Η Αμερική απειλείται...

nickel

Administrator
Staff member
Εντυπωσιακό άρθρο. Εγώ θα προσθέσω κάτι πιο πειραματικό, αλλά γλωσσικού ενδιαφέροντος, που πέτυχα μόλις:

Donald Trump Talks Like a Woman (Politico Magazine)
 

SBE

¥
To oποίο άρθρο έχει μια πολύ καλή ερμηνεία του γιατί άλλα λένε οι δημοσκοπήσεις κι άλλα τα αποτελέσματα, όχι μόνο στις ΗΠΑ αλλά και αλλού (πέρα από το ότι εμέις δεν δίνουμε σημασία στις δημοσκοπήσεις που δεν μας αρέσουν).

The Jesse Ventura Effect. Finally, do not discount the electorate’s ability to be mischievous or underestimate how any millions fancy themselves as closet anarchists once they draw the curtain and are all alone in the voting booth. It’s one of the few places left in society where there are no security cameras, no listening devices, no spouses, no kids, no boss, no cops, there’s not even a friggin’ time limit. You can take as long as you need in there and no one can make you do anything. You can push the button and vote a straight party line, or you can write in Mickey Mouse and Donald Duck. There are no rules. And because of that, and the anger that so many have toward a broken political system, millions are going to vote for Trump not because they agree with him, not because they like his bigotry or ego, but just because they can. Just because it will upset the apple cart and make mommy and daddy mad. And in the same way like when you’re standing on the edge of Niagara Falls and your mind wonders for a moment what would that feel like to go over that thing, a lot of people are going to love being in the position of puppetmaster and plunking down for Trump just to see what that might look like. Remember back in the ‘90s when the people of Minnesota elected a professional wrestler as their governor? They didn’t do this because they’re stupid or thought that Jesse Ventura was some sort of statesman or political intellectual. They did so just because they could. Minnesota is one of the smartest states in the country. It is also filled with people who have a dark sense of humor — and voting for Ventura was their version of a good practical joke on a sick political system. This is going to happen again with Trump.
 
Minnesota is one of the smartest states in the country. It is also filled with people who have a dark sense of humor [...]
Λίγο εκτός θέματος, αλλά θα έπεφτα άραγε πολύ έξω αν το απέδιδα αυτό, τουλάχιστον κατά ένα μέρος, στα σκανδιναβικά γονίδια του τοπικού πληθυσμού;

Πάντως έπρεπε να τελειώσουν αυτές οι εφιαλτικές εκλογές για να συνειδητοποιήσω πόσο μου θυμίζουν τη Γιουροβίζιον. Και όχι λόγω των Λόρντι (μιας και ούτε οι ίδιοι ούτε εκείνοι που τους ψήφισαν για πλάκα ήταν απαραίτητα Σκανδιναβοί)... Όσο το συλλογίζομαι, τόσο περισσότερες ομοιότητες βρίσκω.
 
Τραμπ, Brexit, Ερντογάν, Πούτιν, Τσίπρας. Όλα υπέροχα. It's a wonderful world.

Αυτό που με ενοχλεί στα μέσα (στα ελληνικά κυρίως αλλά και στα ξένα) είναι ότι επικεντρώνονται στις βλακείες που έχει πει ο Τραμπ σε σχέση με την εξωτερική πολιτική, την απομόνωση της Αμερικής, κτλ. Πολύ πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι ότι κι αυτός και η παράταξή του έχουν γίνει το προπύργιο των ψεκασμένων μύθων και της άρνησης της επιστήμης, το οποίο, πιστέψτε το, θα έχει σοβαρότατο και μακροπρόθεσμο αντίκτυπο στην υφήλιο. Ήδη η Αμερική αντιμετωπίζει προβλήματα επιδημιών από ασθένειες που ελέγχονταν ως τώρα από εμβόλια. Ο Τραμπ εκτός από αρνητής της Παγκόσμιας Θέρμανσης (εξίσου σημαντικό ζήτημα με τρομερές συνέπειες) είναι και anti-vaxxer. Η δε χρηματοδότηση της επιστήμης στην Αμερική πλέον απειλείται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως έπρεπε να τελειώσουν αυτές οι εφιαλτικές εκλογές για να συνειδητοποιήσω πόσο μου θυμίζουν τη Γιουροβίζιον.... Όσο το συλλογίζομαι, τόσο περισσότερες ομοιότητες βρίσκω.
Και πολύ λογικά. Όταν μεγάλο κομμάτι της εκπαίδευσης των πληθυσμών στις εκλογικές διαδικασίες (και το σημαντικότερο, στη σημασία τους) είναι ο χαβαλές των τηλεψηφοφοριών...
 

SBE

¥
Eγώ από την άλλη το βλέπω αλλιώς: θυμίζουν Γιουροβίζιον οι αμερικανικές εκλογές γιατί και τα δύο συστήματα είναι ομοσπονδιακά. Καθε χώρα έχει μία ψήφο στη Γιουροβίζιον, κάθε πολιτεία έχει συγκεκριμένο αριθμό εκλεκτόρων στις ΗΠΑ.
Ή για να το δούμε πιο ΕΕ-ικά, η Μάλτα με 400Κ κατοικους έχει στην ΕΕ το ίδιο βέτο με τη Γερμανία με τα 80 εκατομμύρια κατοικους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι σε τέτοιο βαθμό. Η Καλιφόρνια έχει 55 εκλέκτορες και η Αλάσκα 3. Οι εκλέκτορες είναι το άθροισμα των γερουσιαστών της πολιτείας (2 για όλους) συν όσων αναλογούν από τον πληθυσμό. Συνεπώς, ναι μεν η βαρύτητα κάθε ψήφου ποικίλλει ανά πολιτεία, αλλά όχι τόσο ακραία όπως στη Γιουροβίζιον (μπορούσες να αντιπαραβάλεις και Μάλτα-Ρωσία για ακόμα χειρότερα...)
 

SBE

¥
Πολύ πιο σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι ότι κι αυτός και η παράταξή του έχουν γίνει το προπύργιο των ψεκασμένων μύθων και της άρνησης της επιστήμης, το οποίο, πιστέψτε το, θα έχει σοβαρότατο και μακροπρόθεσμο αντίκτυπο στην υφήλιο.

Αυτό είναι το σοβαρότερο ζήτημα, το οποίο δεν είναι αποκλειστικά αμερικάνικο φαινόμενο.
Ο Τραμπ υποσχέθηκε στους ψηφοοφόρους ότι θα αποσυρθούν οι ΗΠΑ από τις διεθνείς συμφωνίες περι κλιματικής αλλαγής. Υποσχέθηκε οτι θα καταργησει την κρατική επένδυση στην ανανεώσιμη ενέργεια (που αν θυμάστε ξεκίνησε επί Ομπάμα) και έχει πει πολλέ ςφορές ότι οι ΗΠΑ θα πρέπει να συνεχίσουν να εξαρτώνται απο το πετρέλαιο (με όλες τις επιπτώσεις στις διεθνείς σχεσεις).

Δυστυχώς δεν πρόκειται για υπόσχεσεις επιπέδου "θα χτίσω τοίχο στα σύνορα", που οι περισσότεροι χειροκρότησαν αλλά ξέρουν ότι δεν γίνεται. Ο Τραμπ έχει πίσω του να τον στηρίζει το Ρεπουμπλικανικό κόμμα που ελέγχει όλη την εξουσία και που ζητάει ακριβώς τα ιδια εδώ και χρόνια. Που σημαίνει ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνουν όλα αυτά.
Τώρα το αν θα καταργήσει το Obamacare ή όχι ειναι εσωτερικό ζήτημα των ΗΠΑ και δεν μας επηρεάζει.
 

SBE

¥
Για διάβασμα και περισυλλογή:
Stop Shaming Trump Supporters

The right has been very successful at persuading working people that they are vulnerable not because they themselves have failed, but because of the selfishness of some other villain (African-Americans, feminists, immigrants, Muslims, Jews, liberals, progressives; the list keeps growing).

Instead of challenging this ideology of shame, the left has buttressed it by blaming white people as a whole for slavery, genocide of the Native Americans and a host of other sins, as though whiteness itself was something about which people ought to be ashamed. The rage many white working-class people feel in response is rooted in the sense that once again, as has happened to them throughout their lives, they are being misunderstood.
 

rogne

¥
Είναι πραγματικά ό,τι χειρότερο μπορεί να σου τύχει αν ανήκεις στην αμερικανική (και όχι μόνο) εργατική τάξη, να βλέπεις ευκατάστατους liberal leftists να σου κάνουν κήρυγμα για τα ανθρώπινα δικαιώματα και για τις αμαρτίες της λευκής φυλής. Είναι πάντως αυτή μια γενική κατεύθυνση που πήρε η αμερικανική (και όχι μόνο) αριστερά από τη δεκαετία του '60 κιόλας, στη θεωρία και στην πράξη. Κι ενώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η αντίδραση απέναντι σ' αυτό είναι όντως η ροπή στην ξενοφοβία, στον ρατσισμό, στον ανορθολογισμό και σε όλα αυτά που διακονεί η αμερικανική (και όχι μόνο) δεξιά (για παράδειγμα, ο λόγος υπ' αρ. 1 που αναφέρει ο Μουρ στο άρθρο του και που παραπέμπει προπάντων σε μια αντίδραση ταξικής επανόρθωσης, όχι σε φοβικά ξεσπάσματα, νομίζω ότι έχει υποτιμηθεί), οπωσδήποτε η αντίδραση είναι μια ακατανίκητη τάση να μαυρίσεις ανελέητα τους ευκατάστατους κήρυκες του καλού, ειδικά αν είναι αλεπούδες τόσο παλιές στο κουρμπέτι όσο μια Κλίντον. Και, εντάξει, μπορεί τελικά οι κερδισμένοι να είναι οι απανταχού λαϊκιστές, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι ψηφοφόροι πέφτουν απλώς θύματα του λαϊκισμού που τους πουλάνε. Έχουν μπροστά στα μάτια τους και τον δικό τους "λαϊκισμό", που περιέχει μεγάλο μερίδιο αλήθειας.
 

SBE

¥
Σίγουρα είναι πολύ πιο πολύπλοκο το θέμα, αλλά κάνει μια καλή προσπάθεια να το ερμηνέυσει ο αρθρογράφος - ο οποίος πιο κάτω αναφέρεται και στη θρησκεία (παρενθετικά πιο κάτω).

Γενικά κι εγώ δεν πιστεύω ότι η ξενοφοβία, ο ρατσισμός κλπ υπάρχουν επειδή ήρθε κάποιος και είπε για τα προβλήματά σας φταίει ο Τάδε. Αυτό συμβαίνει κατόπιν εορτής, όταν προσπαθούν οι εκάστοτε εκμεταλλευτές αυτής της οργής να την κατευθύνουν. Το αίσθημα προϋπάρχει.
Επιπλεόν, το άρθρο μπορέι να διαχωρίζει "δεξιους", "αριστερούς" αλλά η πολιτική ορθότητα και οι τάσεις που περιγράφει έχουν γίνει κοινωνικά αποδεκτές από όλο το πολιτικό φάσμα (ίσως όχι στις ΗΠΑ και τόσο, αλλά σίγουρα σε κάποιο βαθμό), που σίγουρα εντείνει το συναίσθημα του απλού πολίτη ότι κανένας δεν τον εκφράζει και κανένας δεν τον ακούει.

Και να ένα παράδειγμα από εδώ που ζω: στο ΗΒ υπήρχε δυσαρέσκεια με τη μετανάστευση και τις επιπτωσεις της στις φτωχές περιοχές, η οποία συστηματικά και με τη συνεργασία όλου το πολιτικού φάσματος, κατευθύνθηκε εναντίων των Πολωνών με αποκορύφωμα αυτά που είδαμε μετά το δημοψήφισμα. Και εννοείται ότι ευθύνεται όλο το πολιτικό φάσμα γιατί δεν είναι πολιτικά ορθό και κοινωνικά αποδεκτό στο ΗΒ να κάνεις κριτική στη μετανάστευση από τις πρώην αποικίες ή από φτωχές τριτοκοσμικές χώρες, επιτρεπτό είναι μόνο να μιλάς κατά των λευκών μεταναστών, γιατί μπορεί να έιναι φτωχοί και τριτοκοσμικοί, αλλά είναι λευκοί άρα δεν είναι ρατσισμός το να τους βρίζεις.
Το αστείο σε όλη αυτή την ιστορία είναι ότι οι Πολωνοί είναι από τους πιο βολικούς μετανάστες στη χώρα. Όσοι θέλουν να μείνουν εδώ, θέλουν από μόνοι τους να γίνουν Άγγλοι και δεν έχουν τα πολιτισμικά και θρησκευτικά κωλύματα άλλων μεταναστών. Αυτό μάλλον δυσαρεστεί τους οπαδούς της πολυπολιτισμικότητας. Από την άλλη, επειδή έρχονται από μια χώρα οργανωμένη, γνωρίζουν και διεκδικούν τα δικαιώματά τους, πράγμα που δυσαρεστεί τους οπαδούς της άτυπης δουλείας.

ΥΓ Η θρησκεία λοιπόν, σύμφωνα με το άρθρο (κι ας θυμηθούμε ότι η κατάργηση της δουλείας στις ΗΠΑ στηρίχτηκε από θρησκευτικά κινήματα, και σίγουρα θα υπήρχαν και τότε αυτοί που φώναζαν ότι η ΠΔ είναι γεμάτη αναφορές στη δουλεία, άρα ο Θεός θέλει να έχουμε σκλάβους) :
Many religious people are drawn by the teachings of their tradition to humane values and caring about the oppressed. Yet they often find that liberal culture is hostile to religion of any sort, believing it is irrational and filled with hate. People on the left rarely open themselves to the possibility that there could be a spiritual crisis in society that plays a role in the lives of many who feel misunderstood and denigrated by the fancy intellectuals and radical activists.
 
Συγγνώμη, αλλά όταν μιλάμε για αριστερά στην Αμερική εννοούμε δεξιά της Ευρώπης. Ειδικότερα η αριστερά της Αμερικής μια χαρά θρησκευόμενη είναι.
 

rogne

¥
Συγγνώμη, αλλά όταν μιλάμε για αριστερά στην Αμερική εννοούμε δεξιά της Ευρώπης. Ειδικότερα η αριστερά της Αμερικής μια χαρά θρησκευόμενη είναι.

Έχω αντίθετη άποψη. Η Κλίντον είναι σοσιαλδημοκρατία με αμερικανικά όσο και με ευρωπαϊκά κριτήρια, ο Σάντερς είναι αριστερά με αμερικανικά όσο και με ευρωπαϊκά κριτήρια. Και οι απανταχού σοσιαλδημοκράτες και αριστεροί έχουν, νομίζω, πολύπλοκη σχέση με τη θρησκεία, καλύπτουν όλο το φάσμα ανάμεσα στους θρησκευόμενους και τους στρατευμένους αθεϊστές. Όσο για τους αριστεριστές και αναρχικούς της Αμερικής, εγώ τουλάχιστον δεν έχω υπόψη μου να διαφέρουν σε κάτι ουσιαστικό (της θρησκείας συμπεριλαμβανομένης) από τους Ευρωπαίους. Γενικά μιλώντας, πάντα...
 

SBE

¥
Συγγνώμη, αλλά όταν μιλάμε για αριστερά στην Αμερική εννοούμε δεξιά της Ευρώπης. Ειδικότερα η αριστερά της Αμερικής μια χαρά θρησκευόμενη είναι.

Εννοείται.
Και βεαίως αν πάμε στην Ελλάδα, θα δούμε ότι τα χαρατκηριστικά αυτών που χαρακτηρίζει δεξιούς το άρθρο είναι της ΧΑ και τα χαρακτηριστικά αυτών που το άρθρο θεωρέι αριστερούς τα έχουν και πάρα πολλοί δεξιοί και κεντροδεξιοί Έλληνες (ΝΔ και συναφή).
Αλλά αυτό το θεωρώ γνωστό και δεν χρειάζεται επεξηγήσεις.

Έντιτ: Η Χίλαρι στην Ευρώπη θα ανήκε στους χριστιανοδημοκράτες, όχι στους σοσιαλδημοκράτες κατά τη γνώμη μου.

Και λίγο χιούμορ από τους Άγγλους που δεν κοιτάζονται στον καθρέφτη
Cw7eC_7UQAAT2Nw.jpg
 
Έχω αντίθετη άποψη. Η Κλίντον είναι σοσιαλδημοκρατία με αμερικανικά όσο και με ευρωπαϊκά κριτήρια, ο Σάντερς είναι αριστερά με αμερικανικά όσο και με ευρωπαϊκά κριτήρια. Και οι απανταχού σοσιαλδημοκράτες και αριστεροί έχουν, νομίζω, πολύπλοκη σχέση με τη θρησκεία, καλύπτουν όλο το φάσμα ανάμεσα στους θρησκευόμενους και τους στρατευμένους αθεϊστές. Όσο για τους αριστεριστές και αναρχικούς της Αμερικής, εγώ τουλάχιστον δεν έχω υπόψη μου να διαφέρουν σε κάτι ουσιαστικό (της θρησκείας συμπεριλαμβανομένης) από τους Ευρωπαίους. Γενικά μιλώντας, πάντα...

Μα οι πολιτικές που εφαρμόζουν θα θεωρούνταν δεξιά ως καραδεξιά στην Ευρώπη. Φτάσαμε στον Ομπάμα για να χυθούν άπειροι τόνοι μελάνης για το αν θα υπάρχει δημόσιο σύστημα υγείας, με φοβερές αντιδράσεις ακόμα και μέσα στην ίδια την παράταξη. Και δεν είναι φυσικά μόνο αυτό. Όσο για την θρησκεία, δεν έχω ακούσει ακόμα κανέναν πρόεδρο της Αμερικής να δηλώνει έστω μη θρήσκος. Οι δε ψηφοφόροι τους είναι από τους πιο θρησκευόμενους στον δυτικό κόσμο. Τα ποσοστά άθρησκων και άθεων στην Αμερική είναι συγκλονιστικά χαμηλά. Δεν συγκρίνονται σε καμμιά περίπτωση με την κατάσταση στην Κεντρική, Δυτική και Βόρεια Ευρώπη.
 

SBE

¥
Λίγη αυτοκριτική από τον τύπο στις ΗΠΑ
The unbearable smugness of the press

Η σούμα είναι ότι ο τύπος αντί να ασχοληθεί με τα προβλήματα του κόσμου που ψηφισε Τραμπ επέλεξε να τους παρουσιάζει σαν οπισθοδρομικούς και να προσπαθεί να τους μεταπείσει με βρισιές και επιθέσεις, και τώρα που βλέπει ότι η μέθοδος αυτή δεν δούλεψε συνεχίζει την επίθεση (λίγο σαν το ότι στην Ελλάδα όποιος πει κάτι αντίθετο με τα κοινώς αποδεκτά αυτόματα χαρακτηρίζεται φασίστας).
Έχει την εξής παρομοίωση:
We diagnose them as racists in the way Dark Age clerics confused medical problems with demonic possession. Journalists, at our worst, see ourselves as a priestly caste. We believe we not only have access to the indisputable facts, but also a greater truth, a system of beliefs divined from an advanced understanding of justice.
You’d think that Trump’s victory – the one we all discounted too far in advance – would lead to a certain newfound humility in the political press. But of course that’s not how it works. To us, speaking broadly, our diagnosis was still basically correct. The demons were just stronger than we realized.
 

rogne

¥
(λίγο σαν το ότι στην Ελλάδα όποιος πει κάτι αντίθετο με τα κοινώς αποδεκτά αυτόματα χαρακτηρίζεται φασίστας)

Κάπως άστοχη η αναλογία, όχι; Εν προκειμένω, συνεχίζεται η επίθεση στη διακηρυγμένη πλειοψηφία, λίγο σαν σε κάτι ευρωπαϊκά δημοψηφίσματα (πριν και μετά), θα έλεγα εγώ...

@Helle: Αναγνωρίζω ότι η δεξιά στροφή της σοσιαλδημοκρατίας διεθνώς έχει θολώσει την εικόνα, με αποτέλεσμα η διάκριση κεντροαριστεράς-κεντροδεξιάς να έχει πλέον νόημα μόνο στη βάση πολιτισμικών-κοινωνικών θεμάτων (για την οποία εξέλιξη, βλ. #71 παραπάνω). Το δε Obamacare μπορεί βέβαια να το χειροκροτεί ο Τσίπρας, αλλά κάτι μου λέει ότι πρόθυμα θα το δεχόταν και ο Μητσοτάκης. Στα της θρησκείας, τώρα, προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη σε στατιστικές τύπου "ό,τι δηλώσεις είσαι", είτε για ψηφοφόρους είτε για πολιτικούς. Για τους τελευταίους δε, το ζήτημα είναι προφανώς... πολιτικό, και εξυπακούεται για μένα ότι όσο πιο ανεξίθρησκη είναι μια χώρα τόσο περισσότερο θα πιστεύει στον "Θεό όλων" ο ηγέτης της.
 
Εγώ νομίζω το αντίθετο. Ότι όσο πιο θρησκευόμενη είναι μια χώρα, τόσο πιο πιθανό είναι να δηλώνει ένθεος της κυρίαρχης θρησκείας ο ηγέτης της. Αυτό εννοώ άλλωστε ότι κανένας πρόεδρος των ΗΠΑ δεν δήλωσε ποτέ μη ένθεος: είναι ενδεικτικό του πολιτικού κόστους που θα είχε αν το έκανε. Ο Ομπάμα κατά πάσα πιθανότητα είναι άθεος, το ίδιο και ο Κλίντον. Όμως ο Θεός δεν λείπει από καμμιά ομιλία τους. Στην Ευρώπη, πάλι, είχαμε ένα σωρό άθεους ηγέτες.
 
Βλέποντας, πάντως, ποιους ενδέχεται να διαλέξει ο Τραμπ για να τον πλαισιώνουν σε θέματα επιστήμης, ενέργειας και εκπαίδευσης, έχω ανατριχιάσει. Πολύ φοβάμαι πως θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα, παγκοσμίως.

Από αντιδράσεις γνωστών μου στην Αμερική, αρχίζω να καταλαβαίνω πώς θα ένιωθα αν έβγαινε η ΧΑ κυβέρνηση στην Ελλάδα (που όποιος νομίζει ότι είναι τελείως απίθανη προοπτική, μάλλον γελιέται).
 
Top