Επεισόδια θρησκευτικής μισαλλοδοξίας

Θα μου άρεσε ένα μαζικό μπλοκ Γάλλων μουσουλμάνων στη διαδήλωση περισσότερο από ένα 2 φορές πιο μαζικό μπλοκ αδιαφοροποίητων Γάλλων.
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ - θα ήταν πράγματι πολύ σοβαρή κίνηση.
 
Μανουέλ Βαλλς: 1200 με 1400 οι αναχωρήσεις αναψυχής προς Συρία, Ιράκ, Υεμένη κλπ.
 
Και εντωμεταξύ, ο πρόεδρος της Ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας πιστεύει ότι η επίθεση ήταν προβοκάτσια(!) από τις γαλλικές μυστικές υπηρεσίες(!!) με σκοπό την ενίσχυση της ακροδεξιάς(!!!). Ευτυχώς στην Ελλάδα είμαστε ασφαλείς γιατί «διατηρούμε ένα επίπεδο»... Απίστευτη περίπτωση θρησκόληπτου ψεκασμένου...
 

SBE

¥
Ορίστε.
Κάτι έχει το κλίμα στην Ελλάδα, γιατί όποιος πατάει το πόδι του σ'αυτή τη χώρα κάτι παθαίνει. Γι'αυτό κι εγώ δεν κάθομαι πάνω από μήνα. Ο κος Ελγαντούρ έχει 35 χρόνια στην Ελλάδα και δυστυχώς δε γλύτωσε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ: http://www.lifo.gr/now/greece/58215

Συγκεκριμένα, ανέφερε ότι «η Μουσουλμανική Ένωση Ελλάδος καταδικάζει το αποτρόπαιο γεγονός που συνέβη την Τετάρτη στο Παρίσι», ενώ τόνισε ότι «πρέπει να βρούμε ποιος πραγματικά είναι πίσω από τέτοιες προβοκάτσιες κατά του Ισλάμ, οι οποίες σκοπό έχουν να ενισχύσουν την ακροδεξιά στην Ευρώπη».

Συνέχισε λέγοντας: «Δεν πιστεύω πως το συγκεκριμένο τρομοκρατικό χτύπημα έγινε από Ισλαμιστές, αλλά πιθανότατα από μυστικές υπηρεσίες και ο λόγος είναι ότι ο κ. Ολάντ ψάχνει τρόπο να ανακάμψει δημοσκοπικά, αφού βρίσκεται κάτω από το 20%, καταπολεμώντας δήθεν την τρομοκρατία». Σχετικά με τα σκίτσα που έχει δημοσιεύσει κατά καιρούς το γαλλικό περιοδικό, Charlie Hebdo, κατά του Ισλάμ, τόνισε ότι «δεν θεωρώ πως στα πλαίσια του ελεύθερου λόγου και της ελευθεροτυπίας πρέπει να προσβάλλονται με τέτοιο τρόπο τα σύμβολα μιας θρησκείας, αφού κάτι τέτοιο δείχνει έλλειψη σεβασμού».

Πρόσθεσε πως «αυτό δεν πάει να πει ότι περιστατικά σαν κι αυτό στο Παρίσι είναι τρόπος αντίδρασης. Υπάρχουν δημοκρατικοί τρόποι τους οποίους ακολουθούν οι Μουσουλμάνοι ανά τον κόσμο, συμβαδίζοντας με τα συνταγματικά δικαιώματα που τους παρέχει το εκάστοτε κράτος. Τρανταχτό παράδειγμα αποτελούν οι διαδηλώσεις που είχαν ξεκινήσει το 2006 από την Δανία για παρόμοια δημοσιεύματα». Πηγή: www.lifo.gr

Εδιτ: Α, με πρόλαβε η SBE :) Πάντως, μόνο μπράβο που δεν τους λέει ο κύριος Ελγαντούρ.
 
Όλα τα υπόλοιπα που λέει είναι από σωστά έως ολόσωστα, καθώς και το "ντροπή και αίσχος!" εναντίον του Σαμαρά, πλήν της βλακοφρικώδους θεωρίας της συνωμοσίας, ένα ακόμη επεισόδιο στο μοτίβο αυτό (βλ. 11η Σεπτεμβρίου κλπ. κλπ.). Αλλά η λογική του έχει ακόμα και σ' αυτό περαιτέρω τρύπες: "Το έκαναν οι μυστικές υπηρεσίες για να βοηθήσουν τον Ολλάντ - Είναι σίγορος ότι δεν θα συμβεί κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα γιατί οι Έλληνες έχουν επίπεδο και δεν θα προσβάλουν τη θρησκεία του - Υπάρχουν πολλοί ακροδεξιοί στην Ελλάδα που εύχονται να γίνει κάτι τέτοιο εδώ για να το εκμεταλλευτούν".

Όμως, κε Ελγαντούρ, αν αύριο ακροδεξιοί χτυπήσουν έναν δικό σας "στόχο", πώς θα απαντήσετε σ' αυτούς που θα βγουν και θα πουν πως το χτύπημα είναι προβοκάτσια κάποιων μυστικών υπηρεσιών για να ωφεληθούν το ισλάμ, οι εθνομηδενιστές και η φθίνουσα δημοτικότητα του π.χ. Τσίπρα;
 
Εγκύκλιος του αρχιεπισκόπου Παρισίων (τον είχε διακωμωδήσει το Σαρτί Εμπντό για την εναντίωσή του στην υιοθεσία από ομοφυλόφιλους, με το γνωστό σκίτσο όπου ο Πατήρ τον παίρνει από τον Υιό κι αυτός από το Άγιο Πνεύμα, και λεζάντα ότι "ο αρχιεπίσκοπος έχει τρεις πατεράδες") προς το χριστεπώνυμο πλήρωμα:

L'archevêque de Paris, le cardinal André Vingt-Trois, a adressé une lettre aux catholiques de la capitale, samedi 10 janvier, qui sera lue dimanche au cours des messes. En voici un extrait :

"Une caricature, même de mauvais goût, une critique même gravement injuste, ne peuvent être mises sur le même plan qu’un meurtre. La liberté de la presse est, quel qu’en soit le coût, le signe d’une société mûre. Que des hommes nés dans notre pays, nos concitoyens, puissent penser que la seule réponse juste à une moquerie ou une insulte soit la mort de leurs auteurs place notre société devant de graves interrogations. Que des Français juifs paient encore une fois un tribut aux troubles qui agitent notre communauté nationale redouble encore leur gravité."
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Η σύντομη σημερινή μου συνεισφορά, να μην πάει η μέρα χωρίς μια καλημέρα:

Be glad someone had the courage to be Charlie
Robert Shrimsley

The magazine’s leaders were the kind of brave people who actually change the world

http://www.ft.com/intl/cms/s/2/6ddff0c2-95c4-11e4-a390-00144feabdc0.html#axzz3OLCJxXlZ

Συμπληρωματικά:
Εγώ, δυστυχώς, δεν είμαι Charlie
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.kosmos&id=38778


Γλωσσικό: Εκείνο το «Τσάρλυ» με -υ με πλήγωσε με τον ανορθολογισμό του.
http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Chaplin
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγκύκλιος του αρχιεπισκόπου Παρισίων [...]

Το ρίχνω κι αυτό στο γκουγκλοτρανσλέιτ (πρέπει να σας ταράξω στα γερμανικά για να καταλάβετε τον πόνο μου αυτές τις μέρες) και μου λέει: «Μήπως εννοείτε une critique même vraiment injuste;» :D

Τι να σου πω, βρε γκουγκλί μου κι εσένα;...
 

Zazula

Administrator
Staff member
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για τον δόκτορα:
L'archevêque de Paris, le cardinal André Vingt-Trois, a adressé une lettre aux catholiques de la capitale, samedi 10 janvier, qui sera lue dimanche au cours des messes. En voici un extrait :

"Une caricature, même de mauvais goût, une critique même gravement injuste, ne peuvent être mises sur le même plan qu’un meurtre. La liberté de la presse est, quel qu’en soit le coût, le signe d’une société mûre. Que des hommes nés dans notre pays, nos concitoyens, puissent penser que la seule réponse juste à une moquerie ou une insulte soit la mort de leurs auteurs place notre société devant de graves interrogations. Que des Français juifs paient encore une fois un tribut aux troubles qui agitent notre communauté nationale redouble encore leur gravité."
Ο αρχιεπίσκοπος του Παρισιού, ο καρδινάλιος Αντρέ Βαντρουά, απηύθυνε επιστολή στους καθολικούς της πρωτεύουσας το Σάββατο, 10 Ιανουαρίου, η οποία θα αναγνωστεί την Κυριακή στις λειτουργίες. Ακολουθεί απόσπασμα:

«Μια καρικατούρα, ακόμα και κακόγουστη, μια κριτική, ακόμα και πολύ άδικη, δεν μπορεί να τοποθετείται στην ίδια κατηγορία με το φόνο. Η ελευθερία του τύπου είναι δείγμα μιας ώριμης κοινωνίας, όποιο κι αν είναι το κόστος της. Το ότι άνθρωποι γεννημένοι στη χώρα μας, συμπολίτες μας, είναι ικανοί να πιστέψουν πως η μόνη σωστή απάντηση στην κοροϊδία ή στην προσβολή είναι ο θάνατος των υπευθύνων φέρνει την κοινωνία μας ενώπιον σοβαρών ερωτημάτων. Το ότι εβραίοι Γάλλοι πληρώνουν για μια ακόμα φορά το φόρο για προβλήματα που ταράζουν την εθνική μας κοινότητα διπλασιάζει τη σοβαρότητα των ερωτημάτων αυτών»
 
Top