Πάσχα 2021

nickel

Administrator
Staff member
Αρχίζει η βδομάδα που για κάποιους είναι ευκαιρία για ξεκούραση, για άλλους για κατάνυξη και θρησκευτικότητα. Κάποιοι μεταφραστές δεν ανήκουμε σε καμιά από τις δυο κατηγορίες. Ίσως η εβδομάδα δεν κάνει διαφορά ούτε καν στη δίαιτά μας. Μπορούμε όμως να ευχηθούμε να εμβολιαστούμε όλοι γρήγορα, να βγάλουμε τις μάσκες, να ξαναβρούμε τους ρυθμούς μας — ιδίως όσοι χρειάστηκε να αλλάξουμε πολλά στη ζωή μας.

Με την ευκαιρία, θα διασκεδάσετε, ελπίζω, με το πασχαλινό κείμενο του Χρήστου Χωμενίδη, Το χωριό στην πόλη. Καλό Πάσχα!

 

Attachments

  • Το χωριό στην πόλη.pdf
    38.9 KB · Views: 185

nickel

Administrator
Staff member
Εντωμεταξύ, έφτιαξε ο καιρός και κάποιοι άρχισαν τις βουτιές.

dive.png
 

SBE

¥
Εγώ φέτος θα το γιορτάσω ακριβώς όπως και πέρσι, δηλαδή καθόλου. Βοηθαει το ότι οι διακοπές εδώ πέρασαν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να ξεχάσουμε τους αρνητές του κορονοϊού και των εμβολίων. Εγώ ασχολήθηκα λίγο με το αρνικά σκίτσα του Αρκά και αυτό εδώ μού άρεσε περισσότερο.

αρνιστές.jpg
 
Με την ευκαιρία, θα διασκεδάσετε, ελπίζω, με το πασχαλινό κείμενο του Χρήστου Χωμενίδη, Το χωριό στην πόλη. Καλό Πάσχα!


"Βίος ανεόρταστος μακρή οδός απανδόκευτος"

Ο Χωμενίδης έμπλεξε τον Δημόκριτο με τον Μεγάλο Βασίλειο... ανθυπολεπτομέρειες;-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έπρεπε να είχα γράψει εκεί ότι το «μακρή» είναι στην ιωνική διάλεκτο. Αλλά, για να απαντήσω στο ερώτημα: θα ήμουν ευτυχής αν θυμόμουν το ένα πέμπτο απ΄ όσα έχω γράψει εδώ μέσα. :-(
 
Top