Η Αμερική απειλείται...

SBE

¥

Οι καλλιτέχνες έχουν το ακαταλόγιστο γιατί έχει καεί το μυαλό από την κραιπάλη.
Τώρα που είπαμε για καλλιτέχνες, ήρθε στην προσοχή μου το φρούτο που αυτοαποκαλέιται Milo Yiannopoulos, που είναι λέει Βρετανός δημοσιογράφος (ΟΘΝΤΚ), που εργάζεται στο αμερικανικό ειδησεογραφικό σάιτ Breibart, το οποίο ανήκει ιδεολογικά στο alt-right. Ο τύπος θεωρήθηκε υπεύθυνος για μεγάλη μερίδα ψεύτικων ειδήσεων που επηρέασαν την κοινή γνώμη υπέρ του Τραμπ. Βεβαίως αν η κοινή γνώμη επηρεάζεται από το είδος των ειδήσεων που γράφει αυτός, φέρτε μου ένα διαστημόπλοιο να πάω σε άλλο πλανήτη, γιατί αυτός εδώ έχει αποικιστεί απο εξωγήινους που έχουν πάρει τη μορφή μας και όπου να ναι θα με φάνε κι εμένα. :eek: :devil:
Για να πάρετε μια ιδέα, σε πρόσφατο άρθρο του επικαλείται έρευνες (που δεν τις αναφέρει) για να μας πει ότι θα πρέπει να βάλουν τα πανεπιστήμια όρια στον αριθμό των γυναικών που γίνονται δεκτές για σπουδές στις θετικές επιστήμες, επειδή η επιστήμη (γενικώς και αορίστως) έχει δείξει ότι οι περισσότερες πτυχιούχες θετικών επιστημών δεν εργάζονται στον κλάδο τους και με το να παίρνουν τις θέσεις κρατάνε απ’ έξω τα αγόρια που θέλουν να σπουδάσουν.
Είχα μια συζήτηση με Αμερικανούς, οι οποίοι παίρνουν στα σοβαρά τον Milo Yiannopoulos. Δηλαδή δεν πιστεύουν τις ειδήσεις του, αλλά παίρνουν στα σοβαρά την επιρροή που έχει στο πλατύ κοινό. Ίσως να έχουν δίκιο που τον φοβούνται, αλλά εγώ από αυτά που διάβασα πιστέυω ότι πρόκειται για perfοrmance artist, που θέλει απλά να φτάσει στα όρια της ευπιστίας του κοινού. Κι αυτό μάλλον φάινεται από αυτά που λέει ο ίδιος για τον εαυτό του, που μπάζουν απο παντού —το βιογραφικό του είναι συλλογή ανακριβειών, μάλλον επίτηδες για να δει αν τον καταλάβαμε, με πρώτο και καλύτερο το όνομα, που μάλλον το βρήκε σε κανέναν Χρυσό Οδηγό και το υιοθέτησε. Τι γίνεται όμως με αυτούς που τον πιστεύουν και τον θεωρούν εκφραστή τους; Τι ελπίδα υπάρχει να σοβαρέψουν;

Και πώς είναι λύση η παιδεία, που έλεγε ο Ελληγενής πιο πάνω;
Η παιδεία μπορεί να σε κάνει να αναπτύξεις την κριτική σου σκέψη και να μπορείς να καταλάβεις πότε σε δουλεύουν. Μπορεί να σε κάνει να δεις τα κακά του φανατισμού κλπ., αλλά αν πρόκειται να σου επιβάλλει συγκεκριμένη ιδεολογία, τότε δεν είναι παιδεία, είναι πλύση εγκεφάλου.
 

SBE

¥

Εγώ βλέπω κάτι άλλο στο άρθρο, που δεν το αναφέρει ο Rogne στην κατα τ’ άλλα σωστή παρατήρησή του: ότι βιαστήκαμε πολύ στην Ελλάδα να κατηγορήσουμε τους ψηφοφόρους της ΧΑ για ρατσισμό, εθνικισμό, ναζισμό και όλα εις —ισμό (εκτός από σεισμό), και να απορρίψουμε τις ανησυχίες τους.
Ομοίως, βιαζόμαστε να κατηγορήσουμε όποιον έχει ανησυχίες για οποιοδήποτε ζήτημα. Π.χ. το προσφυγικό.
Μήπως θα βοηθούσε κι εμάς τους πεφωτισμένους μια συζήτηση με κάποιον που έχει τέτοιες ανησυχίες;

Από την άλλη, δεν ξέρω πόσοι Έλληνες θα μπορούσαν να εκφράσουν τις ανησυχίες τους με τον τρόπο που βλέπουμε να δείχνει το άρθρο, δηλαδή να εχουν συγκροτημένη σκέψη και να μη λένε ατεκμηρίωτες βλακείες.
 

rogne

¥
Ναι, δεν το ανέφερα αυτό που λες για τη ΧΑ, SBE, γιατί δεν το πιστεύω. "Κατά κανόνα" έγραψα για τον ρατσισμό, όχι ανεξαιρέτως: αν είχαν και στην Αμερική την επιλογή ΧΑ, ε, ένα κομμάτι των ψηφοφόρων του Τραμπ σίγουρα θα τη διάλεγαν και θα έβαζαν ευχαρίστως τα λευκά σεντόνια με τις κουκούλες για έμφαση... Στη μονίμως μετεμφυλιακή-μεταχουντική και εσχάτως εν κρίσει Ελλάδα, όπου διατίθεται πλέον η εν λόγω επιλογή, το βλέπουμε μπετοναρισμένο το ποσοστό της ΧΑ (και ανεξάρτητα φυσικά από το πρόσφατο προσφυγικό). Πλην εξαιρέσεων, υποθέτω (γιατί εξαιρέσεις υπάρχουν παντού), κάποιοι άνθρωποι είναι πατενταρισμένοι φασίστες, τι να γίνει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και πώς είναι λύση η παιδεία, που έλεγε ο Ελληγενής πιο πάνω;
Η παιδεία μπορεί να σε κάνει να αναπτύξεις την κριτική σου σκέψη και να μπορείς να καταλάβεις πότε σε δουλευουν. Μπορεί να σε κάνει να δεις τα κακά του φανατισμού κλπ., αλλά αν πρόκειται να σου επιβάλλει συγκεκριμένη ιδεολογία, τότε δεν είναι παιδεία, είναι πλύση εγκεφάλου.

Η παιδεία δεν θα σου επιβάλλει συγκεκριμένη ιδεολογία, από εδώ ή από εκεί. Αυτή θα την αποκτήσεις μόνος σου. Η παιδεία (υποτίθεται ότι) δεν θα αφήσει να γίνεις έρμαιο των πολιτικών απατεώνων.

Αντί «πολιτικών απατεώνων» είχα γράψει αρχικά «φιδέμπορων», μετά αναρωτήθηκα αν θα ήταν σωστότερο γραμματικά το «φιδεμπόρων» --μάλλον ναι-- και μετά, αναρωτήθηκα τι σχέση έχουν εδώ οι έμποροι φιδέ και το πέταξα εντελώς...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οι καλλιτέχνες έχουν το ακαταλόγιστο γιατί έχει καεί το μυαλό απο την κραιπάλη.

Εδώ συζητάμε για στερεότυπα κλπ ή να το αφήσουμε αυτό για αλλού;
 

rogne

¥
Εγώ έχω. (...)

Έχω κι εγώ πρόχειρο παράδειγμα συζήτησης με τέτοιο άτομο, με τα ίδια χαρακτηριστικά (στη συζήτηση, αλλά πιθανολογώ και στο άτομο, κρίνοντας απ' όσα λέει η Παλάβρα). Το θεωρώ όμως από τις εξαιρέσεις του κανόνα "ψηφοφόρος ΧΑ", και όχι μόνο επειδή στη δική μου περίπτωση μιλάμε για περιπλανώμενο ψηφοφόρο από το 2012 και μετά. Και συστηματικά ν' αρχίσει να ψηφίζει ΧΑ, άντε να το κατατάξω στους "μέσους ψηφοφόρους Τραμπ" του παραπάνω άρθρου ή στους συστηματικά διαμαρτυρόμενους για ξεκάθαρα υλικούς λόγους: πάλι κόπηκαν οι συντάξεις, πάλι δεν έπεσε η ανεργία, πάλι αυξήθηκαν οι φόροι, κλπ. Για τον σκληρό πυρήνα των ψηφοφόρων ΧΑ, αυτά μετράνε μεν, προέχουν όμως τα άλλα, τα "μερακλίδικα", τα εθνολαϊκοτέτοια και τα χουντοεμφυλιακοαποτάλλα. Κι αν ακόμα εγκαταλείψουν ποτέ τη ΧΑ κάποιοι από αυτούς (ξέρω 'γω, γιατί ο Μητσοτάκης είπε ότι θα τα φτιάξει όλα, και άλλωστε έχει κι αυτός καλά παλικάρια στις τάξεις του, ή γιατί οι Φαηλομπαλτάκοι θα βρουν πλάτες και θα πουλήσουν τον δικό τους εμετό καλύτερα), πάλι τα άλλα θα μετράνε στο κεφάλι τους.
 
Σε συζήτηση με άτομα που πιστεύουν ότι έχουμε πετρέλαια που μπορούμε να αντλήσουμε με κόστος που συμφέρει, αλλά δεν μας αφήνουν γιατί είμαστε η Ελλαδίτσα, καλό είναι να αναφέρονται τα παραδείγματα μικρών κρατών με χρόνιο μπούλινγκ από τους γείτονές τους κι όχι μόνο, που μια χαρά κατάφεραν να αντλήσουν όπου συνέφερε.
 

SBE

¥
Eπομένως έρχεστε στα λόγια μου: δεν ξέρω πόσοι Έλληνες θα μπορούσαν να εκφράσουν τις ανησυχίες τους με τον τρόπο που βλέπουμε να δείχνει το άρθρο, δηλαδή να εχουν συγκροτημένη σκέψη και να μη λένε ατεκμηρίωτες βλακείες.

Πόσοι Έλληνες πιστεύουν κάποιο από τα σημεία που επισημαίνει η Παλ; Όχι όλα, έστω κι ένα. Δυστυχώς πάρα πολλοί, και δεν είναι όλοι οπαδοί της ΧΑ, είναι όλου του πολιτικού φάσματος. Ξέρω άνθρωπο που είναι φιλόλογος σε γυμνάσιο, δηλώνει κεντροδεξιός (πρώην ΝΔ, νυν Σύριζα) και πιστεύει ότι μας ψεκάζουν. Επειδή δεν σκαμπάζει γρυ από μη φιλολογικά, δεν μπορείς να του εξηγήσεις περι ατμόσφαιρας και καυσαερίων, γιατί αρνείται να τα πιστέψει. Ξέρω επίσης κεντροαριστερό (πρώην ΠΑΣΟΚ, νυν Σύριζα) που πιστεύει επίσης ότι μας ψεκάζουν και ότι δεν έχει νόημα οποιαδήποτε προσπάθεια για οτιδήποτε, όλα είναι στημένα κλπ. Κι αυτός δεν καταλαβαίνει γρυ από επιστήμη, παρόλο που έχει πενήντα τάμπλετ, σμαρτόφωνα κλπ.

ΥΓ. Πρόκειται για αληθινά παραδείγματα. Ο ένας είναι ξάδερφός μου κι ο άλλος σύζυγος φίλης μου. Τους αποφεύγω όσο μπορώ, αλλά δε γίνεται. Και δε γίνεται να μην μιλάμε πολιτικά, γιατί πάντα ξεκινάνε με «πώς είναι η ζωή έξω;» και δεν πιστεύουν ό,τι και να τους πω.
 

SBE

¥
Σε συζήτηση με άτομα που πιστεύουν ότι έχουμε πετρέλαια που μπορούμε να αντλήσουμε με κόστος που συμφέρει, αλλά δεν μας αφήνουν γιατί είμαστε η Ελλαδίτσα, καλό είναι να αναφέρονται τα παραδείγματα μικρών κρατών με χρόνιο μπούλινγκ από τους γείτονές τους κι όχι μόνο, που μια χαρά κατάφεραν να αντλήσουν όπου συνέφερε.

Όποιος δεν θέλει να πειστεί δεν πείθεται, Έλλη. Αυτό που λες προϋποθέτει ότι ο συνομιλητής μας θα έχει ανοιχτό μυαλό και δεν θα πιστεύει ότι ξέρει την Αλήθεια (με κεφαλαίο).

Περί Κάνιε Γουέστ: Δόχτορα, υπάρχει και το χιούμορ. Και τα στερεότυπα έχουν τη θέση τους σ’ αυτό.
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, ο Τραμπ είπε ότι θα φέρει δουλειές στις ΗΠΑ, αλλά μέχρι τώρα έχει κάνει φοβερό αουτσόρσινγκ:
How Teens In The Balkans Are Duping Trump Supporters With Fake News

Over the past year, the Macedonian town of Veles (population 45,000) has experienced a digital gold rush as locals launched at least 140 US politics websites. These sites have American-sounding domain names such as WorldPoliticus.com, TrumpVision365.com, USConservativeToday.com, DonaldTrumpNews.co, and USADailyPolitics.com. They almost all publish aggressively pro-Trump content aimed at conservatives and Trump supporters in the US.
 
Eπομένως έρχεστε στα λόγια μου: δεν ξέρω πόσοι Έλληνες θα μπορούσαν να εκφράσουν τις ανησυχίες τους με τον τρόπο που βλέπουμε να δείχνει το άρθρο, δηλαδή να εχουν συγκροτημένη σκέψη και να μη λένε ατεκμηρίωτες βλακείες.

Πόσοι Έλληνες πιστεύουν κάποιο από τα σημεία που επισημαίνει η Παλ; Όχι όλα, έστω κι ένα. Δυστυχώς πάρα πολλοί, και δεν είναι όλοι οπαδοί της ΧΑ, είναι όλου του πολιτικού φάσματος. Ξέρω άνθρωπο που είναι φιλόλογος σε γυμνάσιο, δηλώνει κεντροδεξιός (πρώην ΝΔ, νυν Σύριζα) και πιστεύει ότι μας ψεκάζουν. Επειδή δεν σκαμπάζει γρυ από μη φιλολογικά, δεν μπορείς να του εξηγήσεις περι ατμόσφαιρας και καυσαερίων, γιατί αρνείται να τα πιστέψει. Ξέρω επίσης κεντροαριστερό (πρώην ΠΑΣΟΚ, νυν Σύριζα) που πιστεύει επίσης ότι μας ψεκάζουν και ότι δεν έχει νόημα οποιαδήποτε προσπάθεια για οτιδήποτε, όλα είναι στημένα κλπ. Κι αυτός δεν καταλαβαίνει γρυ από επιστήμη, παρόλο που έχει πενήντα τάμπλετ, σμαρτόφωνα κλπ.

ΥΓ. Πρόκειται για αληθινά παραδείγματα. Ο ένας είναι ξάδερφός μου κι ο άλλος σύζυγος φίλης μου. Τους αποφεύγω όσο μπορώ, αλλά δε γίνεται. Και δε γίνεται να μην μιλάμε πολιτικά, γιατί πάντα ξεκινάνε με «πώς είναι η ζωή έξω;» και δεν πιστεύουν ό,τι και να τους πω.

Άρα ποια είναι η αντίρρησή σου στην προηγούμενη ανάλυσή μου περί εκπαίδευσης; Δεν είναι φανερό από πού πηγάζουν όλα αυτά τα προβλήματα;

Εγώ προσωπικά θεωρώ τραγωδία που ένας νευροχειρούργος της κλάσης του Μπεν Κάρσον είναι στην πραγματικότητα από τους πιο ψεκασμένους πολίτες.
 

rogne

¥
Νομίζω, SBE και Helle, ότι αναφέρεστε παραπάνω σε εγκυκλοπαιδικού τύπου συζητήσεις με τους άλλους, συζητήσεις δηλαδή που τσεκάρουν τις γνώσεις τους, τη ροπή τους σε μυθεύματα κλπ.: συζητήσεις ακριβώς εκείνου του είδους που το άρθρο της Παλάβρας (εννοώ το άρθρο που έφερε η Παλάβρα) συνιστά εντόνως ν' αποφεύγονται, γιατί η πολιτική συμπεριφορά δεν είναι πρωτίστως ζήτημα γνώσεων, αλλά ζήτημα εμπειριών και βιωμένων αντιλήψεων. Διαφορετικά ξαναπέφτουμε στο χάσμα μορφωμένων και αμόρφωτων, και δεν βγαίνουμε ποτέ. Επίσης, συζητάμε μονίμως κυκλικά κι εδώ.
 
Έχω δώσει την εντύπωση πως όταν αναφέρομαι σε παιδεία, εκπαίδευση και μόρφωση αναφέρομαι σε γνώσεις; Αν, ναι, συγγνώμη, αλλά φυσικά και δεν εννοώ αυτό. Ίσως έχουμε διαφορετικούς ορισμούς για το τι είναι μορφωμένος/καλλιεργημένος άνθρωπος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ, αναλυτικά στοιχεία από τα exit polls του CNN όπου φαίνεται, μεταξύ άλλων, και η γυναικεία ψήφος.

Και δυο άρθρα:
The real 'shy Trump' vote - how 53% of white women pushed him to victory
Women Aren't Responsible for Hillary Clinton’s Defeat

Με δυο λόγια, λευκές χωρίς πτυχίο ανώτερης εκπαίδευσης από αγροτικές περιοχές* ψήφισαν Τραμπ. Όχι συντριπτικά, αλλά ψήφισαν, σε αντίθεση με τις μαύρες που ψήφισαν Κλίντον σε ποσοστά 94%.


____________________
*Το σβήνω, γιατί ξαναδιαβάζοντας τα στοιχεία και τα άρθρα σχηματίζω την εντύπωση πως κυρίως έπαιξε ρόλο το μορφωτικό επίπεδο. Κάτι ανάλογο με αυτά που γράφει το άρθρο που έφερε η SBE παραπάνω δηλαδή.
 
Με δυο λόγια, λευκές χωρίς πτυχίο ανώτερης εκπαίδευσης από αγροτικές περιοχές* ψήφισαν Τραμπ. Όχι συντριπτικά, αλλά ψήφισαν, σε αντίθεση με τις μαύρες που ψήφισαν Κλίντον σε ποσοστά 94%.


Τρομερή έκπληξη, θα έλεγα αν μόλις είχα έρθει από τον γαλαξία της Ανδρομέδας.
 

SBE

¥
Είπε ότι θα δώσει τα λεφτά της έρευνας στην εξερεύνηση του διαστήματος.
Και φυσικά αυτό μονο ένα αποτέλεσμα θα έχει: περισσότερες μίζες, καθώς ένα σωρό εταιρίες σκοτώνονται για να παίρνουν δουλειές από τη ΝΑΣΑ. Το πρόγραμμα της παρακολούθησης της κλιματικής αλλαγής γίνεται με δορυφόρους και συσκευές που έχουν ήδη πληρωθεί και ξεχρεωθεί, ενώ η εξερεύνηση του διαστήματος σημαίνει περισσότερα συμβόλαια για κατασκευή δορυφόρων κλπ.
Ήδη έχει δείξει ότι τον ενδιαφέρουν οι μίζες. Αν είδες ποια έβαλε στο Υπουργείο Παιδείας--άνθρωπο που έχει συγκρουστέι στο παρελθόν με τους δασκάλους γιατί υποστηρίζει την ιδιωτικοποίηση της κρατικής παιδείας (δηλαδή το να πληρώνει στο κράτος για να πηγαίνουν οι μαθητές σε ιδιωτικά σχολεία). Μη μου πεις ότι κάτι τέτοιο δεν φωνάζει απο μακριά ΜΙΖΑ. Ίσως όχι για τον πρόεδρο, ίσως όχι για τον υπουργό παιδείας, αλλά σίγουρα για όποιον έχει τα ιδιωτικά σχολεία που παίρνουν μαθητές από τα κρατικά με λεφτά του φορολογούμενου.
 
Top