Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

pontios

Well-known member
I didn't realise that this was on youtube ... if someone could please delete my above 2 posts.

My son (George) is the drummer in this "Iso-Jam" collaboration/session .. performing Dreams (Van Halen).
The sound quality and video editing is amazing - the musicians (performing the song on their own and separated in time and space) aren't too shabby, either. I just listened to it again on my headphones.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Η μουσική δεν διαφέρει ιδιαίτερα από άλλα βιντςεάκια ανάλογης θεματικής, αλλά οι εικόνες αυτής της πλέιλιστ είναι ευχάριστες στην παρακολούθηση — στο προφίλ της φωτογράφου υπάρχουν κι άλλες πλέιλιστ, από διαφορετικές χώρες:
 
Ιταλική ποπ σε δύο εκδοχές (studio και unplugged). Αν αναρωτηθείτε (όπως εγώ) πού τραβήχτηκε το πρώτο βίντεο, η καταγωγή της είναι από ένα χωριουδάκι στην πολύ βόρεια Ιταλία ονόματι Cles.


 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, αν κρίνω από την άδεια πλατεία του Άγιου Μάρκου, κάλυψε από Τρεντίνο/Άλτο Άντιτζε ίσαμε Βένετο, τουλάχιστον. Κάπως έτσι νιώθω ότι θέλω να ξεχυθώ κι εγώ...
 

cougr

¥
Σαράντα Παλικάρια
Κώστας Κακογιάννης
(Σχεδόν) ακαπέλα εκτέλεση
Κάπου λίγο έξω από τη Λεμύθου, Κύπρος.

 

pontios

Well-known member
Δυο κορυφαίοι Έλληνες κιθαρίστες που τυχαίνει να ονομάζονται Gus.
Απολαύστε τους.

Gus Drax

Gus G
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκεί κοντά (1960) είχε βγάλει η Μπαέζ το πρώτο της άλμπουμ και ακολούθησε ο Ντίλαν με το δικό του ντεμπούτο (1962) . Και κάποια στιγμή το πήρε χαμπάρι και ο Έρικ...


 

nickel

Administrator
Staff member
Ο δίσκος του Τομ Τζόουνς Surrounded By Time κυκλοφόρησε την περασμένη εβδομάδα και σκαρφάλωσε αμέσως στην πρώτη θέση του Top Hundred. Οι κριτικές ήταν επαινετικές για τον 80χρονο καλλιτέχνη. Γράφει η Lisa Wright:

There’s something undeniably emotional about ‘Surrounded By Time’: Sir Tom Jones’ 40th studio album over a storied career that’s spanned six decades. Ostensibly a covers collection, featuring a thoughtful and perhaps unexpected catalogue of tracks running from the well-known (Bob Dylan’s ‘One More Cup of Coffee’) to more obscure delves into the past (Malvina Reynolds’ 1971 folk protest song ‘No Hole In My Head’) and present (Todd Snider’s 2019 ‘Talking Reality Television Blues’), it instead comes across as something of a send off - a release that embraces the gravitas and legacy of Tom’s life and attempts to tie up the loose ends.

Διαλέγω ένα από τα τραγούδια με ιδιαίτερο νόημα για μένα.

 

nickel

Administrator
Staff member
Προβληματίστηκα, σε ποια ενότητα να το βάλω. Αλλά μου άρεσε τόσο πολύ το στήσιμο, που μια χαρά μπαίνει κι εδώ. «Η εμβολιασμένη»:

 
Top