Μέρη αυτοκινήτου

gilia

New member
Από λίστα με ανταλλακτικά αυτοκινήτου:

- μετώπη
- μάσκα (μουστάκι)
- μασκάκια
- τραβέρσα ραμφών
- φλας
- θόλος
- άκρο-μπουκάλα-ψαλίδι
- καλίμπρα
 

daeman

Administrator
Staff member
...
μετόπη (λεωφορείου)

Άλλο μετόπη, άλλο μάσκα.

  • [*=1]μάσκα = grille (US), grill
    [*=1]μετόπη = fascia (US), front fascia
Υπάρχει και η μετόπη του θαλάμου επιβατών, που είναι το διαχωριστικό ανάμεσα στον χώρο του κινητήρα και αυτόν των επιβατών (παίζει και ρόλο θερμικού διαφράγματος) = scuttle.


Turn signals
Turn signals—formally called "directional indicators" or "directional signals", and informally known as "directionals", "blinkers", "indicators" or "flashers"—are blinking lamps mounted near the left and right front and rear corners of a vehicle, and sometimes on the sides, activated by the driver on one side of the vehicle at a time to advertise intent to turn or change lanes toward that side.


wheelhouse liner: wheelhouse, wheel-well = θόλος (βλ. και fender / quarter panel)

καλίμπρα

ψαλίδι αυτοκινήτου


... Next step, quantum mechanics!

Next step, quantum mechanics. :D
 

Aegean2

New member
Από λίστα με ανταλλακτικά αυτοκινήτου:

- μετώπη
- μάσκα (μουστάκι)
- μασκάκια
- τραβέρσα ραμφών
- φλας
- θόλος
- άκρο-μπουκάλα-ψαλίδι
- καλίμπρα


Από αυτά που ξέρω, στα Αμερικάνικα (οι Εγγλέζοι έχουν πάντα κάποιες διαφορές στα αυτοκίνητα, πχ. το καπώ είναι hood στην Αμερική και Bonnet στην Αγγλία, το πορτ μπαγκαζ, trunk και boot αντίστοιχα, οπότε υποθέτω και σε αυτά έχουν διαφορές) γράφω αυτά που καταλαβαίνω ότι είναι, αλλά μπες και google να κάνεις ένα image search να βεβαιωθείς ότι μιλάμε για το ίδιο ανταλλακτικό, γιατί διαφορές υπάρχουν και από εταιρία σε εταιρία.

Μετώπη - Radiator Support
Μάσκα - Grill
μασκάκια - Head lamp bezel
Τραβέρσα Ραμφών δεν είμαι σίγουρος σε πιο ανταλλακτικό ακριβώς αναφέρεται Αν είναι τραβέρσα του προφυλακτήρα είναι το bumper support, αν είναι αυτό που μπαίνει η κοτσαδόρος, είναι trailer hitch.
φλας - Turn signal
Θόλος - fender liner
άκρο-μπουκάλα-ψαλίδι - front suspension assembly υποθέτοντας ότι είναι όλο μαζί το σύστημα.
καλίμπρα - frame machine or frame rack. (ή και Bench Rack που είναι σήμα κατατεθέν της Car-o-Liner)
 

gilia

New member
Από αυτά που ξέρω, στα Αμερικάνικα (οι Εγγλέζοι έχουν πάντα κάποιες διαφορές στα αυτοκίνητα, πχ. το καπώ είναι hood στην Αμερική και Bonnet στην Αγγλία, το πορτ μπαγκαζ, trunk και boot αντίστοιχα, οπότε υποθέτω και σε αυτά έχουν διαφορές) γράφω αυτά που καταλαβαίνω ότι είναι, αλλά μπες και google να κάνεις ένα image search να βεβαιωθείς ότι μιλάμε για το ίδιο ανταλλακτικό, γιατί διαφορές υπάρχουν και από εταιρία σε εταιρία.

Μετώπη - Radiator Support
Μάσκα - Grill
μασκάκια - Head lamp bezel
Τραβέρσα Ραμφών δεν είμαι σίγουρος σε πιο ανταλλακτικό ακριβώς αναφέρεται Αν είναι τραβέρσα του προφυλακτήρα είναι το bumper support, αν είναι αυτό που μπαίνει η κοτσαδόρος, είναι trailer hitch.
φλας - Turn signal
Θόλος - fender liner
άκρο-μπουκάλα-ψαλίδι - front suspension assembly υποθέτοντας ότι είναι όλο μαζί το σύστημα.
καλίμπρα - frame machine or frame rack. (ή και Bench Rack που είναι σήμα κατατεθέν της Car-o-Liner)

Ναι, αυτά είναι.

Ευχαριστώ!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, αυτά είναι.
Εεεμμ, όχι.

μετόπη = front bulkhead
ράμφος = side member· τραβέρσα ραμφών = crossmember (for side members)
φλας = turning lights, direction indicator [ΣτΖ: εσύ θέλεις το ανταλλακτικό, όχι το σινιάλο]
άκρο (μπάρας) = (tie/track) rod end [ΣτΖ: η διάκριση γίνεται αν γνωρίζουμε περισσότερα στοιχεία για το συγκεκριμένο σύστημα διεύθυνσης]
μπουκάλα = shock absorber, shock damper [ΣτΖ: αν και για το ρέτζιστερ της λ. «μπουκάλα» το πραγματικό αντίστοιχο είναι η λ. shocker]
ψαλίδι = wishbone ǁ front lower arm [ΣτΖ: τη διαφορά μεταξύ αυτών την εξηγώ εδώ: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?13552-ψαλίδι-αυτοκινήτου&p=191731&viewfull=1#post191731]
 

calligrapher

New member
το καπώ είναι hood στην Αμερική

έχει ενδιαφέρον το μεταφορικό under the hood που εννοεί κάτι σύνθετο που κανονικά δεν φαίνεται και καλούμαστε να το κοιτάξουμε όταν πρέπει να εμβαθύνουμε. Εγώ το βρήκα σε μάθημα μηχανικής μάθησης που, αφού είχε δείξει πώς χρησιμοποιούνται τα μοντέλα, παρουσίασε τις διεργασίες τους που δεν βλέπουμε, με τίτλο under the hood. Κάτι σαν να κοιτάμε πίσω από την κουρτίνα.

Η απόδοση που μου άρεσε πιο πολύ είναι "τι κρύβεται από πίσω", σε υπότιτλο:

n RNA map of the virus should show us what's under the hood.
Ένας χάρτης του RNA του ιού θα μας δείξει τι κρύβεται από πίσω.

Παρόμοια θα μου άρεζε και το "παρασκήνιο".
 
Top