Τα εφήμερα

(art & life)
Η ΛΥΡΙΚΗ ΣΤΗ ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ ΑΓΟΡΑ
04 Νοεμβρίου 2012 | Βαρβάκειος Αγορά > Πλ. Ομονοίας - Μεταξουργείο
Η Λυρική στη Βαρβάκειο Αγορά

Κάτι εντελώς διαφορετικό, κάτι που φέρνει φαντασία και χαρά στην πόλη.

Η ιδέα ήταν καταπληκτική, η Λυρική δέχθηκε ενθουσιωδώς κι έτσι την Κυριακή 4 Νοεμβρίου, στις 20.00 το βράδυ η Εθνική Λυρική Σκηνή αφήνει τη σκηνή του Θεάτρου Ολύμπια για να δώσει μια διαφορετική μουσική παράσταση, σε έναν τελείως απρόσμενο χώρο.

Οι τραγουδιστές της Λυρικής θα ερμηνεύσουν αποσπάσματα από διάσημες όπερες στην Βαρβάκειο Αγορά, στην οδό Αθηνάς! Η τέχνη της όπερας θα μας κάνει να δούμε με άλλη ματιά έναν υπέροχο χώρο στο κέντρο της πόλης μας.
 

Elsa

¥
Καλό μήνα σε όλους!
VEGANDAY2rgb.jpg
Αν ψήνεστε, περάστε μια βόλτα! Λεπτομέρειες εδώ και εδώ
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω ήδη κανονίσει να είμαι εκεί, άρα να μη νομίζεις ότι έχω σωσία ή δίδυμο αδελφό όταν θα με δεις.
 

Elsa

¥
Έχω ήδη κανονίσει να είμαι εκεί, άρα να μη νομίζεις ότι έχω σωσία ή δίδυμο αδελφό όταν θα με δεις.
«Εκεί», στο Γκάζι εν γένει, ή στο ImproV; Εντυπωσιάζομαι! :-)
 

SBE

¥
Τι κάνει ο συγγραφέας που ανακαλύπτει ότι κάποιος μεταφράζει παράνομα το έργο του; Η απάντηση εδώ.
Και για όσους βαριούνται, τον βοηθάει στη μετάφραση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μάλλον μόνον εμένα αφορά το παρακάτω (:p) αλλά ας το 'χουμε:
Το Gangnam Style μόλις πέρασε 2ο στη λίστα με τα περισσότερο ιδωμένα γιουτιουμπάκια! :D
Γιατί στα Εφήμερα; Διότι το G/S θα περάσει τον Τζάστιν Μπίμπερ (έχει γίνει ποια σχεδόν παγκόσμια σταυροφορία αυτό, με μέχρι και το Chrome Auto Refresh Plus να επιστρατεύεται!) και θα φτάσει πρώτο στο ένα δισ. θεάσεις, χεχεχε...
.
βιντεάκι|συνολ. θεάσεις|συνολ. μέρες ανάρτησης|θεάσεις/ημέρα|likes|dislikes
Justin Bieber - Baby ft. Ludacris|794.794.825|993|800.398|1.397.781|3.099.137
PSY - GANGNAM STYLE (강남스타일)|615.702.310|108|5.700.947|4.721.854|255.368
Jennifer Lopez - On The Floor ft. Pitbull|615.428.908|610|1.008.900|1.087.989|85.205
 

SBE

¥
Για εμάς που δεν γνωρίζουμε, πρόκειται για βιντεοκλίπ άσματος; τι σχεση έχει ο Μπιμπερ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, είναι αμφότερα βιντεοκλίπ, και τα κορυφαία σε συνολικές θεάσεις διαχρονικά για όλες τις κατηγορίες γιουτιουμπακίων. Ο Μπίμπερ είναι νεαρός καλλιτέχνης με τρομερό σουξέ στα κοριτσάκια και τσουναμικό μίσος εναντίον του από πολύ κόσμο (βλ. like/dislike ratio παραπάνω). Μέχρι τώρα ο Μπίμπερ, λόγω της τεράστιας επιτυχίας του, ήταν αδιαφιλονίκητα το φαβορί για να μείνει θρονιασμένος στην κορυφή του Υ/Τ ες αεί και ο εύλογα πρώτος που θα 'πιανε το ένα δισ. θεάσεις. Έλα ντε όμως που εμφανίστηκε το απόλυτο κορεάτικο underdog, και μέσα σε μόλις 108 μέρες έχει φέρει τα πάνω-κάτω! :)
 

SBE

¥
Τον Μπιμπερ(ο) τον ξέρω, δεν είμαι τόσο εκτός πραγματικότητας, αν και δεν ξέρω τι τραγουδάει.

Το άλλο θα έπρεπε να είναι στην κατηγορία χιουμοριστικά κλιπάκια, όπως αυτά με τα γατάκια, κι όχι στα τραγούδια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το άλλο θα έπρεπε να είναι στην κατηγορία χιουμοριστικά κλιπάκια, όπως αυτά με τα γατάκια, κι όχι στα τραγούδια.
Φυσικά και ΕΙΝΑΙ τραγούδι, και μάλιστα έχει πάει Νο 1 στις περισσότερες χώρες του κόσμου: http://en.wikipedia.org/wiki/Gangnam_Style#Chart_performance. Το αν το κλιπάκι του είναι χιουμοριστικό, αυτό δεν λέει τπτ — ούτε το πρώτο είναι ούτε το τελευταίο.
 

pidyo

New member
Μαζί με το Ai se eu te pego το Gangnam style είναι από τους δημοφιλέστερους πανηγυρισμούς γκολ.
 
Πιδύε, εγώ δεν είχα πάρει γραμμή ότι ο πανηγυρισμός αυτός αναφέρεται σε συγκεκριμένο βίντεο/στυλ/χορό. Ρε τι μαθαίνει κανείς εδω μέσα! :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει... Α, το βρήκα. Έλληνες υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους και λοιπούς επαγγελματίες.

A TAX-dodging builder who took cash-in-hand for his entire career told HMRC inspectors when they knocked on his door, ‘I’ve been waiting for you for 27 years.’ Harry Rowbottom, 58, worked as a self-employed builder, plumber and gas installer after setting up his own business in the early 1980s.
No job was too small... but he was always paid in cash, which he failed to declare to the taxman for a staggering 27 years.
Her Majesty’s Revenue and Customs estimated he owed £117,602, made up of £64,674 in unpaid income tax and national insurance, plus interest.

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/art...iled-117-000-tax-avoidance.html#ixzz2B8JHmTQL

Βλέπω επίσης ότι για 27 χρόνια φοροδιαφυγής είναι εξαιρετικά μικρό το ποσό που του καταλογίζουν. Ίσως οι Βρετανοί είναι πιο λογικοί στα πρόστιμα, και γι' αυτό τα εισπράττουν. Αφού οι δικοί μας για ανάλογη υπόθεση καταλογίζουν εξωφρενικά πρόστιμα ύψους εκατομμυρίων, είναι σαν να λένε ότι δεν έχουν σκοπό να τα εισπράξουν. Κοιτούσα προχθές πόσο είναι το πρόστιμο αν ξεχάσεις να υποβάλεις συγκεντρωτικές (και είχα υπόψη μου μια περίπτωση που ο ξεχασιάρης έπρεπε να δηλώσει έναν και μοναδικό πελάτη και κανέναν προμηθευτή) και το πρόστιμο ήταν 1800 ευρώ. Για όνομα του Θεού!

 

SBE

¥
Υποψιάζομαι ότι δεν χρεώθηκε 27 χρόνια φοροδιαφυγής αλλά μόνο τα τελευταία πέντε, για τα οποία είναι υποχρεωτικό στους εδώ ελεύθερους επαγγελματίες να κρατάνε στοιχεία. Πιο πίσω από την πενταετία η ίδια η εφορία σου λέει ότι δεν πρόκειται να σου ζητήσουν τίποτα.
 
Top