Οι υπεύθυνοι για το λοκντάουν καλύτερα να μη μιλούν (Του Μάνου Βουλαρίνου από την Athens Voice)

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ προτιμώ να μην την τραβήξουμε τη συζήτηση τώρα, γιατί πνίγομαι με πολύ πιο ενδιαφέροντα και δημιουργικά πράγματα. Αλλά γιατί θεωρεί κανείς ότι εντάσσω κάθε κριτική των μέτρων της κυβέρνησης στην κατηγορία των σχολίων των αρνητών; Νομίζω ότι μπορώ να διακρίνω άριστα τη διαφορά. Και υπάρχει τεράστια.
 
Ε, γι' αυτό λέω κι εγώ ότι η φράση ήταν ατυχής. Επειδή λεξιλογούμε, οπότε μια κάποια ακρίβεια στην έκφραση έχει σημασία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αγαπητέ drsiebenmal, αν δεν μπορεί να περάσει τα 8 μέτρα η κυβέρνηση ας μην την χειροκροτάμε που περνάει τα 3 (εντάξει, ρητορική υπερβολή, αλλά θα με ενδιέφερε να μου πεις πόσα μέτρα πιστεύεις ότι πήδηξε τελικά).
Και έπειτα, το άλμα που καλούνται να κάνουν οι πολίτες τόσους μήνες τώρα, με αυτές τις συνθήκες, στα πόσα μέτρα θα το τοποθετούσες; έχοντας από πάνω και τον κάθε Βουλαρινό όχι μόνο να τους κουνάει το δάχτυλο αλλά να τους κλείνει και το στόμα. Και μην μου πεις ότι έτσι τους ενθαρρύνει να πηδήξουν ψηλότερα, απ' ό,τι ξέρω τα γαμοσταυρίδια των προπονητών έχουν πάψει να θεωρούνται αποδοτική μέθοδος :-)
Δηλαδή όλα αυτά τα απίστευτα και ακοστολόγητα που ζητάει ο Τσούκας τα θεωρείς εύλογα και αυτονόητα; ΟΚ.
 
Ε, ξέρω γω, πώς να τα πω, πέτρινα; Φυλακή δεν μπήκαμε, ανταλλάξαμε βόλια από κάποιου είδους μολύβι!
 
Ε, για μένα πάντως από Λεξιλογικής σκοπιάς ευχάριστα δεν ήταν.
 
Η ουσία βρίσκεται στο σχόλιο από το Φέισμπουκ:

Διαβάζω συνεχώς δυστοπικά σενάρια για το κακό κράτος που θα παρακολουθεί και θα ελέγχει ηλεκτρονικά όλες μας τις κινήσεις. Μην ανησυχείτε, αγαπητοί μου. Η δυστοπία έρχεται απ' τη δική σας ανευθυνότητα.

Αν αγαπούσαμε τον Μεγάλο Αδελφό πριν εγκαθιδρύσει τη δυστοπία του, μπορεί και να το γλυτώναμε. Αφού αυτό δεν συνέβη, τι να κάνει ο καημένος; "Παρακολουθεί και ελέγχει ηλεκτρονικά όλες μας τις κινήσεις". "Μας", ήτοι του παγκόσμιου πληθυσμού. Που ήταν ανεύθυνος, πριν ακόμα από τον κορονοϊό, και αυτός φταίει.

Καλό θα ήταν βέβαια τα πολιτικά να περιορίζονταν στα πολιτικά νήματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν νομίζω ότι έχω καμιά ελπίδα να αποκωδικοποιήσω την τοποθέτηση του Θέμη. Ίσως μας γράψει αυτός μια διευκρίνιση.

Και θα μου μείνει η απορία τι στο διάτανο μπορεί να σημαίνει το Like του sarant στο τελευταίο μήνυμα του ανάγωγου τρόλου. Εκεί που ο δόκτωρ έχει βάλει μια φατσούλα που ξεκαρδίζεται και εγώ μια φατσούλα γεμάτη οργή.

Αρκτουρος.jpg
 

skol

Active member
Απ’ όσο αντιλαμβάνομαι, ο Βουλαρίνος αναλώνει πολύ χρόνο στα ΜΚΔ για να συλλέξει το υλικό του. Στους μήνες της πανδημίας, τα σχόλια από τον κύκλο των αρνητών της πανδημίας και των εμβολίων είναι τέτοια —ανάμεσα σ’ αυτά και η πολυποίκιλη κριτική των μέτρων της κυβέρνησης (ΠΡΟΣΘΗΚΗ: που κάνουν οι συγκεκριμένοι αρνητές)— που ο Βουλαρίνος μού φαίνεται σούπερ ανεκτικός… :cool:
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω λίγο στη φράση που κλείνει στόματα γιατί δεν την βλέπω και τόσο αθώα. Τέτοιες φράσεις φτιάχνονται με αφορμή κάποιες περιπτώσεις (αρνητές, ψεκασμένους) που είναι δύσκολο να υπερασπιστεί κανείς αλλά έχουν την τάση μετά να απευθύνονται σε πολύ περισσότερους (Είναι οι πολίτες που... γράφει πιο πάνω ο Βουλαρινός). Και έτσι οι πολίτες μπλέκονται με τους ψεκασμένους και... πετούν αγκαλιασμένοι μακριά!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο τραμπισμός-λαϊκισμός και ο QAνονιστικός παραμυθιασμός έχουν πολλά κεφάλια τελικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω λίγο στη φράση που κλείνει στόματα γιατί δεν την βλέπω και τόσο αθώα. Τέτοιες φράσεις φτιάχνονται με αφορμή κάποιες περιπτώσεις (αρνητές, ψεκασμένους) που είναι δύσκολο να υπερασπιστεί κανείς αλλά έχουν την τάση μετά να απευθύνονται σε πολύ περισσότερους (Είναι οι πολίτες που... γράφει πιο πάνω ο Βουλαρινός). Και έτσι οι πολίτες μπλέκονται με τους ψεκασμένους και... πετούν αγκαλιασμένοι μακριά!
Ο Βουλαρίνος, μωρέ, θα βάλει φραγμό στην ελεύθερη έκφραση της αντιπολίτευσης; Φοβάστε πραγματικά εσείς οι αριστεροί κάτι τέτοιο ή σας ενοχλεί ο Βουλαρίνος και είπατε να υπονομεύσετε κι αυτό το νήμα μου;
 

skol

Active member
Τα κείμενα τα διάλεξα σαν επίθεση στους αρνητές του κορονοϊού, τους αρνητές της μάσκας, τους αρνητές των εμβολίων. Αν ανήκετε σε αυτούς τους αρνητές και έρθετε εδώ να επιτεθείτε στην κυβερνητική προσπάθεια για την αντιμετώπιση της επιδημίας, θα καλοπεράσετε.
Εγώ που δεν ανήκω σε αυτές τις κατηγορίες μετά από μερικά μηνύματα έφτασα να κατηγορούμαι για τραμπισμό και επίσης δεν καλοπερνάω. Μάλλον αυτό το νήμα δεν φτιάχτηκε σαν διώχτης των αρνητών μόνο. Να είστε καλά, αγαπώ Λεξιλογία και θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι σε άλλα νήματα. Καλή συνέχεια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ δεν καλοπερνάω καθόλου σ' αυτό το νήμα. Έτοιμος είμαι να φύγω κι εγώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ που δεν ανήκω σε αυτές τις κατηγορίες μετά από μερικά μηνύματα έφτασα να κατηγορούμαι για τραμπισμό και επίσης δεν καλοπερνάω. Μάλλον αυτό το νήμα δεν φτιάχτηκε σαν διώχτης των αρνητών μόνο. Να είστε καλά, αγαπώ Λεξιλογία και θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι σε άλλα νήματα. Καλή συνέχεια!
Αγαπητέ skol, επειδή δεν ασχολήθηκες μεν με τα αντεπιχειρήματα που έφερα (όπως θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνεται σε έναν δίκαιο διάλογο) αλλά με τη φιοριτούρα του πήχη και βγαίνεις παραπονούμενος στην αναφορά, θα απαντήσω και στο παρεμπίπτον ερώτημά σου. Συγκρίνοντας τη συνολική αποτελεσματικότητα των κυβερνήσεων στις δημοκρατικές χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής και της Ωκεανίας στην πανδημία, η αίσθησή μου (αίσθηση, έτσι; δεν υπάρχουν ακόμη μετρικές για το θέμα αυτό) είναι ότι η αντιμετώπιση από τη δική μας κυβέρνηση είναι στο πάνω τέταρτο, ίσως και ψηλότερα της κατάταξης. Χωρίς να μπαίνω στον πειρασμό να γράψω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν πρωθυπουργός για 24 ώρες (θάλασσα θα τα έκανα, είναι αυτονόητο).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επίσης, αν δεν ήμασταν στην κακούργα ΕΕ, θα είχαμε εμβολιαστεί όλοι και θα είχαμε φτιάξει και δικό μας εμβόλιο (άποψη του ΚΚΕ).
Είναι γνωστά αυτά, βλέπουμε όλοι τι γίνεται στην Κίνα. Ή μάλλον, δεν βλέπουμε, επειδή οι Κινέζοι επιστήμονες που καταγγέλλουν τα κακώς κείμενα εξαφανίζονται (ή τους παίρνει ο κορονοϊός) και η Κίνα δεν επιτρέπει στους ερευνητές του ΠΟΥ να κάνουν τη δουλειά τους. Έχει όμως μόνο 4.500 νεκρούς ως τώρα (αριθμό που σχεδόν κανείς δεν πιστεύει ότι είναι αληθινός), παρόλο που αρνούνταν επισταμένως ότι υπάρχει πρόβλημα, πόσο μάλλον επιδημία που τελικά, χάρη στη σιωπή της, έγινε πανδημία. Κοινώς, όλα είναι πολύ ωραία όταν πολύ απλώς δεν τα λες και εξαφανίζεις κι εκείνους που τα λένε.
 
Πολλοί αχυράνθρωποι μαζεύτηκαν εδώ, μάλλον ώρα να πηγαίνω κι εγώ...
 
Top