Πληθυντικός του μπάνιου

evaevita

New member
Γεια σας παιδιά!
Θα μεταφράζατε το bathrooms ως μπάνιο ή ως μπάνια; Έχει πληθυντικό αυτή η λέξη;
H μήπως να πω καλύτερα δωμάτια μπάνιου;

Thanks :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλώς όρισες, evaevita.

Η λέξη μπάνιο αναμφίβολα έχει πληθυντικό. Όχι μόνο στα θαλάσσια μπάνια και τα μπάνια του λαού, αλλά και στα σπίτια. Εδώ π.χ. διαβάζουμε για την Άνιστον και το σπίτι της, που έχει τέσσερα μπάνια. Το θέμα είναι πού θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον πληθυντικό και σου δημιουργούνται αναστολές.
 
Καλωσόρισες κι από εμένα. Υπάρχει και η επιλογή «λουτρά» (νομίζω ότι την προτιμούν οι αρχιτέκτονες και οι πολιτικοί μηχανικοί, διορθώστε με αν κάνω λάθος).
 

nickel

Administrator
Staff member
Λουτρό στο σχήμα 8.37 αλλά μπάνιο εδώ.

Εμένα με τρώει η περιέργεια για αυτό:

Το θέμα είναι πού θέλεις να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον πληθυντικό και σου δημιουργούνται αναστολές.

Καλωσόρισες, evaevita.
 

evaevita

New member
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απάντηση και για το καλωσόρισμα!

Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε ένα site κτηματομεσιτικού γραφείου και αναρωτιέμαι μήπως ακούγεται άσχημο το μπάνια...
Μήπως έχετε υπόψη κανένα site με ορολογία ακινήτων ή ζητάω πολλά;;

Καλώς σας βρήκα κι εγώ με τη σειρά μου! Φαίνεται να υπάρχει όμορφο κλίμα εδώ! :)
Nickel από ποιά Δροσιά είσαι αν επιτρέπεται;
 

nickel

Administrator
Staff member
Nickel, από ποια Δροσιά είσαι αν επιτρέπεται;

Από τη Δροσιά Αττικής. Αλλά δεν είμαι αποδώ· απλώς με φιλοξενεί το προάστιο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε ένα site κτηματομεσιτικού γραφείου και αναρωτιέμαι μήπως ακούγεται άσχημο το μπάνια...

Εδώ, πάντως, δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα με τα μπάνια. :)

Ρίξε μια ματιά και σε άλλους κτηματομεσιτικούς ιστότοπους για να δεις το γενικότερο κλίμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα ποιος μπορεί να έχει πρόβλημα με τα "μπάνια"; Είναι τόσο καθιερωμένη λέξη στην ελληνική γλώσσα που μου φαίνεται λίγο αδιανόητο να έχει κάποιος πρόβλημα. Δεν χρειάζεται καν έρευνα στο Γκουγκλ για να το αποδείξουμε, αρκεί να θυμηθούμε πώς μιλάμε εμείς και όλοι γύρω μας. Θέλω να πω, ενώ έχω ακούσει μερικές σουσούδες να λένε "τα παλτό", δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει "τα μπάνιο".
 

evaevita

New member
Από τη Δροσιά Αττικής. Αλλά δεν είμαι αποδώ· απλώς με φιλοξενεί το προάστιο.
Γιατί ο πατερούλης είναι από τη Δροσιά Αχαΐας και έλεγα μπας και....

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όντως δεν λέμε τα μπάνιο...δεν ξέρω γιατί κόλλησα έτσι. Καμιά φορά σταματάει το μυαλό!
 

SBE

¥
Σας παρακαλώ πολύ, δεν έχετε ακούσει τα μπάνιο γιατί το ορθόν είναι τα μπάνι. Όπως τα κονσέρτι.
 
Τελείως, μα τελείως; άσχετο, το σχόλιο που ακολουθεί, αλλά δεν άντεξα στον πειρασμό...

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όντως δεν λέμε τα μπάνιο...δεν ξέρω γιατί κόλλησα έτσι. Καμιά φορά σταματάει το μυαλό!

Φαίνεται σαν ελαφρά μορφή της πολύ διαδεδομένης καθωσπρεπίτιδας του δημόσιου γραπτού λόγου.

Είναι αυτή η ασθένεια που μας κάνει να ανατριχιάζουμε όταν παίρνουμε email, ενώ για να έρθουμε στα ίσια μας, πρέπει να λαμβάνουμε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Υπάρχουν και βαρύτερες μορφές. Σε πολλούς ιστότοπους τυχερών παιχνιδιών οι παίκτες δεν παίρνουν μπόνους για τις επιτυχίες τους, αλλά τους απονέμονται και αυτοί όλο χαρά τα λαμβάνουν...
 

daeman

Administrator
Staff member
Σας παρακαλώ πολύ, δεν έχετε ακούσει τα μπάνιο γιατί το ορθόν είναι τα μπάνι. Όπως τα κονσέρτι.
«Ορθόν»; Ορθόν; Εγώ το μπάνιο το κάνω ξαπλωτός, ορθός κάνω ντους ή ντουζ (πουάν), καταιονισμό. :p

Κονσέρτο, κοντσέρτο, συναυλία, κονσέρτα, κοντσέρτα, κονσέρτι, συναυλίες, απ' όλα έχει
εκείνο το νήμα (μέχρι και ανέκδοτα).
Και μια κονσερτίνα, σε άλλο νήμα.

Αν χρειαστεί ευπρεπισμός και για την μπανιέρα, έχουμε και λουτήρες. Και βυζαντινά λουτρά.
 

SBE

¥
Οι ευπρεπισμένοι κάνουν μπάνιο όρθιοι. Στο βαρέλι.
Tub04e.jpg
 
Top