Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο;

Σωφρόνιος Σαχάρωφ

Μπορείτε να κατεβάσετε τα έργα του Γ. Σωφρονίου από την παρακάτω διεύθυνση:
http://www.box.net/shared/jt26sgnzrv

Επειδή τέτοιου είδους βιβλία δεν πρέπει να έχουν πνευματικά δικαιώματα...
 
[....]
Τζακ: Όχι, η Γκουέντολιν είναι μια χαρά. Εκείνη δέχτηκε και αρραβωνιαστήκαμε. Η μάνα της, όμως, είναι ανυπόφορη. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια μέδουσα! Χωρίς να ξέρω πώς ήταν η Μέδουσα, είμαι σίγουρος πως η λαίδη Μπράκνελ είναι ολόιδια! Κι αυτή είναι τέρας χωρίς μυθολογία πίσω της, άρα χειρότερη. Συγγνώμη, Άλτζυ, που μιλάω έτσι για τη θεία σου.
Άλτζερνον: Λέγε όσα θες. Τρελαίνομαι ν' ακούω να βρίζουνε τους συγγενείς μου! Είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να τους υποφέρω. Οι συγγενείς είναι πάντα μια βαρετή αγέλη ανθρώπων, που δεν ξέρουν ούτε πώς να ζουν ούτε πότε πρέπει να πεθάνουν.
Τζακ: Βλακείες!
Άλτζερνον: Το αντίθετο!
Τζακ: Καλά, μη μαλώσουμε και γι' αυτό! Εσύ είσαι έτοιμος να μαλώσεις και για το παραμικρό.
Άλτζερνον: Άμα δεν μαλώνουμε, γιατί να συζητάμε;
Τζακ: Αν το πίστευα αυτό, θα τίναζα τα μυαλά μου στον αέρα. Λες η Γκουέντολιν να γίνει ίδια με τη μάνα της μετά από 150 χρόνια;
Άλτζερνον: Όλες οι γυναίκες γίνονται σαν τις μανάδες τους, κι αυτή είναι η τραγωδία τους. Ενώ κανένας άντρας δεν γίνεται σαν τη μάνα του, κι αυτή είναι η δική του τραγωδία.
Τζακ: Αυτό τώρα είναι εξυπνάδα;
Άλτζερνον: Είναι φράση σωστά διατυπωμένη. Και τόσο αληθινή όσο κάθε άλλη παρατήρηση για την πολιτισμένη ζωή μας.
Τζακ: Σιχαίνομαι θανάσιμα την εξυπνάδα! Σήμερα όλοι είναι έξυπνοι. Όπου και να πας συναντάς έξυπνους ανθρώπους. Το πράγμα έχει καταντήσει δημόσιος κίνδυνος! Ελπίζω και εύχομαι να έχουν μείνει ακόμα μερικοί ηλίθιοι.
Άλτζερνον: Έχουν μείνει.
Τζακ: Θέλω πολύ να τους γνωρίσω. Και τι συζητάνε;
Άλτζερνον: Οι ηλίθιοι; Μα, φυσικά, για τους έξυπνους.
Τζακ: Τι ηλίθιοι! [...]

Απόσπασμα από το "Η σημασία να είσαι σοβαρός" του Όσκαρ Ουάιλντ, το οποίο διάβασα τελευταία.
 
Ξεκίνησα προχτές το Χαμένο Σύμβολο, το καινούργιο βιβλίο του Dan Brown. Μοιάζει πολύ με το Angels and Demons, νομίζω όμως ότι ο Κώδικας ήταν πολύ καλύτερος. Όπως και να 'χει, το βιβλίο "ρουφιέται", δεν μπορείς να το αφήσεις κάτω (έτσι με τρώει η μαύρη νύχτα διαβάζοντας ;) ), ο άνθρωπος "έχει πένα", δεν είναι τυχαία ένας από τους πιο πολυδιαβασμένους σύγχρονους συγγραφείς.

Και μια πληροφορία, την τελευταία φορά που ψώνισα βιβλία από το εξωτερικό, τα παρήγγειλα από εδώ
http://www.bookdepository.co.uk/
με δωρεάν αποστολή. Το πιο ωραίο είναι ότι ήρθαν μέσα σε μία εβδομάδα.
Δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμιση, απλά με βόλεψε και το συνιστώ ;)
 

Elsa

¥
off topic, με αφορμή το προηγούμενο: από αυτό το site ψώνισα φέτος τα ξενόγλωσσα βιβλία των παιδιών για το φροντιστήριο και για τη μουσική, στη μισή τιμή! Η κοροϊδία που γίνεται σε αυτά τα προϊόντα στην Ελλάδα, είναι απίστευτη! :mad:
 

daeman

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ, Aeriko και Elsa, για την πληροφορία!
Μόλις τώρα έκανα μια παραγγελία στο Book Depository, αφού διαπίστωσα ότι στο amazon.co.uk η ίδια παραγγελία θα στοίχιζε 23% περισσότερα.
Σας οφείλω κέρασμα, λοιπόν... :)
Όσο για τις τιμές ξενόγλωσσων βιβλίων στην Ελλάδα, πού να δείτε τι γίνεται στην επαρχία! Εδώ π.χ. τα ξενόγλωσσα (και όχι μόνο) στοιχίζουν γύρω στα 10 ευρώ παραπάνω απ' ό,τι στην Αθήνα (όπου ήδη μας γδέρνουν, ειδικά στα σχολικά βιβλία) - μια διαφορά που κλιμακώνεται ανάλογα με το βιβλίο και την "τιμή πρωτεύουσας" - και όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν ότι είναι και το κόστος αποστολής που επιβαρύνει την τιμή. Και σκέφτομαι: Με δουλεύετε, ρε παιδιά; Αφού έρχονται με μεταφορική που χρεώνει ελάχιστα! :mad:
Δεδομένου ότι το κόστος μετάβασης επιβάτη για την ίδια διαδρομή με το υπεραστικό λεωφορείο είναι 22 ευρώ, φαντάζομαι δύο βιβλία καθισμένα σε μια θέση λεωφορείου να ταξιδεύουν αμέριμνα προς τον προορισμό τους, χαζεύοντας τη διαδρομή! :cool:

Καλά που υπάρχει και το διαδίκτυο, γιατί από αποκέντρωση χορτάσαμε!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μια πληροφορία, την τελευταία φορά που ψώνισα βιβλία από το εξωτερικό, τα παρήγγειλα από εδώ
http://www.bookdepository.co.uk/
με δωρεάν αποστολή. Το πιο ωραίο είναι ότι ήρθαν μέσα σε μία εβδομάδα.
Δεν έχω λόγο να κάνω διαφήμιση, απλά με βόλεψε και το συνιστώ ;)
Κι εγώ ψωνίζω από ένα ανάλογο αγγλικό μαγαζί, χωρίς έξοδα αποστολής. το www.play.com, και τα βιβλία έρχονται σε λίγες μέρες. Τον τελευταίο καιρό έχουν ανοίξει κι άλλη μια δυνατότητα, να ψωνίσεις σε ακόμα χαμηλότερες τιμές από συμβεβλημένα μ' αυτούς διαδικτυακά μαγαζιά, όπως έχει και το Amazon.

Αλλά το δικό μου δεν έχει αυτή τη δυνατότητα που έχει το δικό σας. Έχω χαζέψει μ' αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έκανα μια διαπίστωση όμως, το δικό μου μαγαζί μάλλον είναι πιο φτηνό από το Book Depository. Έκανα σύγκριση σε ένα βιβλίο, το Guinness Book of Records 2010. Η τιμή είναι στο Play.com 12.99, ενώ στο άλλο 15.43. Κάντε μια σύγκριση και σ' αυτά που αγοράσατε εσείς.
 

Elsa

¥
@Daeman: Κι εδώ στην Αθήνα υπάρχουν διαφορές στα ξενόγλωσσα. Ο Φλωράς ας πούμε τα έχει φτηνότερα αλλά το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου κάνει 10% έκπτωση και μου ερχόταν το ίδιο. Όταν όμως από το bookdepository τα παίρνω στη μισή τιμή... θα ζήσω στο εξής με τις ενοχές οτι δεν ενισχύω το συνοικιακό μαγαζί.

Μπήκες εδώ, να δεις live τι αγοράζεται σε όλο τον κόσμο από το site; :)
edit: τώρα είδα οτι το έβαλε και η Αλεξάνδρα.

@Αλεξάνδρα: Τσέκαρα 3-4 βιβλία και διαπιστώνω το αντίθετο!
 

daeman

Administrator
Staff member
Ενδεικτικά, τρία βιβλία (ακριβώς οι ίδιες εκδόσεις και στα τρία βιβλιοπωλεία):
Amazon.co.uk: 34,78 €
Book Depository: 28,00 €
play.com: 23,50 €

@Αλεξάνδρα: Το κέρασμα το έχασες, γιατί δεν το πόσταρες νωρίτερα...:p

@Έλσα: Μετά από λίγο σε ζαλίζει, βέβαια, αλλά έχει πλάκα ο χάρτης!
Άσε, αυτό έλεγα κι εγώ, να ενισχύω την τοπική αγορά, αλλά καταλήγω τελικά ότι αν αντιμετωπίζουν έτσι τον πελάτη, είναι άξιοι της μοίρας τους. Εκτός αυτού, όταν ο βιβλιοπώλης είναι μπακάλης, χωρίς καν να ξέρει τι πουλάει, να τον βράσω! Μικρές διαφορές, γύρω στο 10%, κατά περίπτωση τις δικαιολογώ, αλλά όχι να μας παίρνουν και το σκαλπ...

Edit: Α, ναι, για χρόνους αποστολής: amazon.co.uk -> 6 μέρες, amazon.com -> 35 μέρες, με κανονικό ταχυδρομείο και τα δυο. Γι' αυτό λένε οι Αμερικανοί το ταχυδρομείο τους snail mail.
 
Έκανα μια διαπίστωση όμως, το δικό μου μαγαζί μάλλον είναι πιο φτηνό από το Book Depository. Έκανα σύγκριση σε ένα βιβλίο, το Guinness Book of Records 2010. Η τιμή είναι στο Play.com 12.99, ενώ στο άλλο 15.43. Κάντε μια σύγκριση και σ' αυτά που αγοράσατε εσείς.

Μάλλον εξαρτάται από το βιβλίο. Κάποια ήταν οριακά πιο φθηνά στο Book Depository, κάποια οριακά πιο ακριβά. Συνολικά, οριακά πιο φθηνά στο Book Depository. Πάντως, χαίρομαι που έχουμε τώρα δυο μαγαζιά για να μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές :)
 
Άσε, αυτό έλεγα κι εγώ, να ενισχύω την τοπική αγορά, αλλά καταλήγω τελικά ότι αν αντιμετωπίζουν έτσι τον πελάτη, είναι άξιοι της μοίρας τους. Εκτός αυτού, όταν ο βιβλιοπώλης είναι μπακάλης, χωρίς καν να ξέρει τι πουλάει, να τον βράσω! Μικρές διαφορές, γύρω στο 10%, κατά περίπτωση τις δικαιολογώ, αλλά όχι να μας παίρνουν και το σκαλπ...

Εδώ στο νησί ψάχνεις με το τουφέκι να βρεις βιβλίο (λογοτεχνικό εννοώ) κάτω από 25 ευρώ.
Επίσης, δεν μπορώ να μην σχολιάσω το γεγονός ότι στην Ελλάδα τα βιβλία μας είναι πανάκριβα (λόγω έκδοσης). Το βιβλίο στη χώρα μας έχει γίνει είδος πολυτελείας, με ακριβά υλικά και ακριβές παραγωγές. Θυμάμαι ότι όταν πρωτοπήγα σε βιβλιοπωλείο στη Γαλλία έπαθα σοκ με την "προχειρότητα" των βιβλίων τους - μικρό μέγεθος, λεπτό και ελαφρύ, "γρέτζο" χαρτί (αλλά στα 8 ευρώ). Μετά κατάλαβα ότι η ποιότητα αυτή της έκδοσης κάνει προσιτό στον αναγνώστη τον (απείρως σημαντικότερο) πολιτισμό που μεταφέρουν τα βιβλία. Ενώ στη χώρα μας τα βιβλία έχουν σχεδόν εκθετική αξία, λες και προορίζονται για τη βιτρίνα. Το Χαμένο Σύμβολο στην αγγλική του έκδοση το αγόρασα 14 ευρώ με hardcover. Ο Λιβάνης διαφημίζει την ελληνική έκδοση στα 24 ευρώ. Στα βιβλιοπωλεία (επαρχιακά και μη) φαντάζεστε πού θα φτάσει η τιμή...
 
Edit: Α, ναι, για χρόνους αποστολής: amazon.co.uk -> 6 μέρες, amazon.com -> 35 μέρες, με κανονικό ταχυδρομείο και τα δυο. Γι' αυτό λένε οι Αμερικανοί το ταχυδρομείο τους snail mail.

Στο amazon.com αυτό το λένε για να είναι 100% σίγουροι ότι δεν καθυστερούν. Έχω στείλει πολλές φορές βιβλία στην Αθήνα και δεν θυμάμαι να τους πήρε ποτέ πάνω από 2 βδομάδες σύνολο.

Βέβαια το amazon.com έχει δωρεάν ταχυδρομικά μόνο εντός των ΗΠΑ, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι τα bargain prices τους ορισμένες φορές είναι σε %70 έκπτωση (ή ότι τα τεχνικά εγχειρίδια είναι συνήθως πανάκριβα, οπότε και μία έκπτωση %30 που είναι πιο συνηθισμένη έχει συνέπειες) πάλι αξίζει, ανά την περίπτωση.
 

daeman

Administrator
Staff member
@agezerlis:
Χαίρομαι για την πληροφορία γιατί το δοκίμασα δυο τρεις φορές (χρόνια πριν) κι επειδή έκαναν 30-35 μέρες να έρθουν τα βιβλία, δεν ξαναγόρασα από κει, παρά μόνο βιβλία που ήθελα να χαρίσω σε κολλητό φίλο στις ΗΠΑ. Τώρα που γύρισε κι αυτός, έχει αραχνιάσει ο λογαριασμός μου στο αμερικανικό Άμαζον· τα περισσότερα βιβλία που θέλω τα βρίσκω στο αγγλικό. Αφού το λες, θα το ξαναδοκιμάσω.
Κι έχεις δίκιο, οι προσφορές τους είναι συχνά άπαιχτες.
 

SBE

¥
Στην Ελάδα η φτηνή έκδοση είναι για Αρλεκιν και συναφή. Όοι άλλοι σε τυφλώνουν με το φανταιζί χαρτί και το πολυτελές στήσιμο του βιβλίου και χρεώνουν ενα σωρό λεφτά. Ίσως γιατι στην Ελλάδα η αναγνωση είναι σπορ μικρό κύκλο.
 

ikoukia

New member
Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν Η Τελευταία Διάλεξη του Ράντυ Πάους (εκδ. Πατάκη) και το βρήκα εξαιρετικό! Είναι απλά γραμμένο αλλά με πολλή αγάπη και κοιτάει την αλήθεια στα μάτια. Για όποιον βαριέται να διαβάσει ή αν θέλει να δει και το βίντεο ως συμπλήρωμα, υπάρχει ολόκληρη η διάλεξη εδώ:
 
The Raven- Edgar Allan Poe.

Βασικά, το ξαναματαχιλιοστηφοροδιαβάζω. Διάβασα το αγγλικό και μετά πάλεψα στο διαολοδίκτυο να βρω κάποια απόδοση στα Ελληνικά της προκοπής. Όπως είπα κ του ζαζ σας, το εγχείρημα του κυρίου Oυράνη το βρήκα παντελώς απαράδεκτο ( κ θα πει κάποιος από εδώ ίσως, και ποια είσαι εσύ μανίτσα μου να κρίνεις τη δουλειά ενός ειδικού στη μετάφραση;;; Σωστά. Είμαι απλά μία άσχετη με τα μεταφραστικά που έτυχε να ταξιδέψει σε ζοφερά μονοπάτια με την αγγλική βερζιόν και να παει μέχρι τα Σούργελα..ε..Σούρμενα ήθελα να πω, με την ελληνική απόδοση του Ουράνη. Αυτά.)
 

crystal

Moderator
Μόλις τέλειωσα το The Girl with the Dragon Tattoo του Stieg Larsson (το πρώτο μέρος της τριλογίας Millenium). Εντάξει, δεν είναι αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, αλλά με καθήλωσε. :)
Την πάτησα, πάντως: κατά την πάγια τακτική μου δεν διάβασα κανένα spoiler και το ξεκίνησα γνωρίζοντας τα βασικά για την πλοκή (ένα κορίτσι εξαφανίστηκε, ο θείος της εξακολουθεί να ψάχνει πενήντα χρόνια μετά). Για να μη μου χαλάσει την απόλαυση, τρομάρα μου. Γύρω στα μισά που άρχισε να αποκαλύπτεται το νοσηρό της υπόθεσης, εκεί να δείτε πόσο απολαυστική ήταν η έκπληξη.
 
Και η ταινία ήταν φοβερή!! Εξαιτίας της αγόρασα το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας (το οποίο δεν έχω αρχίσει ακόμα).
 
Top