Ορθογραφικός διορθωτής του Word 2013

Είναι ιδέα μου ή ο spell checker στο Word 2013 είναι ακόμα χειρότερος απ' ό,τι στις προηγούμενες εκδόσεις; Δεν νομίζω ότι το Word XP διόρθωνε το «αποθηκευμένη» σε «αποθηκεμένη»! Τι είδους «βελτίωση» είναι αυτή;;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ούτε το 2007 κάνει τέτοια. Αποθηκευμένη τη θέλει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ούτε το 2010 κάνει τέτοια. Αποθηκευμένη τη θέλει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λογικό, όταν η πρώτη επίσημη απάντηση αρχίζει: Σας ευχαριστούμε για την επισύμανση.
Ακριβώς αυτό ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ! Αν αυτούς έχει βάλει η Μικρομαλακή ως υπεύθυνους για τον Ορθογράφο της, σώθηκε!
 
Διαπίστωσα μόλις ότι δεν έχει ούτε διλήμματα· δέχεται και το δίλημμα και το δίλλημα.
 
Όποιος έχει το 2013, ας γράψει τη λέξη καταλληλότητα και ας μου πει ποιες διορθώσεις του προτείνει.
Μήπως εννοούσατε «καταλληλόλητα»;!;!
 

SBE

¥
Ε, ναι, πρόκειται για τα κατάλληλα λητά πράγματα (για λυτούς και δεμένους).
 
Δεν έχει τον «αποπωματισμό», αλλά έχει το «αποπωματίσομε» [ναι, έτσι ακριβώς]!
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν έχει τον «αποπωματισμό», αλλά έχει το «αποπωματίσομε» [ναι, έτσι ακριβώς]!

Δάκτυλος Δρακουμέλ. «Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;» :p


Και η Νατάσα χειρουργεί το παστίτσιο. Γούτου-γούτου. :devil:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Βλέπει ένα έρπης (ο, ουσ., παναπεί έρπητας) το Word 2010 και προτείνει έρπις. Τέτοια λέξη (αρσ. ουσ.) δείχνει να υπήρχε στην αρχαία (http://greek_greek.enacademic.com/5243/έρπις), αλλά εντελώς άσχετη με τον έρπητα (που 'ταν έρπης από τότε). Με την ευκαιρία είδα και πολλά λανθασμένα έρπις στο Διαδίκτυο.
 
Απόκτησα πρόσφατα το Word 2013 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ορθογραφικό διορθωτή: μου δίνει ως λάθος όλες τις λέξεις που είναι γραμμένες με κεφαλαία· τις θέλει με τόνο!

Το πρόβλημα είχε εντοπιστεί αμέσως (βλ. εδώ), αλλά βλέπω ότι η Microsoft δεν τσακίστηκε να το διορθώσει.
Μπορεί, βέβαια, να είμαι άσχετος εγώ με το ψάξιμο.
Γι' αυτό ρωτάω στο Φόρουμ, αν αντιμετώπισε/αντιμετωπίζει κάποιος το πρόβλημα κι αν ενδεχομένως υπάρχει λύση.

Το αναφέρουν στα κλεφτά κι εδώ, αλλά πάλι χωρίς λύση.

Αναφέρω ότι έχω την ιταλική έκδοση του Office 2013 και εγκατέστησα τον ορθογραφικό διορθωτή σε δεύτερη στιγμή κατεβάζοντας το σχετικό πακετάκι.
 
Κατά 99,99% σου λείπει κάποια ενημέρωση, είτε του Όφι, είτε του .NET. Το πρόβλημα έχει πάψει να υφίσταται εδώ και ποολύ καιρό.
 
Παράξενο, γιατί το έχω στην αυτόματη ενημέρωση.
Θα το ψάξω.
Ευχαριστώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παράξενο, γιατί το έχω στην αυτόματη ενημέρωση.
Αν έχεις ιταλικό σύστημα, μπορεί να μην έχει ανέβει κάποια αναβαθμισούλα που χρειάζονται τα ελληνικά...
 
Top