Το ευχετήριο γαϊτάνι

bernardina

Moderator
 

daeman

Administrator
Staff member
...

- Next. Crucifixion?
- Yes.
- Good. Out of the door, line on the left, one cross each. Next. Crucifixion?
- Ah, no. Freedom.
- What?
- Eh, freedom for me. They said I hadn't done anything, so I could go free and live on an island somewhere.
- Oh. Oh, well, that's jolly good. Well, off you go, then.
- Nah, I'm only pulling your leg. It's crucifixion, really.
- Oh, I see, very good, very good. Well, out of the door...
- Yes, I know, out of the door, one cross each, line on the left.

:twit:

- Uh, d-- don't-- don't worry about hi-- him, sir. He's de-- he's de--
[whap] He's de-- de-- de-- he's deaf and m-- m-- m-- m-- m-- m-- m-- mad, sir. :inno:


- How did he get the job?
- Bloody Pilate's pet, sir.
- Get a move on, Big Nose! There's people waiting to be crucified out here. Ha ha ha ha ha ha hah.
:woot:
...

Welease Woger! :clap:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χρόνια πολλά!

Στον φορουμικό Πασχάλη μας και όλους τους Πασχάληδες και τις Πασχαλίες! Στους Λάμπρους και τις Λαμπρινές, τους Αναστάσηδες και τις Αναστασίες. Στις Ειρήνες, αν γιόρτασαν από σήμερα. Σε όλες και όλους, υγεία, ευημερία, καλή διάθεση, μεγαλοκαρδία!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και στις Ειρήνες, Θεσαλονίκης και Ηνωμένων Πολιτειών, και κάθε εορτάζουσα και εορτάζοντα!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να πούμε χρόνια πολλά και στις Ειρήνες, αλλά το εορτολόγιο λέει ότι γιορτάζουν αύριο, στις 7 Μαΐου. Λάθος είναι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αύριο; Ενδιαφέρον. Ίσως επειδή μεταφέρθηκε, αλλά για να μην συμπέσει με την εκ μεταφοράς του Αγ. Γεωργίου, σήμερα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν είναι. Οι μεγάλες γιορτές (= πολλοί εορτάζοντες/πολλές εορτάζουσες), αν πέσουν μέσα στη Σαρακοστή, μετακινούνται στη Δευτέρα του Πάσχα. Έτσι νόμιζα, τουλάχιστον. Αυτό συμβαίνει συνήθως με τους Γιώργηδες, που είναι πιο συνηθισμένο να μη γιορτάζουν κανονικά, στις 23 Απριλίου. Οι Ειρήνες, που κανονικά είναι (νομίζω...) στις 5/5, σπάνια πέφτουν μέσα στο Πάσχα και ακόμη πιο σπάνια, πάνω στο Πάσχα. Οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Καθώς θα επιστρέφουμε σιγά σιγά στις κακές μας συνήθειες (εγώ θέλω λίγο ακόμα για να χωνέψω δύο μηνών βαρυστομαχιά), ελπίζω να απολαύσατε το Πάσχα σας (κάποια μοναδική εμπειρία θα έχουμε να την καταθέσουμε, έτσι; ) και να φορτσάρατε τις μπαταρίες σας. Χρόνια πολλά και σε όσους επιμένουν να γιορτάζουν ατομικά (κάτι γενέθλια και ονομαστικές). Προσεχώς και πάλι ολόψυχα μαζί σας.

:)
 

bernardina

Moderator
Η Αγία Ειρήνη γιορτάζει στις 5 Μαΐου, και απ' ό,τι ξέρω, δεν μεταφέρεται. Πάντως η φίλη μου η Ειρήνη γιόρτασε κανονικά χτες.

Σήμερα να χαιρόμαστε τους Γιώργηδες και τις Γιωργίες που μετακινήθηκαν. :D
 

SBE

¥
Εγώ ξέρω ότι το Πάσχα συμπίπτει για όλα τα δόγματα του χρόνου, το 2017 και μετά ποτέ ξανά όσο ζω. οπότε παώ άυριο να βγάλω εισητήριο για του χρόνου τον Απρίλιο.

ΥΓ Αν και καλύτερα είναι imo εκτός Ελλάδας.
 

Alfie

New member
Μα τόσο λίγο περιμένεις να ζήσεις;:(
Το Ανατολικό και το Δυτικό Πάσχα συμπίπτουν το 2014, 2017, 2025, 2031, 2034, 2037, 2038, 2041 και άλλες 17 φορές μέχρι το 2099.
Μετά αρχίζουν τα "δύσκολα".:devil:
Θα ξανασυμπέσουν μετά από 801 χρόνια το 2900!:woot:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια Πολλά σε όλους για τις γιορτές, καθώς και σ' όσους είχαν την ονομαστική εορτή τους! :)
 

SBE

¥
Μα τόσο λίγο περιμένεις να ζήσεις;:(
Το Ανατολικό και το Δυτικό Πάσχα συμπίπτουν το 2014, 2017, 2025, 2031, 2034, 2037, 2038, 2041 και άλλες 17 φορές μέχρι το 2099.
Μετά αρχίζουν τα "δύσκολα".:devil:
Θα ξανασυμπέσουν μετά από 801 χρόνια το 2900!:woot:

Μπέρδεψα τους αιώνες. Νόμιζα ότι τα 800 χρόνια ξεκινούσαν σύντομα.
Με λίγη τύχη ίσως δω και το Πάσχα του 2041 (δεν πιστέυω ότι θα ζήσω περισσότερα χρόνια απο τους υγιέστατους και γερότατους προγόνους μου).
 
Top