Δρ. ή δρ. ή δρ;

nickel

Administrator
Staff member
Για την τελεία του Dr μιλούσαμε. Ας μη βάλουμε στο ίδιο νήμα όλες τις συντομογραφίες, τις συντμήσεις και τα ακρωνύμια. Θα μας καταπλακώσει το χάος.
 

eva27

New member
Οπότε,παιδιά, τι να κάνω; Δε θέλω για διδάκτορες αλλά για γιατρούς! δρ Καβαδίας π.χ.; Έχει να κάνει με τον κανόνα της σύντμησης αλλά δεν τον θυμάμαι!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο γιατρός κ. Καββαδίας. Αν είναι και διδάκτορας, ο γιατρός δρ Καββαδίας.

Τι λέτε;
 
Όχι. Μόνο αν είναι διδάκτορας. Ο κύριος με μικρό. Αν και εδώ προτιμώ το κος πάλι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...


-Dr.
-Dr
-Δρ
-δρ
-Δρ.
-δρ.
-Glad I'm not sick. :D

νταχντιρντί ντοκτορντί του λέγανε και μου το παντρεύανε...
 

eva27

New member
...


-Dr.
-Dr
-Δρ
-δρ
-Δρ.
-δρ.
-Glad I'm not sick. :D

νταχντιρντί ντοκτορντί του λέγανε και μου το παντρεύανε...

χαχαχαχα Δεν είχε και υπότιτλους να βλέπαμε πώς το έγραψαν το δόκτωρ, δρ. ή δρ ή Δρ ή Δρ.! Αρρώστησα με αυτά! πφφφ χαχαχα
 

eva27

New member
Όχι. Μόνο αν είναι διδάκτορας. Ο κύριος με μικρό. Αν και εδώ προτιμώ το κος πάλι.

Κάπου διάβασα ότι έχει μείνει κ. και όχι κος και ότι ισχύει και για τα δύο φύλα.
 

eva27

New member
Ο γιατρός κ. Καββαδίας. Αν είναι και διδάκτορας, ο γιατρός δρ Καββαδίας.

Τι λέτε;

Δεν ξέρω... χμμ... Τότε θα πρέπει να γίνει αλλαγή σε όλο το κείμενο και να βάλω γιατρός. Αλλάζουν όμως τότε οι συλλαβισμοί, ψιλοχαμός... Και είναι δεύτερη διόρθωση/πέρασμα. Επίσης, δε λέει αν είναι διδάκτορας ή όχι! Αμάν αυτός ο γιατρός! :curse:

Τελικά ποιος είναι ο κανόνας της σύντμησης; Τον έχει κανείς πρόχειρο για να μην το ψάχνω; Αν είναι εύκολο φυσικά.
 

SBE

¥
Εγώ συμφωνώ με το ο γιατρός κ. Τάδε, ακόμα κι αν ο γιατρός έιναι διδάκτορας γιατί στην ελληνική γλώσσα όλους κύριους τους λέμε κι όχι ο διδάκτορας Τάδε. Στην κλητική μόνο "γιατρέ μου", αλλά "διδάκτορά μου" δε νομίζω (όχι πως δεν ακούγεται κάπως).
 

eva27

New member
Για να μην αλλάξει τώρα όλο το στήσιμο, συλλαβισμός κ.λπ. θα το κάνω παντού δρ
χωρίς τελεία και θα ψάξω να βρω τον κανόνα της σύντμησης
 

SBE

¥
Γιατί δεν το κάνεις παντού κ., κύριος, και περιστασιακά να τον λέει κανείς γιατρέ και να λυθεί το ζήτημα;
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Τελικά ποιος είναι ο κανόνας της σύντμησης; Τον έχει κανείς πρόχειρο για να μην το ψάχνω; Αν είναι εύκολο φυσικά.

Γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι, καθώς ούτε ο Οδηγός για τη σύνταξη εγγράφων της ΕΕ στα ελληνικά ούτε ο Δρ Μοσέ ούτε ο Νικέλ συνηθίζουν τις προχειρότητες.



Από τον Οδηγό της ΕΕ (σελ. 271):

δρ διδάκτωρ/δόκτωρ Εμφανίζεται και με τη μορφή δρ. (δηλαδή με τελεία) για τη συντομογράφηση της λέξης διδάκτορας-δόκτορας. Στην αιτιατική: δρα (διδάκτορα/δόκτορα)· τα ανάλογα για τις άλλες πτώσεις του ενικού και του πληθυντικού αριθμού.

Από τον δρα Μοσέ σε ένα άλλο φόρουμ:

Είναι ίσως σημαντικό να τονιστεί ξανά ότι η τελεία στη συντομογραφία δηλώνει παράλειψη λεξικού τεμαχίου: π.χ., δηλ., λ.χ., βλ., αι., δρχ.. Όταν αποκόπτονται κεντρικές συλλαβές, αλλά το βραχυγραφούμενο τμήμα διατηρεί περισσότερες από μία, συνήθως χρησιμοποιούμε την πλάγια γραμμή: Θεσ/νίκη, Κων/πολη, Αν/χης Πεζικού κ.ά. Ωστόσο, όταν συντομογραφούμε μια λέξη διατηρώντας το πρώτο και το τελευταίο γράμμα της, η τελεία δεν είναι απαραίτητη: δίς (δεσποινίς), Σία (Συντροφία, σε τίτλους εταιρειών).

Με βάση τις αρχές αυτές θα μπορούσαμε να καταλήξουμε στην εξής τυποποίηση:

Η ονομαστική Δρ δεν χρειάζεται τελεία: Δρ Πολιτικών Επιστημών.
Στις υπόλοιπες πτώσεις, αν διατηρήσουμε τη συντομογραφία, χρειάζεται να δηλώσουμε την παράλειψη του τεμαχίου μέσω της τελείας: της κ. Χατζάκη, Δρ. [= διδάκτορος] Πολιτικών Επιστημών - παρουσίαση των ΧΧ και ΨΨ, Δρ. [= διδακτόρων] Αρχαιολογίας - του / τον Δρ. Φιλοσοφίας. Αν θέλουμε οπωσδήποτε να δηλώσουμε το ληκτικό μόρφημα, είμαστε ελεύθεροι να το πράξουμε, αρκεί να μη χρησιμοποιήσουμε τελεία (συνεπώς της Δρος, τον Δρα) και να έχουμε υπ' όψιν ότι δυσκολεύουμε τη ζωή μας στον πληθυντικό αριθμό :)

Αν λάβουμε υπόψη ότι βλέπουμε και Δρ και δρ στα δύο σχόλια, αλλά και την προσθήκη «Εμφανίζεται και με τη μορφή...» στο πρώτο σχόλιο, γίνεται αντιληπτό ότι στην πράξη θα δούμε και τα τρία του τίτλου. Η δική μου σειρά προτίμησης: δρ - δρ. (δεν μου αρέσουν τα κεφαλαία για τίτλους).
[...]
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάπου διάβασα ότι έχει μείνει κ. και όχι κος και ότι ισχύει και για τα δύο φύλα.

Αυτό θα με ενδιέφερε να το διαβάσω από κάποια αξιόπιστη πηγή, όχι τίποτ' άλλο, αλλά για να το πούμε και σε όλους αυτούς ότι ακυρώθηκαν. ;)
 
Top