metafrasi banner

Τι να το κάνω αυτό όταν έχω εκείνο;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω τον εξής διάλογο μεταξύ Χόμερ και Μαρτζ Σίμσον:

-Sometimes I worry you might think about other women.
-Hey, why would I want Purina when I got Fancy Feast right here?


Οι γατοσκυλοτροφές Purina κυκλοφορούν κι εδώ με το ίδιο όνομα, Fancy Feast είναι οι γατοτροφές που εδώ κυκλοφορούν με το όνομα Gourmet.

Είναι γνωστό ότι στους Σίμσονς γίνονται χιουμοριστικές αναφορές σε πράγματα που μπορεί να δυσκολευτεί να αναγνωρίσει ο μέσος θεατής, αλλά αυτό νομίζω ότι παραπάει. Μέχρι να διαβάσει τον υπότιτλο ο θεατής και να αρχίσει να ξύνει το κεφάλι του, θα έχει χάσει τους δύο επόμενους.

Σκέφτηκα: Τι να το κάνω το Φολκσβάγκεν, όταν έχω Μερσεντές;
Έχετε μερικές προτάσεις αυτής της δομής;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι να την κάνω την Κοζάνη όταν έχω τη Λωζάννη;
(πολύ ελληνικό...)
Τι να τα κάνω τα ποδήλατα όταν έχω λιμουζίνα;
(πάνω από μάρκες)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι να την κάνω τη βάρκα όταν έχω γιοτ;
Τι να τα κάνω τα πέντε όταν έχω δέκα (στο χέρι); -- κι εδώ που τα λέμε: Κάλλιο δέκα και στο χέρι παρά πέντε και καρτέρει...
 

rogne

¥
Επειδή ο Χόμερ, σαν καλός Χόμερ, συγκρίνει περίπου ίδια εμπορεύματα (ζωοτροφές! θεός...) και μοιάζει να λέει πάνω-κάτω ότι βαριέται να τρέχει για ψώνια, μήπως θα έπρεπε να φανεί κάπως αυτό (να μη φανεί δηλαδή ότι θέλει να κάνει κομπλιμέντο στη Μαρτζ); Π.χ. "γιατί να θέλω ομελέτα όταν έχω έτοιμα αυγά μάτια;" ή καλύτερα "τι να τις κάνω τις αρβύλες όταν έχω γαλότσες;" ή ακόμα "τι να το κάνω το ρολόι όταν έχω κομπολόι;". Και πάλι, βέβαια, χάνεται η μαγεία του εμπορεύματος...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι δεν συγκρίνει ίδια εμπορεύματα. Οι γατοτροφές Gourmet διαφημίζονται ότι είναι... γκουρμέ, ενώ η άλλη μάρκα είναι από τις κοινές, νομίζω.
 
Εγώ θα έβαζα κάτι με μόδα για να παραπέμψω και στις γυναίκες της ερώτησης της Μαρτζ.

Δηλαδή: Τι να κάνω το ... (κακή μάρκα, την οποία δεν ξέρω) όταν έχω Luis Vuitton, Dolce e Gabbana, Armani... διαλέξτε! (ή Manolo Blahnik για μια μικρή αναφορά και στο Sex and the City). :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τι να τα κάνω τα Φρίσκις όταν έχω ψαρονέφρι; Εναλλακτικά, και με κονσέρβα: Τι να το κάνω το κορν μπιφ όταν έχω κοτολέτα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια χλιαρή απόπειρα, για να μείνουμε στις ζωοτροφές χωρίς μάρκες:
Τι να τον κάνω το σανό / τα άχυρα όταν έχω τριφύλλι;

(Το τριφύλλι όχι ποδοσφαιρικό, εντάξει, Δρ7χ;-)

Κονσερβοειδώς: Τι να το κάνω το ζβαν όταν έχω γκουρμεδιά;
 
Υπάρχει η παλιά παροιμία
Τ’ απίδια με παρακαλούν, κι αχλάδες θε να φάγω;
όπου αχλάδες (στο συγκεκριμένο) τα αγριάπιδα.

Δεν λέω βέβαια να το βάλεις.
 

efi

¥
Τι να τα κάνω τα Φρίσκις όταν έχω ψαρονέφρι; Εναλλακτικά, και με κονσέρβα: Τι να το κάνω το κορν μπιφ όταν έχω κοτολέτα;

Τι να τα κάνω τα Φρίσκις όταν έχω ζαμπονάκι;
 
Top