Τα εφήμερα

Το στερεότυπο αυτό το συντηρούν οι γυναίκες με το να κάνουν ντόρο το ότι είναι γυναίκες. Ίσως να μην το προσέχεις γιατί είσαι γυναίκα, αλλά δεν φαντάζεσαι πόσες χιλιάδες φορές έχω διαβάσει την επισήμανση "είμαι γυναίκα", σαν να είναι κάτι σπουδαίο και αξιοπερίεργο που είναι γυναίκα που σερφάρει. Ή ξέρω 'γώ να θεωρεί ότι είναι κάτι που χρήζει επισήμανση ότι παίζει βιντεοπαιχνίδια και είναι γυναίκα. Αυτές οι επισημάνσεις συχνά συνοδεύονται από πλήθος θαυμαστικών.

Δοκίμασε μόνο να γκουγκλίσεις "and yes, I am a girl" και θα καταλάβεις τι λέω.
 

SBE

¥
Έχω συναντήσει και τέτοιες γυναίκες. Αλλά το οτι κυκλοφορούν και κότες δεν σημαίνει ότι βρισκόμαστε στο κοτέτσι.

Ομοίως, παρόλο που έχω περισσότερα χρόνια εκτός Ελλάδας παρά εντός δεν εχω ακόμα συνηθίσει το αγγλοσαξονικό πρότυπο σύμφωνα με το οποίο όσοι ασχολούνται με τις θετικές επιστημες είναι νερντ. Ακόμα και στην Αγγλία, το πολύ ένα 10% των μηχανικών που έχω συναντήσει ήταν νερντ. Οι υπόλοιποι που ήταν μονόχνωτοι, στόκοι κλπ δεν ήταν λόγω επαγγέλματος αλλά λόγω χαρακτήρα. Σε άλλες χώρες ακόμα λιγότεροι (και σπούδασα σε τμήμα που ήταν εντελώς ΕΕ, κάθε χρόνο είχαμε περισσότερους φοιτητές και φοιτήτριες με Εράσμους παρά δικούς μας). Και ξεχνάμε ότι η Μαρίσα Μάγερ του Γιάχου είναι κομπιουτερου και διευθύνει τεχνική εταιρία. Πόσο απέχει από το νερντοπρότυπο;

Έχω αναφέρει κι αλλού ότι θεωρώ μεγάλη προσβολή για τις τηλεθεάτριες του Big Bang Theory τον χαρακτήρα Έιμι. Πιο κοντά σ'αυτά που έχω δει στα πανεπιστήμια ήταν η Λέσλι Ουίνκλ (παρόλη τη δόση υπερβολής που υπάρχει σε όλες τις κωμωδίες).
 
Καλά, δεν κρίνεται η ύπαρξη του στερεότυπου από μια στερεοτυπική κωμωδία που βασίζεται στην υπερβολή. Ούτε οι άντρες ούτε οι γυναίκες που ασχολούνται με τις επιστήμες είναι έτσι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει στ' αλήθεια πολύς κόσμος που πιστεύει σ' αυτό το στερεότυπο, σήμερα.
 

bernardina

Moderator
180K and counting...

Η τύχη άλλαξε για τον επαίτη Μπίλι Ρέι Χάρις μια ημέρα του περασμένου μήνα όταν ανάμεσα στα κέρματα που του πετούσαν οι περαστικοί σε μια πλατεία του Κάνσας όπου ήταν καθισμένος βρήκε ένα μονόπετρο δαχτυλίδι. Η πρώτη του σκέψη ήταν εκείνη κάθε επαίτη, δηλαδή να πουλήσει το δαχτυλίδι στο πλησιέστερο κοσμηματοπωλείο. Αυτό έκανε και ο Χάρις, όταν όμως ο κοσμηματοπώλης του πρόσφερε 4.000 δολάρια, ο καλόκαρδος επαίτης αποφάσισε να μην πουλήσει τελικά το εύρημά του, αλλά να το κρατήσει για την περίπτωση που επέστρεφε ο ιδιοκτήτης του.

Κάπως έτσι ξεκίνησε ένα σύγχρονο αστικό παραμύθι που έχει κλέψει τις καρδιές των Αμερικανών. Ο,τι κι αν ήταν που απέτρεψε τελικά τον επαίτη από το να πουλήσει το δαχτυλίδι, τον αντάμειψε. Ξαναβρέθηκε με χαμένους από χρόνια συγγενείς του, έχει πια σπίτι και δουλειά και αρκετά χρήματα για να σταματήσει να ζητιανεύει.
Η καλή του πράξη του άλλαξε τη ζωή, καθώς δύο μέρες αφότου βρήκε το μονόπετρο, η ιδιοκτήτριά του Σάρα Ντάρλινγκ επέστρεψε και τον ρώτησε αν της είχε πέσει κάτι πολύτιμο μέσα στο ποτηράκι όπου μάζευε τα κέρματα. «Ηταν ένα δαχτυλίδι;», τη ρώτησε και όταν εκείνη του απάντησε πώς ναι, της είπε πως το είχε.

Η Ντάρλινγκ αποφάσισε μαζί με τον σύζυγό της να δημιουργήσει ένα διαδικτυακό ταμείο με σκοπό να συγκεντρώσει 4.000 δολάρια, το ποσό για το οποίο εκείνος αρνήθηκε να το πουλήσει και να ανταμείψει τον 55χρονο Χάρις για την τιμιότητά του. Μέχρι χθες Δευτέρα, το ταμείο τους είχε συγκεντρώσει 185.000 δολάρια και το ποσό συνέχιζε να αυξάνεται. Στο μεταξύ, ο Ρόμπιν Χάρις Γουίλιαμς, είδε το συμβάν στις ειδήσεις και συνειδητοποίησε ότι ο Χάρις ήταν ο αδερφός της.

Η Ντάρλινγκ η οποία ξεκίνησε ουσιαστικά την παραμυθένια υπόθεση, είχε ρίξει χύμα από την τσάντα της μερικά κέρματα στον Χάρις χωρίς να θυμηθεί πως εκεί βρισκόταν και το δαχτυλίδι των αρραβώνων της. «Οταν το ξαναβρήκα έμοιαζε με θαύμα. Ημουν σίγουρη πως δεν θα το ξανάβρισκα ποτέ.», δήλωσε αργότερα.


Τι διαβάζω τώρα, εγώ η στριμμένη, ανάμεσα στις γραμμές;

1) Για μια ξεμυαλισμένη που είχε το δαχτυλίδι των αρραβώνων της πεταμένο χύμα μέσα στην τσάντα. Τόσο την ένοιαζε...
2) Για έναν "καλόκαρδο" επαίτη, που δεν δέχτηκε τα τέσσερα χιλιάρικα του "κοσμηματοπώλη" (λέγε με loan shark) γιατί, προφανώς κατάλαβε ότι για να του δίνει τόσα λεφτά, το δαχτυλίδι θα αξίζει πολύ περισσότερο. Σωστός. Και πέρα για πέρα μαζί του.
3) Για την ξεμυαλισμένη που, αντί να βάλει το χέρι στην τσέπη και να ανταμείψει τον άνθρωπο για το ότι κράτησε το δαχτυλίδι της (στο κάτω κάτω, τέσσερα χιλιάρικα για έναν άστεγο δεν είναι παίξε-γέλασε· άλλος στη θέση του μπορεί και να το είχε σκοτώσει για λιγότερα) έστησε διαδικτυακό έρανο με σκοπό να συγκεντρώσει το αρχικό ποσό. Με ξένα κόλλυβα μνημονεύει, δηλαδή. Μπράβο, χουβαρντού μου!
4) Για μια τύπισσα που χάρη στο ντόρο που έγινε ανακάλυψε ότι ο άστεγος είναι ο αδελφός της! Εδώ προσεύχομαι --γονατιστή και με δάκρυα στα μάτια-- στους θεούς των κλειστών στομάτων να με κρατήσουν για μην ανοίξω το δικό μου.

Για περισσότερες λεπτομέρειες τυχαίο δείγμα.

Πράγματι, Θαύμα παιδάκι μου, θαύμα! που θα έλεγε και ο σκιτσογράφος.

ΥΓ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνω; :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
ΥΓ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνω; :eek:

Καλημέρα. Ξέχασες να ρωτήσεις αν ο ΣΔΟΕ τους (το IRS, τέλος πάντων) έκανε έρευνα για την προέλευση των χρημάτων του αρραβωνιαστικού και πώς μπορεί να αγοράζει δαχτυλίδι αρραβώνων για το οποίο ο κοσμηματοπώλης είναι διατεθειμένος να σκάσει 4 χιλιάρικα.

(Πάντως, η ιστορία σού δίνει ιδέες για μυθιστορηματικά στησίματα που θα μπορούσαν να σου μαζέψουν γερές μπάζες από πονόψυχους του ίντερνετ... :sneaky: )
 

SBE

¥
Παλιό κόλπο. Εγώ έχω ελβετικό ΦΠΗΚ με σοκολατόσημα εδώ και χρόνια στη συλλογή μου.
Και τα ημέιλ που σου στέλνει το ελβετικό ταχυδρομείο έχουν αποστολέα τον κο Franco Bollo.
(francobollo το γραμματόσημο ιταλιστί)

Μπέρνη, το δαχτυλίδι θα πρέπει να ήταν ένα καράτι στο νερό, αφού το καράτι πάει γύρω στα 5Κ (ευρώ). Αλλά ίσως η τύπισσα να είχε υπόψη της περιπτώσεις σαν την ακόλουθη, που συνέβη σε μια γνωστή μου: της έκανε πρόταση γάμου ο εκλεκτός της και της χάρισε κι ένα δαχτυλίδι αρραβώνων περιποιημένο. Εκείνη ήθελε να πει όχι στην πρόταση, αλλά της ήρθε λίγο ξαφνική και έμεινε να κοιτάζει το δαχτυλίδι. Εκείνος νόμισε ότι δεν της άρεσε το σχέδιο και τη διαβεβαίωσε ότι ήταν πανάκριβο.
Τέσπα, τελικά το διαλύσανε το μαγαζί, της έμεινε το δαχτυλίδι, πέρασε λίγος καιρός, είχε ανάγκη χρήματα, το πάει να το πουλήσει και της λένε ότι η αξία του είναι γύρω στα 600 και της δίνανε 400 για να το αγοράσουν.

Ε, έτσι κι άλλη μπορεί να νόμισε ότι της πήρε ζιρκόν ο αρραβωνιαστικός της και το είχε πετάξει χύμα στην τσάντα.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Στο μεταξύ, ο Ρόμπιν Χάρις Γουίλιαμς, είδε το συμβάν στις ειδήσεις και συνειδητοποίησε ότι ο Χάρις ήταν ο αδερφός της.
...

Τι διαβάζω τώρα, εγώ η στριμμένη, ανάμεσα στις γραμμές;

Πράγματι, Θαύμα παιδάκι μου, θαύμα! που θα έλεγε και ο σκιτσογράφος.
...

Το πραγματικό θαύμα είναι άλλο: «Στο μεταξύ, ο Ρόμπιν Χάρις Γουίλιαμς, είδε το συμβάν στις ειδήσεις και συνειδητοποίησε ότι ο Χάρις ήταν ο αδερφός της

Και το πρωτότυπο:
"In the meantime*, a sister, Robin Harris Williams, with whom he had lost touch, heard the story on the news and realised Mr Harris was her brother."


Ξέρω, εύκολο το πληκτρολίσθημα, η επιμέλεια είναι είδος υπό εξαφάνιση, και τα 'χουμε ξαναπεί. Δεν άντεξα όμως. :whistle:
*I know, it's mean this time, my comment. Εκεί έπεσε το μάτι μου, του στριμμένου, πάνω στις γραμμές.
 
Σχολιάζοντας ειδικά τη δήλωση του τέως δημάρχου, ότι «ανέλαβε προσωπικά την ευθύνη για την αποσφράγιση των θεατρικών σκηνών που στη θητεία του είχαν κριθεί ως ακατάλληλες», ο δήμος Αθηναίων σημειώνει ότι «οι εποχές των δημάρχων-σουλτάνων που γράφουν τους νόμους στα παλιά τους τα παπούτσια έχουν τελειώσει για την Αθήνα». (in.gr)

Με εξέφρασε η διατύπωση!
 
Εντάξει, δεν τον έλυσαν κιόλας, αλλά είναι ένα σημαντικό βήμα προς τα εμπρός:

Έλυσαν τον γρίφο του καρκίνου

Αν δεν κάνω λάθος, πάντως, αυτές είναι οι μορφές καρκίνου που είναι πιο εύκολα ιάσιμες. Ή όχι;

Το θέμα με τον καρκίνο είναι ότι δεν είναι μία νόσος αλλά πολλές διαφορετικές που εκδηλώνονται με παρόμοιο τρόπο. Γι' αυτό βέβαια και η μορφή θεραπείας είναι διαφορετική από είδος σε είδος.

Ωστόσο κάθε θετικό βήμα προς την επίλυση οποιασδήποτε μορφής καρκίνου είναι αισιόδοξο μήνυμα.

Μωδ: μεταφέρθηκε από εδώ.
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member


πλην όμως...
 

cougr

¥
Η πρόληψη δε βλάπτει βεβαίως, οπότε...
List of things that cause cancer according to the Daily Mail

(και η ίδια η εφημερίδα προκαλεί σοβαρές και ανίατες αρρώστιες, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα)

Αυτή η λίστα είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Και να προλάβεις τον καρκίνο σίγουρα θα πεθάνεις της πείνας.:)
 

SBE

¥
Ενδιαφέρουσα η μουσική επιλογή του site, με δεδομένο ότι πρόκειται για ποτό.:D

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα και ετοιμαζόμουν να το γράψω πριν δω το μήνυμα του Έλλη.
Κι ενώ αναρωτιόμουν αν αυτός ο Καβάλαν είναι ο Έλληνας ξάδερφος του Μακάλαν, με πληροφόρησε η Βίκι ότι είναι μία από τις αυτόχθονες φυλές της Ταϊβάν.
 

SBE

¥
Tα καλύτερα της λίστας αυτής δεν είναι τα τρόφιμα. Η τεκνοποιία και η ατεκνία προκαλούν καρκίνο. Τα γηρατειά και τα νιάτα αυξάνουν τον κίνδυνο. Αν είσαι άντρας κινδυνεύεις. Αν είσαι γυναίκα κινδυνεύεις κοκ
 
Top