Και από το λουκουμά βγάζουμε ξίγκι

Zazula

Administrator
Staff member
Αααα, πολύ ωραία, ευχαριστώ! Ελπίζω μόνο να μην είναι απλώς μια glorified κρέπα. Έχει μοτσαρέλα, σωστά;
 

bernardina

Moderator
Αααα, πολύ ωραία, ευχαριστώ! Ελπίζω μόνο να μην είναι απλώς μια glorified κρέπα. Έχει μοτσαρέλα, σωστά;

Για τη συγκεκριμένη δεν ξέρω. Άλλη που έφαγα νομίζω πως είχε, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Ιδού στάδιο δόξης λαμπρό: πειραματίσου και ενημέρωσέ μας. :D
 

SBE

¥
Πρόσφατα δοκίμασα τη νέα τρέλλα, cronut, και δεν άντεξα. Μετά το τέταρτο κρονατάκι τα άλλα πήγαν κάτω με το ζόρι και βαρυστομάχιασα. Απαπαπαπα, πάλι καλά που είχαν διακόσμηση φρέσκα φρούτα και δε λίγωνες τελείως.
cronut-screen-cap.jpg
Μετά μου είπε κάποιος ότι έπρεπε να μην είχα πάρει όλο γλυκά κρονατ αλλά και κανένα αλμυρό:
Cronut-Burger-Toronto-Taste-Test.jpg
 
Δεν ξέρω αν είδατε τη νέα τρέλα στη Θεσσαλονίκη: http://www.koolnews.gr/food/xexaste-ti-mpougatsa-kai-to-krouasan-irthe-to-mpougatsan/

Μπουγατσάν λοιπόν και φαίνεται ωραίο...

@Ζαζ: πίτσα με μερέντα έχει σε μια πολύ ωραία παμπ στο Μοναστηράκι. Μάλιστα από πάνω βάζει marshmallows. Έχει φαγωθεί πολλές φορές από την οικογένεια Αζιμούθιου και έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις. Ειδικά όταν κλείνει ένα ωραίο γεύμα ή μια ωραία μπιροποσία με Kilkenny.
 
Ε, καλά τώρα! Υπονοείς πως έπρεπε να ψάξω, Δρα, αν υπάρχει νήμα για το μπουγατσάν; Ήμαρτον, δηλαδή!

Άντε, θα δεχτώ με σκυμμένο κεφάλι την ετυμηγορία και την ποινή για το έγκλημα της επανάληψης...:drool::scared::eek:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δεν νομίζω ότι υπονοεί κάτι τέτοιο ο Δρ7χ, αλλά απλώς παραπέμπει εκεί για περισσότερα, όπως ακριβώς κάνω κι εγώ πολύ συχνά στη Λεξιλογία.

Καλό θα ήταν να μην παρερμηνεύονται οι παραπομπές στα σημεία όπου έχουμε ασχοληθεί με κάτι, οι οποίες κύριο σκοπό έχουν να μας διευκολύνουν, να μας δείξουν κάτι παραπάνω για το θέμα που συζητάμε. Αλλιώς, όσοι τα θυμόμαστε μπορούμε και να μη μιλάμε, αλλά να καθόμαστε να γελάμε κάτω από τα μουστάκια μας (έχουμε δεν έχουμε) και να βάζουμε στοιχήματα μεταξύ μας για το ποιος θα το βρει. :whistle:
 
Μακάρι να έχεις δίκιο, δαεμάνε. Έχω όλη την καλή πρόθεση να δεχτώ αυτό που λες...

Όσο για το στοίχημα, δεν λες πάλι καλά; Κρίση έχουμε, μήπως βγάλετε κάνα ψιλό κιόλας! :twit:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ένας ακόμη σκοπός των παραπομπών σε άλλα σημεία της Λεξιλογίας είναι για να ενισχύσει την αίσθηση των επισκεπτών ότι αυτό το φόρουμ δεν είναι απλώς ένα μεταφραστικό εργαλείο για κάποιον περιορισμένο και στενό κύκλο επαγγελματιών αλλά ότι με τα χρόνια έχουν συγκεντρωθεί εδώ πολλά και ορισμένα εκλεκτά πράγματα, συχνά ενδιαφέροντα, που βρίσκονται λίγα χιλιοστά πιο κάτω από την επιφάνεια της καθημερινότητας και αξίζει τον κόπο να τα ψάξει κανείς.
 
Δρα, μίλησα για μια βλακεία πάνω σε ένα διάλειμμα από τη δουλειά. Ο χρόνος που σπατάλησες να βρεις την παραπομπή και να την υποδείξεις είναι αντιστρόφως ανάλογος της σπουδαιότητας του θέματος. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μπορούσες να μην το κάνεις ή απλώς να γράψεις κάτι του στιλ "έχει ξανασυζητηθεί, Άζι". Σιγά τα ωά που το ξαναέγραψα και σιγά το θέμα που έπρεπε να διαβάσω και την παραπομπή κιόλας!

Δεν κάνει κακό η επανάληψη σε μερικά πράγματα (δεν μιλάω για το συγκεκριμένο). Η κατάχρησή της κάνει κακό. Αν κάποιος δεν ψάχνει ποτέ και για τίποτα και ανοίγει συνεχώς καινούρια νήματα για το καθετί, τότε ναι, κάντε παρέμβαση. Αλλά όσον αφορά εμένα, άνθρωποι είμαστε με δουλειές και υποχρεώσεις και δεν μου έρχεται αυτόματα ότι μπορεί ακόμα και η τελεία να ξαναέχει συζητηθεί κάπου κάποτε, ώστε να μην την γράψω.

Παρ' όλα αυτά, κατανοώ ότι κάνετε τη δουλειά σας και προσπαθείτε να κρατήσετε ένα φόρουμ καθαρό και μια ροή στην κουβέντα και το σέβομαι αυτό.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Και από το λουκουμά βγάζουμε ξίγκι και την τρίχα την κάνουμε τριχιά, λοιπόν, όποτε μας ξύνουνε οι ψείρες.

Αυτό μπορεί ο καθείς να το ερμηνεύσει όπως θέλει. Εγώ δαεμανικά το λέω. :devil:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άζι, εντάξει, θα αξιολογήσω δεόντως τις συμβουλές σου. Παρεμπ, επειδή το θέμα το θυμόμουν, η ιστορία της παραπομπής μού έφαγε μισό, άντε ένα λεπτό. Αναζήτηση πάνω δεξιά, κοπιπάστα, έτοιμο. Πολύ περισσότερο χρόνο μού κοστίζει να διαβάζω την γκρίνια σου και να χωνεύω την κακοπιστία σου που εκτείνεται σε οτιδήποτε γράφω εδώ μέσα (όσο και αν τα μασκαρεύεις με φατσούλες) και να προσπαθώ να σου απαντήσω ευγενικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
The Science Of Why Bacon Smells So Damn Good

Few things in life make it worth living quite like bacon. Seriously, don’t trust anyone who doesn’t like the heavenly salty/crispy/meaty deliciousness that is bacon. Hipsters may have tried to ruin it with the overabundance of bacon references and products, but the product itself survived unscathed. One high point of this breakfast meat is that the joy of bacon doesn’t start when you eat it, but when it begins to cook and you start to smell it.

It turns out, the amazing aroma stems from 150 organic compounds. As heat is applied, sugars, amino acids, and fat in the meat undergo Maillard reactions, and creates the molecules used in their aroma. While many of these compounds smell amazing on their own, they are a force to be reckoned with when they are smelled in concert.

Want more information about the glorious aroma of bacon? Check it out:


www.iflscience.com/chemistry/science-why-bacon-smells-so-damn-good

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δεν έχει ξίγκι, αλλά ελλείψει άλλου, εξειδικευμένου πραλινονήματος...

8 Things You May Not Know About Nutella

Around the world, the incidence of Nutella-related crimes is on the rise. In 2013 the chocolate-hazelnut spread made headlines in Germany, where thieves pulled off a $20,000 heist, stealing 5.5 metric tons of the sweet stuff from a parked truck. Several weeks earlier, Columbia University found itself at the center of “Nutella-gate,” an expose smearing the school for spending $6000 per week on the spread for one of its dining facilities, where students were allegedly snarfing 100 pounds of it per day. Here are some things you may not know about this super addictive snack.

1. NAPOLEON AND HITLER ARE RESPONSIBLE FOR THE WORLD'S NUTELLA ADDICTION.
...
2. IT ACTUALLY IS THE BREAKFAST OF CHAMPIONS.
...
3. IT SELLS LIKE HOTCAKES.
...
4. IT SPREADS FAR AND WIDE.
Not only is it available for purchase and feverish consumption in 75 countries, all of the Nutella sold in a year could be spread over more than
1000 soccer fields.

5. IT IS WELL-“LIKED.”
...
6. THERE'S A WORLD NUTELLA DAY.
...
7. THERE'S NO MASKING THE FLAVOR.
...
8. NUTELLA HAS A SMEARED REPUTATION.
...

mentalfloss.com/article/50068/8-things-you-may-not-know-about-nutella
 

SBE

¥
άσε, έχω δοκιμάσει ένα τέτοιο, δεν έλεγε. Και δεν κοβόταν κιόλας (όχι πως με πείραζε αυτό).
 
Top