Διασκεδάστε και μ' αυτό...

nickel

Administrator
Staff member
Στο μεταξύ, ορίστε απόκομμα από εφημερίδα (Ελευθερία, 22/4/1950) όπου βλέπουμε ότι το όνομα των συγκεκριμένων παπουτσιών εκείνη την εποχή ήταν λινά
Εννοείς την περιγραφή. Και μετά έγιναν πάνινα, φαντάζομαι. Εσύ που τρελαίνεσαι μ' αυτά, δεν ξεκινάς το σχετικό νήμα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά, προς το παρόν μαζεύω υλικό: :)

Διαφήμιση 1956 (Ελευθερία)



Διαφημιστικό ρεπορτάζ 1976 (Μακεδονία)
Όπου μαθαίνουμε ότι η θεσσαλονικιώτικη «Αλυσίδα» είχε πια απορροφήσει/εξαγοράσει/γουοτέβερ



την καλλιθιώτικη «Ελβιέλα»:

 

Attachments

  • elvi1956.JPG
    elvi1956.JPG
    89.9 KB · Views: 441
  • Makedonia1976.jpg
    Makedonia1976.jpg
    97 KB · Views: 434
  • kallithea_1047.jpg
    kallithea_1047.jpg
    34.1 KB · Views: 433
Λέγοντας «αθλητικά», εννοείτε τα σπορτέξ σας, έτσι; ;)
Ε μη μου πεις ότι είσαι ΤΟΣΟ παλιός; Είσαι τουλάχιστον δυο χρόνια μικρότερος από μένα! :p

Και ναι, αυτά εννοούμε. :eek:

Δόκτορα, τι καταπληκτικό υλικό είναι αυτό!:up:
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ότι ο υπομνηματισμός έχει γίνει από τους ίδιους τους δημιουργούς, γιατί αλλιώς κάποιους δεν τους βγάζεις με τίποτα. Κάτι που με ενόχλησε: ενώ για τον Ραμσή λέει «RAMSES II played by Yul Brynner in The Ten Commandments», για τον Μάρλον Μπράντο δεν κάνει καμιά διευκρίνιση. Δεν θα περίμενα να λέει «Don Vito Corleone played by Marlon Brando», αλλά θα μπορούσε να λέει «Marlon Brando as Don Vito Corleone». Τόσος προγναθισμός δεν ήτανε του Μάρλον.
 
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά το παρακάτω τα σπάει:

Mycenaean was essentially Greek written in katakana. (Apart from pigs and vases, which were written in kanji.)
--Marco Cimarosti
 

Earion

Moderator
Staff member
Τι φοβερό εύρημα, SBE! Διαμαντάκια ένα προς ένα! Εγώ θα τα βάλω όλα να τα έχουμε να τα βλέπουμε από εδώ:

Modern Greek is essentially Classical Greek with all vowels and diphthongs changed to "i", and all consonants pronounced as fricatives.
--Egbert Lenderink/Justin Mansfield

Modern Greek is essentially Classical Greek as spoken by Venetians.
--Daniel von Brighoff

Koine Greek is essentially Classical Greek as spoken by people who don't know any Greek.
--Andreas Johansson

Modern Greek is essentially Koine Greek after too much ouzo.
--Danny Wier

Mycenaean was essentially Greek written in katakana. (Apart from pigs and vases, which were written in kanji.)
--Marco Cimarosti

Ancient Greek is Proto-Indo-European pidgin with an attitude.
Koine Greek is Ancient Greek mangled far and wide.
Modern Greek is Koine Greek mumbled and hissed (p-ssed)
. ;)
--Hanuman Czhang

Latin is essentially bad Greek.
--paiktis22

Greek essentially is a lengthy math equation with too many variables.
--Hanbing Feng

The Greek language is essentially the reason why the rest of Europe decided to adopt Latin instead.
--Ivan C. Amaya

Greek is essentially Turkish.

--Anonymous, via Noetica

Modern Greek is essentially encrypted Castilian Spanish.
--Henrik Theiling

The Book of Revelation is essentially written in Aramaic Pidgin Greek.
--John Cowan
Εκατό τα εκατό αλήθεια...

Middle Greek is essentially the repeated, stuttering, yet beautiful denial of Hellenes who claim to be Roman who claim to be Christian who refuse to pretend that the Medieval World is still Classical.
--Alexander Montie
Αυτό θα έπρεπε να το έχουμε γραμμένο με μεγάλα γράμματα στο Πανεπιστήμιο, στην Ακαδημία, στο Κοινοβούλιο...
 

SBE

¥
Επειδή εγώ είμαι οπαδός της αυτοκριτικής στη λίστα πιο πολύ μου άρεσε που στο τέλος έχει και τμήμα με μετα-σχόλια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αγγελία για πώληση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, την οποία απόλαυσα ιδιαίτερα:
Η εποποιία συνεχίζεται: :woot:
.

.
(ΣτΖ: το κείμενο παρουσιάζεται διορθωμένο — ό,τι δεν καταλαβαίνετε μπορείτε να ρωτήσετε στο φόρουμ)
Το αμάξι κυκλοφορούσε στα Xανιά σαν γαλάζιο, το ξέρουν πολλά άτομα. Φόραγε Ultraleggera της ΟΖ αλλά μετά το βάψιμο έβαλα άλλες γιατί μου βάραγαν στους θόλους. Το αμάξι είναι μούναρος. Έχω δώσει πάνω από 42 χιλιάρικα για να το μετατρέψω. Φοράει τρελό ήχο και μπασοκούτι στα πίσω καθίσματα. Από μοτέρ είναι μετατροπή από σαξόραλο 1600 κυβικά, έχει εκκεντροφόρους άγριους, πρόγραμμα 2ου σταδίου, εξάτμιση από μπροστά έως πίσω, είναι 237 άλογα στον τροχό και όχι στο στρόφαλο όπως σας παραμυθιάζουν τα άλλα καγκούρια.
Το αμάξι είναι μπόμπα, χαρτί και μούναρος ταυτόχρονα. Το δίνω επειδή είναι τρελή μουνοπαγίδα και θα με χωρίσει η γυναίκα μου γιατί όλο μου την πέφτουν κοριτσάκια και χαλάω τα λεφτά μου στις βενζίνες.
 

Attachments

  • peugeot206GTI_mounopagida.jpg
    peugeot206GTI_mounopagida.jpg
    91.4 KB · Views: 341

Earion

Moderator
Staff member
ΠΑΛΑΙΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑΙ

Είς τινα παλαιά έγγραφα, ιδίως αναφοράς, αναγράφονται πολλάκις πράγματα κωμικά. Μία τοιαύτη αναφορά είναι και η παρατιθεμένη κατωτέρω:

1ον Τάγμα Ακροβολιστών
Φυλακείον Βουλής
Έκτακτος αναφορά

Αναφέρω ευσεβάστως προς το Β[ασιλικόν] Φρουραρχείον Πρωτευούσης ότι πολλοί εκ των κυρίων βουλευτών, εξερχόμενοι του Βουλευτηρίου, κατουρούν έμπροσθεν της πύλης του Βουλευτηρίου και πέριξ της σκοπιάς όπου φυλάττει ο νυκτοσκοπός, και ενώ πολλάκις τους έκαμε την παρατήρησιν ο σκοπός, αυτοί εξακολουιούν να κάμνουν το αυτό, μη υπακούοντες εις τον σκοπόν, ώστε ο σκοπός θα ευρεθή εις την δυσάρεστον θέσιν να κακομεταχειρισθή τινα εξ αυτών, μη γνωρίζων αν είναι βουλευτής ή όχι, όθεν παρακαλώ ευσεβάστως το Σ[εβαστόν] Φρουραρχείον να διατάξη τα δέοντα.

Αθήναι την 16 Ιουνίου 1855
Ο Αρχιφύλαξ
[υπογραφή δυσανάγνωστος] …νατάς
Δεκανεύς

Αυθημερόν ο τότε Φρούραρχος Αθηνών Συνταγματάρχης Ιλαρίων Τουρέτ, «προς αποφυγήν δυσαρέστων συνεπειών», απέστειλε προς το Προεδρείον της Βουλής, διά του υπ’ αρ. 5292 «Περί ουρήσεως» εγγράφου του και την ως άνω πρωτότυπον αναφοράν


Πηγή: Γ. Λαδάς, Περιοδικό «Ο Συλλέκτης», τεύχ. 1 (1947), σ. 29.
 
Top