Ελλάδα 2015

SBE

¥
@SBE: Μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει τις συζητήσεις εδώ που λένε ότι πάρα πολλοί ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ το 1981 ήταν βέβαιοι ότι το ΠΑΣΟΚ δεν θα μας βγάλει από την ΕΟΚ (και γι' αυτό το ψήφισαν), πολλοί ψηφοφόροι του ΓΑΠ το 2009 ήταν σίγουροι ότι λεφτά δεν υπάρχουν και ουκ ολίγοι ψηφοφόροι του Σύριζα το 2015 ήταν πεπεισμένοι για την kolotoumba (τα ποσοστά κυμαίνονται ανάλογα με τη δημοσκόπηση). Επομένως, υπάρχει μια συμφωνία κατεργαραίων μεταξύ ψηφοφόρων και κομμάτων, όπου οι ψηφοφόροι δέχονται ότι κάποια απ' αυτά που είπε το κόμμα ήταν για να μαζέψει ψήφους και δεν απαιτεί από το κόμμα να τα εφαρμόσει όταν θα γίνει κυβέρνηση, αλλά απαιτεί από το κόμμα να αφουγκραστεί τι ακριβώς είναι αυτό που έχει ζητήσει ο ψηφοφόρος. (Μπορώ να εξειδικεύσω ως προς τη συγκεκριμένη περίπτωση.)

Κατόπιν εορτής κι εγώ έτσι λέω- τους ψήφισα, αλλά το ήξερα ότι δεν θα εφαρμόσουν το Α ή το Β.
Κι αυτό γατί απλούστατα ο κόσμος δεν ξέρει ποτέ τί θέλει. Άλλα θέλουν σήμερα, άλλα αύριο. Ή δεν έχουν σκεφτεί καλά τις επιπτώσεις αυτών που ζητάνε.

Και κάτι ιστορικό: σιγά μη τον ενδιέφερε κανέναν το '81 η ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ (ή η συμμετοχή μας σε αυτά). Θυμάμαι ότι μέσα σε μια βδομάδα από τις εκλογές του '81 το 1/3 της τάξης μου στο σχολείο άδειασε, καθώς οι γονείς δημόσιοι υπάλληλοι μετακόμιζαν στα μέρη που είχαν μετατεθεί. Οι περισσότεροι με ευνοϊκότατη μετάθεση (μην ξεχνάμε ότι μεγάλωσα στην Πάτρα, προπύργιο του παπανδρεϊσμού). Φυσικά κάποιοι βρέθηκαν με δυσμενείς μεταθέσεις στην Κωλοπετεινίτσα γιατί έπρεπε να ανοίξει η θέση για κάποιον με πιο γερό δόντι. Αυτό ενδιέφερε τους ψηφοφόρους, το προσωπικό βόλεμα και η επίλυση μικροδιαφορών με όσους τους ενοχλούσαν. Τα άλλα είναι ζόρικες έννοιες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό ενδιέφερε τους ψηφοφόρους, το προσωπικό βόλεμα και η επίλυση μικροδιαφορών με όσους τους ενοχλούσαν. Τα άλλα είναι ζόρικες έννοιες.
Αυτό νομίζω ότι είναι κάτι που ισχύει διαχρονικά στη σχέση των Ελλήνων με το κράτος.
 
Αυτό νομίζω ότι είναι κάτι που ισχύει διαχρονικά στη σχέση των Ελλήνων με το κράτος.

Συκοφάντες! Είμαστε ένα αγνό έθνος καλών χριστιανών που δίνουν τον έναν -νεσσικό- χιτώνα τους για τον συνάνθρωπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με μια πρώτη ματιά συμπεραίνω ότι ο κ. Κοτζιάς έκανε πολύ καλή δουλειά χτες στο έκτακτο Συμβούλιο των Υπουργών Εξωτερικών της ΕΕ. Η εντύπωση που αποκομίζω από την ανταπόκριση είναι ότι ο Έλληνας υπουργός έπεισε για τις απόψεις της ελληνικής κυβέρνησης. Δεν γίναμε κάποια γραφική υποσημείωση.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231381529
http://www.bbc.com/news/world-europe-31033924


Προσθήκη:
Ενδιαφέρον έχει η παρακάτω πρόταση στο BBC (το έντονο, δικό μου):

There was uncertainty over the position of the new Greek government — a Russian ally which says it wants to avoid a rift between the EU and Russia.
 
Διάλειμμα για ολίγη χαλάρωση.









Φαίνεται πως τα νταούλια κι οι ζουρνάδες άρχισαν κιόλας (απ' την ανάποδη;)
 

SBE

¥
Βρε Παλ, πώς θα μειωθεί η ανεργία άμα βγάλουμε από τα σχολεία τους καθηγητές θρησκευτικών;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στον παραέξω κόσμο έχουν βγει τσάρκα διάφοροι έξαλλοι και οι ηρωικές φωνές αντίστασης συγκρούονται με οιμωγές για τη δεινή μοίρα που μας περιμένει. Δίνουμε την εντύπωση ότι μας έχουν πια ψεκάσει όλους. Είμαστε ικανοί να φαγωθούμε μεταξύ μας, να μην αφήσουμε τίποτα να φάνε οι άλλοι. Και όλα τούτα εδώ τα ενδιαφέροντα με πετυχαίνουν πάνω σε τριήμερη κούρα αποτοξίνωσης (από τον κόσμο του ίντερνετ). Έχετε να καταθέσετε εδώ τίποτα ψύχραιμο και όσο γίνεται πιο αντικειμενικό;

Μπορείτε, αν θέλετε, να σχολιάσετε τη συνέντευξη του Γιάνη Βαρουφάκη στο BBC:


Δύο σχόλια για τώρα:

Είναι λίγο πιο επιθετικός απ' όσο χρειάζεται προς τη δημοσιογράφο, η οποία απλώς πιέζει με τη γνωστή εκνευριστική δημοσιογραφική επιμονή αλλά ευτυχώς δεν απαντά στις δικές του προσβολές (αν τα έκανε αυτά στον Χατζηνικολάου ή την Τρέμη, η συνέντευξη θα είχε γίνει ματς με το δημοσιογράφο).
Επιμένει πάρα πολύ στο χρέος και δεν πουλά όσο χρειάζεται πόσο διατεθειμένοι είμαστε να κάνουμε τις μεταρρυθμίσεις που θα βοηθήσουν να είμαστε όσο γίνεται πιο συνεπείς στις υποχρεώσεις μας. Πρέπει να μάθει να λέει και μερικά απ' αυτά που θέλουν να ακούσουν οι ακροατές στη Δυτική Ευρώπη.
 
Μα οι μεταρρυθμίσεις δεν είναι δική του αρμοδιότητα (δεν θεωρώ μεταρρυθμίσεις την πάταξη της φοροδιαφυγής και της διαφθοράς).

Αντικειμενικό (για ψύχραιμο, δεν ξέρω...): στο καφενείο αποκάτω τραπεζικός υπάλληλος ενημέρωνε τους συνταξιούχους ότι μπορούν να βγάλουν 10.000 ευρώ σε μετρητά και 15.000 με επιταγή που εξαργυρώνεται στην Τράπεζα της Ελλάδος. Αγνοώ βεβαίως αν είναι σωστά τα νούμερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα οι μεταρρυθμίσεις δεν είναι δική του αρμοδιότητα (δεν θεωρώ μεταρρυθμίσεις την πάταξη της φοροδιαφυγής και της διαφθοράς).

Αν δεν έχει στο χαρτοφύλακά του (αν όχι στο χαρτοφυλάκιό του) ένα γερό πακέτο με προτάσεις (και διαβεβαιώσεις) για μεταρρυθμίσεις που θα φέρουν σταθερότητα, κίνητρα, ανάπτυξη, πλεόνασμα, κακώς πάει να συζητήσει μόνο για το χρέος. Θα φάει τα μούτρα του.

ΥΓ. Πάω να προσθέσω τελείες στους αριθμούς σου.
 

SBE

¥
Το πρόβλημα με τον Βαρουφάκη είναι ότι του αρέσει η κάμερα, μάλλον, και του αρέσει κι ο ρόλος του σοφού γέροντα που μιλάει με παραβολές και παραδείγματα. Μου δίνει όμως συχνά την εντύπωση ότι οι παραβολές και τα παραδείγματα είναι εκεί για να τρώνε τον τηλεοπτικό χρόνο*, αν όχι στην Ελλάδα, σίγουρα στα ξένα ΜΜΕ και οπωσδήποτε στο Mπιμπισί, όπου η συγκεκριμένη εκπομπή είναι αυστηρής χρονικής διάρκειας και το κάθε θέμα έχει προκαθορισμένο χρόνο.

Έτσι για παράδειγμα ξεκινάει την πρώτη απάντηση με μπλα μπλα κι η κακομοίρα η δημοσιογράφος (που του έχει ξαναπάρει συνέντευξη και ομοίως την είχε πρήξει με μπλα μπλα μέχρι που τελείωσε ο χρόνος). Επιπλέον, ακούγοντας την πρώτη του απάντηση, βγάζω το συμπέρασμα ότι η Ελλάδα δεν θέλει άλλα χρήματα --ακριβώς όπως καταλαβαίνει κι δημοσιογράφος. Αλλά όταν του ζητάει να το επιβεβαιώσει ότι αυτό είπε, αυτός αλλάζει το θέμα.
Στη συνέχεια τον ρωτάει αν το ότι οι Έλληνες δεν έχουν εμπιστοσύνη στις καταθέσεις τους είναι πρόβλημα και της απαντάει πάλι μετατοπίζοντας το θέμα.
Ευτυχώς μετά απαντάει στην ερώτησή της, αλλά προσωπικά δεν με πείθει ότι υπήρξε ζήτημα lost in translation στις δηλώσεις του. Αυτό βέβαια, αν ήθελε να ανασκευάσει αυτά που είπε στη μετάφραση, θα τα έριχνε.
Στη συνέχεια λέει ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που ακούμε τον τελευταίο καιρό από τους συναδέρφους του και προσπαθεί να μας πείσει ότι φταίνε οι δημοσιογράφοι που δεν τα αναφέρουν σωστά. Αυτό το δέχομαι σαν κλασική μανούβρα πολιτικού (το να κατηγορεί τους ρεπόρτερ). Το κάνουν όλοι.
Μετά ακολουθεί μια ψιλοεπίθεση στην δημοσιογράφο, η οποία δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου.
Και μετά η απάντηση για τον Καμμένο είναι πιο στρωτή, κι αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι απλά είναι η πιο προβαρισμένη απάντηση των ημερών και έχει μάλλον γίνει κλισέ: όποιος μας ρωτάει αυτό θα του λέμε.

Περί μεταρρυθμίσεων, που λες Νικελ ότι δεν διαβεβαιώνει τον κόσμο ότι θα γίνουν οι μεταρρυθμίσεις, κλπ: μα αφού λέει ότι είναι κατά, μετά λέει ότι είναι υπέρ και μετά πάει να το μπερδέψει το πράγμα. Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ είναι: μεταρρυθμίσεις όχι, αλλά χρειαζόμαστε μεταρρυθμίσεις, οπότε θα κάνουμε κάποιες αλλά όχι αυτές που νομίζουμε ότι νομίζατε εσείς όταν μας ρωτάγατε τί νομίζουμε. Κι όποιος νομίζει ότι δεν νομίζουμε ότι νομίζει κλπ κλπ κλπ. :rolleyes:

Τα συμπεράσματά μου:
α. ευτυχώς, έχουμε κι έναν υπουργό που και μπορεί να μιλήσει καλά αγγλικά και έχει άνεση στην τηλεόραση (δεν είναι ο πρώτος, βέβαια, αλλά συνήθως σπανίζουν).
β. δυστυχώς, έχει μάλλον προσαρμοστεί στο ελληνικό στυλ τηλεόρασης, με τα ατέλειωτα παράθυρα.
γ. περί της ουσίας, με προβληματίζει το ότι η εντύπωση που μου δίνει η νέα κυβέρνηση είναι ότι δεν γνωρίζει η δεξιά τους τί δηλώνει η αριστερά τους. Θα περίμενα μια βδομάδα μετά τις εκλογές να είναι ήδη ξεκάθαρες οι θέσεις της κυβέρνησης για ζητήματα όπως αυτό του λιμανιού και να μην βγαίνει τη μια μέρα ο ένας και να λέει θα αναθεωρήσουμε τις συμφωνίες για το λιμάνι κι ο άλλος να λέει πως ό,τι έχει γίνει με το λιμάνι έχει την πλήρη υποστήριξή του και κατ' επέκταση και της κυβέρνησης. Αν μη τι άλλο είχαν από μέσα Δεκεμβρίου να προετοιμαστούν και να παρουσιάζουν ενωμένο μέτωπο. Τέσπα, άντε να το ρίξουμε στην απειρία, και να ελπίσουμε ότι τώρα το Σαββατοκύριακο θα στρωθούν στο διάβασμα και από Δευτέρα θα έχει λυθεί το ζήτημα της ομοφωνίας.

* Αυτά τα γράφω με την μικρή πείρα μου από συνεντεύξεις που έχω πάρει κατά καιρούς, όπου ο συνεντευξιαζόμενος απλά χρονοτριβεί γιατί ξέρει ότι είμαστε στον αέρα και θα αναγκαστώ να τον κόψω πριν φτάσουμε στα ουσιώδη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα περίμενα μια βδομάδα μετά τις εκλογές να είναι ήδη ξεκάθαρες οι θέσεις της κυβέρνησης για ζητήματα όπως αυτό του λιμανιού και να μην βγαίνει τη μια μέρα ο ένας και να λέει θα αναθεωρήσουμε τις συμφωνίες για το λιμάνι κι ο άλλος να λέει πως ό,τι έχει γίνει με το λιμάνι έχει την πλήρη υποστήριξή του και κατ' επέκταση και της κυβέρνησης.

Χρειάζεται χρόνος για την προσαρμογή στην πραγματικότητα και την εξοικείωση με τη γλώσσα ενός κυβερνώντος κόμματος. Για να δούμε περισσότερα σαν αυτό (αν αληθεύει):

Με προσεκτικά βήματα, στο πλαίσιο ενός ευρύτερου σχεδιασμού για την απασχόληση και τις επιχειρήσεις και υπό τον φόβο δημιουργίας «σοκ» στην εγχώρια οικονομία και την αγορά απασχόλησης, κινείται το υπουργείο Εργασίας στο θέμα της επαναφοράς του κατώτατου μισθού στα 751 ευρώ.
http://www.kathimerini.gr/801693/ar...h-epanafora-toy-katwtatoy-mis8oy-sta-751-eyrw
 
Το ζουμί της συνέντευξης Βαρουφάκη νομίζω πως είναι αυτό εδώ:

What we are asking our partners for is a few short weeks during which we can put together very sensible rational proposals that aim (…) to minimize the cost of this crisis for the average European citizen
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιτέλους, κατάφερα να διαβάσω από τα χείλη τη στιχομυθία μεταξύ γεωπόνου-μηχανικού και μαθηματικού-οικονομολόγου:



-- Tha se ksanavro stous baktsedes!
-- Gouάou!
 

SBE

¥
Χρειάζεται χρόνος για την προσαρμογή στην πραγματικότητα και την εξοικείωση με τη γλώσσα ενός κυβερνώντος κόμματος.

Εξαρτάται. Αν είχαμε να πηγαίνει η εντολή από τον έναν στον άλλον και βρισκόταν να κυβερνάει τελικά κόμμα από αυτά που ούτε στον ύπνο τους δεν είχαν πλησιάσει εξουσία θα το δεχόμουν. Αλλά ήταν αξιωματική αντιπολίτευση εδώ και δυο χρόνια και από το Δεκέμβριο το περίμεναν ότι θα κυβερνήσουν. Επομένως υπήρχε χρόνος να στρωθούν για δουλειά τα επιτελεία του κόμματος και να ρετουσάρουν, ραφινάρουν, ενημερώσουν. Άλλωστε το ότι σχηματίστηκε κυβέρνηση στο τσάκα τσάκα δείχνει ότι μέχρι εκεί είχαν σκεφτεί τι θα έκαναν. Στο επόμενο βήμα κολλάνε; Και στο κάτω κάτω, υπάρχει πάντα και η λύση της διπλωματικής ασάφειας: δεν λέω τίποτα, για να μην εκθέσω κανέναν. Ο Βαρουφάκης προσπαθεί να την εφαρμόσει λέγοντας ότι είναι προσωπική του άποψη, αλλά δεν ήταν ίσως η κατάλληλη στιγμή.
 
Ο μόνος κτγμ που έχει δικαίωμα να μιλήσει συνολικά με τους ξένους (δηλ. και για τα χρηματοοικονομικά και για τη στρατηγική [οθντκ] στην πραγματική οικονομία) είναι ο πρωθυπουργός. Πώς μπορεί ένας Βαρουφάκης, που μάλιστα δεν είναι κομματικός, να μπει στα χωράφια του Σταθάκη και του Λαφαζάνη;
 
Πάντως, να πω τη μαύρη μου αλήθεια, δεν πρέπει να υπάρχει άλλη κυβέρνηση που να έχει προκαλέσει τόσο "σκεπτόμενο" κόσμο να εξετάζει μέχρι κεραίας ακόμα και την καλημέρα της.

Βρίσκω πολύ διασκεδαστικό αυτό το νήμα. Κακώς δεν ήθελα να ανοίξει εξαρχής. :)
 
Top