Σκοιλ Ελικικού

Αυτό που όλα τα λάθη τα κάνουν οι υπουργοί αλλά διορθώνονται με Εντολή Πρωθυπουργού πια...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτό που όλα τα λάθη τα κάνουν οι υπουργοί αλλά διορθώνονται με Εντολή Πρωθυπουργού πια...
Θα ήταν προτιμότερο να έμεναν λάθη αδιόρθωτα;
 
Φυσικά και όχι. Ας έχει έναν τουλάχιστο ικανό άνθρωπο αυτή η κυβέρνηση, να είναι καλά να τα διορθώνει.
 
Ας ελπίσουμε καταρχήν να χάσει την καρέκλα του, και βλέπουμε :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σήμερα διάβασα και ότι το πρόγραμμα είχε έκταση 100.000 σελίδες. Αν πρόκειται για αξιολογικά «παρθένα» ύλη, τότε προφανώς ήταν γνωστό εξαρχής ότι πρόκειται για αρπαχτή απέναντι στην ΕΕ. Προφανώς υπήρξαν και άλλες αρπαχτές, που πρέπει να βρεθούν και να κολαστούν αναλόγως.

Όμως ισχύει πολύ περισσότερο και πιο εμφατικά ότι το σύστημα χρειάζεται εκ βάθρων αναδόμηση.
 
Εμένα θα μου επιτρέψετε να βάλω μερικά ακόμη που με έκαναν και γέλασα. Αν μη τι άλλο, όλη αυτή η ιστορία μας χάρισε άφθονο γέλιο, που το χρειαζόμασταν αυτές τις μέρες. Αν θεωρείτε ότι ρίχνουν το επίπεδο του νήματος, μπορείτε να διαγράψετε τα ποστ μου ή να βάλετε τις εικόνες μέσα σε σπόιλερ.

skoil elikikou father son.jpg

skoil elikikou Gabriela.jpg

skoil elikikou Frodo.jpg

skoil elikikou mygdala.jpg

Και ένα τελευταίο σκρίνσοτ από τα πολλά (ομολογουμένως αριστουργηματικά όλα, ευτυχώς κάποιοι καλοί άνθρωποι τα έχουν συλλέξει για τις μέλλουσες γενιές) που το θεωρώ πραγματικό ποίημα:

ypobolh aithshs.jpg

Αυτό μόνο, τίποτε άλλο.
 
Πέρα από την πλάκα πάντως, χάρηκα που το μάζεψαν όσο καλύτερα γινόταν. Σίγουρα ήταν μεγάλη πατάτα, αλλά το επόμενο καλύτερο από το να μην κάνεις λάθη είναι να αναγνωρίζεις τα λάθη σου και να τα διορθώνεις όσο μπορείς καλύτερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι μπορούμε να πούμε «Νενικίκου» :-) (ακόμα και όσοι δεν είμαστε φίλοι του Σύριζα και δεν το βλέπουμε κομματικά).
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω κάνει διάφορες σκέψεις σχετικά με την τωρινή κατάληξη της υπόθεσης, αλλά δεν έχω όλες τις πληροφορίες που θα ήθελα (π.χ. θα υπάρξει αποζημίωση για όσους έκαναν σωστά τη δουλειά τους;).

Άκουσα χτες τον πρωθυπουργό να λέει τα εξής στη δευτερολογία του:

Είναι μια προβληματική αγορά η οποία πρέπει να διορθωθεί, στην οποία πρέπει να μπουν αυστηρά εχέγγυα ποιότητας. Είναι μεγάλο σφάλμα πηγαίνοντας προς τα μπρος να απαξιώσουμε συνολικά την έννοια της τηλεκατάρτισης.

Όλη η πολιτική μας, όχι μόνο η δική μας, αλλά και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στηρίζεται στη λογική της απόκτησης νέων δεξιοτήτων σε μεγάλο βαθμό μέσα από εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Άρα έχουμε μια υποχρέωση ως Κυβέρνηση να εξετάσουμε διαρθρωτικά πώς δουλεύει αυτή η αγορά. Να μην δίνεται η εντύπωση η οποία δυστυχώς δινόταν και δινόταν όλα τα τελευταία χρόνια —δεν ξεκίνησε επί ημερών σας το πρόβλημα, πηγαίνει πιο πίσω το πρόβλημα αυτό, δεν το διορθώσατε εσείς, έχουμε μια ευκαιρία να το διορθώσουμε εμείς— ότι η κατάρτιση είναι απλά ένας μηχανισμός με τον οποίο μοιράζουμε ουσιαστικά ευρωπαϊκά χρήματα, επιδόματα ουσιαστικά, χωρίς να υπάρχει κάποια ουσιαστική προστιθέμενη αξία στον τελικό αποδέκτη αυτής της κατάρτισης.

Θα τη φτιάξουμε την αγορά της κατάρτισης, θα την κάνουμε να δουλεύει σωστά και πάντα αυτή η Κυβέρνηση θα έχει το θάρρος να έρχεται στη Βουλή και όταν κάτι συμβαίνει λάθος, να λέει «αυτό ήταν λάθος, το διορθώνουμε». Διπλό λάθος είναι να μην έχεις το θάρρος να διορθώσεις το λάθος σου.

https://primeminister.gr/2020/04/30/23862

Θα ήθελα πολύ να επιστρέψω στο νήμα σε ένα έτος και να ξέρω ότι έχει γίνει κάτι θετικό.
 
Top