Στην Πανεπιστημίου, στάθηκα λίγο να κοιτάζω

Today's questions (sorry)!
Στην Πανεπιστημίου, στάθηκα λίγο να κοιτάζω. Μπορεί, σκέφτηκα, να είχε σταθεί η κοπέλα στην εσοχή από κάποιο μαγαζί, προφυλαγμένη να με περιμένει. Ήξερε εκείνη, καταλάβαινε, και θα μου τα συγχωρούσε όλα.
Δεν την έβλεπα πουθενά.
Πέρασα βολίδα μπροστά από το σινεμά εκεί όπου κοντοσταθεί, την περασμένη Κυριακή, ρίχνοντας κλέφτες ματιές στις φωτογραφίες .

Does προφυλαγμένη mean here 'sheltering'? Presumably καταλάβαινε means simply 'she understood.' Πέρασα βολίδα is obviously an idiom. Does it mean 'rapidly' or suchlike. And might the photographs be photos of the actors & actresses with scenes from the film.
The author is M. Koumantareas.:confused:
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπορεί, σκέφτηκα, να είχε σταθεί η κοπέλα στην εσοχή από κάποιο μαγαζί, προφυλαγμένη να με περιμένει. Ήξερε εκείνη, καταλάβαινε, και θα μου τα συγχωρούσε όλα.
Δεν την έβλεπα πουθενά.
Πέρασα βολίδα μπροστά από το σινεμά, εκεί όπου είχα κοντοσταθεί την περασμένη Κυριακή ρίχνοντας κλέφτες ματιές στις φωτογραφίες.
...

sheltered (passive voice participle) in the doorway of a shop | she would understand | I shot (like a bullet) past the cinema, where I had stopped last Sunday taking sneak peeks at the photos (in the billboard).


βολίδα η : 1. για κτ. που κινείται, εκσφενδονίζεται με μεγάλη ταχύτητα, ορμή: Έτρεξε την απόσταση σαν βολίδα. Mε μια ~ έξω απ' την περιοχή ισοφάρισε το σκορ, δυνατό σουτ. [...]

[λόγ. < ελνστ. βολίς, αιτ. -ίδα `βλήμα, ακόντιο, βαρίδι για βυθομέτρηση΄]



Στην Πανεπιστημίου


Στην Πανεπιστημίου είμαι ψέμα
και στην Αιόλου άγραφτο χαρτί
μη χάνεις τον καιρό σου να με ψάχνεις
στα μέρη που συχνάζαμε, γιατί...

She would understand.
 
Thanks, Daeman. There was a typo (my fault) before κοντοσταθεί. It should read είχαμε κοντοσταθεί.
 
Top