Τα εφήμερα

Σύσκεψη παραγόντων Υγείας στη Β. Ελλάδα για τις εγκεφαλίτιδες και τον ιό του Δυτικού Νείλου, και η "αρμόδια" δηλώνει στο κανάλι: "και να βρούμε ποιανού τύπου κουνούπι προκαλεί τον ιό του Δυτικού Νείλου"....
 

nickel

Administrator
Staff member
Σκληρό παλιότερο βίντεο με πήδημα ταύρου στις κερκίδες. με ευκαιρία το χτεσινό άλμα. Τι τις θέλετε τις ταρζανιές τα ταυραγαθήματα αφού στο τέλος σας σκοτώνουν...

 

Elsa

¥
Εμένα αυτό μου φαίνεται σαν ταυρίσιο "αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων" ή "θα πεθάνω που θα πεθάνω, να πάρω και μερικούς από σας που χαζεύετε μαζί μου" :(
 

Elsa

¥
Απορία μεγάλη είχα με αυτό το Δυτικό Νείλο και βρήκα οτι είναι εδώ. Ανατολικός Νείλος δεν είδα να υπάρχει.
 

nickel

Administrator
Staff member


Κάτω απ' αυτή τη φωτογραφία (μεγαλύτερη εδώ) διαβάζω στο Βήμα τον τίτλο:
«Aπευθείας συνομιλίες Ισραηλινών-Παλαιστινίων στις 2 Σεπτεμβρίου»

Ελπίζω να μην το εννοούν έτσι το απευθείας». :rolleyes:
 

nickel

Administrator
Staff member
More than 28,000 people have died in drug-related violence in Mexico over the last four years.
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11080584

Δηλαδή, και λίγα μας λέει το Χόλιγουντ. Βλ. π.χ. Μπαντέρας στο Once Upon a Time in Mexico, όπου οι κακοί θερίζονται σε ρυθμούς που επιδιώκουν να φτάσουν μέσα σ' ένα δίωρο τις στατιστικές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκοιμήθη ο μητροπολίτης Καντιώτης

Πριν από δυο-τρεις μήνες τον είxα θυμηθεί και μετά ανακάλυψα ότι όχι μόνο ζούσε ακόμα ο κορακοζώητος (στα 104!) αλλά και διατηρούσε (του διατηρούσαν) ιστότοπο (κλειστό λόγω πένθους). Σημεία (και τέρατα) των καιρών.
 
Τι (ιντερνετική) σύμπτωση! Κι εγώ προχτές έπεσα στο σάιτ που του έχουν αφιερώσει. Πρόσεξα δε ότι το κήρυγμά του, αυτό τουλάχιστον που διάβασα εγώ, ήταν σε καθαρή, λαϊκή δημοτική. Ξέρετε, όχι εκείνη τη στολισμένη με ράκη "εκκλησιαστικής γλώσσας".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με αφορμή (και) αυτό.

Η είδηση που αποτέλεσε την αφορμή για το σημερινό σχόλιο του Μπουκάλα («Σκονακίων εγκώμιον») έχει γεμίσει φυσικά το Διαδίκτυο καθώς δημοσιεύτηκε σε πολλές εφημερίδες και αναδημοσιεύτηκε σε δεκάδες ιστολόγια.

Γράφει λοιπόν ο Μπουκάλας (επισήμανση δική μου):

[...]
Θέλουν ταλέντο αυτά τα πράγματα. Και επιμέλεια. Και πάθος ασκητή. Θα πείτε πως αν όλοι τούτοι οι μικροαντιγραφείς, όσοι έσπασαν το κεφάλι τους για να βρουν το αποτελεσματικότερο σκονάκι, παραδοσιακό ή μοντέρνο, δαπανούσαν τον ίδιο χρόνο για να διαβάσουν, ίσως έπαιρναν καλό βαθμό. Ναι, αλλά έτσι θα χανόταν η χαρά της δημιουργίας, η ηδονή της διακινδύνευσης, της επινόησης, της πατέντας, που μέχρι και στο ενδοπανεπιστημιακό μικροεμπόριο μπορείς να τη βγάλεις έπειτα, ή να τη δώσεις στη φοιτητική σου παράταξη κι αυτή να τη χαρίσει στις «επιρροές» της, μήπως τις δελεάσει και γίνουν ψηφοφόροι και μέλη της.
[...]​

Δηλαδή, για πόσον χρόνο ακριβώς μιλάμε; Ας μάθουμε υπεύθυνα (πάλι υπογραμμίζω εγώ):

«Η λεπτοδουλειά του συγκεκριμένου παπύρου προκαλεί εντύπωση, καθώς για την κατασκευή ο φοιτητής πρέπει να αφιέρωσε τουλάχιστον 10 ώρες. Εάν τις ίδιες ώρες αφιέρωνε σε διάβασμα θα είχε καταφέρει να περάσει το μάθημα και χωρίς το σκονάκι», είπε χαρακτηριστικά ο αναπληρωτής καθηγητής του τμήματος Οικονομικών και υπεύθυνος διοργάνωσης της έκθεσης, Δημήτρης Μάρδας.

Εφημ. Ελευθερία Λάρισας

Ή εσείς δεν μας τα λέτε καλά κύριε καθηγητά μου (ας πούμε στη ρύμη του λόγου σας) --και είστε και του τμήματος Οικονομικών, και χρειαζόμαστε να είσαστε σε καλή υπολογιστική φυσική κατάσταση και παρασέρνετε και άλλον κόσμο, ή κάτι δεν μεταφέρθηκε καθόλου σωστά.

Αν με δέκα ώρες διάβασμα (ή όσες χρειάζεται τελοσπάντων ένα επιμελημένο σκονάκι) περνάγαμε το μάθημα {τι μάθημα να είναι αυτό, η προπαίδεια;} ποιος θα καθόταν να σκονακίσει; Τεμπέλληνες είπαμε, όχι χαζέλληνες... :)
 

SBE

¥
Πάντως το καλύτερο συνεργείο αντιγραφής το είχε εμπνευστεί συμφοιτητής μου ο οποίος ήταν πολύ έξυπνος (και τεμπελάκος) και είχε επιστρατεύσει άλλους τρεις για τη δουλειά Δυστυχώς απέτυχαν τρεις φορές και στο τέλος διάβασαν για να περάσουν.
 

daeman

Administrator
Staff member
You lost me there... :confused:
Άμα ήταν το καλύτερο, πώς απέτυχαν 3 φορές;
ή
Άμα απέτυχαν 3 φορές, πώς ήταν το καλύτερο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, σιγά μη μας βάζουν τα γυαλιά οι δήμαρχοι της Βραζιλίας. Αλλά εμείς δεν τους στέλνουμε στη φυλακή, είμαστε πιο πολιτισμένοι.

«Ακέφαλη» είναι από το πρωί της Πέμπτης η πόλη Ντουράντος στη Βραζιλία, μετά τη σύλληψη για υπόθεση διαφθοράς του δημάρχου της πόλης και ολόκληρου του δημοτικού συμβουλίου κατά τη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης με το όνομα «Τυφώνας».

Οι συλλήψεις συνολικά 28 ατόμων έγιναν τα ξημερώματα της Πέμπτης με την κατηγορία εξαπάτησης, δωροδοκίας και σύστασης εγκληματικής οργάνωσης. Όπως αναφέρει η Daily Mail, οι δημοτικοί άρχοντες κατηγορούνται ότι «εξαφάνιζαν» περίπου το 10% κάθε χρηματοδότησης για δημόσια έργα στην περιοχή.

Οι εισαγγελικές Αρχές θεωρούν το δήμαρχο της πόλης από το 2008, Άρι Αρτούζι, επικεφαλής του δικτύου, ενώ στους συλληφθέντες συγκαταλέγονται, εκτός από τον αντιδήμαρχο και τους δημοτικούς συμβούλους, επιχειρηματίες της περιοχής και ένας διευθυντής τοπικού νοσοκομείου.

Η σύζυγος του δημάρχου μάλιστα, η οποία συνελήφθη στην πρωτεύουσα Μπραζίλια, κατηγορείται ότι πλήρωσε πλαστική εγχείριση με χρήματα από τις εν λόγω δραστηριότητες.

Εν τω μεταξύ, στο Διαδίκτυο κυκλοφορούν βίντεο που φαίνεται να απεικονίζουν το δήμαρχο και τη σύζυγό του να παραλαμβάνουν, σε δύο τουλάχιστον ξεχωριστές περιπτώσεις, χαρτονομίσματα --προϊόν, σύμφωνα με την αστυνομία, παράνομων δραστηριοτήτων.


 

SBE

¥
You lost me there... :confused:
Άμα ήταν το καλύτερο, πώς απέτυχαν 3 φορές;
ή
Άμα απέτυχαν 3 φορές, πώς ήταν το καλύτερο;

Η μέθοδος ήταν εξαιρετική αλλά υπήρξαν αστάθμητοι παράγοντες. Το σύστημα ήταν να περάσει κάποιος με κάποιον τρόπο τα θέματα έξω από την αίθουσα πριν την πρώτη ώρα που απαγορευόταν να βγεις (τρεχοντας κατοστάρι προς την έξοδο συνήθως), να ετοιμάσει κάποιος κόλλες με τις απαντησεις και να τις δώσει με κάποιο τρόπο μέσα όπου ο παραλήπτης θα εγραφε όνομα κλπ και θα την παρέδιδε σα δικιά του. Είχαν σκεφτεί ολες τις λεπτομερειες, μέχρι κι ασύρματη επικοινωνία (ο ένας ήταν ραδιοερασιτέχνης) που δεν εφαρμόστηκε λόγω τεχνικών δυσκολιών.
Την δεύτερη φορά φοβηθηκε ο ένας συνεργάτης και δεν έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει.
Τη τριτη είχαμε αλλαγή αίθουσαν τελευταία στιγμή κι η τοπογραφία της νεας αίθουσας δεν επέτρεπε την εφαρμογή του σχεδίου.
Την πρωτη φορά υπήρχαν ατέλειες στο σχέδιο, ένας αργόσχολος καθηγητής χάζευε έξω από το παράθυρο του στο απέναντι κτήριο και παρατήρησε ύποπτες κινήσεις στον κήπο, κατέβηκε από τον τρίτο όροφο και πήγε και μάζεψε την τσάντα με τις απαντησεις, που ήταν στρατηγικά τοποθετημένη. Ακολούθησε μεγάλη φασαρία, ενημερώθηκε αμέσως ο καθηγητής του εξεταζόμενου μαθήματος και επειδή εγώ καθομουν στο παράθυρο μια θεση μπροστά από τον εσωτερικό συνεργάτη είχα φοβηθεί ότι θα με μηδενίσουν, κι όχι τίποτ'άλλο αλλά ήταν εύκολα θέματα και έγραφα καλά. Τελικά δεν έγινε τίποτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Στέφανος Κασιμάτης κλείνει τη σημερινή του στήλη με το καλό αλλά μάλλον παλιό και φθαρμένο:
Συνέβη σε συναυλία των U2 σε πόλη της Ιρλανδίας. Ο ευαίσθητος και φιλάνθρωπος Μπόνο σταματά κάποια στιγμή να τραγουδά και αρχίζει να χτυπά ρυθμικά τα χέρια του. «Κάθε φορά που χτυπώ τα χέρια, κάπου στον κόσμο πεθαίνει ένα παιδί», λέει από το μικρόφωνο. Αμέσως πετάγεται από το ακροατήριο ένας μεθυσμένος Ιρλανδός και κραυγάζει: «Ε, τότε σταμάτα να τα χτυπάς, ρε ***!»

Από το 2007 έχει διαψεύσει ο Μπόνο ότι συνέβη κάτι τέτοιο στη Γλασκόβη! Διαβάζουμε και snopes για να μάθουμε πώς κυκλοφόρησε το μπεντροβάτο, μετά την εκστρατεία για την καταπολέμηση της φτώχιας.

 

nikosl

Member
Κάθε άλλο παρά εφήμερο είναι αλλά αν δεν έχετε δει αυτή τη συλλογή με έγχρωμες φωτογραφίες της Ρωσίας έναν αιώνα πριν, νομίζω ότι αξίζει. (Ηταν τέλη Αυγούστου και μπορεί να μην κοιτάζατε το big picture του boston.com.)
 
Από το αρθράκι του tvxs για το στημένο επεισόδιο του δημοσιογράφου του BBC με το παπούτσι εναντίον του Γ. Παπαντρέου:

Η πρόκληση γεγονότων από ρεπόρτερ παραβιάζει τους κανόνες της δημοσιογραφικής δεοντολογίας. Το BBC απέσυρε από την ιστοσελίδα του το βίντεο που είχε αρχικά αναρτήσει.

Σε ένα παρόμοιο επεισόδιο, Έλληνας φωτογράφος που κάλυπτε την διαδήλωση του αντιεξουσιαστικού χώρου, παρακίνησε χθες νεαρούς να φορέσουν κουκούλες και να πετάξουν μολότοφ. Φωτορεπόρτερ που ήταν παρόντες παρενέβησαν και απέτρεψαν το περιστατικό.


Τα έντονα γράμματα δικά μου.
 
Top