Μπασκετικά

pidyo

New member
Δεν έχω υπάρξει αθλητής, αλλά φαντάζομαι είναι ψυχολογικά πολύ υποβοηθητικό να ξέρεις ότι είσαι το αουτσάιντερ και παρ' όλα αυτά το φαβορί να σε φοβάται.

Είχα ξεχάσει ότι είχα προβλέψει μια βασική πτυχή του χτεσινού ημιτελικού. Οι Ρώσοι δεν ήταν μόνο το φαβορί πριν από τον αγώνα (πολλαπλάσιο μπάτζετ, περισσότεροι παίκτες πρώτου επιπέδου, καλύτερες εμφανίσεις). Έπαιζαν καλύτερα και ήταν μπροστά στο σκορ σε όλον τον αγώνα: 4 λεπτά και κάτι πριν από τη λήξη είχαν ένα σχετικά άνετο προβάδισμα 9 πόντων. Και όμως, ο πρόεδρος της ομάδας που καθόταν στον πάγκο και τον έδειχναν συνεχώς οι κάμερες είχε ένα παγωμένο βλέμμα φόβου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας απαθανατίσουμε το εμπνευσμένο τρίποντο του Σπανούλη.

 
Τρομερή και άκρως ζηλευτή νίκη του Ολυμπιακού! Άντε, ας το πάρει τώρα! Χίλια μπράβο!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μετά τη χτεσινή της εμφάνιση, όπου διέλυσε τη Φενερμπαχτσέ, η Ρεάλ είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί να σηκώσει επιτέλους την κούπα στο σπίτι της μετά από δύο αποτυχημένα Φ4.
 
Δεν υπάρχουν φαβορί. Ειδικά με αυτά που κάνει ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια. Ξέρω πως το λες για να αποφορτίζεσαι, Δόκτορα. Αν υπήρχαν φαβορί στο Φάιναλ Φορ, τότε ο Ολυμπιακός δεν έπρεπε να κατέβει χθες.

Για κοίτα που εγώ υποστηρίζω Ολυμπιακό... Τι άλλο θα δούμε;!!! :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για κοίτα που εγώ υποστηρίζω Ολυμπιακό... Τι άλλο θα δούμε;!!! :twit:

«Σιγαρέττα Παναθηναϊκός», από το 1930, για να πάνε κάτω τα φαρμάκια, κυριολεκτικά και μεταφορικά. :p



http://www.paliaathina.com/gr/pages...diafimisi-toy-1930-tsigara-panathinaikos.html
 

Raiden

New member
Εύχομαι να σηκώσει και την 4η κούπα στην ιστορία του.
 

pidyo

New member
Θρίαμβος του ορθολογισμού απόψε. Ο Σπανούλης έπαιρνε το κύπελλο κάθε φορά που η σύζυγός του ήταν έγκυος, ο Ολυμπιακός είχε πάρει το κύπελλο τις δύο προηγούμενες φορές που είχε, όπως φέτος με τον Σφαιρόπουλο, για πρώτη χρονιά στον πάγκο προπονητή που είχε δουλέψει αμέσως πριν δυο χρόνια στον Πανιώνιο (Ίβκοβιτς το 1996, Μπαρτζώκας το 2012).

Δεν δούλεψαν τα γούρια όμως και νίκησε η καλύτερη ομάδα που έπαιζε στην έδρα της. Δεν είναι κάθε μέρα της υπέρβασης. Άντε, του χρόνου πάλι.
 

Κρίμα για τον Ολυμπιακό... Το 6-3 παραμένει... ;)

Είπαμε, υποστηρίξαμε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό, αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας! :woot:
 

nickel

Administrator
Staff member
Full-court buzzer beater. Να καταγραφεί. Από δύο γωνίες λήψης.




 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίο μπουναμά έκανε στους φίλους του ο Γιάννης.

 

rogne

¥
Αν συνεχίσει να παίζει στην Εθνική τα επόμενα χρόνια, μπορεί να γίνει ευλογία ή κατάρα για κάθε ομοσπονδιακό προπονητή: σύντομα θα απαγορεύεται να αποτύχει μια ομάδα που θα έχει στις τάξεις της έναν απ' τους 5-10 καλύτερους παίχτες στον πλανήτη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι δεν ξέρω τι έχω πάθει, αλλά όσο βλέπω το Γιάννη σκέφτομαι πόσο περήφανη θα είναι γι' αυτόν η μαμά του (και ο μπαμπάς του, οκ :))

Rogne, δεν συμφωνώ με την κατάρα/ευλογία: η εθνική της Βραζιλίας στο τελευταίο Μουντιάλ δεν τα πήγε καλά, παρόλο που είχε στις τάξεις της αστέρια μεγάλου βεληνεκούς, ακριβώς επειδή όλα αυτά τα αστέρια έπαιζαν όλο το χρόνο σε άλλες χώρες και δεν είχαν χρόνο να προπονηθούν μαζί ώστε να λειτουργούν ως ομάδα. Εγώ σε κάποια ματς είχα την αίσθηση ότι παίζουν όπως σε κάτι πανηγύρια τοπικά, όπου προσπαθούν να βγουν στην κορφή του χορού 3-4 άτομα ταυτόχρονα.

Επομένως, μαζί με τους καλούς παίχτες, εξίσου μεγάλη σημασία θα έχει αν θα μπορούν να δουλέψουν μαζί και ως ομάδα προτού παίξουν σε σημαντικές διοργανώσεις.
 

rogne

¥
Σου βγάζει το μητρικό ένστικτο ο Γιάννης, όπως βέβαια και το πατρικό σε άλλους. ;-)

Θα το παίξω τώρα ειδήμων αθλητικός αναλυτής, ζητώ κατανόηση. Κατ' αρχάς, η Βραζιλία πρόπερσι α) δεν τα πήγε και τόσο χάλια, στα ημιτελικά του Μουντιάλ έφτασε, και β) δεν είχε και τίποτα παιχταράδες, δύο είχε που ξεχώριζαν σαν ηγέτες (τον Νεϊμάρ και τον Τιάγκο Σίλβα), έλειπαν και οι δύο στον ημιτελικό, κι έτσι ήρθε η συντριβή (για να το απλουστεύσω κάπως). Ισχύει βέβαια γενικά αυτό που γράφεις για την ομαδική λειτουργία, στο μπάσκετ ωστόσο οι προσωπικότητες βγαίνουν στο προσκήνιο ακόμα πιο έντονα, από τη φύση του παιχνιδιού. Και στην περίπτωση του Γιάννη δεν ήμουν ακριβής: αν είναι καλά το παιδί, δεν θα λέμε στο εγγύς μέλλον ότι θα είναι ανάμεσα στους 5-10 καλύτερους του κόσμου, θα συζητάμε στα σοβαρά αν είναι ο καλύτερος ή, στη χειρότερη, ο δεύτερος καλύτερος. Ο προπονητής του στην Αμερική, πρώην μεγάλος πλεϊμέικερ και σπουδαίο μπασκετικό μυαλό, υποστηρίζει ότι έχει τη στόφα του Τζόρνταν ή του Λεμπρόν. Και καμιά εθνική ομάδα δεν θα επιτρεπόταν να αποτύχει έχοντας τον Τζόρνταν ή τον Λεμπρόν (στην περίπτωση του οποίου, βέβαια, οι ΗΠΑ απέτυχαν δις, όταν ο Λεμπρόν ήταν 20-22 χρονών, και μετά ποτέ ξανά, με ή χωρίς τον Λεμπρόν...).

Ολοκληρώνω με θράσος, προτείνοντας συνταγή επιτυχίας σε ομοσπονδιακούς προπονητές: με τον Γιάννη μέσα, βρίσκεις 2-3 καλούς αμυντικούς ψηλούς (δηλ. τίποτα το ιδιαίτερο από ταλέντο) και φροντίζεις γύρω-γύρω οι κοντοί, ό,τι άλλο κι αν είναι, να μπορούν να σουτάρουν, να απειλούν από την περιφέρεια, για να μην κλείνουν οι άμυνες πάνω στον Γιάννη. Το κάνεις αυτό και αρχίζεις να μετράς μετάλλια!
:clap:
 

rogne

¥
Με κίνδυνο να γίνει το νήμα Giannis watch, αλλά ας είναι, γιορτές έχουμε ακόμα (και άλλωστε ο Νίκελ φταίει που το ξεκίνησε ;-))...

Μια αμιγώς μπασκετική αποθέωση (η τελευταία μέχρι την επόμενη): Giannis takes Manhattan
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και να προσθέσω και εδώ κάτι που έμαθα πρόσφατα. Οι Μπακς έχουν αποσύρει το 33 του Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, άρα η επιλογή του 34 δεν είναι και τόσο τυχαία...
 
Περιμένω πώς και πώς τον Αμερικανό αθλητικογράφο που θα εξηγήσει ότι his last name is actually Adetokunbo; the weird spelling is a result of Greece's idiotic transcription rules. :-) :-)
 

SBE

¥
Περιμένω πώς και πώς τον Αμερικανό αθλητικογράφο που θα εξηγήσει ότι his last name is actually Adetokunbo; the weird spelling is a result of Greece's idiotic transcription rules. :-) :-)

Αν τον απασχολεί τόσο, ας ζήταγε να του γράφουν το όνομα στο διαβατήριο όπως είναι το "σωστό" (που είναι αυτό που κάνω εγώ από πριν ακόμα γεννηθεί ο νεαρός μπασκετμπωλίστας).
 
Top