Κοψίδια και τσιμπολογήματα

nickel

Administrator
Staff member
Μαζί τις ξεβιδώσαμε.

Αριστουργηματικό σχόλιο της επικαιρότητας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ρούντολφ με πιλαφάκι.

Κάνει θραύση σήμερα στα ελληνικά social media.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ρούντολφ με πιλαφάκι.
Μμμ... μπέργκερ ελαφιού. Δεν βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα. :(
 

Attachments

  • funny-reindeer-Christmas-Scrabble-Santa.jpg
    funny-reindeer-Christmas-Scrabble-Santa.jpg
    78.1 KB · Views: 287

nickel

Administrator
Staff member
Τις γιορτές ασχολούμαστε με το έλαττον και αφήνουμε το μείζον για αργότερα.

Έφτασε στο ηλεκουτί μου μετά από διάφορες σπόντες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από το ΦΒ:

Είμαι ένα μνημονιακό σκουλήκι, πιστεύω ότι συμφέρει να μείνουμε στο μνημόνιο άλλα δύο χρόνια και να δανειζόμαστε με επιτόκιο 2% παρά να βγούμε στις αγορές και να δανειστούμε με 5-7%.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ανεβαίνει το πολιτικό θερμόμετρο. Η ΝΔ θα ζητήσει από τον Αλέξη να πει αν πιστεύει στον Άγιο Βασίλη και στον Άγιο Βαλεντίνο.​
Από τα τουίτ του Πρόταγκον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι μεγάλοι σεισμοί δεν θα έρθουν από την Αταλάντη αλλά από τους ατάλαντους.
Τιτίβισμα εσωτερικής κυκλοφορίας
 

Zazula

Administrator
Staff member
«Austria’s greatest achievement is convincing the world that Hitler was German and Beethoven was Austrian.»
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι αυτό ξεκίνησε με τη διατύπωση «Austria’s greatest achievement is convincing the world that Hitler was German and Mozart was Austrian». Ύστερα, όταν βεβαιώθηκαν όλοι ότι ο Μότσαρτ ήταν Αυστριακός και όχι Γερμανός, άλλαξαν το όνομα σε Μπετόβεν. Ωστόσο, δεν ξέρω να υπάρχει ή να υπήρχε κάποιος που να νόμιζε ότι ο Μπετόβεν ήταν Αυστριακός (Φλαμανδός ήταν, άλλωστε, ο παππούς του, όπως φαίνεται από το van). Άρα το αστείο έχει χάσει εντελώς το γούστο του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά ουσιαστικά έδρασε μόνο στη Βιέννη. Αν η Κάλας ήταν Αμερικάνα, τότε ο Μπετόβεν ήταν Αυστριακός...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ωστόσο, δεν ξέρω να υπάρχει ή να υπήρχε κάποιος που να νόμιζε ότι ο Μπετόβεν ήταν Αυστριακός (Φλαμανδός ήταν, άλλωστε, ο παππούς του, όπως φαίνεται από το van).
Μην πας στοίχημα, πάντως, ούτε να κρίνεις εξ ιδίων. Πριν το ποστάρω πήγα στη βίκι να δω τι στο καλό ήταν ο Μπετόβεν (υπέθετα Γερμανός), κι όταν διάβασα τα περί Βελγίου είπα: «Για φαντάσου!...» :inno:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εντάξει, αυτό το ήξερα. Αλλά τι στο καλό αποδεικνύει;
 

SBE

¥
Εγώ με τον Μότσαρντ το ξέρω. Πόσο Αυστριακός είναι ο Μότσαρντ; Ο πατέρας Μότσαρντ εργαζόταν στο Σαλτσβούργο, όπου γεννήθηκαν τα παιδιά του, αλλά η οικογένεια Μότσαρντ ήταν από Άουκσμπουργκ. Επιπλέον την εποχή του Μότσαρντ δεν υπήρχε Γερμανία. Και το Σαλτσβούργο δεν ανήκε στην Αυστροουγγαρία. Ήταν ανεξάρτητο κρατίδιο που το διεκδικούσαν οι Βαυαροί κι οι Αυστριακοί.
Οπότε τι ήταν ο Μότσαρντ;
 
Top