Ποιο ή ποιό από τα δυο ή δυό (ή δύο); Απαντήσεις σε ορθογραφικές απορίες

skol

Active member
Βρε ναι, σαφώς.
Κι εξάλλου υπάρχει και το -λόγισμα, που στη δική σου περίπτωση, καλή ώρα, θαρρώ πως είναι και το πιο διαδεδομένο: προλόγισμα

Αυτό που ήθελα να πω, επί της ουσίας, είναι ότι όπου -λογίζω, ι θα 'χουμε και στο ουσιαστικό, είτε αυτό είναι -λογισμός, είτε -λόγισμα, είτε (πιο σπάνια, έστω) -λόγιση

Δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, δηλαδή... Ας με επιβεβαιώσουν/διαψεύσουν οι γνωστικότεροι.
Βρε κατάλαβα τι ήθελες να πεις, απλώς είπα να πω και γω τα δικά μου :-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτό που ήθελα να πω, επί της ουσίας, είναι ότι όπου -λογίζω, ι θα 'χουμε και στο ουσιαστικό, είτε αυτό είναι -λογισμός, είτε -λόγισμα, είτε (πιο σπάνια, έστω) -λόγιση
Ναι, τα εις -λόγιση [όπως και κάποια εις -ίαση] είναι σπανιότεροι παράλληλοι τύποι λέξεων σε -λογισμός/-λόγισμα [σε -ιασμός/-ίασμα], ενίοτε και με σημασιακή διαφοροποίηση.
 

skol

Active member
Να προσθέσω ότι ξανακοιτώντας το λεξικό άρχισα να έχω αμφιβολίες και για τη σημασία της λέξης. Το λεξικό λέει ότι προλόγιση είναι πρωτίστως ή σύνταξη του προλόγου ενώ εγώ τη χρησιμοποίησα για να αναφερθώ στην εκφώνηση του προλόγου, στην ενέργεια του προλογίζω δηλαδή. Μήπως χρειάζονται κάποια ενημέρωση τα λεξικά; (το ΛΚΝ σίγουρα γιατί δεν έχει καν την λέξη)
 
Μήπως χρειάζονται κάποια ενημέρωση τα λεξικά;
Ωστόσο, το ίδιο το ΧΡΗΣΤΙΚΟ, στο λήμμα προλογίζω δίνει: 1. γράφω ή συντάσσω πρόλογο, 2. παρουσιάζω επόμενο ομιλητή ή εκφωνώ εισαγωγική ομιλία

Πώς, λοιπόν, στο λήμμα προλόγισμα/προλόγιση δεν συμπεριλαμβάνει και "εκφώνηση εισαγωγικής ομιλίας";
 
Top