metafrasi banner

Σπαζοκεφαλιά

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο πρωταγωνιστής της ταινίας παρουσιάζει παιχνίδι μπίνγκο. Έρχονται απανωτά τέσσερις φορές μπαλάκια που αρχίζουν με το γράμμα b. Αυτός κάνει λογοπαίγνια με λέξεις που αρχίζουν από b.

B-2 = όπως λέμε το αεροπλάνο Β-2, το Stealth.
B-4 = όπως λέμε "Before too long we'll have another winner".
B-12 = όπως λέμε betrayal.
B-15 = όπως λέμε brother.

Τα προβλήματα είναι δύο:
1) Στο τέταρτο b σχολιάζει ότι έχουν βγει τέσσερα απανωτά b, οπότε δύσκολο να αλλάξω το γράμμα.
2) Οι λέξεις betrayal και brother έχουν ειδική σημασία, επειδή τον πρόδωσε ο αδερφός του. Και σχολιάζει, "Σίγουρα κάποιοι έχετε αδερφούς, αλλά δεν είναι σαν τον δικό μου".

Καμιά πρόταση γι' αυτή την σπαζοκεφαλιά; Μου θυμίζει τους γρίφους και τα λογοπαίγνια στον Χάρι Πότερ.

Μια ιδέα μου είναι να βρω λέξεις που αρχίζουν από "μπ" και να βάλω ένα επίθετο στον αδερφό.
 

rogne

¥
Μια ιδέα μου είναι να βρω λέξεις που αρχίζουν από "μπ" και να βάλω ένα επίθετο στον αδερφό.

Καλή ιδέα, αλλά για τον αδερφό μόνο το... "μπαμπέσης" μου έρχεται.
 
Ή, κρατώντας το Β:
Β-2: ... (νομίζω ότι είναι γνωστό το αεροσκάφος)
Β-4: όπως «με τα τέσσερα» (που είναι και επίκαιρο)
Β-12: όπως «βαράω πισώπλατα»
Β-14: όπως «βρωμοαδερφός»

Αν δεν σε πειράζει να αλλάξεις τα νούμερα, μπορείς να βάλεις το Β-52 και να πεις π.χ. «όπως σφηνάκι» :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βέβαια, στο B-4, before έχει διπλό λογοπαίγνιο...

Για να αξιοποιήσουμε την ιδέα με το Μπ και τον μπαμπέση:

Β-2 Μπιδυό, μα'στα.
Β-4 Μπει τέσσερα, βγει τέσσερα
Β-12 όπως λέμε μπαμπεσιά
Β-15 όπως λέμε μπράτιμος δηλαδή αδελφός
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ καλές όλες οι ιδέες, θα τις αξιοποιήσω καταλλήλως. Συνήθως κάνω τις επιλογές μου όταν ξαναβλέπω την ταινία μαζί με τους υποτίτλους και προσπαθώ να παίρνω τη θέση του θεατή.
 
Top