Ελλάδα 2015

nickel

Administrator
Staff member
Είπα κι εγώ να κάνω διακοπές για μια βδομάδα. Με το στανιό. Μου δώσανε ένα λάπτοπ κι ένα κρεβάτι σ' ένα όμορφο μέρος, και δυο-τρία κίνητρα για μπόνους, και μου είπαν «Άντε, εξαφανίσου για μια βδομάδα». Βέβαια, δεν ήταν δυνατό να εξαφανιστώ τόσο εύκολα: έκανα το τηλέφωνό μου hotspot και έπαιρνα ίντερνετ κατευθείαν από τον δορυφόρο — με μέτρο βέβαια, δεν ήταν για χόρταση. Άλλωστε, αν το παράκανα, θα μου φορούσαν το λάπτοπ κολάρο οι συνδιακοπεύοντες. Προσπαθώ τώρα να αναπληρώσω την ελλιπέστατη ενημέρωση και μαθαίνω ότι η Λαϊκή Ενότητα κατάφερε να διασπάσει και την Ανταρσύα! Το έμαθα από άρθρο που θεωρώ ότι γράφτηκε με καθυστέρηση, αλλά καλώς γράφτηκε. Μου άρεσε το χιουμοριστικό τέλος:

Πολλή μοναξιά, αδερφέ μου, πολύ παραγοντιλίκι, πολύ αρχηγιλίκι. Τόσο που να υποψιάζεσαι ότι το ΛΑ της ΛΑΕ προέρχεται από το «Λαφαζάνης».

Το άρθρο: Ζωή Κωνσταντοπούλου και άλλοι παράγοντες
Του Γιώργου Ανανδρανιστάκη, Αυγή, 03.09.2015
http://www.avgi.gr/article/5813273/zoi-konstantopoulou-kai-alloi-paragontes

Άντε να πέσουν καβγάδες στη ΛΑΕ αν το Λα προέρχεται από τον Λαφαζάνη ή τον Λαπαβίτσα...
 
Καθαρά ιστορικού ενδιαφέροντος πληροφορίες. (Ή μήπως όχι;)

Όχι, όχι! Μέγα λάθος. Αυτοί που μας κυβερνούν δεν είναι καθόλου Ανανεωτική Αριστερά. Είναι κατά 32% παλιό, γνήσιο, βαθύ ΠΑΣΟΚ και κατά 4% πρώην Κνίτες και παλιοί Μπανιάδες (αυτοί που διαφώνησαν με τη μετεξέλιξη του παλιού ΚΚΕ εσωτερικού σε Ελληνική Αριστερά και μείνανε έξω από τον παλιό Συνασπισμό. Βλ. «Ισορροπίες τρόμου στον ΣΥΡΙΖΑ» (Καθημερινή 24.2.2013)

Μιχάλης Μιχαήλ, «Ο Σύριζα του Μπανιά» (protagon)

Όποιος έχει παρακολουθήσει την ιστορική διαδρομή των κομμάτων της Αριστεράς από το 1974 έως την πτώση του τείχους το 1989, θα καταλάβει ότι το πνεύμα του Γιάννη Μπανιά απλώνεται πάνω από τον ΣΥΡΙΖΑ. Η εκτίμηση αυτή ενισχύεται παρακολουθώντας τα όσα συνέβησαν στη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος για τη διαμόρφωση των εκλογικών συνδυασμών και την τελική τους σύνθεση.

Για όσους γνωρίζουν πρόσωπα και καταστάσεις στον χώρο του ΣΥΡΙΖΑ, αυτοί που πρωταγωνίστησαν τόσο στην επτάμηνη διακυβέρνησή του αλλά και τώρα στη συγκρότηση των ψηφοδελτίων (Α. Φλαμπουράρης, Ν. Φίλης, Ν. Βούτσης, Π. Σκουρλέτης, Θ. Φωτίου), ήταν οι στενοί συνεργάτες και συνοδοιπόροι του Γιάννη Μπανιά. Aπό τη διάσπαση του ΚΚΕ εσωτερικού το 1986, στo ΚΚΕ εσ- Ανανεωτική Αριστερά αρχικά και εν συνεχεία στην ΑΚΟΑ, η οποία είχε αρχικώς ενταχθεί ως συνιστώσα στον ΣΥΡΙΖΑ και ενσωματώθηκε πλήρως από το 2011. Εκεί πρωταγωνιστικό ρόλο είχε και ο Στέλιος Παππάς ενώ σε αυτές τις παρέες γαλουχήθηκε και ο υιός Νίκος, στενός συνεργάτης του Αλέξη Τσίπρα. Με την τοποθέτηση στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας, μετά τον Γιάννη Δραγασάκη, στην δεύτερη και τρίτη θέση του καθηγητή Κώστα Γαβρόγλου και της Θεανώς Φωτίου, και του Αριστείδη Μπαλτά στην πρώτη θέση στην περιφέρεια Αττικής, επιβεβαιώνεται ότι η νέα ηγετική ομάδα περί τον Αλέξη Τσίπρα έχει τη σφραγίδα της. Όλοι τους αποτέλεσαν για χρόνια την ηγετική πυραμίδα της ΑΚΟΑ.

Είναι γεγονός πάντως αναμφισβήτητο ότι στήριξαν τον κ. Τσίπρα από την εποχή που ήταν επικεφαλής της νεολαίας και στην υποψηφιότητά του για τον δήμο της Αθήνας και στη μετέπειτα εσωκομματική σύγκρουση με τον Αλέκο Αλαβάνο.

Μελετώντας τις εκλογικές λίστες στην εσωτερική τους σύνθεση, η εκτίμηση της κυριαρχίας των στελεχών της ενισχύεται περαιτέρω καθότι η νέα κοινοβουλευτική ομάδα στην πλειοψηφία της θα περιλαμβάνει πρόσωπα που πρόσκεινται στη νεοπαγή κομμουνιστική κίνηση στην οποία ηγείτο ο Γιάννης Μπανιάς. Εξάλλου είχε εκλεγεί, το 2007, βουλευτής Επικρατείας εκ μέρους της ΑΚΟΑ ως συνεργαζόμενος με τον ΣΥΡΙΖΑ, του 4%. Θα πρόκειται για την επικράτηση της λογικής «ποιοι είναι μαζί μας». Άλλωστε το κριτήριο που εξαρχής υιοθετήθηκε ήταν ότι υποψήφιοι θα είναι όσοι μπορούμε να εμπιστευτούμε.

Επιπλέον η κίνηση των 53, όσοι δεν αποχώρησαν λόγω διαφωνίας με το τρίτο Μνημόνιο, ενσωματώνεται σχεδόν πλήρως στα ψηφοδέλτια καθώς πολλοί εξ αυτών προέρχονται από τον συγκεκριμένο χώρο και δραστηριοποιήθηκαν στα πανεπιστήμια, στον επιστημονικό χώρο (μηχανικοί, δικηγόροι), στην Τοπική Αυτοδιοίκηση ή στον χώρο των ΜΜΕ. Έτσι «ομογενοποιείται» ο ΣΥΡΙΖΑ στη βασική αντίληψη ενός θολού ευρωπαϊσμού, μετακομμουνιστικού κρατισμού, και ουσιαστικής άρνησης κάθε μεταρρυθμιστικής αναγκαιότητας, κρίνοντας από την πλήρη ανατροπή στην Παιδεία και το ξήλωμα κάθε εκσυγχρονιστικής προσπάθειας.

Ταυτόχρονα, από την εικόνα των ψηφοδελτίων γίνεται εμφανές ότι η επιρροή του το πάλαι ποτέ κραταιού στον ΣΥΡΙΖΑ Αριστερού Ρεύματος (οι προερχόμενοι από τη διάσπαση του ΚΚΕ, το 1991), έχει περιοριστεί αισθητά. Ο Γιάννης Δραγασάκης παραμένει μεν σημείο αναφοράς όμως δεν του «πολυ-περνάει». Είναι γεγονός ότι οι κομμουνιστογενείς ακολούθησαν τον Παναγιώτη Λαφαζάνη στη Λαϊκή Ενότητα, αφαιρώντας από το προφίλ του ΣΥΡΙΖΑ τον εργατικό λαϊκό παράγοντα.

Δεν προκύπτει επίσης η αντιστοίχιση του «κομματικού» ΣΥΡΙΖΑ με τον «κοινωνικό» ΣΥΡΙΖΑ, όπως είχε πει ο Αλέξης Τσίπρας πριν από σαράντα μέρες.
Όλα πάντως θα κριθούν από το τελικό αποτέλεσμα της κάλπης.
 
Ψάχνω από το πρωί στον κατάλογο με τα φαρμακεία να βρω ένα συγκεκριμένο εμβόλιο για τη μικρή μου και δεν το βρίσκω πουθενά. Υπάρχει έλλειψη σε αρκετά παιδικά εμβόλια η οποία αναμένεται να διαρκέσει αρκετούς μήνες. :(
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγγνώμη για το αφτοκουοτάρισμα:
Χθες βράδυ έσπευσα να γράψω κάποια εμβόλια για το μικρό, καθώς όπως μου είπε η παιδίατρος τα εμβόλια είναι τα πρώτα φάρμακα που βρίσκονται σε έλλειψη όταν υπάρχει πρόβλημα - πράγμα που μου επιβεβαίωσαν και τα φαρμακεία που επισκέφτηκα. Ευτυχώς εκτελούνται ακόμα από κάποια οι συνταγές του ΕΟΠΥΥ. Αισθάνθηκα μεγάλη ανακούφιση που τα βρήκα και σκέφτηκα πώς θα νιώσει ο επόμενος γονιός που θα πάει να τα βρει και δεν θα τα καταφέρει, και αμέσως μετά αισθάνθηκα ζώο.

Welcome to the jungle.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο φαρμακείο μας, που ρώτησα μετά από το ποστάρισμα της Όλι, μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχουν ελλείψεις, αλλά ελπίζουν ότι το πρόβλημα θα λήξει σύντομα.
 

rogne

¥
Από δικό μου παιδίατρο, επιβεβαιώνω για τις ελλείψεις από το καλοκαίρι και μετά, αν και δεν εξηγείται γιατί αφορούν συγκεκριμένα εμβόλια και όχι άλλα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η παιδίατρος μου είχε πει το καλοκαίρι ότι τα εμβόλια γενικώς παρουσιάζουν ελλείψεις, ακόμα και χωρίς ελέγχους στην κίνηση των κεφαλαίων. Εφόσον λοιπόν δεν έχουν αρθεί ακόμα οι κεφαλαιακοί έλεγχοι, νομίζω πως είναι λογικό η εισαγωγική δραστηριότητα να έχει τέτοια προβλήματα.
 

rogne

¥
Ναι, μέχρι εκεί το καταλαβαίνω, απλώς δεν πιάνω γιατί κάποια εμβόλια δεν παρουσιάζουν καμία έλλειψη ενώ άλλα παρουσιάζουν. Δεν είναι θέμα π.χ. δημοτικότητας των εμβολίων, όποιος κάνει τα διαθέσιμα κάνει εξίσου και τα δυσεύρετα. Τι να υποθέσει κανείς, ότι από κάποια έτυχε να υπάρχει στοκ ενώ από άλλα όχι; Ότι εμπλέκονται συγκεκριμένες εταιρείες παραγωγής, εισαγωγής και διακίνησης; Ενδιαφέρον θα είχε να το έψαχνε κανείς, αλλά τρέχα-γύρευε τώρα, θα μου πείτε: όλα τα είχαμε, η έλλειψη δημοσιογραφικής έρευνας μας μάρανε...
 

SBE

¥
Μα είναι απλό το ζήτημα: ορισμένες εταιρείες δέχονται να κάνουν εξαγωγή προς Ελλάδα με πίστωση, άλλες όχι.
Ορίστε ο λόγος.
 

rogne

¥
Βάζω στοίχημα ότι πολλοί θα ενδιαφέρονταν να μάθουν ποιες είναι οι εταιρείες του "όχι", σε αντίθεση μάλλον με το τι θα ήθελαν οι εν λόγω εταιρείες. Αλλά, είπαμε, ποιος ασχολείται...
 

SBE

¥
Πες μου ποιά εμβόλια σε απασχολούν, να στα βρω σε 30 δευτερόλεπτα.
 

rogne

¥
Πες μου ποιά εμβόλια σε απασχολούν, να στα βρω σε 30 δευτερόλεπτα.

Βάσει της υπόθεσής σου, θα μου βρεις ποιες εταιρείες εμπορεύονται τα εμβόλια που έχουν έλλειψη; Και πώς θα βρούμε αν και πού έχει βάση η υπόθεσή σου;
 

SBE

¥
Oρίστε, από εδώ, η εταιρία που δεν ονομάζεται είναι η GlaxoSmithKline
Από το ίδιο: "Οι εκπρόσωποι της φαρμακευτικής εταιρίας αποδίδουν τις ελλείψεις των εμβολίων στη συνεχή αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού και την αυξημένη πρόσβαση του πληθυσμού αυτού στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, γεγονός που όπως επισημαίνει "έχει οδηγήσει σε ζήτηση εμβολίων που ξεπερνά κατά πολύ την ικανότητα παραγωγής των αντίστοιχων ποσοτήτων από τις εταιρίες"."

Κοιτάζω ότι γίνεται στο ΗΒ και βλέπω ότι υπάρχει πανευρωπαϊκή έλλειψη εμβολίου φυματίωσης, το οποίο παρασκευάζεται από τον κρατικό οργανισμό εμβολίων της Δανίας, που αντιμετώπισε προβλήματα με την παραγωγή όλο το 2015 (δεν βρήκα γιατί).
Βρήκα επίσης διάφορες ειδήσεις που λένε ότι η ΠΟΥ κάνει έκκληση για αύξηση της παραγωγής εμβολίων (για διάφορες αρρώστιες, όχι απαραίτητα παιδικές), και διάφοροι παρασκευαστές (όχι όλοι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις) λένε ότι κάνουν ό,τι μπορούν αλλά προφανώς δεν είναι εφικτή η ακαριαία αύξηση της παραγωγής, αφού πρόκειται για καλλιέργειες. Άρα είναι πολύ πιθανό να ισχύει η είδηση ότι υπάρχει αυξημένη ζήτηση.
 

SBE

¥
Βάσει της υπόθεσής σου, θα μου βρεις ποιες εταιρείες εμπορεύονται τα εμβόλια που έχουν έλλειψη; Και πώς θα βρούμε αν και πού έχει βάση η υπόθεσή σου;

Δεν αποκαλύπτω τις πηγές μου :-)

Σοβαρά πάντως, βρίσκεις την εμπορική ονομασία του εμβολίου στο σάιτ Γαληνός και σου λέει ποιός είναι ο διανομέας στην Ελλάδα. Αν θες να το διασταυρώσεις, κάνεις μια απλή γκουγκλοαναζήτηση, ποιός φτιάχνει το τάδε εμβόλιο (όπου Τάδε= εμπορική ονομασία, όχι γενικώς και αορίστως το εμβόλιο της Χ αρρώστιας).
 

SBE

¥
Μπορείς να υποκλιθείς ελεύθερα στο μεγαλείο της ευφυίας μου, μην ντρέπεσαι.
:twit::twit::devil:
 

rogne

¥
Να υποκλιθώ, δε λέω... μόνο που η υπόθεσή σου, θυμίζω, ήταν ότι κάποιες εταιρείες δεν κάνουν εξαγωγή προς Ελλάδα επί πιστώσει. Τέλος πάντων, υποκλίνομαι εγώ από τώρα, και θα μου τις βρεις εσύ αυτές τις εταιρείες αύριο. :sleep:
 
Top