Η Αμερική απειλείται...

SBE

¥
Μου φαίνεται ότι και οι δύο υπερβάλλετε σε αισιοδοξία/ απαισιοδοξία.
Από τη μια το φιάσκο με το Ομπάμακερ είναι απόδειξη ότι όσα λάθη και να έχει το σύστημα υγείας, όσο και να το πολέμησαν όταν ψηφίστηκε, τελικά είναι καλύτερο από τις εναλλακτικές λύσεις και ήταν απαραίτητο.
Το Ρεπουμπλικανικό κόμμα μας έδειξε ότι δεν μπορείς να κάνεις παράλογη αντιπολίτευση και να αντιτίθεσαι σε κάτι που το θέλει κι ο κόσμος και οι ίδιοι σου οι εκπρόσωποι, γιατί αυτό ήταν στην ουσία αυτό που είδαμε: ο μέσος βουλευτής όσο ήξερε ότι θα περάσει ο νόμος παρά την ψήφο του, ψήφιζε κατά και εξασφάλιζε την ησυχία του στις σχέσεις του με το κόμμα. Τώρα που είδε ότι χρειάζεται η ψήφος του την έδωσε, είτε για λόγους συνείδησης είτε γιατί είχε πιέσεις από τους ψηφοφόρους του.
Φταίνε βέβαια γιατί στην προσπάθειά τους να διαφοροποιηθούν από τους Δημοκρατικούς υιοθέτησαν και ενθάρρυναν ακραίες φωνές, αντί να τις βάλουν στη θέση τους όταν πρωτοεμφανίστηκαν, όπως έπρεπε να έχουν κάνει. Μπορεί τώρα να το κάνουν, αν υπάρχει θέληση.

Το αν θα χάσουνε εκατό ή χίλιους γιατρούς από τη Νιγηρία ή το Μαρόκο δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Άλλωστε, οι σχέσεις με την Κούβα έχουν βελτιωθεί. Και αν πιστέψουμε και τα ελληνικά δημοσιεύματα κατά καιρούς, όλοι οι Έλληνες γιατροί θέλουν να μεταναστεύσουν, ορίστε επομένως και μερικές ακόμα εκατοντάδες λευκοί και χριστιανοί πρόθυμοι να φτιάξουν τις βαλίτσες τους.

Το πρόβλημα όμως δεν τελείωσε. Η υγεία ήταν ένα από τα πολλά ζητήματα που υποσχέθηκε να αλλάξει ο Τραμπ και καίει τους πάντες και είναι πολλά τα λεφτά, Άρη. Υπάρχουν άλλα ζητήματα στα οποία υποσχέθηκαν αλλαγές και παρόλο που αφορούν πολύ κόσμο, δεν είναι βέβαιο ότι θα υπάρχει παρόμοια αντίδραση . Θεωρώ εξίσου πιθανά τα δύο σενάρια:
α. να πάρει θάρρος ο επαναστάτης βουλευτής και να συνεχίσει να ψηφίζει κατά συνείδηση (ή όπως επιβάλλουν οι ψηφοφόροι του)
β. να επιστρέψει ο "επαναστάτης" βουλευτής στη θεσούλα του και να μην επιχειρήσει κι άλλη διάσπαση με τη γραμμή του κόμματος
Βέβαια υπάρχει κι η περίπτωση να αλλάξει η γραμμή του κόμματος. Είναι γνωστό ότι πολλοί Ρεπουμπλικανοί πολιτικοί δεν γουστάρουν Τραμπ γιατί είναι εξωπολιτικός καρνάβαλος και γιατί έχει τοποθετήσει σε καίριες θέσεις μη πολιτικούς, αλλά τον στήριξαν για να βγει το κόμμα με το σκεπτικό ας πάρουμε την καρέκλα και μετά τον ελέγχουμε.

Τώρα, είχα ένα καθηγητή (Άγγλο) που είχε ζήσει ΗΠΑ όλη τη δεκαετία του '90, σαν μεταπτυχιακός φοιτητής και μετά σαν εργαζόμενος και μου έλεγε ότι αυτό που τον είχε εκπλήξει ήταν το ότι στις ΗΠΑ αυτά που λένε για την πολιτική τα εννοούν και τα εφαρμόζουν και τα απαιτούν από τους πολιτικούς τους, ενώ στην Ευρώπη ο κόσμος θεωρεί δεδομένο ότι θα υπάρχει υποκρισία και ψέμα στην πολιτική και παρασκήνιο και δεν σκοτίζεται και τόσο με τέτοια ζητήματα. Μου είπε ότι στην αρχή νόμιζε κι αυτός, όπως όλοι οι ξένοι, ότι είναι υποκρισία αυτή η εμμονή στους θεσμούς κλπ κλπ, αλλά με τα χρόνια κατάλαβε ότι για τους περισσότερους δεν ήταν.

Αυτό που ίσως έχει αλλάξει τον 21ο αιώνα είναι το ότι έχει αλλάξει το με τί σοκάρονται οι μέσοι Αμερικανοί. Για παράδειγμα είχα ακούσει στο ραδιόφωνο μια Δημοκρατική εκπρόσωπο η οποία έλεγε τότε για τα ερωτικά σκάνδαλα του Τραμπ ότι σε μια βδομάδα θα ξεχαστούν γιατί ο κόσμος δεν τα θεωρεί σοβαρά ζητήματα πλέον όπως κάποτε (ειδικά μετά το σκάνδαλο Κλίντον), κι ασχολείται με αυτά μόνο για το κουτσομπολιό, και στην πραγματικότητα τον καίνε περισσότερο τα πολιτικά ζητήματα. Ακόμα και στην υπερσυντηρητική Αμερική τα ήθη αλλάζουν σιγά σιγά, φαίνεται. Προφανώς έχουν σημασία και τα πρόσωπα. Δε νομίζω ότι θα πίστευε ο μέσος Αμερικανός εύκολα ότι ο Τραμπ είναι βράχος ηθικής και συζυγικής πίστης.

Όσο για την εξωτερική πολιτική που μας καίει, νομίζω ότι είναι business as usual μέχρι στιγμής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Τραμπ δεν θα βγάλει την τετραετία, βία δηλαδή αν βγάλει το εξάμηνο. Θα δούμε, βέβαια, αλλά νομίζω ότι ούτε οι Ρεπουμπλικάνοι θέλουν έναν τέτοιον πρόεδρο, που μεταξύ άλλων κάνει και τεράστια ζημιά στο κόμμα τους. Καλή η αντίδραση στον Ομπάμα που τους έφερε στην εξουσία, αλλά έχουν και εκλογές για το Κογκρέσο (Γερουσία και Βουλή των Αντιπροσώπων) του χρόνου και αν τις χάσουν, δεν πρόκειται να περάσει νομοσχέδιο για νομοσχέδιο.

Επίσης, δεν είναι τα πράγματα στην Αμερική business as usual. Εκτός από τους μετανάστες, διώκονται πια σχεδόν ανοιχτά και οι επιστήμες - και πώς να μη διώκονται, δηλαδή, όταν έχεις πρόεδρο που πιστεύει πως τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό και που έχει διορίσει δημιουργιστές στο Υπουργείο Παιδείας. Ακόμα μάλιστα είναι νωρίς για να κρίνουμε τι θα γίνει με την εξωτερική πολιτική - μην ξεχνάτε ότι η κριτική προς την κυβέρνηση Ομπάμα ήταν πως ήταν πολύ μαλθακή στον τομέα αυτό. Ας ευχηθούμε επομένως να πάει η Πορτοκαλί Πατάτα στο σπίτι της όσο νωρίτερα γίνεται.
 

SBE

¥
Μετά από τα καθημερινά ρεπορτάζ στην Γκάρντιαν για περιπτώσεις πολιτών ΕΕ που έκαναν αίτηση για πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου στο ΗΒ και τους το αρνήθηκαν*, είμαι πλέον βέβαιη ότι και στις ΗΠΑ τα ΜΜΕ μεγαλοποιούν την κατάσταση με τους μετανάστες και τους πανεπιστημιακούς. Όπου ακούς πολλούς διωγμούς κράτα και μικρό καλάθι.

* σε όλες τις περιπτώσεις που έκανε παντιέρα η Γκάρντιαν οι αιτούντες είχαν κάνει λάθη στην αίτησή τους, αλλά αυτό το ανακάλυπτες κάπου στην προτελευταία παράγραφο του ρεπορτάζ, θαμμένο σε ευφημισμούς. Ε, τα ίδια κι οι Αμερικανοί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ίσως να παραείμαι "αισιόδοξος" (επαναλαμβάνω, αν έχουν ακόμα νόημα τέτοιοι όροι), ίσως να με διακατέχει υπερβολικό δέος μπροστά στα checks & balances της "Δημοκρατίας στην Αμερική", αλλά η αίσθηση αυτή ότι τα πράγματα (θα) βαίνουν... κανονικώς είτε πρόεδρος είναι ο Τραμπ, είτε ο Γκρου ο Απαισιότατος, είτε και ο πανάγαθος Αρκούδος της Μάσας (αν έχετε υπόψη σας ;-)) δεν λέει να μου φύγει.
Ακόμα μάλιστα είναι νωρίς για να κρίνουμε τι θα γίνει με την εξωτερική πολιτική - μην ξεχνάτε ότι η κριτική προς την κυβέρνηση Ομπάμα ήταν πως ήταν πολύ μαλθακή στον τομέα αυτό. Ας ευχηθούμε επομένως να πάει η Πορτοκαλί Πατάτα στο σπίτι της όσο νωρίτερα γίνεται.
Όχι μόνο επιτέθηκε στη Συρία χωρίς καν να φέρει το θέμα στο ΝΑΤΟ ή στον ΟΗΕ ή δεν ξέρω κι εγώ πού, αλλά ενώ πρώτα έλεγε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο Άσαντ, και ότι δεν έπρεπε οι ΗΠΑ να εμπλακούν, τώρα ξαφνικά έπρεπε να δράσει γιατί σκοτώθηκαν μπιούτιφουλ μπέιμπις. Ο άμαχος πληθυσμός που σκοτώθηκε με τη δική του επίθεση δεν είχε καμία σημασία.

Φέρνω κι αυτό για διάβασμα Syria chemical 'attack': Is Trump partly to blame?

Κατά τα άλλα, είμαι της άποψης ότι εμπνεύστηκε την επίθεση από το τελευταίο επεισόδιο του House of Cards, όπου ο Φρανκ Άντεργουντ, για να στρέψει αλλού το ενδιαφέρον της κοινής γνώμης και όχι στις πρακτικές που τον έφεραν στην εξουσία, ετοιμάζει πόλεμο. Λογικό, αν είσαι η Πορτοκαλί Πατάτα, υποθέτω, όταν το FBI ερευνά τη σύμπραξή σου με τον Πούτιν και τα διαδικτυακά τρολ του που σε έφεραν στην εξουσία και οι σύμβουλοί σου παραιτούνται ο ένας μετά τον άλλον για τον λόγο αυτό, ενώ ένας μάλιστα ζήτησε και ασυλία για να καταθέσει εναντίον σου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κατά τα άλλα, είμαι της άποψης ότι εμπνεύστηκε την επίθεση από το τελευταίο επεισόδιο του House of Cards, όπου ο Φρανκ Άντεργουντ, για να στρέψει αλλού το ενδιαφέρον της κοινής γνώμης και όχι στις πρακτικές που τον έφεραν στην εξουσία, ετοιμάζει πόλεμο. Λογικό, αν είσαι η Πορτοκαλί Πατάτα, υποθέτω, όταν το FBI ερευνά τη σύμπραξή σου με τον Πούτιν και τα διαδικτυακά τρολ του που σε έφεραν στην εξουσία και οι σύμβουλοί σου παραιτούνται ο ένας μετά τον άλλον για τον λόγο αυτό, ενώ ένας μάλιστα ζήτησε και ασυλία για να καταθέσει εναντίον σου.

Spoiler warning! (Δεν έχω δει ακόμα την τελευταία σεζόν. Περιμένω τις μέρες που θα κάααθομαι...)
 

SBE

¥
Παλ, πάλι έξω είμαστε ό,τι και να πούμε. Προχτες το βράδυ άκουγα μπιμπισί, ραδιόφωνο, και είχα τον έναν μετά τον άλλο διάφορους αμερικανούς, όχι κυβερνητικούς αξιωματούχους αλλά σχολιαστές, ΜΚΟ κλπ. οι οποίοι θεωρούσαν δεδομένο και συνέχεια της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ, μια σειρά από σύντομους βομβαρδισμούς χωρίς άλλη εμπλοκή των ΗΠΑ, "για να μην γίνει Ιράκ".
Ε, πώς έτυχε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να λένε το ίδιο και την επόμενη να γίνεται; Ή ήταν οφθαλμοφανές και εμείς δεν το βλέπαμε ή ήταν αυτό που όλοι έλεγαν του Τραμπ να κάνει. Μέχρι στιγμής ο Τραμπ έχει δείξει ότι σε κάποια ζητήματα κάνει του κεφαλιού του αλλά σε άλλα κάνει ό,τι λένε οι σύμβουλοι και η εξωτερική πολιτική είναι μάλλον από αυτά.
 

Gilgamesh

Member
Όχι μόνο επιτέθηκε στη Συρία χωρίς καν να φέρει το θέμα στο ΝΑΤΟ ή στον ΟΗΕ ή δεν ξέρω κι εγώ πού, αλλά ενώ πρώτα έλεγε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο Άσαντ, και ότι δεν έπρεπε οι ΗΠΑ να εμπλακούν, τώρα ξαφνικά έπρεπε να δράσει γιατί σκοτώθηκαν μπιούτιφουλ μπέιμπις. Ο άμαχος πληθυσμός που σκοτώθηκε με τη δική του επίθεση δεν είχε καμία σημασία.

Φέρνω κι αυτό για διάβασμα Syria chemical 'attack': Is Trump partly to blame?

Για να δούμε και την άποψη της υποψήφιας προέδρου που υποστηρίζανε οι ...πιο ψύχραιμοι:

Από μίαν εκδήλωση της παγκόσμιας συντεχνίας γυναικών. Διότι, όπως έλεγε και μία καθηγήτρια μου «αν κυβερνούσαν οι γυναίκες δε θα 'χαμε πολέμους»! Αυταπόδεικτο. :laugh::lol:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να δούμε και την άποψη της υποψήφιας προέδρου που υποστηρίζανε οι ...πιο ψύχραιμοι:

Σωστά, η άλλη καλύτερη (θα) ήταν; Hint: Ναι, πολύ
 

rogne

¥
Νομίζω ότι "χάος στη Μέση Ανατολή" είναι ο τίτλος που συνοψίζει την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ στην περιοχή εδώ και κάμποσα χρόνια. Δεν υπάρχει περίπτωση ν' αφήσουν να ηρεμήσουν έστω και λίγο τα πράγματα εκεί (και κατ' επέκταση και αλλού...), ο Ομπάμα δεν στάθηκε εξαίρεση σε αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μεσολάβησε από τα παραπάνω ποστ κι άλλη επίθεση των ΗΠΑ στη Μέση Ανατολή (3 νομίζω από την εκλογή της Πορτοκαλί Πατάτας. Κατά τα λοιπά, η Χίλαρι ήταν «γεράκι»). Τέλος πάντων, εγώ ήρθα να βάλω αυτό. Φαίνεται πως οι καμπάνες χτυπούν ήδη: Jon Ossoff, a Democrat, Narrowly Misses Outright Win in Georgia House Race
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα τελευταία κατορθώματα του Αμερικανού κρετίνου.

Massachusetts Institute of Technology officials said U.S. President Donald Trump badly misunderstood their research when he cited it on Thursday to justify withdrawing the United States from the Paris Climate Agreement.

Trump announced during a speech at the White House Rose Garden that he had decided to pull out of the landmark climate deal, in part because it would not reduce global temperatures fast enough to have a significant impact.

"Even if the Paris Agreement were implemented in full, with total compliance from all nations, it is estimated it would only produce a two-tenths of one degree Celsius reduction in global temperature by the year 2100," Trump said.

"Tiny, tiny amount."

That claim was attributed to research conducted by MIT, according to White House documents seen by Reuters. The Cambridge, Massaschusetts-based research university published a study in April 2016 titled "How much of a difference will the Paris Agreement make?" showing that if countries abided by their pledges in the deal, global warming would slow by between 0.6 degree and 1.1 degrees Celsius by 2100.

"We certainly do not support the withdrawal of the U.S. from the Paris agreement," said Erwan Monier, a lead researcher at the MIT Joint Program on the Science and Policy of Global Change, and one of the study's authors.

"If we don't do anything, we might shoot over 5 degrees or more and that would be catastrophic," said John Reilly, the co-director of the program, adding that MIT's scientists had had no contact with the White House and were not offered a chance to explain their work. [...]

http://www.reuters.com/article/us-usa-climatechange-trump-mit-idUSKBN18S6L0
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είσαι υπερβολικός. Όπως όλοι ξέρουμε, "όλοι τα ίδια θα έκαναν" γιατί "όλοι ίδιοι είναι".
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντα απολαυστικός, αναλυτικότατος και... δεν κάνει ούτε ένα σαρδάμ! Ο Τζον Όλιβερ για τον Τραμπ και την απόφασή του να βγάλει τις ΗΠΑ από τη συμφωνία του Παρισιού για το κλίμα.

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Φωτογραφία εξαιρετικά αφιερωμένη σε όσους είπαν ποτέ ως τώρα «έλα μωρέ, τι Τραμπ τι Χίλαρι» και «σιγά, και πόσο κακός να είναι ο Τραμπ».

 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και σχετικό άρθρο: ‘Children are being used as a tool’ in Trump’s effort to stop border crossings.

Η δήλωση από το στόμα του Αμερικάνου Υπουργού Δικαιοσύνης, Τζεφ Σέσιονς:

If people don’t want to be separated from their children, they should not bring them with them,” Mr. Sessions said last week in an interview with conservative radio host Hugh Hewitt. “We’ve got to get this message out.”

U.S. Mass Hearings, Uncertain Futures for Migrants Separated From Their Children , ρεπορτάζ της Γουόλ Στριτ Τζέρναλ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
[...] όσους είπαν ποτέ ως τώρα «έλα μωρέ, τι Τραμπ τι Χίλαρι» και «σιγά, και πόσο κακός να είναι ο Τραμπ».
Οι τραμπικοί πάντως είναι απίστευτα ικανοποιημένοι με όλα αυτά, η δε στήριξη προς τον Τραμπ δεν δείχνει να υποχωρεί (εκεί όπου πραγματικά μετράει, όχι στη δημοφιλία).
 

SBE

¥
To πρόβλημα, Παλ, είναι ότι ο Τραμπ δεν είναι δικτάτορας, δεν επέβαλε τίποτα από αυτά. Όλα αυτά υπήρχαν στις ΗΠΑ και απλά τώρα τα εκφράζουν πιο ελεύθερα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
To πρόβλημα, Παλ, είναι ότι ο Τραμπ δεν είναι δικτάτορας, δεν επέβαλε τίποτα από αυτά. Όλα αυτά υπήρχαν στις ΗΠΑ και απλά τώρα τα εκφράζουν πιο ελεύθερα.

Δεν είναι δικτάτορας, ναι, αλλά τα επέβαλε αυτά, μέσω της κυβέρνησης που επέλεξε. Το κομμάτι όπου παίρνουν τα παιδιά από τους γονείς τους για να τα «κάνουν μπάνιο» και δεν τους τα δίνουν ποτέ πίσω μας θυμίζει κάτι; Ή, ας πούμε, τα ίδια θα έκανε και η Χίλαρι;

Οι τραμπικοί πάντως είναι απίστευτα ικανοποιημένοι με όλα αυτά, η δε στήριξη προς τον Τραμπ δεν δείχνει να υποχωρεί (εκεί όπου πραγματικά μετράει, όχι στη δημοφιλία).
Το θέμα δεν είναι οι τραμπικοί, το θέμα είναι ότι σε αναλύσεις που διαβάζουμε σε άλλες χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, δεν έχει σημασία που εξελέγη ο Τραμπ διότι «όλοι τα ίδια είναι», «γιατί, ο Ομπάμα καλύτερος ήταν;» και «γιατί, η Χίλαρι θα έκανε κάτι διαφορετικό;»
 
Top