Πέρα από την πλάκα, έχω να πω ότι αν χρειάζεστε επεξηγήσεις, υποσημειώσεις, αστερίσκους, παρενθέσεις σε καθετί που λέμε, δεν πάμε καλά. Κάποια πράγματα υπονοούνται, κάποια πράγματα όπως το ντύσιμο των αντρών από τα ίδια μαγαζιά, αλλά και η μεγαλύτερη ενασχόληση των γυναικών με τα ψώνια, είναι αυτονόητα και άλλα είναι ευκόλως εννοούμενα.

Μίλησα πριν για νοήμονες ανθρώπους εδώ μέσα και το πιστεύω ακράδαντα. Ας το δείξουμε/δείξετε κιόλας όμως, ε;

Αντίθετα, οι εύκολοι, αναίτιοι, απρόκλητοι και προσβλητικοί χαρακτηρισμοί (τύπου σεξισμού) δεν λείπουν... Χαρακτηρισμοί στους οποίους το επίπεδό μου δεν μου επιτρέπει να απαντήσω όμως. Αλλά ιδιαίτερα οι μοδεράτορες και οι ιδιοκτήτες προσέξτε λίγο, ναι; Πρώτοι πρέπει εσείς να δίνετε το καλό παράδειγμα... ;)
 

pidyo

New member
Θα επιμείνω, όμως, στο θεσμικό της ολυμπιακής καφρίλας. Δηλαδή, εκεί που στην ΑΕΚ μπορεί να διαλύσουν ολόκληρο το γήπεδο, στο Καραϊσκάκη τρώνε ξύλο δημοσιογράφοι και δεν ιδρώνει τα αφτί κανενός.
Αν με τον όρο θεσμικό εννοείς την κατευθυνόμενη βία, αυτό είναι ένα λίγο διαφορετικό ζήτημα από την «απλή» οπαδική βία. Και εκεί, δυστυχώς, τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα σε σχέση με το παρελθόν. Σε παλαιότερες εποχές, οι διοικήσεις των ΠΑΕ χαρτζιλίκωναν (γενναία) τους οργανωμένους, χρησιμοποιώντας τους λίγο πολύ ως εταιρικούς στρατούς. Τότε, ναι, υπήρχαν και κατευθυνόμενες φάπες, και κατευθυνόμενα γενικευμένα επεισόδια και πολλά άλλα, που ανήκουν στη σφαίρα του κοινού ποινικού δικαίου. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει. Στις περισσότερες ομάδες δεν υπάρχουν τα χρήματα για τέτοιου τύπου χαρτζιλίκια, ενώ υπάρχουν και πρόεδροι (όπως ο Τζίγκερ παλιότερα και ο Σαββίδης του ΠΑΟΚ τώρα), που θέλουν συνειδητά να αποφύγουν τα πάρε δώσε με τους οργανωμένους. Ακόμη και στον Ολυμπιακό, τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην από την εποχή που οι μισοί υπάλληλοι της ΠΑΕ ήταν αργόσχολοι της Θύρας 7. Τώρα, το κύριο που προσπαθούν να πετύχουν οι διοικήσεις των ΠΑΕ (και του Ολυμπιακού) είναι το αντίθετο από αυτό που υπαινίσσεσαι. Προσπαθούν δηλαδή να καλοπιάσουν τους οργανωμένους ώστε να αποφευχθούν (και όχι να προκληθούν) επεισόδια.

Επειδή όμως εδώ και δεκαετίες έχουν παρεισφρήσει λογιών λογιών μπουμπούκια στους συνδέσμους των οργανωμένων, κυρίως λούμπεν στοιχεία, στην ΑΕΚ παλιότερα κάποιοι πυρήνες γιαλαντζί αναρχικών, εσχάτως σε διάφορες ομάδες και οργανωμένοι πυρήνες χρυσαυγιτών, η εξέλιξη των οργανωμένων ήταν αυτή που έχουν όλες οι ομάδες guns for hire: αυτονομούνται και εξυπηρετούν τους δικούς τους στόχους, που δεν συμπίπτουν αναγκαστικά με αυτούς του πρώην εργοδότη. (Ιστορική παρένθεση: Το ίδιο ακριβώς είχε γίνει με την περίφημη παράγκα του Θωμά παλιότερα, κάτι που συνήθως λησμονούν οι αντι-Ολυμπιακοί. Μπορεί τα πρώτα χρόνια να δημιουργήθηκε ως task force συμφερόντων Κόκκαλη, αλλά σύντομα μεταβλήθηκε σε συμμορία που έστηνε παιχνίδια με μόνο γνώμονα το κέρδος· στα στερνά της, η πρώτη παράγκα δεν έκανε διακρίσεις και στις τότε κασέτες ακούγαμε και για στήσιμο παιχνιδιών προς όφελος π.χ. του ΟΦΗ, ακόμη και του ΠΑΟ, με αποκλειστικό γνώμονα το κέρδος· κλείνει η ιστορική παρένθεση).

Το αποτέλεσμα της αυτονόμησης των πυρήνων των οργανωμένων, και της μετεξέλιξής τους σε λούμπεν συμμορίες ουσιαστικά, είναι πως δεν είναι πάντοτε τόσο εύκολη η συνεπαγωγή «έδειραν δημοσιογράφο στο Καραϊσκάκη, άρα τους έβαλε ο Μαρινάκης». Τα κίνητρα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά και κατά κανόνα δεν τα μαθαίνουμε ποτέ. Να δώσω ένα παράδειγμα. Γνωστός συνδεσμίτης του Ολυμπιακού εισέβαλε πρόσφατα σε οπαδική εφημερίδα του Ολυμπιακού και έσπασε στο ξύλο δημοσιογράφο. Η επίσημη γραμμή της εφημερίδας ήταν, λίγο πολύ, δεν ξέρω δεν απαντώ αρχικά, και τι καλό παιδί που είναι ο Χ, στη συνέχεια. Με δεδομένο ότι ο συγκεκριμένος «οπαδός» είναι υπόδικος για εμπόριο (όχι χρήση) σκληρών ναρκωτικών σε συνεργασία με γνωστό συνδεσμίτη της Θύρας 13 (του Παναθηναϊκού, διευκρινίζω για τα γυναικόπαιδα), η εικόνα που προκύπτει είναι ξεκαθάρισμα νονών της νύχτας, και όχι προεδρικής εντολής.

Η στοχευμένη βία είναι διαφορετικό ζήτημα από την γενικευμένη οπαδική καφρίλα. Η πρώτη λύνεται με τη διάλυση των συνδέσμων. Η δεύτερη είναι ένα ευρύτερο κοινωνικό πρόβλημα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μίλησα πριν για νοήμονες ανθρώπους εδώ μέσα και το πιστεύω ακράδαντα. Ας το δείξουμε/δείξετε κιόλας όμως, ε;
...
Αλλά ιδιαίτερα οι μοδεράτορες και οι ιδιοκτήτες προσέξτε λίγο, ναι; Πρώτοι πρέπει εσείς να δίνετε το καλό παράδειγμα... ;)

Αυτό λέω κι εγώ, ας το δείξουμε/δείξετε κιόλας, γιατί μερικά μέχρι τώρα δείγματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά.

Όταν προσέχουμε και δεν μιλάμε, κατηγορούμαστε για απραξία. Όταν προσέχουμε και κάνουμε μια απλή παρέμβαση, εκφράζοντας τη λύπη μας όχι ως μοδεράτορες αλλά ως απλά μέλη που στενοχωριούνται να βλέπουν τη Λεξιλογία να μετατρέπεται σε γήπεδο, σφίγγοντας τα δόντια ώστε να μη συνεχιστεί η καφρίλα, εισπράττουμε την μπάλα στην εξέδρα και κατηγορίες ότι δεν δίνουμε το καλό παράδειγμα, από εκείνους που δίνουν άψογα παραδείγματα γηπεδικού λόγου στη Λεξιλογία.

Μήπως το 'χω πάρει στραβά το θέμα και πρέπει να στήσω και κώλο για να ευαρεστηθούν μερικοί που περνάνε τη Λεξιλογία αποκλειστικά για χώρο εκτόνωσης; Αν είναι έτσι, πείτε μου, να χαλαρώσω για να το απολαύσω τουλάχιστον, γιατί το «και κερατάς και δαρμένος» πέφτει βαρύ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η στοχευμένη βία είναι διαφορετικό ζήτημα από την γενικευμένη οπαδική καφρίλα. Η πρώτη λύνεται με τη διάλυση των συνδέσμων. Η δεύτερη είναι ένα ευρύτερο κοινωνικό πρόβλημα.
Ε, γεια σου!
 
Αυτό λέω κι εγώ, ας το δείξουμε/δείξετε κιόλας, γιατί μερικά μέχρι τώρα δείγματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά.

Όταν προσέχουμε και δεν μιλάμε, κατηγορούμαστε για απραξία. Όταν προσέχουμε και κάνουμε μια απλή παρέμβαση, εκφράζοντας τη λύπη μας όχι ως μοδεράτορες αλλά ως απλά μέλη που στενοχωριούνται να βλέπουν τη Λεξιλογία να μετατρέπεται σε γήπεδο, σφίγγοντας τα δόντια ώστε να μη συνεχιστεί η καφρίλα, εισπράττουμε την μπάλα στην εξέδρα και κατηγορίες ότι δεν δίνουμε το καλό παράδειγμα, από εκείνους που δίνουν άψογα παραδείγματα γηπεδικού λόγου στη Λεξιλογία.

Μήπως το 'χω πάρει στραβά το θέμα και πρέπει να στήσω και κώλο για να ευαρεστηθούν μερικοί που περνάνε τη Λεξιλογία αποκλειστικά για χώρο εκτόνωσης; Αν είναι έτσι, πείτε μου, να χαλαρώσω για να το απολαύσω τουλάχιστον, γιατί το «και κερατάς και δαρμένος» πέφτει βαρύ.

Οκ, ελήφθη. Είμαστε φύρα. Σου αφήνω τη Λεξιλογία να την κάνεις ό,τι γουστάρεις. Έτσι κι αλλιώς τον τελευταίο καιρό δεν προσφέρω και τίποτα.
 

daeman

Administrator
Staff member
This site was born out of our love for languages and their translation. At present, it is owned and administered by a group of twelve people who wish to see this site become a platform of discussion and exchange in the areas of language, translation, terminology, and lexicography.
...

Do not offend others. Do not cause legal problems.
Do not start or join in a discussion of a controversial topic unless you are prepared to do so in a civilised manner. Respect other points of view and give others the benefit of the doubt — most people are not intentionally rude or unpleasant.
...

Moderators may remove messages which are likely to offend other people or cause legal problems.
Or they may fail to remove messages which should have been removed. They may well be wrong in their decisions but they are only human and trying to help. If you are unhappy with a moderator’s decision, try contacting an administrator.

http://lexilogia.gr/forum/faq.php


Όποιος έχει την εντύπωση ότι ένα μέλος (ή δύο ή τρία) ή ένας μοδεράτορας μπορεί «να κάνει τη Λεξιλογία ό,τι γουστάρει», δεν έχει καταλάβει καν τι είναι και πώς λειτουργεί η Λεξιλογία, αντίθετα από άλλα φόρουμ ή διαδικτυακούς τόπους επαγγελματικής και κοινωνικής (ή αντικοινωνικής) συναναστροφής.
 

pidyo

New member
Ομολογώ πως, επειδή διαβάζω διαγωνίως τις τελευταίες ημέρες, δεν έχω καταλάβει προς τι ο καβγάς. Ελπίζω να μην συνεισέφερα κι εγώ σ' αυτόν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καθώς διάβαζα μεσημεριάτικα στο κιντλάκι μου το άρθρο που ανέφερε εδώ ο drsiebenmal (“Hanging on to Mutti” του Neal Ascherson στο London Review of Books), κοντοστέκομαι σ΄αυτό το απόσπασμα:

What’s nice about the Greens is that, in contrast to the postwar German mania for unity and agreement (volle Übereinstimmung), they thrive on dissension. The SPD draft programme at Augsburg drew 160 amendments from party members, but the Green programme, debated in Berlin in late April, faced 2600. After talking to me, Kretschmann went off to face a hysterical meeting in the Black Forest at which protesters against his plan for a national park stormed the platform and screamed ‘Judas! Dictator!’ in his face. Other German politicians would have panicked. For Kretschmann, it was creative disorder. He just smiled and kept on answering questions above the din.

Το γράφω επειδή κι εγώ παθαίνω όταν ανεβαίνουν οι τόνοι, αλλά ίσως μια συζήτηση χωρίς να ανέβουν οι τόνοι στα καφενεία της πολιτικής και της ποδοσφαιρικής επιστήμης είναι υπερβολική απαίτηση. Μπήκαν λοιπόν κι εδώ οι Πράσινοι και τα κάνανε καλλιγραφία...
:lol:
 
In hindsight, που λένε και στο χωριό μου, αλλά και πιο ήρεμα πλέον και εν μέσω τρομερής φούριας και δουλειάς, έχω να πω ότι η συζήτηση που κάναμε με τον δόκτορα ήταν μια κλασική συζήτηση γαβροβάζελων που θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε. Εγώ δεν ένιωσα ποτέ να απειλούμαι ή να εξοργίζομαι μαζί του και ελπίζω ούτε και εκείνος. Αντίθετα, θεωρώ ότι η συζήτηση χάλασε όταν μπήκε η διαιτησία στη μέση και άκουσα πόσο κάφρος, σεξιστής, μη τηρητής των κανόνων είμαι και αντί να βγει μια κίτρινη στον καθένα, έφαγα εγώ μόνο κόκκινη. (άντε και ο Κόμης)

Όπως μας θύμισε και ο δαεμάνος, ο "καβγάς" ξεκίνησε από ένα αθωότατο, καθημερινό και πειρακτικό ποστ μου για το πρωτάθλημα μες στο Παλέ και εξελίχθηκε σε φιλοσοφική συζήτηση για το αν υποστηρίζουμε Ανώνυμες Εταιρείες, για τα δεινά που φέρνει ο παλιμπαιδισμός και κατέληξε στο ότι εμείς χαλάμε την πιάτσα και φταίμε για την κατάρρευση της Λέξι, αν αυτή ποτέ έρθει... (αστειεύομαι, μην πιαστείτε από αυτό πάλι...)

Μπορεί με τον δόκτορα να μας χωρίζουν πολλά σε άλλο επίπεδο, αλλά σίγουρα εγώ δεν αισθάνομαι ότι μας χωρίζει η προτίμηση στην ομάδα μας και σίγουρα τον σέβομαι και ως μέλος της Λεξιλογίας και ως άνθρωπο και ως επιστήμονα και ως μεταφραστή. Μπορεί να έχουμε διαπληκτιστεί στο παρελθόν για πολιτικές απόψεις και να έχω εκνευριστεί μαζί του με κάποια συγκεκριμένη στάση του στο θέμα της ελληνικής κρίσης, αλλά όπως έχω πει και στον ίδιο, θα είμαι εκεί να τον βοηθάω όποτε χρειαστεί και να απαντάω στις απορίες του, όπως και σε όλους ανεξαιρέτως εδώ μέσα, σε αντίθεση με ορισμένους/ες που έχω την αίσθηση ότι αγνοούν τα δικά μου ποστ.

Καταλήγοντας, για να μη "σεντονιάζω" δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν εδώ μέσα. Έξω μπορεί, εδώ μέσα όμως όχι. Και ξέρω πολύ καλά τους κανόνες και ξέρω πολύ καλά να σέβομαι και έχω και αμέτρητες έξωθεν μαρτυρίες για αυτό και για το ήθος και για τον χαρακτήρα μου, αν ποτέ ζητηθούν διαπιστευτήρια για να γράφουμε σε ένα φόρουμ στο διαδίκτυο...

Ευχαριστώ που διαβάσατε αυτό το ποστ και ζητώ συγγνώμη αν μέσα στον μπασκετοκαβγά πρόσβαλα κάποιον!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τώρα θα με πείτε και άσχετη, αλλά ρε παιδιά προς τι ο μίσος και ο αλληλοσπαραγμός για την υποστήριξη του ποια ανώνυμη εταιρεία είναι καλύτερη από την άλλη;
Το ότι οι γυναίκες κυρίως δεν καταλαβαίνουν γιατί γίνεται αυτό έχει να κάνει είτε με το κοινωνικό DNA τους είτε με τη διαφορετική θεώρηση που έχουν για τα πράγματα. Κι οι άντρες αντίστοιχα δεν καταλαβαίνουν πολλά πράγματα που κάνουν εκείνες. Εγώ δεν θα βγω ποτέ όμως να πω ότι αγοράζοντας ρούχα ή παπούτσια ή μανό δίνουν τα λεφτά τους σε μια πολυεθνική που εκμεταλλεύεται παιδιά ή υπαλλήλους για να παράγει τα προϊόντα της. Με γεια τους με χαρά τους, αφού αυτό ευχαριστεί τον καθένα...
Αζιμούθιε, εγώ όταν αναφέρθηκα πριν σε ανώνυμες εταιρείες, έκανα μια απλή ερώτηση, δεν έβγαλα κίτρινη κάρτα ή οτιδήποτε τέτοιο. Εξάλλου, η κόκκινη κάρτα είναι μπαν. Δεν είδα να μπαναρίστηκες.

Ούτε είπα «γιατί συζητάτε εσείς οι άντρες για ποδόσφαιρο», ούτε υπονόησα ότι οι άντρες είναι κατώτεροι ή κάτι τέτοιο επειδή ασχολούνται με το ποδόσφαιρο. Με δυο λόγια, εγώ δεν έκανα λόγο για φύλα.

Εσύ ωστόσο σε αυτό απάντησες το παραπάνω, ότι δεν καταλαβαίνεις γιατί οι γυναίκες αγοράζουν μανό, αλλά δεν πειράζει, η διαφορά οφείλεται στο κοινωνικό DNA (!) οπότε δεν πειράζει που δεν καταλαβαίνουν από ποδόσφαιρο, οι καημένες. Αυτό λοιπόν είναι ένα σεξιστικό σχόλιο, όσο κι αν σου κακοφαίνεται και θεωρείς ότι δεν είναι. Πήρες μια απλή απορία και την απέδωσες στην αδυναμία των γυναικών να κατανοήσουν το ποδόσφαιρο, ζωγραφίζοντάς τες μάλιστα ως όντα τα οποία αναλώνονται στα επιπόλαια ψώνια από πολυεθνικές που εκμεταλλεύονται ανθρώπους.

Κατά τα λοιπά, παρ' ότι φαίνεται να μην πειράχτηκε κανείς, θεωρώ ότι το σχόλιό σου εδώ ήταν αναίτια επιθετικό και εριστικό. Έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι δεν ήταν, και ότι η συμπεριφορά σου είναι σωστή και υπεράνω κριτικής. Έχω όμως κι εγώ κάθε δικαίωμα να πιστεύω το αντίθετο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αυτοθυματοποίηση, victim mentality που λέγαμε και αλλού σήμερα. Πολύ στενοχωριέμαι όταν βλέπω τέτοια φαινόμενα στη Λεξιλογία, απ' όποιον κι αν προέρχονται, έστω και σ' αυτό το κατεξοχήν πρόσφορο νήμα. Τις πάσες πάντως δεν τις αφήνω ανεκμετάλλευτες πάντα.

Ένας ατυπικός, βάζελος μόνο όταν παλιμπαιδίζει, παιχνιδιάρικα πάντα :whistle:

Για να ξεκαθαρίσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου, αυτό το ποστ που παραθέτω ήταν έκφραση της γνώμης μου ως απλού μέλους για τον οπαδισμό και του συναισθήματος που μου προκαλεί η μετατροπή οποιουδήποτε νήματος της Λεξιλογίας σε «γήπεδο», μισοαστεία μισοσοβαρά, και μάλιστα σε νήμα που, όταν έγινε η παρέμβασή μου, βρισκόταν όχι στην παιδική χαρά, αλλά στο καθαρά λεξιλογικό μέρος του φόρουμ, στο Tools of the Trade.

[mod mode]
Η «διαιτησία» (που πάλι αυτή φταίει, αν και νομίζω πως ήταν και βαρύς ο στίβος, φταίγαν και τ' αγριογούρουνα το μεσημέρι), οι μοδεράτορες και οι διαχειριστές της Λεξιλογίας στην καθημερινή τους παρουσία εδώ δεν συμμετέχουν σε οποιαδήποτε συζήτηση πρωτίστως με τη διαχειριστική τους ιδιότητα, αλλά σαν απλά μέλη που έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να πουν και αυτά τη γνώμη τους (πάντοτε μέσα στο πλαίσιο του διαλόγου, της συναναζήτησης σε ευχάριστο κλίμα που προωθεί η Λεξιλογία).

Αυτή την ιδιότητα συνήθως την ξεχνούν και μόνο αν παραστεί ανάγκη επεμβαίνουν με τον διαχειριστικό τους ρόλο και, πιστέψτε με, καθόλου δεν θέλουμε να παρίσταται αυτή η ανάγκη, διότι μας αποσπά από τις δουλειές μας και μας στερεί καθαρό και χρήσιμο λεξιλογικό χρόνο, ταλαιπωρεί τα νεύρα μας και μειώνει τις αντοχές μας. Γι' αυτό και πολλές, πάμπολλες φορές, αγνοούμε προκλήσεις και απρέπειες που θα μπορούσαν να προκαλέσουν θερμά επεισόδια και αντί να τις αντιμετωπίσουμε αμέσως, αφήνουμε να εξελιχθεί η συζήτηση με την ελπίδα και την ευχή να μη φτάσουν τα πράγματα σε άσχημο σημείο, λειτουργούμε δηλαδή όχι αυστηρά και προληπτικά, αλλά με κατανόηση, πυροσβεστικά και μόνο αν χρειαστεί. Όχι μόνο γι' αυτό βέβαια, που είναι το πρακτικό μέρος, αλλά κυρίως επειδή πιστεύουμε ότι ο διάλογος θέλει και την άπλα του, η υπερβολή γίνεται συχνά η μαία της κατανόησης, η κουβέντα καμιά φορά μας παρασύρει, και όλοι άνθρωποι είμαστε, με τις καλές και κακές μας στιγμές.

Παρά τις κατά καιρούς αντιρρήσεις και γκρίνιες, θεωρώ δεδομένο ότι τα τακτικά μέλη της Λεξιλογίας είναι σε θέση να τα αντιληφθούν και να τα εκτιμήσουν όλα αυτά.
[/mod mode]

Και κάτι για τον Κόμη, που φαίνεται πως δυσαρέστησα χωρίς να το θέλω. Δεν με απασχολεί η παρουσία ή απουσία οποιουδήποτε μέλους σε οποιοδήποτε νήμα, δεν κρατώ στατιστικά, ούτε έχω κανένα δικαίωμα να επιβάλω τη συμμετοχή σε κανέναν. Ελεύθερο είναι το βήμα, για όποιον θέλει, όποτε θέλει, για να συνεισφέρει ό,τι θέλει. Ιδιαίτερα για μέλη παλιά, άξια και με προϊστορία σεβαστή, στη Λεξιλογία και αλλού.

Τώρα μάλιστα που το νήμα είναι στο Playground, ας χαρούμε την παιδική χαρά. Όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε πια να παίζουμε χωρίς να χτυπήσουμε.
 
Αζιμούθιε, εγώ όταν αναφέρθηκα πριν σε ανώνυμες εταιρείες, έκανα μια απλή ερώτηση, δεν έβγαλα κίτρινη κάρτα ή οτιδήποτε τέτοιο. Εξάλλου, η κόκκινη κάρτα είναι μπαν. Δεν είδα να μπαναρίστηκες.

Πάλι κυριολεκτικά παίρνεις τα λόγια μου, οπότε δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι είναι μεταφορά, παρομοίωση, σχήμα λόγου, αλλά μάλλον το ξεχνάς σε κάποιες περιπτώσεις.

Το όλο παράπονό μου είναι ότι αν κάφρισαν, ΑΝ λέω, σε αυτή τη συζήτηση ήταν δύο, όπως σε κάθε διάλογο εξ ορισμού, εγώ και ο δόκτορας και ο Κόμης μετά. Και το αυτάκι τραβήχτηκε σε έναν, την αφεντομουτσουνάρα μου.

Και σε παρακαλώ, μη μου πεις τώρα ότι δεν ήρθε κανείς να μου πιάσει κυριολεκτικά το αυτί, έτσι; Please! :eek:


Α, και Παλ, η ερώτησή σου μπορεί να ήταν απλή κατά τη γνώμη σου, αλλά σιγουρότατα εμπεριείχε κάτι το απαξιωτικό που σίγουρα ούτε εσύ δεν μπορείς να το αρνηθείς μάλλον... Αυτά για να μιλάμε κυριολεκτικά, όπως σου αρέσει. ;)
 

pidyo

New member
Επειδή βλέπω μια διάθεση επεξηγήσεων, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως, όταν έγραψα για παλιμπαιδισμό και για τα λογικά σφάλματα του οπαδισμού, δεν έβγαλα φυσικά τον εαυτό μου απ' έξω, κι εγώ οπαδός είμαι, με ανορθολογικές αντιδράσεις. Απλώς μ' αρέσει να προσπαθώ να κατανοήσω τον οπαδισμό, και να περιορίσω τον ανορθολογισμό σε επίπεδο πειράγματος.

Επειδή επίσης βλέπω και ότι οι πολλές επεξηγήσεις πολύ καθώς πρέπει το έκαναν το νήμα, λέω να το ποδοσφαιροποιήσω πάλι λίγο με κάτι που διάβασα, τσιγκλίζοντας παιδιάστικα τους άλλους (αυτός δεν είναι και ο σκοπός της άσκησης; ).

Την ευκαιρία να κάνουν δύο απίστευτα ρεκόρ έχασαν φέτος οι αιώνιοι του ελληνικού αθλητισμού. Ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα σε ποδόσφαιρο, βόλεϊ και πόλο, αλλά έχασε την ευκαιρία να κάνει το 4/4 χάνοντας το πρωτάθλημα στο μπάσκετ. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έμεινε στην κατηγορία στο βόλεϊ στα χαρτιά, μάλλον βγαίνει στην Ευρώπη στο ποδόσφαιρο στα χαρτιά, πήρε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ στα χαρτιά, αλλά δεν πήρε τίποτα στο πόλο στα χαρτιά, κι έτσι έχασε και αυτός την ευκαιρία να κάνει το 4/4. Και οι δύο ομάδες ελπίζουν να το καταφέρουν του χρόνου.
:devil:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα λίγα τετραγωνικά εκατοστά στη φανέλα της Μπαρτσελόνα είναι από τις πιο ακριβές επενδύσεις για έναν διαφημιζόμενο, που δεν θα διστάσει να προβάλει εξαιρετικά τη συνεργασία του με την ομάδα της Καταλονίας:

 

nickel

Administrator
Staff member
Μπάρτσα φέτος ο Ολυμπιακός, ε δόκτορα; Τρία στα τρία η μια, τρία στα τρία και η άλλη. Χατ τρικ ο Μέσι, χατ τρικ κι ο Μήτρογλου. Μόνο που η Μπαρτσελόνα έχει παρέα στην κορυφή: Ρεάλ, Ατλέτικο και Βιγιαρεάλ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

Άσε και θα έρθει ο Άζι και θα χτυπιέται κάτω από τα γέλια, με το δίκιο του.
 
Top