Τα εφήμερα

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα γιατί εμένα μου μυρίζει απάτη, μου λέτε; Και άγαρμπη, μάλιστα;
 
Τώρα γιατί εμένα μου μυρίζει απάτη, μου λέτε; Και άγαρμπη, μάλιστα;

Στανταράκι. Όλες αυτές οι συσκευασίες ζυγίζονται πριν φύγουν για την αγορά και το βάρος του φιδιού δεν θα ήταν αμελητέο. Εξάλλου κανείς δεν αντιλήφθηκε κάτι να συστρέφεται στη σακούλα;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα και «έτυχε» να έχει γυάλα για φίδια (είπα να μην το πω «ρεπτιλάριο» και με κράξουν εδώ: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?4422-terrarium-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF· όμως —ουπς!— το 'πα), και το φίδι επέζησε απ' τη συσκευασία κι όλα τα υπόλοιπα και ήταν και ένα μέτρο αλλά παρ' όλα αυτά παρέμεινε απαρατήρητο!
 
Εντάξει, ποιος δεν έχει γυάλα για ερπετά στο σπίτι του; Εγώ έχω δυο-τρεις για την περίπτωση που βρω δράκο του κομόντο στα πατατάκια μου.

Πάντως, ψιλοάσχετο, αλλά μια φορά είχα βρει κατσαρίδα στο κρουασάν μου (μαύρη, απ' τις μεγάλες). Ψόφια βέβαια, ήταν μέσα στην γέμιση. Κοίταξα στην συσκευασία αλλά δεν είδα να αναγράφονται οι θερμίδες της κι έτσι την άφησα στην άκρη. Είναι και καλοκαίρι, πρέπει να κάνουμε στομάχι για την παραλία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω η κατσαρίδα έχει καλές πρωτεΐνες, όχι; Θα 'ταν ό,τι πρέπει με τους υδατάνθρακες για ένα ισορροπημένο γεύμα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Οι διαβολικές συμπτώσεις δεν σταματούν μόνο στο ότι υπήρχε τεράριο, διότι και το τεράριο έτυχε να είναι αδειανό, και το φιδάκι έτυχε να είναι από τα ήμερα και λιγότερο επκίνδυνα (όχι κανας κροταλίας) και βεβαίως στο σπίτι μπορούσαν με άνεση να χειριστούν ένα φίδι. Απολύτως φυσιολογικές καταστάσεις, κάθε μέρα συμβαίνουν...
 
He says he had to plead with Hamas to let him leave Gaza, then bribe Egyptian border guards to let him enter the country en route to Lebanon.
A fellow Palestinian gave up his slot during the audition phase because he believed Assaf had a better chance at winning.
Hamas at first seemed critical of the Arab Idol fever sweeping Gaza, with a spokesman saying last month that the name and idea of the show are blasphemous.
However, Hamas is known for not going against public opinion.
 
Δεν το 'ξερα ότι είναι τόοοσο παραδοσιοκράτες:

"My father always said, 'Remember to wear a safety belt, because your face is your fortune.'"
LIZA CAMPBELL, daughter of the 25th Thane of Cawdor, on the pressure to marry well, since in Britain's aristocracy, titles and estates still pass only to male heirs. (ΝΥΤ)
 
Χαμός στην Ιταλία από τη Λέγκα του Βορρά με το ius soli και την πρόταση να αποποινικοποιηθεί η παρουσία στη χώρα χωρίς χαρτιά. Είναι και μαύρη η υπουργός, σκέψου εδώ τι θα γινότανε... (Il fatto) Μάλιστα ένα τοπικό στέλεχος της Λέγκας, γυναίκα κιόλας, ευχήθηκε να βρεθεί κάποιος να βιάσει την υπουργό, ώστε να μάθει (εκείνη) πώς είναι να σε βιάζουν --με αφορμή τον καταγγελθέντα (από μισόξενο ιστότοπο) βιασμό μιας Ιταλίδας από έναν Αφρικανό. (Il fatto)
 

SBE

¥
Δεν το 'ξερα ότι είναι τόοοσο παραδοσιοκράτες:

Μα καλά, δεν βλέπεις το Ντάουντον; Λες να άλλαξε κάτι τα τελευταία 100 χρόνια;
 
Όχι, δεν το βλέπω. :) Παρότι θαυμάζω τους Εγγλέζους ηθοποιούς και μου αρέσει το αγγλικό σινεμά αλλά και οι τηλεσειρές τους, αυτή τη συγκεκριμένη σειρά, με το που ξεκίνησε και είδα πάλι τα "άψογα" σκηνικά, την "άψογη" αναπαράσταση εποχής, τις "άψογες" ερμηνείες και την "άψογη" πλοκή, μ' έπιασε αφόρητη, μα αφόρητη πλήξη: όχι άλλη βρετανική αριστοκρατία, έλεος!!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ένα διήγημα που έγινε, λέξη προς λέξη, tattoo σε σώματα εθελοντών

SKIN: A Mortal Work of Art: Το τρομερά πρωτότυπο project της Shelley Jackson.

Η αμερικανίδα συγγραφέας Shelley Jackson ξεκίνησε τον Αύγουστο του 2003 το project Skin: A Mortal Work of Art. Πρόκειται για ένα διήγημα 2.095 λέξεων το οποίο όμως δεν τυπώθηκε σαν βιβλίο, αλλά κάθε λέξη του έγινε - και γίνεται ακόμη- tattoo στα σώματα εθελοντών και θαυμαστών της συγγραφέως. [...]


Πηγή: Άλκηστη Γεωργίου, lifo
 

daeman

Administrator
Staff member

Μου θύμισε το Pillow Book, σε crowdsourcing*. Ελπίζω στο τέλος να μη γδάρουν τους εθελοντές :scared: :s:

Nagiko tells Jerome the truth and the whole story with the publisher. Jerome comes up with an idea: Nagiko will write her book on Jerome's body and Jerome will take it to the publisher. Nagiko loves the idea, and writes Book 1: The Book of The Agenda, in intricate characters of black, red, and gold, on Jerome, keeping her identity anonymous. The plan is a success: Jerome sees the publisher and exhibits the book on his nude body, and the impressed publisher has his scriveners copy down the text.
...
On two Swedish tourists, Nagiko writes Book 2: The Book of The Innocent and Book 3: The Book of the Idiot. Shortly afterwards, an old man is running naked through the streets from the publisher's shop, bearing Book 4: The Book of Impotence/Old Age. Book 5: The Book of the Exhibitionist is delivered by a boorish, fat, hyperactive American.
...
Jerome has overdosed on the pills and is dead. Nagiko is devastated, and realizes how much she loved him. On his dead body, Nagiko writes Book 6: The Book of the Lovers.
...
After the funeral, the publisher secretly exhumes Jerome's body from the tomb and has Jerome's skin, still bearing the writing, flayed and made into a grotesque pillow book of his own.
...


* πληθοπορισμό το λέμε αυτό;
 

daeman

Administrator
Staff member
Ένα διήγημα που έγινε, λέξη προς λέξη, tattoo σε σώματα εθελοντών

SKIN: A Mortal Work of Art: Το τρομερά πρωτότυπο project της Shelley Jackson.
...

Πηγή: Άλκηστη Γεωργίου, lifo

«Πραγματικά, πρόκειται σίγουρα για το πιο πρωτότυπο λογοτεχνικό εγχείρημα που έχω ακούσει.»
Πηγή: http://www.lifo.gr/team/u12124/39295

Επομένως, «τρομερά πρωτότυπο»; Κόψτε κάτι, παιδιά, γιατί αλλιώς δε θ' αφήσω ούτε χιλιοστό επιδερμίδας αχτύπητο. :p
 
Top