Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

Zazula

Administrator
Staff member
Η Κέιτι Πέρι τραγουδά το Fireworks μαζί με την Τζόντι ΝτιΠιάτζα, ένα εντεκάχρονο κοριτσάκι με αυτισμό:
 

pidyo

New member
Η Κέιτι Πέρι τραγουδά το Fireworks μαζί με την Τζόντι ΝτιΠιάτζα, ένα εντεκάχρονο κοριτσάκι με αυτισμό:
Εκτίμησα ιδιαιτέρως ότι η Πέρι δεν κάνει ένα απλό σιγοντάρισμα, άχου το μωρέ τι συγκινητικό κλπ., αλλά το αντιμετωπίζει ως κανονική ερμηνεία, με αντικειμενικά αυξημένο βαθμό δυσκολίας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το σινγκλάκι του Ισραηλινού Asaf Avidan έχει πάει νούμερο ένα σ' όλη την Ευρώπη πλην ΗΒ (γεγονός που μάλλον τιμή περιποιεί στο εν λόγω κομμάτι, αφού εκεί στο ΗΒ είναι εν γένει στην καρακοσμάρα τους :p):
 

SBE

¥
Φυσικά ένας λόγος που δεν τολμάνε οι δισκογραφικές να το διαφημίσουν εν ΗΒ είναι οι στίχοι:
One day we'll be old,
think of all the stories that we could have told

Μια μέρα θα γεράσουμε,
σκέψου ιστορίες που θα είχαμε πει

Πού είναι η συμφωνία των χρόνων;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, ναι, οι Βρετανοί με κάτι σαν το παρακάτω (νούμερο 1 στο ΗΒ τώρα) πάνε και στις Eurovision και αποκοιμιέται η υφήλιος όλη. Άλλο ποιο αρέσει εμένα περισσότερο...

 

Zazula

Administrator
Staff member
Αχ βρε Νίκελ, όλο να διαψεύδεις τις ελπίδες μου είσαι — που σε είχα να μου βάλεις κάτι τέτοιο από ΗΒ: :)
ΥΓ Μιλάμε στο αποπάνω, το δικό σου, μπήκε ο υπολογιστής μου από μόνος του σε hibernation...
 
Εμένα πάντως το τραγούδι μου αρέσει πολύ περισσότερο στην αυθεντική εκτέλεσή του, παρά στην καραρεμιξαρισμένη (στην οποία, πάντως, έχει γίνει πανευρωπαϊκό χιτ).

 

nickel

Administrator
Staff member
@Zaz: Έλα, κατακλέψανε τον Μπρέγκοβιτς.

Αυτό σου αρέσει καθόλου; (προσοχή: κάνει πέντε ώρες να μπει)

 

SBE

¥
Βρε Ζαζ, αυτά τα λάθη είναι πταίσματα μπροστά στην ασυμφωνία των χρόνων.
Και παρόλο που η μη-ρεμιξαρισμένη εκτέλεση του Ρογερίου μου άρεσε καλύτερα, το γουιμπιό-γουιμπιό που επαναλαμβάνει ο τύπος* θα προκαλούσε πολύ γέλιο.

* Θέλουν πολλή δουλειά τα αγγλικά συμφωνικά συμπλέγματα, άσε, μόνο επαγγελματίες ηθοποιοί τα λένε πειστικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Φυσικά ένας λόγος που δεν τολμάνε οι δισκογραφικές να το διαφημίσουν εν ΗΒ είναι οι στίχοι:
One day we'll be old,
think of all the stories that we could have told

Μια μέρα θα γεράσουμε,
σκέψου ιστορίες που θα είχαμε πει

Πού είναι η συμφωνία των χρόνων;

Κάπου κάπου (πεντακάθαρα την τελευταία φορά) ακούω:
One day we'll be old
and think of (all) the stories that we could have told.

που θα μπορούσε να είναι «and we'll think of...», δηλαδή:
...και θα σκεφτόμαστε τις ιστορίες που θα μπορούσαμε να είχαμε πει.

Δεν τους είπαν ότι το «and» πρέπει να ακούγεται καθαρά.

Γλωσσικό φόρουμ. Τι να περιμένει κανείς;
 
Άντε, προς τιμήν του Χέντσε να πιάσουμε κάνα "σοβαρό": Γκουμπαϊντούλινα, Σακόν, με παράλληλη ροή παρτιτούρας:

 

nickel

Administrator
Staff member
Το παραπάνω σκληρό με αντιπροσωπεύει απόλυτα, αλλά άκουγα τώρα το παρακάτω ανάλαφρο και με ξεκούρασε.

Hollywood Undead: Circles


 
Top