Τα εφήμερα

Για να μην έχεις κλείσιμο του ματιού εκεί που δεν το θέλεις, επιλέγεις το κουτάκι disable smileys in text που βρίσκεται όταν είσαι σε advanced reply mode.

Αυτό το ξέρω, αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω και τα δυο. Προγραμματιστικά γίνεται αν βάλεις το σύστημα να αναγνωρίζει τις φατσούλες μόνο όταν έχουν κενό μπρος πίσω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό το ξέρω, αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω και τα δυο. Προγραμματιστικά γίνεται αν βάλεις το σύστημα να αναγνωρίζει τις φατσούλες μόνο όταν έχουν κενό μπρος πίσω.
Έτσι δεν θα μπορείς να έχεις φατσούλες αμέσως μετά από σημεία στίξης. Απέρριψες και το ελαφρώς καλύτερο σύστημα με τα άγκιστρα; {;)}
 

nickel

Administrator
Staff member
Προγραμματιστικά γίνεται αν βάλεις το σύστημα να αναγνωρίζει τις φατσούλες μόνο όταν έχουν κενό μπρος πίσω.

Νομίζω ότι καλά το λες, αλλά επίσης νομίζω ότι θα πρέπει να το πεις στους ανθρώπους της vbulletin. Δεν είναι δική μας υπόθεση.
 
Έτσι δεν θα μπορείς να έχεις φατσούλες αμέσως μετά από σημεία στίξης. Απέρριψες και το ελαφρώς καλύτερο σύστημα με τα άγκιστρα; {;)}

Γίνεται. Έτσι δουλεύει το σύστημα στο phorum.gr. Κι εκεί αρχικά υπήρχε το πρόβλημα αλλά το διόρθωσαν με script. Τώρα όταν βάζεις φατσούλες, το σύστημα βάζει κενά, αυτόματα.

Νομίζω ότι καλά το λες, αλλά επίσης νομίζω ότι θα πρέπει να το πεις στους ανθρώπους της vbulletin. Δεν είναι δική μας υπόθεση.

Δεν διορθώνεται με σκριπτάκι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν διορθώνεται με σκριπτάκι;
Μπορεί. Θα περάσεις όλες τις προηγούμενες εγγραφές με φατσούλες για να προσθέσεις διαστήματα μπρος-πίσω;
:inno: :rolleyes: :lol: :twit:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
(Προβλέπω να πίπτει πέλεκυς πλειστάκις πρηχθέντος προγραμματιστού εις αθώαν κεφαλήν Ελληγενούς)



(Τώρα θα 'ρθει ο Νίκελ να μου διορθώσει την «καθαρεύουσα» :twit:)

Έδιτ: Αντί να πέσει ράβδος, έπεσε λόγος δοκτορικός:

Προωρώ πέλεκυν πρησθέντος προγραμματιστού επί της κεφαλής αγαθού του Ελληγενούς επιπίπτοντα :)
 

SBE

¥
Έλλη, είσαι σίγουρος ότι αυτός ο Persson (ΙΡΑˈpæːʂɔn) προφέρεται Πάσσον (ΙΡΑ 'pason);Εδώ ο Σουηδός ομιλητής για Πέ(ρ)σον μου ακούγεται, αλλού το λένε Πίρσον (μιλάμε παντα για Σουηδούς) και τονίζουν φυσικά και τις δύο συλλαβές, κι ο Μήτσος έχει ακούσει ήδη το όνομα Περ (Πέτρος) κάμποσες φορές, οπότε προς τι η πολυπλοκότητα;
 
Μπορεί. Θα περάσεις όλες τις προηγούμενες εγγραφές με φατσούλες για να προσθέσεις διαστήματα μπρος-πίσω;
:inno: :rolleyes: :lol: :twit:

Α, δεν ξέρω τίποτα. Δεν είμαι προγραμματιστής της Λεξιλογίας. Εξάλλου αυτό γίνεται πολύ εύκολα με ένα query.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εξάλλου αυτό γίνεται πολύ εύκολα με ένα query.
Α, τα θέλει ο πισινός του. Παιδιά, κάτι βιντεάκια που θέλουμε να αρχειοθετήσουμε, κάτι key words που θέλουμε να βάλουμε, και κάτι ορθογραφικά που θέλουμε να διορθώσουμε σε κάνα δυο τρία 4554574365435241 ποστ, τα θυμάστε;
 
Έλλη, είσαι σίγουρος ότι αυτός ο Persson (ΙΡΑˈpæːʂɔn) προφέρεται Πάσσον (ΙΡΑ 'pason);Εδώ ο Σουηδός ομιλητής για Πέ(ρ)σον μου ακούγεται, αλλού το λένε Πίρσον (μιλάμε παντα για Σουηδούς) και τονίζουν φυσικά και τις δύο συλλαβές, κι ο Μήτσος έχει ακούσει ήδη το όνομα Περ (Πέτρος) κάμποσες φορές, οπότε προς τι η πολυπλοκότητα;

Όχι, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, δεν ξέρω σουηδικά. Αλλά, απ' ό,τι καταλαβαίνω, είναι το σχεδόν άηχο -μη ροτικό- ρο. Επειδή δεν είμαι σίγουρος, βασίστηκα σ' αυτό που έγραψε ο ίδιος ο Μάρκους: «"Persson" is closer to "passion" than "person" in pronunciation». Τώρα, αυτό το [a] του passion είναι ανάμεσα στο [α] και στο [ε], αλλά εμείς το προφέρουμε [α].
 

SBE

¥
Αλλου έχω δει για το επίθετο pear-son not person, οπότε ας μείνουμε ελληνικά στο Περσον.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η πιο αστεία εφεύρεση -- πολύ χρήσιμη γι' αυτούς που θέλουν να κουβαλάνε περισσότερες χειραποσκευές απ' ό,τι επιτρέπουν οι low cost αεροπορικές εταιρείες:

[video=youtube;aQFyxOLH2Vw]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aQFyxOLH2Vw[/video]
 

nickel

Administrator
Staff member
Και βέβαια το απαραίτητο αδελφό βίντεο είναι αυτό:


 
Καλά όλα τα άλλα και πολύ έξυπνο. Τις σκηνές όμως πώς τις τράβηξαν; Δεν απαγορεύεται;
 

bernardina

Moderator
Και δεν θα μπορούσε παρά να είναι έτσι, γιατί εκείνη την ώρα έκανε την εμφάνισή του το απόλυτο τρολ. Ο άνθρωπος που έκλεψε την παράσταση, έκανε τους πάντες να τον προσέξουν, να παραμιλούν, να νιώσουν σοκ και δέος, να τον θαυμάσουν. Ο πιλότος του F-16 της Ομάδας Αεροπορικών Επιδείξεων «ΖΕΥΣ» της Πολεμικής Αεροπορίας. Και να ήθελες να κάνεις κάτι άλλο εκείνη την ώρα, δεν μπορούσες. Ο τύπος με τις παράτολμες –για τα μάτια ημών των κοινών θνητών- φιγούρες του και τον εκκωφαντικό θόρυβο του F-16, απαίτησε και κέρδισε την προσοχή. Ποια φασαρία, ποιο πανώ, ποια διαμαρτυρία, ποιο σύνθημα; Είχε κανείς μάτια για κάτι άλλο πέρα από το ασημί τρολ που αποπροσανατόλισε τους πάντες και τα πάντα και τους κατεύθυνε στη δική του «ατζέντα»; Μου πέρασε από το μυαλό μήπως τυχόν κάποιος πανούργος σκέφτηκε την τρολιά αυτή προκειμένου να μειωθούν οι πιθανότητες για επεισόδια...

Η μαστόρισσα της τρολιάς κυρία Ταχιάου εκφράζει το φθόνο της γι' αυτόν που της πήρε τη μπουκιά μέσ' απ' το στόμα σε άρθρο του Protagon

Πιο ηλίθιο και κακόηθες πεθαίνεις.
 

crystal

Moderator
Έχω ακούσει κι έχω ακούσει χαρακτηρισμούς για τους πιλότους (και τους στρατιωτικούς γενικότερα), αλλά τρόλους πρώτη φορά ακούω να τους λένε. Όχι τίποτα άλλο, αλλά πάνω που καταφέραμε να κατακτήσει η θεία μου την έννοια της λέξης, θα πρέπει να της τα αλλάξουμε τώρα, φτου κι απ' την αρχή.
 

bernardina

Moderator
Η κυρία φημίζεται για τα άκυρα άρθρα της. Παράδειγμα το πρόσφατο μνημείο τρικυμίας εν κρανίω που θα πρέπει να διδάσκεται στις σχολές δημοσιογραφίας για το τι δεν πρέπει να γράφει κάποιος αν θέλει να λέγεται σοβαρός.
 
Ανακάλυψαν οι δημοσιογράφοι την έννοια του τρολ (με καθυστέρηση 20 χρόνων, όπως πάντα) και άρχισαν να την χρησιμοποιούν όπου να 'ναι.
 

SBE

¥
Με το που το είδα σκέφτηκα "έρχονται οι Κινέζοι" και διαπιστώνω ότι το άρθρο το επιβεβαιώνει.

Γιατι όχι; Απλά άλλες χώρες το λένε αλλιώς: επενδυτές, επιστήμονες κλπ. Οι Ούγγροι το λένε ως είναι.
 
Top