Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

SBE

¥
Ευτυχώς, η μνήμη μου λειτουργεί ακόμα μια χαρά, για κείνη την περίοδο, τουλάχιστον...:)

Δυστυχώς όμως εγώ χρειάζομαι γυαλιά, γιατί το μου το διάβασα σου και δημιουργήθηκε η παρανόηση.

Ευτυχώς, η επιλεκτικότητα της μνήμης μου λειτουργεί ακόμα μια χαρά, για κείνη την περίοδο, τουλάχιστον...;)
Τυχερέ, εγώ πως να ξεχάσω που είχα μέχρι πέρσι γείτονα τoν Τζέισον Ντόνοβαν; Δεν είμαστε γκλαμουρογειτονιά, αλλά ε, κάπου πρέπει να μείνει κι αυτός ο άνθρωπος...
Και μια που τον αναφέραμε, στέλνω ΑΛΛΗ εκτέλεση :D (όχι πως η δική του είναι άσχημη, αλλά είπαμε, επιλεκτική μνήμη) τού

Sealed with a Kiss
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χθες έφυγε ένα πολύ καλό παιδί... :(

Michael Nyman - The Heart Asks Pleasure First

Yann Tiersen - Comptine d'un autre été: L'après-midi
 

daeman

Administrator
Staff member
Στους χαμένους φίλους...
με τους στίχους που ενέπνευσε ένας άλλος αδικοχαμένος φίλος, ο Γιώργης.
6 χρόνια πάνε σήμερα που αγναντεύει τον Κάστελλα, στης γοργόνας την αγκάλη.

Του Κάστελλα η ανατολή
του Τράχηλα το δείλι
κι ένα κομμάτι θάλασσα
είν' οι δικοί μου φίλοι

 

SBE

¥
Είπα να στείλω κάτι εύθυμο να μας φτιάξει τη διάθεση, αλλά δε μου προέκυψε κι επειδή χτες άκουσα πάλι τυχαία αυτό, το στέλνω
 
Γιατρός: Μμμ, έχετε μια σπάνια και σοβαρή αρρώστια, οπότε καλό είναι να κάνετε αμμόλουτρα.
Ασθενής: Και θα βοηθήσουν;
Γιατρός: Με τα αμμόλουτρα θα συνηθίσετε την ιδέα του χώματος.
 

daeman

Administrator
Staff member
ΟΚ, για γέφυρα, ορίστε:
Και σε όποιον η θάλασσα δεν φτιάχνει τη διάθεση, καλό θα ήταν... να το κοιτάξει! ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Από εκεί, θυμήθηκα το Lip Service (από το 3':42'' και μετά), από την εποχή που ο Κοστέλο δεν είχε καταλαγιάσει τόοοσο πολύ:
 

daeman

Administrator
Staff member
Κορίτσια, μετά από το παρακάτω, δεν πιστεύω να πίνετε οτιδήποτε άλλο εκτός από
Από το ιντζιάρ :p:
Τώρα η απάντηση στο ερώτημα: «κόκκινο ή λευκό;» γίνεται πιο εύκολη...
Φλωρεντία
Ιταλοί ερευνητές διαπίστωσαν ότι το επίπεδο της σεξουαλικής επιθυμίας είναι μεγαλύτερο στις γυναίκες εκείνες που πίνουν κάθε μέρα μέτριες ποσότητες κόκκινου κρασιού σε σχέση με όσες προτιμούν άλλα αλκοολούχα ποτά ή δεν πίνουν καθόλου αλκοόλ.
Η έρευνα, η πρώτη του είδους της διεθνώς, που μελέτησε τη συσχέτιση της κατανάλωσης κόκκινου κρασιού με τις γυναικείες σεξουαλικές ορμές, πραγματοποιήθηκε από γιατρούς του πανεπιστημίου της Φλωρεντίας. Στην έρευνα, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό σεξουαλικής ιατρικής Journal of Sexual Medicine, έλαβαν μέρος 800 γυναίκες ηλικίας 18 - 50 ετών.
Οι γυναίκες χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες: η πρώτη περιλάμβανε όσες έπιναν ένα έως δύο ποτήρια κόκκινο κρασί τη μέρα, η δεύτερη όσες έπιναν λιγότερο από ένα ποτήρι ημερησίως είτε κρασιού είτε οποιουδήποτε άλλου αλκοολούχου ποτού, και η τρίτη ομάδα όσες περιορίζονταν στο...τσάι.
Οι γυναίκες με ημερήσια κατανάλωση πάνω από δύο ποτήρια κρασιού εξαιρέθηκαν από την έρευνα για να αποφευχθούν οι πιθανές παρενέργειες της μέθης.
Οι εθελόντριες συμπλήρωσαν αναλυτικά ερωτηματολόγια για τη σεξουαλική ζωή τους. Όπως διαπιστώθηκε, οι γυναίκες της πρώτης κατηγορίας πέτυχαν «σκορ» 27,3 μονάδων, της δεύτερης 25,9 μονάδες και της τρίτης 24,4 μονάδες. Συμπέρασμα: Το κόκκινο κρασί «ανεβάζει» τη σεξουαλική διάθεση μιας γυναίκας.
Ο ακριβής μηχανισμός που το κόκκινο κρασί κάνει το «θαύμα» του είναι ακόμα άγνωστος. Σύμφωνα με τους ιταλούς επιστήμονες, μια πιθανή ερμηνεία είναι ότι το κόκκινο κρασί περιέχει αντιοξειδωτικές χημικές ουσίες που διευρύνουν τα αιμοφόρα αγγγεία και συνεπώς αυξάνουν τη ροή του αίματος σε περιοχές-κλειδιά του σώματος, βελτιώνοντας έτσι τη σεξουαλική λειτουργία.
Οι ερευνητές μάλιστα δήλωσαν ξαφνιασμένοι από το γεγονός ότι οι γυναίκες της πρώτης κατηγορίας (που έπιναν ένα-δύο ποτηράκια κρασί τη μέρα) ήσαν κατά μέσο όρο μεγαλύτερης ηλικίας από τις γυναίκες των άλλων δύο ομάδων. Αν και υποτίθεται ότι η σεξουαλική διάθεση υποχωρεί με το πέρασμα των χρόνων, πιθανότατα το κρασί αντισταθμίζει την επίδραση της ηλικίας.
Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και μιας και από χθες σκέφτομαι μπιτς μπαρ χάρη σε σας τους δύο, ας βάλω κι αυτό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ιταλοί ερευνητές διαπίστωσαν ότι το επίπεδο της σεξουαλικής επιθυμίας είναι μεγαλύτερο στις γυναίκες εκείνες που πίνουν κάθε μέρα μέτριες ποσότητες κόκκινου κρασιού σε σχέση με όσες προτιμούν άλλα αλκοολούχα ποτά ή δεν πίνουν καθόλου αλκοόλ.
Ε, καλά, δεν χρειαζόταν έρευνα. Ξέραμε να τους το πούμε κι εμείς :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε, καλά, δεν χρειαζόταν έρευνα. Ξέραμε να τους το πούμε κι εμείς :)

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια, αγαπητή μου! :p
Εδώ είχαμε δείγμα στατιστικό, ηλικιακή κατανομή, ερευνητική μεθοδολογία και χικ! μπόλικο χικ! κρασί! :confused:

Αυτό που με κάνει και απορώ, πάντως, είναι η σημασία της λέξης σκορ και ο τρόπος "διαπίστωσής" του :rolleyes: στην εξής παράγραφο:
Όπως διαπιστώθηκε, οι γυναίκες της πρώτης κατηγορίας πέτυχαν «σκορ» 27,3 μονάδων, της δεύτερης 25,9 μονάδες και της τρίτης 24,4 μονάδες. Συμπέρασμα: Το κόκκινο κρασί «ανεβάζει» τη σεξουαλική διάθεση μιας γυναίκας.

Α, ναι, και το πρώτο σκορ με γενική ενώ τα άλλα δύο με αιτιατική. Πάει για το ιντζιαρόνημα;
 
Είχε τον τίτλο What love tells me και είναι από τις πιο ωραίες μουσικές στιγμές του ρομαντισμού:

 
Top