Ξέρετε τυφλό σύστημα;

Ξέρετε τυφλό σύστημα δακτυλογράφησης;

  • Ναι

    Votes: 33 64.7%
  • Όχι

    Votes: 4 7.8%
  • Όχι, αλλά θα ήθελα να μάθω

    Votes: 8 15.7%
  • Όχι, δεν μ' ενδιαφέρει

    Votes: 6 11.8%
  • Δεν απαντώ

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    51

pidyo

New member
Ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει τίποτα. Αλλά αν μαθαίνουν πιάνο, γιατί να μη μαθαίνουν και τυφλό;

Το πιάνο είναι μια αυτόνομη δεξιότητα. Το τυφλό σύστημα διευκολύνει τη γραφή στον υπολογιστή και έχει έμμεση σχέση με το παραδοσιακό γράψιμο με το χέρι. Εγώ για παράδειγμα, πέρα από σύντομα σημειώματα, δεν γράφω σχεδόν ποτέ πια με το χέρι. Αναρωτιέμαι αν είναι καλή ιδέα να διευκολύνει κανείς ένα παιδί, κάποιον δηλαδή που βρίσκεται ακόμη εντός της εκπαιδευτικής διαδικασίας, να απομακρυνθεί τόσο νωρίς από μια δραστηριότητα που ούτως ή άλλως φαίνεται πια στα παιδιά σχεδόν άχρηστη. Προφανώς δεν συνδέονται τα δύο ακόμη: δεν θα γράψει τις εργασίες του σχολείου στον υπολογιστή εννοείται. Αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό. Αυτό μόνο αναρωτιόμουν.
 
Α, τώρα κατάλαβα. Αν κρίνω από τον εαυτό μου, όσο περισσότερο έγραφα στον υπολογιστή τόσο χειροτέρευε ο γραφικός μου χαρακτήρας (και η υπομονή μου, και η αντοχή μου όταν κρατούσα σημειώσεις στο χέρι). Στην παρούσα φάση τα παιδιά εξακολουθούν να γράφουν στο σχολείο --αλλά ποιος μπορεί να εγγυηθεί για το μέλλον; Επί του προκειμένου, πάντως, κυρίως το σχολείο (νομίζω) θα αποφασίσει αν ο γιος σου θα τελειώσει την εφηβεία γράφοντας ή πληκτρολογώντας (αν πάει σε Πειραματικό Γυμνάσιο, θα αρχίσει να πληκτρολογεί νωρίτερα), αλλά και στις δυο περιπτώσεις, θαρρώ, το τυφλό καλό θα του κάνει.

(Αφού το θέλει κιόλας...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συμφωνώ με τον Μαρίνο: αν είναι να γράφει στον υπολογιστή, πρέπει να μάθει να γράφει με τυφλό σύστημα. Το πόσο θα γράφει στον υπολογιστή (και πόσο με το χέρι) είναι μια άλλη υπόθεση, άσχετη με την πρώτη.
 

SBE

¥
Έχω μια φίλη η οποία έμαθε τυφλό σύστημα γύρω στα 12-14, όχι λόγω υπολογιστών αλλά γιατί οι γονείς της θεωρούσαν ότι ήταν χρήσιμο προσόν. Έτσι ενώ εγώ ψαχνόμουνα εκείνη έγραφε σελίδες ολόκληρες χωρίς να πονάνε χέρια κλπ
 
Εγώ πάλι είμαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που ωφελήθηκαν από τα Ελληνικά Στρατά: μετά από δέκα μήνες καθημερινής πολύωρης πληκτρολόγησης στα γραφεία όπου τοποθετήθηκα ως γνώστης της μαγικής τέχνης του «κομπιούτερ», έμαθα τυφλό σύστημα χωρίς να το θέλω :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Πολύ ενδιαφέροντα τα λινκ και θα το ψάξω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει, λόγω παιδιού.

Άλλο θέμα όμως που με προβληματίζει, είναι ότι βλέπω σε αυτό το νήμα ένα σωρό κόσμο να λέει ότι ξέρει δικό του τυφλό σύστημα, και να διαβεβαιώνει όι γράφει γρηγορότερα από όσο άλλοι με το κανονικό. Σκέφτομαι εγώ η αφελής, αν υπήρχε καλύτερο σύστημα, τόσο βλάκες είναι όλοι να ακολουθούν το κλασικό; Σκέφτομαι επίσης, πώς ξέρουν με τόση βεβαιότητα ότι είναι πιο γρήγοροι; Χρονομετρήθηκαν ή έτσι με το μάτι όπως τους φαίνεται; Με πόσους και με ποιους συγκρίθηκαν; Με τριάντα ή με κάνα δυο; Με κάποιους που ξέρουν πραγματικά καλά, ή με κάποιους που ξέρουν μεν αλλά μέτρια; Έχει γίνει καμιά έρευνα γύρω από το θέμα; Γιατί ειλικρινά εμένα δεν μου ακούγεται πολύ πειστικό.

Άσε που είναι και το θέμα της άνεσης και της σωστής κίνησης στο χέρι, δεν ξέρω κατά πόσο έχει διερευνηθεί αυτό και στο κλασικό τυφλό, δηλαδή.
Σκόρπιες σκέψεις, προφανώς το γούγλε μπορεί να μου δώσει κάποιες από τις απαντήσεις (όσον αφορά την ύπαρξη ερευνών για το θέμα, αν μη τι άλλο).
 

bernardina

Moderator
Άλλο θέμα όμως που με προβληματίζει, είναι ότι βλέπω σε αυτό το νήμα ένα σωρό κόσμο να λέει ότι ξέρει δικό του τυφλό σύστημα, και να διαβεβαιώνει όι γράφει γρηγορότερα από όσο άλλοι με το κανονικό. Σκέφτομαι εγώ η αφελής, αν υπήρχε καλύτερο σύστημα, τόσο βλάκες είναι όλοι να ακολουθούν το κλασικό; Σκέφτομαι επίσης, πώς ξέρουν με τόση βεβαιότητα ότι είναι πιο γρήγοροι; Χρονομετρήθηκαν ή έτσι με το μάτι όπως τους φαίνεται; Με πόσους και με ποιους συγκρίθηκαν; Με τριάντα ή με κάνα δυο; Με κάποιους που ξέρουν πραγματικά καλά, ή με κάποιους που ξέρουν μεν αλλά μέτρια; Έχει γίνει καμιά έρευνα γύρω από το θέμα; Γιατί ειλικρινά εμένα δεν μου ακούγεται πολύ πειστικό.

Άσε που είναι και το θέμα της άνεσης και της σωστής κίνησης στο χέρι, δεν ξέρω κατά πόσο έχει διερευνηθεί αυτό και στο κλασικό τυφλό, δηλαδή.
Σκόρπιες σκέψεις, προφανώς το γούγλε μπορεί να μου δώσει κάποιες από τις απαντήσεις (όσον αφορά την ύπαρξη ερευνών για το θέμα, αν μη τι άλλο).

Προσωπικά, έχω χρονομετρήσει το αυτοσχέδιο σύστημά μου με φίλους και γνωστούς που χρησιμοποιούν το κλασικό. Είμαι κατά πολύ γρηγορότερη, για τον απλούστατο λόγο ότι τα δάχτυλά μου δεν είναι αναγκασμένα να κάνουν τις αφύσικες κινήσεις που επιβάλλει το κλασικό. Και εξηγούμαι: το κλασικό σύστημα εφευρέθηκε μαζί με τη γραφομηχανή, και είχε τοποθετήσει επίτηδες τα γράμματα σε τέτοιες θέσεις και αποστάσεις μεταξύ τους ώστε να δυσχεραίνεται το γράψιμο, όχι να διευκολύνεται, για να μην μπλέκονται μεταξύ τους οι κεραίες που κατέληγαν στα στοιχεία. Αυτό το σύστημα δεν άλλαξε ούτε με τον ερχομό της ηλεκτρικής, που ήταν σαφώς πιο εύχρηστη, ούτε καν με την εμφάνιση του υπολογιστή και του πληκτρολογίου, που ήταν απείρως γρηγορότερος. Έτσι λοιπόν, έχουμε ένα παλαιό/απαρχαιωμένο σύστημα, το οποίο εφαρμόζεται σε ένα σύγχρονο/εξελιγμένο μηχάνημα.
Πλεονεκτήματα του παλιού: μεγαλύτερη σιγουριά και λιγότερα λάθη (χτυπήματα) ακριβώς λόγω συγκεκριμένης θέσης και κίνησης των δαχτύλων. Μειονέκτημα: μειωμένη ταχύτητα (συγκριτικά) ακριβώς λόγω της συγκεκριμένης θέσης.
Πλεονεκτήματα του αυτοσχέδιου: απαλλαγή από την αφύσικη αγκύλωση των δαχτύλων (το τι παράπονα ακούω για κείνο το δαχτυλάκι που γίνεται λάστιχο για να φτάσει το άλφα...) και άρα μεγαλύτερη ταχύτητα, που αυξάνεται με την εξάσκηση. Μειονέκτημα: η μεγαλύτερη πιθανότητα λάθους, ιδίως αν τα δάχτυλα "πετούν" και δεν είναι αγκυρωμένα, που ωστόσο μειώνεται με την εξάσκηση.

Και σε πάω μια κόντρα, άμα λάχει. :twit: :laugh:

Πάντως θα χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη στον άνθρωπο που θα λανσάρει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένα λογογράφο της προκοπής. :curse:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
το τι παράπονα ακούω για κείνο το δαχτυλάκι που γίνεται λάστιχο για να φτάσει το άλφα...
Μα το δαχτυλάκι είναι ήδη πάνω στο άλφα αν έχεις σωστά τοποθετημένα τα χέρια σου...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το δαχτυλάκι δεν πρέπει να χειριστεί όλα τα αριστερότερα πλήκτρα του ειδικού πληκτρολογίου; Tab, Caps Lock, Shift, Ctrl, Alt;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, αλλά δεν είναι καμιά φοβερή έκταση, το φτάνεις χωρίς τέντωμα. Το μόνο μικρό πρόβλημα δημιουργείται με το δεξί δαχτυλάκι που βάζει ειδικούς χαρακτήρες μια στο τόσο (π.χ. το |) αλλά το μυστικό είναι να μην έχεις τον καρπό ή το χέρι κολλημένο στο γραφείο, γιατί καταπονούνται οι μύες (όπως λέγαμε στο νήμα για την καταπόνηση).
 

daeman

Administrator
Staff member
... Και εξηγούμαι: το κλασικό σύστημα εφευρέθηκε μαζί με τη γραφομηχανή, και είχε τοποθετήσει επίτηδες τα γράμματα σε τέτοιες θέσεις και αποστάσεις μεταξύ τους ώστε να δυσχεραίνεται το γράψιμο, όχι να διευκολύνεται, για να μην μπλέκονται μεταξύ τους οι κεραίες που κατέληγαν στα στοιχεία. Αυτό το σύστημα δεν άλλαξε ούτε με τον ερχομό της ηλεκτρικής, που ήταν σαφώς πιο εύχρηστη, ούτε καν με την εμφάνιση του υπολογιστή και του πληκτρολογίου, που ήταν απείρως γρηγορότερος. Έτσι λοιπόν, έχουμε ένα παλαιό/απαρχαιωμένο σύστημα, το οποίο εφαρμόζεται σε ένα σύγχρονο/εξελιγμένο μηχάνημα.
...

Θυμόμουν με αφορμή αυτό κάτι που μας είχε πει κάποτε ένας ομιλητής σχετικά με την τεχνολογία και την ευχρηστία της:
Αν η φύση ήθελε να δακτυλογραφούμε, θα γεννιόμασταν με 40 δάχτυλα.
Όμως θα ήταν πανάκριβα τα γάντια και τεράστιες οι τσέπες. :p
Αν η φύση ήθελε να γράφουμε, δε θα 'χαμε δάχτυλα, θα 'χαμε μολύβια
κι αν η φύση ήθελε να κόβουμε, δε θα 'χαμε χέρια, θα 'χαμε
ψαλίδια
κ.ο.κ. ad nauseam
Μ' άλλα λόγια ότι τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε μπορεί να είναι σχεδιασμένα για τις ανάγκες μας, αλλά δεν είναι και ιδανικά.

The QWERTY layout is not the most efficient layout possible, since it requires a touch-typist to move his or her fingers between rows to type the most common letters.

The most likely explanation is that the QWERTY arrangement was designed to reduce the likelihood of internal clashing by placing commonly used combinations of letters farther from each other inside the machine. This allowed the user to type faster without jamming. In a mechanical typewriter, the arrangement of bars is tied to the arrangement of the keys, and the two adjacent bars are much more likely to clash if engaged together or in a rapid sequence.

...
A number of radically different layouts such as Dvorak have been proposed to reduce the perceived inefficiencies of QWERTY, but none have been able to displace the QWERTY layout; their proponents claim considerable advantages, but so far none has been widely used. The Blickensderfer typewriter with its DHIATENSOR layout may have possibly been the first attempt at optimizing the keyboard layout for efficiency advantages.
http://en.wikipedia.org/wiki/Typewriter#Keyboard_layouts:_.22QWERTY.22_and_others

Dvorak and Dealey’s objective was to scientifically design a keyboard to decrease typing errors, speed up typing, and lessen typer fatigue. They engaged in extensive research while designing their keyboard layout. In 1914 and 1915, Dealey attended seminars on the science of motion and later reviewed slow-motion films of typists with Dvorak. Dvorak and Dealey meticulously studied the English language, researching the most used letters and letter combinations. They also studied the physiology of the hand. The result in 1932 was the Dvorak Simplified Keyboard.

In 1933, Dvorak started entering typists trained on his keyboard into the International Commercial Schools Contest, which were typing contests sponsored by typewriter manufacturers consisting of professional and amateur contests. The professional contests had typists sponsored by typewriter companies to advertise their machines. Ten times from 1934–41, Dvorak’s typists won first in their class events. In the 1935 contest alone, nine Dvorak typists won twenty awards. Dvorak typists were so successful that in 1937 the Contest Committee barred Dvorak’s typists for being “unfair competition” until Dvorak protested. In addition, QWERTY typists did not want to be placed near Dvorak typists because QWERTY typists were disconcerted by the noise produced from the fast typing speeds made by Dvorak typists.
...
Για τη διάταξη Dvorak, την επιλογή της και τις επιλογές της, τα έχουμε εκεί.

Επειδή στη Λεξιλογία υπάρχουν τα πάντα, δεν βρίσκονται όμως πάντα συγκεντρωμένα στην κατάλληλη θέση. :)



Και σε πάω μια κόντρα, άμα λάχει. :twit: :laugh:
You're on. Barbara, could you please show the lady what's what? :devil:
You want typing speed? I'll show you typing speed...
Writer Barbara Blackburn was the fastest English language typist in the world, according to The Guinness Book of World Records. Using the Dvorak Simplified Keyboard, she was able to maintain 150 words per minute (wpm) for 50 minutes, and 170 wpm for shorter periods. She has been clocked at a peak speed of 212 wpm. Blackburn, who failed her QWERTY typing class in high school, first encountered the Dvorak keyboard in 1938, quickly learned to achieve very high speeds, and occasionally toured giving speed-typing demonstrations during her secretarial career. Blackburn died in April 2008.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard
And while you're at it, I wouldn't mind some apricots myself :whistle: , γιατί γέρικο άλογο περπατησιά εύκολα δεν αλλάζει, not to mention the hooves.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χθες το βράδυ, στις ειδήσεις του ΑΝΤ1, είδαμε άλλο ένα κλασικό δείγμα τού τι συμβαίνει όταν προσλαμβάνεις χειριστή τιτλέζας που δεν ξέρει τυφλό σύστημα. Η είδηση ήταν "Τραγικό τέλος για τον Μπρούνο, το διάσημο Greek καμάκι των '70s". Ορίστε τι έλεγε ο τίτλος που είδαμε στην οθόνη.
Capture.JPG
Σχεδόν αμέσως τον έσβησαν για να τον διορθώσουν, αλλά ορίστε τι έβγαλαν.
Capture2.JPG
Αυτό έμεινε έτσι αρκετή ώρα και με την τρίτη προσπάθεια το πέτυχαν.
Capture3.JPG

Δηλαδή, αφού ο χειριστής της τιτλέζας δεν είναι ικανός να γράψει δέκα λέξεις σωστά, επειδή προφανώς δεν ξέρει τυφλό σύστημα, τι άλλα προσόντα είχε για να τον προσλάβουν; Ξέρω, στις ιδιωτικές επιχειρήσεις βασιλεύει περισσότερη αξιοκρατία κι απ' το δημόσιο.

Έχω ανεβάσει τις φωτογραφίες στο Flickr για να φαίνονται καλύτερα, αλλά αυτή τη στιγμή παρουσιάζει προβλήματα, οπότε θα τις προσθέσω αργότερα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αφού έμεινε έτσι αρκετή ώρα το λάθος, τι το 'θελε το τυφλό σύστημα; Και χωρίς τυφλό να το έγραφε, προλάβαινε να το γράψει σωστά, αν πρόσεχε. Όποιος βιάζεται, σκοντάφτει. Κι από τυφλό (ή όχι), του βγαίνει το κουφό.

Το αργό τη χάρη έχει· δες, σκοντάφτει όποιος τρέχει (
slow is smooth and smooth is fast).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η βιασύνη σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι δεδομένη, είναι αδύνατο να γράφεις με την ησυχία σου. Η διαφορά είναι ότι με το τυφλό σύστημα πριν πατήσεις το Enter, έχεις δει το λάθος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια και αναστήθηκε πάλι αυτό το νήμα, πρέπει να καταθέσω την εμπειρία μου από συναλλαγή σε μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο. Η υπάλληλος που έπρεπε να καταχωρίσει τα στοιχεία του ασθενή στο σύστημα χρησιμοποιούσε για να γράφει ένα μόνο δάχτυλο, τον δείκτη του δεξιού χεριού. Προφανώς για την πρόσληψή της είχε να παρουσιάσει πολύ πιο σημαντικά προσόντα από ασήμαντα πραγματάκια όπως ο άριστος χειρισμός πληκτρολογίου. Για παράδειγμα, τηλεφώνημα ή σημείωμα από πολιτικό που "φροντίζει" τους ψηφοφόρους του.
 
Top