Τα εφήμερα

Δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ. Πρώτα από όλα γιατί σιχαίνομαι το μπλαμπλά στο τηλέφωνο. Μάλιστα μού λένε ότι στο τηλέφωνο πάντα ακούγομαι σαν νευρόσπαστο γιατί λέω από την αρχή "τι θες;". Μου την δίνει ο δίλεπτος πρόλογος (τι κάνεις; Πώς είσαι; Τι κέφια; Τι χαμπάρια; Πού είσαι; Τι λέει; Τι τρέχει; Όλα καλά; Η οικογένεια πώς πάει; )
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλλά, δεν ξέρω για ποιο λόγο, πολλές γυναίκες με μεγάλη ευκολία μπαίνουν στη διαδικασία πολύωρων τηλεφωνημάτων με άτομα που δεν έχουν δει παρά μόνο σε φωτογραφίες.
Φαντάζομαι ότι συμβαίνει επειδή είναι ευκολότερο να μιλάς στο τηλέφωνο και να φαντάζεσαι τον άλλον όπως τον θες, παρά να μπεις στη διαδικασία να τον γνωρίσεις από κοντά και να απογοητευτείς. Για τον ίδιο λόγο είναι και δημοφιλές το τσατ σ' αυτές τις περιπτώσεις, πάντα κτγμ.
 
Μα υποτίθεται πως είχαν δει φωτογραφίες. Τι στο διάτανο; ΟΚ δεν μπορούμε να συναντηθούμε, τι θα λεγες για ένα video chat; Που είναι πιο προσωπικό βρε αδερφάκι μου. Κι εγώ τον άντρα μου στο Ίντερνετ τον πρωτοσυνάντησα (καμία σχέση με online dating και τέτοια) αλλά από φίλοι (καμια 10ρια χρόνια και βάλε) γίναμε ζευγάρι μόνο αφού συναντηθήκαμε* (καλός και χρυσός ο Τζες από τότε που πρωτο-μιλήσαμε αλλά χημεία εκ του μακρόθεν; Πώς; )

*Σε περίπτωση που έχει κανείς απορία δεν βρισκόμασταν. Στην αρχή ήταν Κίνα. Γύρισε ΗΠΑ, εγώ πήγα Εδιμβούργο. Εγώ γύρισα Ελλάδα, αυτός πήγε Κορέα. Άλλο που είχαμε κι οι δύο μεγάλους έρωτες σε διαφορετικές στιγμές. Οπότε μάλλον καλύτερα που δεν βρεθήκαμε νωρίτερα :D
 
Το ότι δεν σκαϊπιάστηκαν δείχνει ότι οι συγκεκριμένες γυναίκες είχαν κάποιου είδος φόβο· πιθανόν για την δική τους εμφάνιση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντωμεταξύ, υπάρχει κι άλλη προβληματική διάσταση στο όλο θέμα. Μια από αυτές λέει πως «ήταν σίγουρη ότι θα τον παντρευτεί». Δηλαδή να τον παντρευτεί χωρίς να τον έχει καν γνωρίσει;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αχ βρε Παλάβρα, μόνο να 'ξερες τι κυκλοφορεί "εκεί έξω"...
 
Αχαχαχα, να 'στε καλά, ξεράθηκα.:lol::lol::lol:


Eija-Riitta Berliner-Mauer, whose surname means Berlin Wall in German, wed the Berlin Wall in 1979
When the Berlin wall was brought down 1989 Berliner-Mauer was horrified.
"What they did was awful. They mutilated my husband"


:lol::lol::lol:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δείξε λίγη κατανόηση. Η γυναίκα προσπαθεί να ζήσει τη ζωή της ενώ τείχη γκρεμίζονται γύρω της.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμ, η ζωή ήταν σκληρή μαζί της... Πάνω που 'κανε την τείχη της, την χτύπησε η ατειχία...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είπαν οι άλλοι να ρίξουν τα τείχη ανάμεσά τους κι αυτή η καημένη έπεσε σε τοίχο.
 
Ναι, αλλά κι αυτή δεν έκανε τίποτα. Δεν ήταν εκεί σαν πιστή τειχοδιώκτρια, να απομακρύνει τους τειχάρπαστους που άρπαζαν κομμάτια απ' τον άντρα της. Τώρα θα μου πεις ότι μπορεί να μην πρόλαβε αυτήν την τειχαία συγκυρία. Ποιος θα το περίμενε ότι θα πέσει το τείχος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Σκεφτείτε και την άλλη που τραβιέται με το Κυνικό Τείχος.
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη θα αφήσω τα λογοπαίγνια για τους άλλους και θα πω:
α. ναι, με αρρώστια κλπ είναι πιο εύκολο να σε κοροϊδέψει κανένας και στη συγκεκριμένη περίπτωση γι'αυτό την πατήσαμε. Παρόλο που δεν ήμασταν στενοί φίλοι με την παθολογικά ψεύτρα προσφερθήκαμε να την βοηθήσουμε με κάθε τρόπο και είχαμε περάσει κάμποσα απογεύματα στο σπίτι της, όπου καταλήξαμε να συζητάμε προσωπικά ζητήματα κλπ κλπ. Έτσι άλλωστε εμφανίστηκαν και οι ανακολουθίες στην ιστορία που μας έλεγε (π.χ. πήραν τηλέφωνο οι γονείς της την ώρα που ήμασταν εκεί και μας φάνηκε παράξενο το ότι δεν έκαναν ούτε μια ερώτηση για την υγεία της και έδιναν παραγγελίες για ψώνια- όταν τη ρωτήσαμε είπε ότι οι γονείς της ήταν ιδιαίτερα αδιάφοροι με το πρόβλημά της).

β. όταν λέει η άλλη ότι πίστευε ότι θα τον παντρευτεί εγώ το καταλαβαίνω ως: η εντύπωση που της έκανε ήταν καλή και σκεφτόταν ότι ίσως έχει όλα τα προσόντα που αναζητεί σε έναν σύζυγο και αν τα πράγματα πήγαιναν καλά, δεν θα δίσταζε να τον παντρευτεί.

γ. προφανώς και αυτή που τα έκανε όλα αυτά έχει κάποιο πρόβλημα, και οι νύφες πάσχουν αν μη τι άλλο από μοναξιά. και ίσως και από την εξιδανίκευση του ρομαντικού έρωτα που πουλάνε το Χόλιγουντ, τα Άρλεκιν κλπ.

δ. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου θύμισε την ταινία στην οποία η Ιζαμπέλ Ιπέρ παίζει τη δασκάλα του πιάνου. Καμία σχέση, αλλά στην ουσία τα ίδια προβλήματα.

ε. ελπίζω οι γενικεύσεις για το τι κυκλοφορεί εκεί έξω να μην είναι σοβαρές, γιατί είναι εύκολο να παρεξηγηθούν. Παλαβοί κυκλοφορούν και κυκλοφορούσαν πάντα και στα δύο φύλα.

στ. δεν το βλέπω και τόσο απίθανο το να μιλάνε κάποιο με τις ώρες στο τηλέφωνο ή να γράφουν ημέιλ δέκα σελίδων. Ειδικά όταν ο συνομιλητής σου είναι πρόθυμος για κουβέντα και σε παροτρύνει να συνεχίσεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο ισλαμικός νόμος, σύμφωνα με το Ιράν, δεν επιτρέπει την αναγνώριση του ρεκόρ της:
 
Φύτρωσε κολόνα στη μέση του δρόμου στην Ξάνθη



 

nickel

Administrator
Staff member
Μέσω αυτού του άρθρου (που δεν θα το προσθέσω στο νήμα για τον Σοφό λαό) ανακάλυψα την έρευνα αγγλικής εταιρείας για τις 10 πιο λανθασμένες αντιλήψεις των Βρετανών.

Perceptions are not reality: the top 10 we get wrong

Η παράγραφος που μας ενδιαφέρει είναι αυτή:
7. Immigration and ethnicity: the public think that 31% of the population are immigrants, when the official figures are 13%. Even estimates that attempt to account for illegal immigration suggest a figure closer to 15%. There are similar misperceptions on ethnicity: the average estimate is that Black and Asian people make up 30% of the population, when it is actually 11% (or 14% if we include mixed and other non-white ethnic groups).

Στο επίπεδο που βρίσκεται ο διάλογος στη χώρα μας θα έπρεπε ίσως να κάνουμε λίστα με τις 100 δημοφιλέστερες λανθασμένες αντιλήψεις. (Αλλιώς πάει στράφι και το ψέκασμα.)
 
Μέσω αυτού του άρθρου (που δεν θα το προσθέσω στο νήμα για τον Σοφό λαό) ανακάλυψα την έρευνα αγγλικής εταιρείας για τις 10 πιο λανθασμένες αντιλήψεις των Βρετανών.

Perceptions are not reality: the top 10 we get wrong

Η παράγραφος που μας ενδιαφέρει είναι αυτή:
7. Immigration and ethnicity: the public think that 31% of the population are immigrants, when the official figures are 13%. Even estimates that attempt to account for illegal immigration suggest a figure closer to 15%. There are similar misperceptions on ethnicity: the average estimate is that Black and Asian people make up 30% of the population, when it is actually 11% (or 14% if we include mixed and other non-white ethnic groups).

Στο επίπεδο που βρίσκεται ο διάλογος στη χώρα μας θα έπρεπε ίσως να κάνουμε λίστα με τις 100 δημοφιλέστερες λανθασμένες αντιλήψεις. (Αλλιώς πάει στράφι και το ψέκασμα.)

Εξαρτάται, βέβαια, και τι μετράς σαν μετανάστες. Γιατί αυτά τα ποσοστά αφορούν τους μετανάστες Α΄ γενιάς, αποκλειστικά και μόνο. Δεν υπάρχουν καν ακριβή στοιχεία για τους μετανάστες έστω και δεύτερης γενιάς και ο μόνος μπούσουλας είναι η δήλωση εθνικότητας.

Φυσικά στο Λονδίνο ισχύουν τα συγκεκριμένα ποσοστά. Για την ακρίβεια... Some 45% (3.7 million) of people in the capital described themselves as white British, down from 58% (4.3 million) in 2001
 

SBE

¥
Θα συμφωνήσω με τον Ελληγενή. Εγώ μένω σε πολυκατοικία με 34 διαμερίσματα εκ των οποίων τρία (3) κατοικούνται από Άγγλους, μάλιστα ο ένας ήταν ο διπλανός μου που πέθανε τον περασμένο μήνα οπότε τώρα ένα διαμέρισμα λιγότερο κατοικείται από Άγγλους. Άγγλος είναι επίσης ο θυρωρός μας, παντρεμένος με Κινέζα. Από τους άλλους 31, οι μισοί πιθανόν να είναι κάτοχοι βρετανικού διαβατηρίου, κάποιοι από αυτούς ίσως έχουν γεννηθεί στο ΗΒ (π.χ. η απέναντί μου, που είναι παιδί μεταναστών). Οι εθνικότητες που έχω συναντήσει στο ασανσέρ είναι Αμερικανοί, Άραβες, Ρώσσοι, Βραζιλιάνοι, Γάλλοι, Ισπανοί, Κινέζοι, Ινδοί, Έλληνες, Ιταλοί, Ιάπωνες. Στο δε δημόσιο σχολείο της περιοχής, πέρασα μια φορά τη ώρα του διαλείμματος και στην αυλή υπήρχαν καμιά εκατοστή μαθητές, εκ των οποίων πεντέξι λευκοί και από τις μαθήτριες το 99% φόραγε φερετζέ (στο εκκλησιαστικό σχολείο της περιοχής τα ποσοστά αντιστρέφονται). Αν καθίσω και γενικεύσω την προσωπική μου εμπειρία, που αυτό κάνει ο πολύς κόσμος, ο ξένος πληθυσμός της χώρας είναι 70-90%.

ΥΓ Θα προσέξατε ότι θεωρώ ξένους πολλούς που κανονικά για λόγους πολιτικής ορθότητας θα έπρεπε να τους μετράω για Βρετανούς, αλλά φυσικά επειδή κι εγώ είμαι από αυτούς μπορώ να λέω ό,τι θέλω για μένα και τους όμοιούς μου.
 
Top