Τα εφήμερα

Εγώ από την συγκεκριμένη έρευνα θα προτιμούσα να κρατήσω το παρακάτω, που είναι και κοντά στην δική μας πραγματικότητα:

Voting: we underestimate the proportion of people who voted in the last general election – our average guess is 43 per cent, when 65 per cent actually did.

Κι εμείς υπερεκτιμούμε την αποχή. Π.χ. από τις εκλογές των τελευταίων 20 ετών, μόνο στις τελευταίες είχαμε πραγματική αποχή. Στις άλλες αναμετρήσεις είχαμε από 88% ως 95% συμμετοχή (με μέσο όρο 90%), πράγμα που συνεπάγεται από ελάχιστη ως μηδενική αποχή. Εντός της Ελλάδας έχουμε το πολύ 8 εκατομμύρια ψηφοφόρους. Συμμετοχή 95% (2004 και 2007) σημαίνει πρακτικά μηδενική αποχή, γιατί αυτοί που μένουν είναι οι κωλυόμενοι (άρρωστοι, υπέργηροι, τοξικομανείς, τουρίστες, άτομα με έκτακτες υποχρεώσεις, άτομα που ζούνε μακριά από το μέρος που ψηφίζουν/δεν έχουν την οικονομική άνεση να κάνουν το ταξίδι, άτομα που δεν μπορούν να αφήσουν την δουλειά τους, φοιτητές εξωτερικού, επαγγελματίες που ταξιδεύουν, κτλ). Βέβαια κάποιοι από αυτούς που αναφέρω πρακτικά απέχουν, όχι τόσο λόγω ανωτέρας βίας αλλά λόγω προτεραιοτήτων*, πάντως δεν απέχουν γιατί θέλουν να στείλουν μηνύματα και λοιπές ιστορίες για αρκούδες που έλεγαν τα ΜΜΕ την τελευταία 20ετία.


* π.χ. και στις εκογές του 2007 και σ' αυτές του 2009, πετούσα την ημέρα των εκλογών για Αγγλία. Ωστόσο το 2007 ανέβαλα την πτήση μου για την επόμενη μέρα, παρότι ήταν η ημέρα εγγραφής στο πανεπιστήμιο. Το 2009 αποφάσισα να μην το ξανακάνω, όμως αν ήμουν στην Ελλάδα θα ψήφιζα.
 
Δεν καταλαβαίνω πάντως πού θέλει να καταλήξει αυτό το άρθρο. Αν θέλουμε απλώς να διαψεύσουμε το ρητό περί σοφού λαού (Προσκυνώ τη χάρη σου λαέ μου, σκύβω το κεφάλι στη μεγαλοσύνη σου), τότε δεν χρειάζεται να μπλέξουμε με αριθμούς, υπάρχουν πολύ πιο χοντρά ιστορικά και ιδεολογικά επιχειρήματα και παραδείγματα. Για μένα έχει περισσότερη αξία/βάρος τι φοβάται ο κόσμος και γιατί, παρά το αν εκτιμά σωστά το μέγεθος της απειλής. Άλλωστε, οι αριθμοί αλλάζουν. Αν ας πούμε κάποιος πει "μα οι μουσουλμάνοι είναι 5%", ο άλλος θα απαντήσει "ναι, αλλά έτσι όπως γεννάνε εκείνοι σε σχέση μ' εμάς, σε 30 χρόνια θα έχουν φτάσει το 35%", κι άντε μετά να ελέγξεις τα νέα νούμερα, κοκ. Άρα η ρίζα του ζητήματος είναι στα ερωτήματα "θέλω να έχω μαζικά μουσουλμάνους στη χώρα μου; ή μετανάστες; ή...ή...;" και στον ηθικοφιλοσοφικοπολιτικό προβληματισμό πάνω σ' αυτά, όχι στην αριθμητική διάσταση τόσο πολύ.
 
Δεν γνώριζα τον όρο μεσοθεραπεία, και στην αρχή, όταν είδα το κουπόνι, σκέφτηκα μεσο- με την έννοια του μέσου μιας διαδικασίας (όπως λέμε μεσοβυζαντινή περίοδος), μετά με διόρθωσα ότι θα σημαίνει θεραπεία της μέσης, και τέλος διαπίστωσα ότι είναι απόδοση ενός mesotherapy, και όχι mid-therapy ούτε waist therapy.
 

nickel

Administrator
Staff member
A Greek peek! Sofia Vergara shows off her stunning figure in ANOTHER plunging cut away swimsuit as she hits the beach on island holiday
Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbi...-away-swimsuit-hits-beach-island-holiday.html


Όσο σκέφτομαι ότι η Σοφία (As of July 18, 2012, Vergara was the highest-earning woman in American television, taking in $19 million for the past 12 months on a list released by Forbes.com) και ο φιλαράκος της ο Nick Loeb (γόνος οικογένειας των τραπεζιτών Loeb, ένας από τους οποίους παράτησε την τράπεζα και έστησε τη Loeb Classical Library, και των Lehman, που δεν θέλουν συστάσεις) δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν έναν ιδιωτικό όρμο αλλά πήγαν και στριμώχτηκαν σε κάποιο πατείς με πατώ σε της Μυκόνου, αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό το καλοκαίρι είναι πραγματικά καλό για τον τουρισμό μας!
 
Ρε συ, είναι φανερό ότι πρόκειται για στημένη φωτογράφιση, άρα θα μπορούσε να πάει να στριμωχτεί οπουδήποτε για το μεροκάματο.
 

SBE

¥
...δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν έναν ιδιωτικό όρμο αλλά πήγαν και στριμώχτηκαν σε κάποιο πατείς με πατώ σε της Μυκόνου, αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό το καλοκαίρι είναι πραγματικά καλό για τον τουρισμό μας!

Νίκελ, μην είσαι αφελής στο παιχνίδι της δημοσιότητας. Είναι εμφανές ότι ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να εξασφαλίσουν ιδιωτικό όρμο, όπως είναι εμφανές ότι η Σοφία ποζάρει για τους παπαράτσι- λέει το άρθρο ότι ανακοίνωσε στο Τουίτερ της που θα πήγαινε, τη βλέπουμε να εμφανίζεται στην παραλία στολισμένη σαν λατέρνα με μισή ντουζίνα βραχιόλια, ρολόι ΚΑΙ σκουλαρίκια κρεμαστά κλπ κλπ κλπ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν φανταστώ ότι ήταν ιδέα της Όλγας, θα πεθάνω! Εγώ φαντάστηκα ότι έπιασαν οι Ρώσοι μεγιστάνες όλα τα απόμερα ακρογιάλια, οπότε τι να κάνουν τα παιδιά, έκλεισαν όπως όπως ξαπλώστρα στην πολυκοσμία της Μυκόνου.

(Θα με κάνετε να βάζω υποσημειώσεις...)
 
Εκτός από τα μυστικά κονδύλια του ΥΠΕΞ υπάρχουν κι εκείνα του Δήμου Μυκόνου. :D
 

bernardina

Moderator
Οι παπαρατσοχόλικς σε εξκλούσιβ κόουβ; Να τους τρώει η μοναξιά και το κακό κουνούπι; Για τι τους περάσατε, ωρεσείς; Βέγκανς γυμνιστές μέλη του κλαμπ "embrace free camping; it's good for the karma"; Έλα Χριστέ και μπούκωνε... :rolleyes:

Ναι, κι αυτό που κρεμάνε πάνω τους την αρτακαιταγιάννενα για να πάνε στην βεάκη, κι εμένα με ξεπερνάει --επειδή δεν το κάνουνε μόνο οι παπαρατσοχόλικς, αλλά και η κάθε κλαρινονύφη που σέβεται τον εαυτό της. (Ο κλαρινογαμπρός έχει άλλα αξεσουάρια).:p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά αυτή η γυναίκα είναι κούκλα :p
 

SBE

¥
Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι κούκλα- και μ'αρέσει και το πρώτο μαγιώ που φοράει- αλλά φροντίζει να την φωτογραφίζουν κιόλας οι παπαράτσι ώστε να μένει στη δημοσιότητα.

ΥΓ Α, τώρα κατάλαβα ποιά Όλγα. Όχι βρε Νικελ, δεν είναι για την προώθηση του ελληνικού τουρισμού, για την προώθηση της φωτογραφιζόμενης είναι!
 

daeman

Administrator
Staff member
Η ωραία Όλγα, θες να πεις!

Ανωγειανή θα πάρω γω
να τα 'χει πλια μεγάλα
αν έρθει και κακοχρονιά
να πίνομε το γάλα

Τα μπιστόλια και τσι παλάσκες.


:whistle:

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά αυτή η γυναίκα είναι κούκλα :p

Κολομβιανή θα πάρω γω
να τα 'χει πλια μεγάλα
να κουδουνούνε μες στην πλαζ
να μη θωρούνε άλλα

Τα κρεμαντόλια και τα σκουλαρίκια.

:inno:

... (Ο κλαρινογαμπρός έχει άλλα αξεσουάρια).:p

Ο κλαρινογαμπρός έχει και άλλο νήμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τιτίβισμα ή φατσομπουκιά που πήρα:

Σκέφτομαι τη στιγμή που θα πουν στον νέο διάδοχο του θρόνου της Αγγλίας κτλ: «Από εδώ η θεία σου η Πίπα και η γιαγιά σου η Καμήλα».


Royal baby: Moment birth of William and Kate's son was announced
http://www.bbc.co.uk/news/uk-23412327
 

daeman

Administrator
Staff member
Από τιτίβισμα ή φατσομπουκιά που πήρα:
Σκέφτομαι τη στιγμή που θα πουν στον νέο διάδοχο του θρόνου της Αγγλίας κτλ: «Από εδώ η θεία σου η Πίπα και η γιαγιά σου η Καμήλα».

:woot::woot::D:lol::lol:


Να τα, να τα... 6666 η SBE, 33333 εσύ, δεν πάμε καλά σας λέω. :scared: Ελπίζω να μην το βγάλουν Άλιστερ. :p




Ωχ ωχ ωχ, ο αριθμός του Θηρίου σε τέτοιο συγκείμενο δεν είναι καλό μαντάτο. Ελπίζω να μην το βγάλουν Ντέιμιαν. :scared::devil:
Συνεννοημένοι είστε; :whistle:
 
Από τιτίβισμα ή φατσομπουκιά που πήρα:

Σκέφτομαι τη στιγμή που θα πουν στον νέο διάδοχο του θρόνου της Αγγλίας κτλ: «Από εδώ η θεία σου η Πίπα και η γιαγιά σου η Καμήλα».


Royal baby: Moment birth of William and Kate's son was announced
http://www.bbc.co.uk/news/uk-23412327

Θα παρατηρήσατε φαντάζομαι ότι και οι δυο δημοσιογράφοι λένε καθαρότατα historic moment με ηχηρό και με an μπροστά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Royal arrival: This is the moment Kate and her royal protection officers went through the Mary Sandford entrance of the hospital at just before 6am this morning.
article-2350630-1AEF08E7000005DC-647_964x765.jpg



Βλέπουμε στη φωτογραφία ότι,
για ευνόητους λόγους, έχουν φωτοσοπάρει την πινακίδα του αυτοκινήτου. Τι κατάλαβε ένας ρεπόρτερ του Σκάι και τι είπε χθες στο απογευματινό μαγκαζίνο του καναλιού; Ότι το ζεύγος "έφτασε στο μαιευτήριο με ένα αυτοκίνητο 'χωρίς αριθμό'". Μάλλον δεν τους περνάνε από τεστ IQ πριν τους βγάλουν στον αέρα. Ο δαιμόνιος ρεπόρτερ μάλλον δεν σκέφτηκε ότι δεν γίνεται να έχει το αυτοκίνητο πινακίδα, αλλά να μην έχει αριθμό.

 
Top