") με συνήθως μεγάλη απόδοση
  • εσύ δεν είσαι στις κάρτες: δεν έχεις πάρει ήδη κίτρινη κάρτα (άρα με δεύτερη αποβάλλεσαι) ή δεν είσαι στο όριο κινδυνεύοντας να χάσεις επόμενο παιχνίδι
  • θάνατος: όταν παραγγέλνεται, ο διαιτητής δε χρειάζεται να είναι διακριτικός, οφείλει να "σφάξει" την ομάδα σύμφωνα με τις οδηγίες που του έχουν δοθεί
  • Κινέζος: κινεζική εταιρεία στοιχημάτων
  • κοκαλιάρης: προσωνύμιο που έχει απομείνει από τις κασέτες της Παράγκας 1 και αποδιδόταν στον Θωμά Μητρόπουλο – κατηγορούμενο σήμερα
  • κούμπωσα το παιχνίδι: έχω τοποθετήσει διαιτητή της αρεσκείας μου ή έχω πιάσει τους κατάλληλους ποδοσφαιριστές για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα
  • κωδικός: λογαριασμός σε on-line εταιρεία στοιχήματος. Συνήθως τον διαχειρίζονται τρίτοι "αχυράνθρωποι" για να μη φαίνονται τα πρόσωπα που ποντάρουν
  • μεσαίος: ο διαιτητής (βλ. πλαϊνοί)
  • να προστατέψεις τους τάδε διαιτητές: στους διαλόγους χρησιμοποιείται με δύο τρόπους: αφενός σωματική προστασία μέσω μπράβων και αφετέρου επέμβαση στα θεσμικά όργανα προκειμένου να οριστούν και σε παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής για να μη φανεί ότι πιθανή απουσία τους σημαίνει σιωπηρή τιμωρία άρα αποδοχή της κακής τους διαιτησίας
  • παίζει κόρνερ: ποντάρει στον αριθμό των κόρνερ που θα προκύψουν στο παιχνίδι
  • πλαϊνοί: οι βοηθοί διαιτητή, γνωστοί και ως επόπτες
  • σας είχαν για καθάρισμα: σας είχαν στημένους
  • σπόρια: μικρά σφυρίγματα που συνήθως δεν κρίνουν απευθείας το ματς, αλλά σπρώχνουν την ομάδα που τα παίρνει και στέλνουν το μήνυμα στους αντιπάλους της
  • τριάδα: συνδυασμός στοιχήματος με τρία παιχνίδια που υπάρχουν στο κουπόνι στοιχηματισμού
  • φάρμακο: ντόπα
  • φίδια: παραπλανητική πληροφορία σχετικά με υποτιθέμενη μεσολάβηση για στήσιμο αγώνα


Το αντέγραψα εδώ για να μπορέσουμε μπορέσετε να κάνετε προσθήκες. To (υπόλοιπο) ζουμί είναι εδώ (Σοκ και Μπέος!).
 

SBE

¥
Κινέζικη εταιρεία στοιχημάτων; Μα πόσο έχουν εξελιχθεί τα πράγματα!
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπα, στο Ελλάντα προτιμάμε ελληνικά, γιατί τα κινέζικα χαλάνε συχνά, αν και εδώ δεν ξέρω τι χαλάει πρώτα, το στοίχημα ή το στήσιμό του.
@SBE: μπούκης κατά το κούλης.
;)
 
Κινέζικη εταιρεία στοιχημάτων; Μα πόσο έχουν εξελιχθεί τα πράγματα!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λαός με μεγαλύτερο πάθος για τον τζόγο (και οι υπόλοιποι της Άπω Ανατολής βέβαια δεν πάνε πίσω). Οπότε, ουδεμία έκπληξη. Ο Κινέζος τζογαδόρος θα προσεγγίσει με το ίδιο πάθος τον στοιχηματισμό για ένα ματς ελληνικής Γ΄ Εθνικής, όπως κι έναν τελικό Τσάμπιονς Ληγκ.

Στη Γαλλία, όταν διαπιστώνεται πτώση στην ποιότητα των φαγητών ενός κινέζικου εστιατορίου η αυθόρμητη υπόθεση είναι ότι άλλαξε ο ιδιοκτήτης (και επομένως και οι μάγειρες) καθώς ο παλιός μάλλον έπαιξε το μαγαζί και το έχασε στα χαρτιά ή σε κάποια άλλη μορφή τζόγου!
 

SBE

¥
Είναι γνωστό το πάθος των Κινέζων με την τύχη τους, αλλά τα γραφεία στοιχημάτων μου φαίνονται παράταιρα σε χώρα τύποις κομμουνιστική.
Όταν ήμουνα φοιτήτρια δούλευα τηλεφωνήτρια σε στοιχηματάδικο (στο ελληνικό τμήμα). Υπήρχε ένας πελάτης, Ταϊλανδός, νομίζω. Άμα τον έπιαναν να στοιχηματίζει θα έτρωγε 20 χρόνια φυλακή. Αυτός απτόητος, δεν έπαιζε κάτω από 5Κ τη φορά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η γλωσσολογική ... προσφορά της μαφίας
Του Ζήση Ι. Καραβά
Βήμα 2/7/2011

Η «παράγκα No 1» μας κληροδότησε τα θρυλικά πλέον προσωνύμια των πρωταγωνιστών σε εκείνες τις... κοριοφωνημένες συνομιλίες όπως «Κοκαλιάρης», «Γουρούνι», «Θείος», «Περίεργος», «Αργυράκος» κτλ. μαζί με το αλήστου μνήμης ποδοσφαιρικό αξίωμα «ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε και όλοι οι άλλοι να πάνε να γ...».

Η εν εξελίξει, τεραστίων διαστάσεων ιστορία με τα στημένα ματς —βασικά για το στοίχημα— και τις συμμορίες που είχαν εργολαβία τη δουλειά ήρθε να προσθέσει νέους «ήρωες» όπως ο «Χοντρός», ο «Ψηλός» (ή και «ψηλός Σισέ»), ο «Μούσιας», ο «Φιλιππίδης», ο «Μπανάνας», ο «Περούκας», ο «Μπακάλης», ο «Ρίο», ο «Τσιμπούρης», ένας νέος «Θείος» (κύπριος μπουκ) κτλ.

Επιπλέον προκύπτει ότι οι (αυτο)αποκαλούμενοι «επενδυτές της μπάλας» έχουν κάνει ένα ποιοτικό βήμα στην επικοινωνία τους καθώς συνδιαλέγονται με τα «γαμ...», «μαλ...», «πουσ...», «αρχ...», «μουν...», «μ...πανο» κτλ.

Πρέπει, ωστόσο, να τους αναγνωρίσουμε (και δη οι γλωσσολόγοι) και το ότι πλούτισαν το ποδοσφαιρικό —και όχι μόνο— λεξικό μας με νέα λήμματα, όπως (ενδεικτικά) τα ακόλουθα:

Μοιράζω: «σπάω» τα πονταρίσματα σε διαφορετικούς λογαριασμούς.
Κοιμίζω: υπόσχεση ότι θα γίνει κάτι, χωρίς όμως να είναι κανονισμένο.
Κούμπωσα το ματς: έγιναν οι απαραίτητες επαφές για το στήσιμο.
Σκυλοπαίκτης: αυτός που ποντάρει στα αουτσάιντερ, άρα γνωρίζει από «εκπλήξεις».
Χοντροπαίκτης: αυτός που παίζει «χοντρά» στοιχήματα, δηλαδή πολλά χρήματα.
Νηστικός ή Λιμούρα: αυτός που έχει χάσει αρκετά χρήματα.
Μπροστινός: επιθετικός παίκτης.
Πισινός: αμυντικός.
Μεσαίος: ο διαιτητής.
Πλαϊνός: ο βοηθός διαιτητής.
Μιλημένος: αυτός που έχει συμφωνήσει για συγκεκριμένο αποτέλεσμα (παίκτης ή διαιτητής), ο στημένος.
Να γίνει παπάς: να γίνει λάθος/βλακεία.
Τρώω παπά: μου λένε ψέματα.
Πονηρός: αυτός που ξέρει παιχνίδια «από μέσα».
Τον τσουλάω: παίζω τα στοιχήματα που θέλει.
Φουντάρω: πέφτω κατηγορία.
Θα σου φέρνω τσιγάρα: θα μπεις στη φυλακή.
Φάρμακο/βιταμίνη: απαγορευμένη ουσία.
Τα σπόρια: Ο διαιτητής ευνοεί ελαφρώς τη μία ομάδα.
Της πρώτης δημοτικού: δεν γνωρίζω από αυτά.
Παίρνω εργολαβία: αναλαμβάνω αποστολή.
Ασιάτης: κινεζικές εταιρείες στοιχημάτων.
Στέλνω παιδιά: κανονίζω άτομα (μπράβους) για προστασία.
Γίνεται κέντα: άσχημη εξέλιξη.
Κελαηδούν τα ράδια: θα γίνει ντόρος.
Θάνατος: ο διαιτητής να «σκοτώσει» τον αντίπαλο.
Ασφάλεια: ο άνθρωπος που θα εγγυηθεί πως ό,τι συμφωνήθηκε θα γίνει στο γήπεδο.
Αβαβά: στημένο ματς (ο αντίπαλος θα χάσει επίτηδες).
Μπάτσος: η στοιχηματική εταιρεία.

Πέρα όμως από το καλαμπούρι με τη... γλωσσολογική προσφορά της στοιχηματικής μαφίας, υπάρχουν δύο μείζονα θέματα [...]
Συνέχεια εδώ:
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=409167
 
Top