Ιδού λοιπόν ο λόγος!

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα μ' αρέσει η διπλή τελεία αν ακολουθεί η επεξήγηση.

(«Κι εμένα» λοιπόν.)
 

colurosa

New member
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Γιατί έπεται η επεξήγηση.

Θα το προτιμούσατε στην αρχή π.χ. της δεύτερης ή στο τέλος π.χ. της πρώτης είτε με : είτε με :...
 

colurosa

New member
Και κάτι ακόμη.
Ιδού ο λόγος: οι αρχαίοι Έλληνες, διαφορετικά από τους Εβραίους, δεν ξεχώριζαν Δημιουργό και δημιούργημα, αντιθέτως,
Και ιδού ο λόγος: βράδυ Τετάρτης και σε ένα από τα πιο hot ...

Ακολουθεί πεζό γράμμα, έτσι δεν είναι;
 

colurosa

New member
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Γιατί έπεται η επεξήγηση.

Θα το προτιμούσατε στην αρχή π.χ. της δεύτερης ή στο τέλος π.χ. της πρώτης είτε με : είτε με :...

Σχετικά με αυτό, ποια είναι η γνώμη σου;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στην αρχή της δεύτερης παραγράφου, είτε σαν αυτοτελή πρόταση με σκέτο θαυμαστικό εάν θέλεις να δώσεις έμφαση στην παρουσίαση του αιτίου ή στην ανακάλυψή του (όπως π.χ. στο «Εύρηκα! Αυτός ήταν ο λόγος που...»), είτε σαν αρχή της περιόδου με άνω κάτω τελεία εάν ακολουθεί η αναφορά του αιτίου χωρίς να χρειάζεται να ξεχωρίζει η εν λόγω φράση.

Μόνο αν το αίτιο αυτό αναφερόταν στην πρώτη παράγραφο θα προτιμούσα το «Ιδού λοιπόν ο λόγος» στο τέλος της σαν συμπέρασμα, με θαυμαστικό αν θέλεις έμφαση σ' αυτό ή με μια τελεία αν είναι μια απλή διαπίστωση (ή με αποσιωπητικά εάν θέλεις να αφήσεις υπόνοιες, ότι παραλείπεται κάτι άρρητο).
 

colurosa

New member
Αν κατάλαβα καλά, είναι προτιμότερο να αρχίσω την παράγραφο ή την περίοδο έτσι:

Όταν κάνω απλή αναφορά
Ιδού λοιπόν ο λόγος: ο Κώστας ήταν...

Όταν όμως θέλω να δώσω έμφαση
Ιδού λοιπόν ο λόγος! Ο Κώστας ήταν...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ακριβώς.

Αν μας έλεγες και τι έκανε ο Κώστας, να μη μείνουμε με την αγωνία, ιδίως στη δεύτερη περίπτωση με το ταρατατζούμ που υπονοεί το θαυμαστικό... :-) Όχι, μη! Θα περιμένω να εκδοθεί το βιβλίο, με το καλό.
 
Top