Ελλάδα 2015

SBE

¥
Άρα οι εταιρείες επιβεβαιώνουν την έλλειψη λόγω μεγάλης ζήτησης.
Άρα η υπόθεση ότι υπάρχει έλλειψη γιατί δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε είναι λανθασμένη.
Οπότε περνάμε στο επόμενο, και πολύ σοβαρότερο ζήτημα, της μοιρασιάς (εμβολίων, τροφίμων, φυσικών πόρων) στον πλανήτη.

Η παραγωγή μέχρι σήμερα είναι ρυθμισμένη για τις ανάγκες των προηγμένων δυτικών χωρών, ενώ τώρα έχει μπει στο παιχνίδι δυναμικά η Κίνα, η οποία απ'όσο ξέρω ακολουθεί εξωτερική πολιτική εξασφάλισης τροφίμων και ειδών ανάγκης, η Ινδία, που δεν ξέρω τί κάνει, πάντως έχει ένα δις που βγαίνουν ταχύτατα από την εξαθλίωση, κι ακολουθούν οι χώρες της Αφρικής (που δεν είναι καθόλου όπως τις φανταζόμαστε). Που σημαίνει ότι η περίοδος προσαρμογής που ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια με την παγκόσμια έλλειψη σιτηρών, συνεχίστηκε με την έλλειψη ζάχαρης κλπ θα κρατήσει κάμποσο. Κι αν δεν παρατηρήσαμε έλλειψη στα σιτηρά και στη ζάχαρη ή αν η έλλειψη εμβολίων τώρα είναι μικρό πρόβλημα, αυτό οφείλεται στο ότι είμαστε προηγμένη δυτική χώρα, ανήκουμε στο μεγαλύτερο εμπορικό μπλοκ, είμαστε καλύτεροι πελάτες ακόμα και με κάπιταλ κοντρόλ, γιατί μπορούμε να πληρώνουμε 5 ευρώ το πενταπλό εμβόλιο, ενώ στον τρίτο κόσμο με το κέρδος από πέντε τετράδια Γιούνισεφ εμβολιάζονται με όλα τα εμβόλια είκοσι παιδιά (ή ξέρω γω πόσα λέει η διαφήμιση).

Κι όλα αυτά την ώρα που ονειρευόμαστε δραχμές και Grexit. *

*Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το έλεγα αυτό, παρόλο που ξέρω ότι οι περισσότεροι ξέχασαν τί έλεγαν πριν τρεις μήνες.
 

rogne

¥
Χμ... Απροσδόκητη τροπή παίρνει η υπόθεση: εκεί που δεν είχαμε εμβόλια και είχαμε γίνει Τρίτος Κόσμος λόγω... "Ελλάδας 2015", μετατραπήκαμε σε προηγμένη δυτική χώρα που πληρώνει ακριβά για να αντέξει στις πιέσεις των αναδυόμενων αγορών.
 

SBE

¥
Rogne από χτες προσπαθείς να με κατευθύνεις σε κάποιο δικό σου μονοπάτι, ενώ εγώ προσπαθώ να βρω μια λογική ερμηνεία και κάνω ότι δεν βλέπω τί γίνεται. Επειδή λοιπόν δεν μου αρέσουν παραποιήσεις αυτών που λέω, ούτε οι δημιουργίες εντυπώσεων, πάρε μια ανακεφαλαίωση:
Στο #1638 και 1642, η Παλ μας θυμίζει ότι η φαρμακοποιός της της είπε ότι τα εμβόλια είναι τα πρώτα που έχουν έλλειψη όταν υπάρχει πρόβλημα (εννοεί πρόβλημα οικονομικό)
Στο 1644 κάνω μια λογική υπόθεση με βάση το οικονομικό, εφόσον για αυτό συζητάμε.
Στο 1645 μου δίνεις την ιδέα να το ψάξω.
Το ψάχνω. Και στο 1648 λέω ότι βρήκα με το ψάξιμο ότι η έλλειψη είναι γενική, όχι ελληνική, άρα δεν οφείλεται σε οικονομικούς λόγους.

Στο 1651 μου "θυμίζεις" ότι η αρχική μου υπόθεση ήταν ότι κάποιες εταιρίες δεν κάνουν εξαγωγές χωρίς πληρωμές. Ε, και; Έχω ήδη απαντήσει από το 1648 ότι η έρευνά μου δεν έδειξε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τί σπουδές έχεις κάνει, αλλά μάλλον δεν είναι των θετικών επιστημών, γιατί δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις ότι για μένα η υπόθεσή μου του 1644 έχει ήδη απαντηθεί (από μένα) στο 1648. Και δεν βλέπω κανένα πρόβλημα σε αυτό γιατί άλλοι είναι κολλημένοι στις ίδιες απόψεις μια ζωή, εγώ όχι.

Το καταλάβαμε ή θα πρέπει να κάνουμε κι άλλη επανάληψη;
 

rogne

¥
Ηρέμησε, SBE, απλώς παρατηρώ με ενδιαφέρον την επιστημολογία σου: είχες μια "απλή" υπόθεση που θα την επαλήθευες σε "30 δευτερόλεπτα", αλλά τελικά τη διέψευσες εντελώς (εγώ πάντως συνεχίζω να τη θεωρώ βάσιμη σε κάποιο βαθμό, όμως όχι επαληθεύσιμη ή διαψεύσιμη με ψάξιμο στο ίντερνετ). Ορκίζομαι ότι δεν θέλω να σε παρασύρω στον κακό το δρόμο...:inno:
 

SBE

¥
Α, όχι, μη συνεχίζουμε τα ίδια. Είπα ότι 30 δευτερόλεπτα θα μου πάρει να βρω ποιά εταιρία παρασκευάζει ποιό εμβόλιο. Και σου είπα και πώς το βρίσκεις.

Δεν είπα ότι θα επαλήθευα σε 30 δευτερόλεπτα την υπόθεσή μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το επόμενο είναι προφανώς άδικο να χρεωθεί στην Ελλάδα του 2015. Ανήκει στη διαχρονικότητα της δημόσιας διοίκησής μας:

Το περιστατικό που δείχνει πιο ανάγλυφα την ανικανότητα της πολιτείας να δράσει είναι αυτό της Αικατερίνης Φωτοπούλου, που έκανε πολυετή δικαστικό αγώνα από το 1987 για να γκρεμιστεί ένας παράνομος τοίχος, ύψους 2,5 μέτρων, ο οποίος σηκώθηκε μπροστά από το εξοχικό της στη Φολέγανδρο και της κρύβει τη θέα στο Αιγαίο. Εχει δικαιωθεί ώς και στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, όπου η χώρα μας «έφαγε» 4 φορές πρόστιμο από 100.000 ευρώ για την υπόθεση της μη κατεδάφισης, αλλά ο τοίχος είναι στη θέση του. Για να πέσει, πρέπει να γίνει διαγωνισμός και να ταξιδέψει εργολάβος στη Φολέγανδρο.

Από εδώ: Τα «κουβανέζικα λεφτά» και ο 93χρονος νομικός σύμβουλος (Ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής αναφέρθηκε σε περιστατικά που μπορεί να φέρνουν γέλιο, αλλά και υψηλό λογαριασμό. )
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να δώσουμε άλλη μια κωμική νότα, ο σημερινός Μακρής είναι εύστοχος:




http://www.kathimerini.gr/833771/sketch/epikairothta/politikh/skitso-toy-hlia-makrh-071015



ProtoiForoiAristera.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Το περιστατικό που δείχνει πιο ανάγλυφα την ανικανότητα της πολιτείας να δράσει είναι αυτό της Αικατερίνης Φωτοπούλου, που έκανε πολυετή δικαστικό αγώνα από το 1987 για να γκρεμιστεί ένας παράνομος τοίχος, ύψους 2,5 μέτρων, ο οποίος σηκώθηκε μπροστά από το εξοχικό της στη Φολέγανδρο και της κρύβει τη θέα στο Αιγαίο. Εχει δικαιωθεί ώς και στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, όπου η χώρα μας «έφαγε» 4 φορές πρόστιμο από 100.000 ευρώ για την υπόθεση της μη κατεδάφισης, αλλά ο τοίχος είναι στη θέση του. Για να πέσει, πρέπει να γίνει διαγωνισμός και να ταξιδέψει εργολάβος στη Φολέγανδρο.

Από εδώ: Τα «κουβανέζικα λεφτά» και ο 93χρονος νομικός σύμβουλος (Ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής αναφέρθηκε σε περιστατικά που μπορεί να φέρνουν γέλιο, αλλά και υψηλό λογαριασμό).

Προφανώς η γυναίκα έχει το χρόνο, τα νεύρα και —κυρίως— τα λεφτά για να συνεχίζει τέτοιο δικαστικό αγώνα με επιμονή. Μπράβο της και ζηλεύω το κουράγιο της. Επιπλέον αντιλαμβάνομαι ότι το Δημόσιο έχει χρεωθεί τετρακόσιες χιλιάδες ευρώ πρόστιμο γι' αυτόν τον τοίχο. Τετρακόσιες χιλιάδες! Στις οποίες έχω συμβάλει κι εγώ κατά το αναλογούν μερίδιο ως φορολογούμενος! Αν, όπως βάσιμα υποθέτει κανείς, το μήκος του είναι όσο ενός τυπικού οικοπέδου κατοικίας σε νησί, θα πρέπει αναλογικά να είναι ο πιο ακριβός τοίχος της επικράτειας.

Έχω μια ιδέα να της προτείνω: να συστήσει μόνη της μια εργολαβική επιχείρηση με έδρα τη Φολέγανδρο και να λάβει μέρος στο διαγωνισμό για την κατεδάφιση. Ασφαλώς θα βγει ο καλύτερος μειοδότης (θα ζητήσει μόνο ένα ευρώ), θα κάνει τη δουλειά και μετά θα διαλύσει την επιχείρηση. Πιο φτηνά θα της έρθει. Μάλιστα, επειδή θα έχει έδρα σε νησί της άγονης γραμμής, θα ζητήσει κρατική επιδότηση, ίσως και ευρωπαϊκά κονδύλια...
 

SBE

¥
Νομίζω η πιο απλή μέθοδος είναι λέω στο γείτονα με τη μπουλντόζα να γκρεμίσει τον τοίχο ένα βράδυ που δεν βλέπει κανένας (κατά προτίμηση παραμονή Πρωτοχρονιάς) και περιμένω άλλα 30 χρόνια μέχρι να ανακαλύψει το κράτος ότι ο τοίχος γκρεμίστηκε παράνομα. Φέρνω όλη τη γειτονιά μάρτυρες ότι έκανε σεισμό (δεν μπορεί, θα κάνει σεισμούς κι εκεί).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή πιστεύεις ότι οι επί 35ετία προστάτες του τοίχου δεν θα σου φέρουν πρωτοχρονιάτικα τον ίσως έναν και μοναδικό αστυφύλακα του νησιού για να σου κάνει μήνυση και να στείλουν τον κάτοχο μπουλντόζας να δικαστεί με αυτόφωρο στη Σύρο; Καλά...
 

Earion

Moderator
Staff member
Ώστε η κρίσιμη ερώτηση δεν έγινε ακόμα: Τίνος είναι ο τοίχος; Ποιος είναι ο γείτονας;

Και ασφαλώς πίσω από τον τοίχο θα έχει συναγερμούς και γορίλες. Τουλάχιστον.
 

SBE

¥
Αφού λέει ότι ο τοίχος είναι κρατικός. Αν ήταν ιδιωτικός, γιατί να φάει πρόστιμα το κράτος;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το κράτος έφαγε πρόστιμα επειδή δεν υλοποιούσε αποφάσεις δικαστηρίων και δεν τον γκρέμιζε. Απορώ πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο τοίχος ήταν κρατικός. Αν ήταν κρατικός θα είχαν περάσει μια τροπολογία και θα είχε λήξει σε επίπεδο εφετείου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η μυστική σύσκεψη τον Μάιο για το plan Β
http://www.kathimerini.gr/834417/ar...tikh/h-mystikh-syskeyh-ton-maio-gia-to-plan-v

Είναι αναμενόμενο, μια ομάδα ανθρώπων τόσο έξω από τα συστημικά δεδομένα, σε καταστάσεις πρωτόγνωρες, να εξετάζει πολλά ενδεχόμενα, ορισμένα απ’ αυτά εντελώς ανεδαφικά. Ευτυχώς, οι πιο προσγειωμένοι έσωσαν (κάπως) την κατάσταση και δεν βρεθήκαμε στη Χώρα του Ποτέ Ποτέ. Βέβαια, αυτά τα σενάρια είναι καλύτερο να μην τα κάνεις όταν βρίσκεσαι στην εξουσία και πιέζουν οι καθημερινές ανάγκες και οι προθεσμίες. Γιατί, ακόμα και που σταματήσαμε πριν από τον γκρεμό της δραχμής, της άτακτης χρεοκοπίας και της ρήξης με την ΕΕ, το επιπλέον κόστος ήταν μεγάλο. Ας ελπίσουμε να μην πονάει και τα εγγόνια μας και να μπορούν να διαβάζουν αυτές τις διασκεδαστικές ιστορίες των αφελών της Ρουριτανίας και να γελάνε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς είναι αναμενόμενο; Αυτά υπόσχονταν για να πάρουν την ψήφο του λαού; Είπε κανένας, ψηφίστε μας για να σας βγάλουμε από την Ευρώπη και το ευρώ; Είπε κανένας, ψηφίστε μας για να δημιουργηθεί χάος (έστω και) για μερικούς μήνες; Ακόμα και στα αγαθά που πίστευαν ότι υπάρχει επάρκεια, στην πραγματικότητα οι τιμές συμπιέζονται επειδή πάντα συμπληρώνουμε με εισαγωγές, ας πούμε αρνιά το Πάσχα. Επάρκεια σε ψάρια; Τότε γιατί πουλάνε τόσα εισαγόμενα ψάρια τα καταστήματα; Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα εισαγωγών, πού θα εκτοξεύονταν οι τιμές;

Δεν νομίζω ότι θα γελάνε τα εγγόνια μας, πάντως, γιατί οι συνέπειες αυτής της καταστροφής (εφόσον δεχτούμε ότι αποτράπηκε) θα μας ταλαιπωρούν για αρκετές δεκαετίες ακόμα.
 

SBE

¥
Η εντύπωσή μου Άλεξ είναι ότι ναι, ο κόσμος ψήφισε ακριβώς αυτό. Δεν ερμηνεύεται αλλιώς το αντιευρωπαϊκό μένος του δημοψηφίσματος. Ο κόσμος ψήφισε ρήξη και μάλιστα με 65%. Με όλες τις πιθανές συνέπειες. Τώρα, αν δεν έγινε αυτό τελικά είναι άλλη ιστορία.
 

rogne

¥
Άλλη άποψη: ο κόσμος ψήφισε Τσίπρα τον Γενάρη, Τσίπρα στο δημοψήφισμα, Τσίπρα και τον Σεπτέμβρη, "με όλες τις πιθανές συνέπειες". Δεν εξηγούνται αλλιώς τα συντριπτικά ποσοστά υπέρ του ευρώ, ούτε οι απανωτές επικρατήσεις Τσίπρα με τρία διαφορετικά προγράμματα (στα μάτια του εξωτερικού παρατηρητή, γιατί αν ρωτήσεις τον ίδιο θα σου πει ότι είναι ένα και το αυτό...).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς είναι αναμενόμενο;

Θεωρώ ότι είναι αναμενόμενο (ή και υποχρεωτικό) κάθε ομάδα που έχει εξουσία ή ενδιαφέρεται για την εξουσία, να μελετά παντοειδή σενάρια. Συνήθως, βέβαια, αυτό που θα συμβεί είναι αυτό για το οποίο δεν έχει γίνει κανένα σενάριο. :-) Τώρα, στη δική μας περίπτωση, δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε με την εξέταση των διαφορετικών σεναρίων επειδή δεν είχαν την έγκριση των ψηφοφόρων. Αναπόφευκτα θα διαφωνήσουμε με την πολιτική που εφαρμόστηκε, με τον τρόπο που διαπραγματεύτηκαν, με τις καθυστερήσεις, με τις αρνητικές συνέπειες του δημοψηφίσματος και της διακοπής των διαπραγματεύσεων κτλ κτλ. Θα επικρίνουμε την πραγματικότητα, όχι την εξέταση των πιθανών σεναρίων. Αν βέβαια είχαν επιλέξει το χειρότερο σενάριο, δεν θα έφταναν οι απλές επικρίσεις.
 
Top