Διανομή βιβλιοπαραγωγής 2011 και εξής από ΟΣΔΕΛ: αλλαγή διαδικασίας

Zazula

Administrator
Staff member
Τετάρτη 4 Ιουλίου 2013

ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 2012


Αγαπητοί δικαιούχοι,


Σε συνέχεια της επιτυχημένης τρέχουσας Διανομής, η οποία βασίστηκε στα δεδομένα που συλλέγει και ταξινομεί ο ΟΣΔΕΛ και σε αυτά που μας υποβάλλετε, ετοιμάζουμε τη Διανομή για τη Βιβλιοπαραγωγή του έτους 2012.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Δηλώσεις μπορούν να γίνονται οποτεδήποτε έχετε έτοιμα τα δεδομένα της παραγωγής σας, αλλά θα σας παρακαλούσαμε να μην δηλώνετε ένα-ένα τα βιβλία σας αλλά συνολικά σε εξαμηνιαία ή ετήσια βάση. Επίσης σας υπενθυμίζουμε ότι:

- οι ΕΚΔΟΤΕΣ πρέπει να αποστέλλουν τις δηλώσεις στο συγκεκριμένο e-mail που έχει δημιουργηθεί για αυτούς [[email protected]]

- οι ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ στο αντίστοιχο e-mail [[email protected]]

Όσον αφορά στη Βιβλιοπαραγωγή του έτους 2012 λόγω του μεγάλου -πλέον-αριθμού δικαιούχων, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σύστημα για την υποβολή των δηλώσεων θα παραμείνει ανοικτό μέχρι και την 31η Ιουλίου 2013.

Για την ακρίβεια και την απαιτούμενη πληρότητα των στοιχείων, παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να μας αποστείλετε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ τη ΝΕΑ φόρμα, που θα βρείτε στον Ιστότοπο του ΟΣΔΕΛ [αρχείο: "bookForm2012.xls"], (περιλαμβάνεται υπόδειγμα και οδηγίες για τη συμπλήρωση των απαραίτητων πεδίων "Odigies_2012.pdf"), στα προαναφερθέντα e-mail του Οργανισμού μέχρι και την 31η Ιουλίου 2013.

Συμπλήρωση ή διόρθωση των στοιχείων μετά την ημερομηνία αυτή δεν θα είναι δυνατή. Τα στοιχεία θα κατατεθούν σε συμβολαιογράφο, όπως έχει αποφασιστεί από το Διοικητικό Συμβούλιο και έχει εγκριθεί από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού. Σημειώνεται ότι και για βιβλία του 2013 μπορείτε να στέλνετε τα στοιχεία σας από τώρα στις προαναφερθείσες διευθύνσεις email.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι από εσάς έχετε ΗΔΗ αποστείλει τις δηλώσεις σας δεν χρειάζεται να το επαναλάβετε.


Αγαπητοί δικαιούχοι,

Η διενέργεια διανομής βάσει στοιχείων που δηλώνονται από τους ίδιους τους δικαιούχους στον ΟΣΔΕΛ αποτελεί σημαντικό βήμα ανάπτυξης και βελτίωσης των υπηρεσιών του Οργανισμού προς τους συμβεβλημένους μαζί του δικαιούχους, εντάσσεται δε στη διαρκή προσπάθεια του ΟΣΔΕΛ να παρακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις σύμφωνα και με τα πρότυπα λειτουργίας των πιο αναπτυγμένων Οργανισμών Συλλογικής Διαχείρισης παγκοσμίως.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας,

Για το ΔΣ του ΟΣΔΕΛ
Ο Πρόεδρος

Δημήτρης Παντελέσκος
 

gclito

New member
Καλό μεσημέρι! Να κάνω μια ερώτηση; Αν γνωρίζει κάποιος, μπορεί να μου πει αν στους δημιουργούς συμπεριλαμβάνονται και οι επιμελητές-διορθωτές ή μόνο οι μεταφραστές και συγγραφείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπέρα και καλωσήρθες. Στη φόρμα του ΟΣΔΕΛ, στη στήλη ΕΙΔΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ, έχει τις παρακάτω δραστηριότητες:
Συγγραφέας, Μεταφραστής, Ερμηνευτής, Εικονογράφος, Φωτογράφος, Επιμελητής, Συνθέτης, Στιχουργός, Εισηγητής, Διασκευαστής, Ανθολόγος, Υπεύθυνος Σειράς, Αφηγητής, Υπεύθυνος Υποσειράς, Ζωγράφος, Γλύπτης, Καλλιτέχνης
Η δική μου απορία είναι «Σε τι διαφέρει ο ζωγράφος και ο γλύπτης από τον καλλιτέχνη;», αλλά μη δίνετε σημασία :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Σε πολλά.

Δες και μόνος σου:

γλύπτης


ζωγράφος


καλλιτέχνις


:twit:
 

rogne

¥
Καλησπέρα και καλωσήρθες. Στη φόρμα του ΟΣΔΕΛ, στη στήλη ΕΙΔΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ, έχει τις παρακάτω δραστηριότητες:
Συγγραφέας, Μεταφραστής, Ερμηνευτής, Εικονογράφος, Φωτογράφος, Επιμελητής, Συνθέτης, Στιχουργός, Εισηγητής, Διασκευαστής, Ανθολόγος, Υπεύθυνος Σειράς, Αφηγητής, Υπεύθυνος Υποσειράς, Ζωγράφος, Γλύπτης, Καλλιτέχνης
Η δική μου απορία είναι «Σε τι διαφέρει ο ζωγράφος και ο γλύπτης από τον καλλιτέχνη;», αλλά μη δίνετε σημασία :-)

Είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι ο ΟΣΔΕΛ δεν εννοεί τον επιμελητή-διορθωτή, αλλά τον επιστημονικό επιμελητή (ας τον πούμε πρόχειρα έτσι). Ούτε στον Ν. 2121/93 περιλαμβάνονται οι επιμελητές-διορθωτές στους πνευματικούς δημιουργούς. Επίσης, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν επιμελητή-διορθωτή που να εισπράττει δικαιώματα αναπαραγωγής απ' τον ΟΣΔΕΛ.
 

gclito

New member
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας! Να 'στε καλά!
 
Καλημέρα. Ξέρετε αν ο ΟΣΔΕΛ κλείνει για τις γιορτές; Έχω πάρει δύο διαφορετικές εργάσιμες μέρες και μου λέει "όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες, περιμένετε", εις το διηνεκές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κώστα, μέσα στις γιορτές ο ΟΣΔΕΛ δεν θα κάνει συναλλαγές με μετρητά (δηλ. δεν κρατάει ταμείο στο γραφείο) — μόνον καταθέσεις σε τραπεζικό λογαριασμό ή πληρωμή με ήδη υπογεγραμμένες επιταγές (διότι τώρα απουσιάζουν σε άδεια τα στελέχη που μπορούν να υπογράψουν επιταγή).

Επίσης, δοκίμασε τα τηλέφωνα με τα οποία ενημέρωσα το αρχικό μήνυμα.
 

rogne

¥
Ερώτηση χωρίς να έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον ΟΣΔΕΛ: γνωρίζει κανείς/καμία αν έχει ανακοινωθεί κάτι δημόσια για τη φετινή διανομή βιβλιοπαραγωγής (για βιβλία του 2012 δηλαδή); Το μόνο που βλέπω είναι η έναρξη της διανομής δικαιωμάτων εύλογης αμοιβής σε δημοσιογράφους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα δικαιώματα του 2012 έχουν αρχίσει να καταβάλλονται ήδη από τον Δεκέμβριο 2013, και η διαδικασία συνεχίζεται και τώρα που μιλάμε. Δεν έχεις πάρει το σχετικό ηλεμήνυμα;
 

rogne

¥
Τα δικαιώματα του 2012 έχουν αρχίσει να καταβάλλονται ήδη από τον Δεκέμβριο 2013, και η διαδικασία συνεχίζεται και τώρα που μιλάμε. Δεν έχεις πάρει το σχετικό ηλεμήνυμα;

Περιέργως, όχι. Μου κάνει εντύπωση και ότι δεν βλέπω καμιά δημόσια ανακοίνωση, νομίζω υπήρχε τις προηγούμενες χρονιές (μαζί με τα μέιλ).
 

Zazula

Administrator
Staff member
OK, το βρήκα το μέιλ — κι έχει ημερομηνία 15/10/2013:
.
Αγαπητοί κύριοι,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στις επόμενες ημέρες ξεκινάει η διανομή μας.

Παρακαλώ να μας ενημερώστε το συντομότερο δυνατόν, για την ακριβή επωνυμία της εταιρείας σας, προκειμένου να κοπεί η επιταγή σας.

Μόλις λάβουμε το email σας με την ακριβή επωνυμία, θα σας στείλουμε όλα τα στοιχεία του τιμολογίου που πρέπει να εκδώσετε και θα σας ορίσουμε ραντεβού για να περάσετε να εισπράξετε.

Με εκτίμηση,
Για τον ΟΣΔΕΛ

Βασιλική Σανδάλη
 

bernardina

Moderator
Ερώτηση χωρίς να έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον ΟΣΔΕΛ: γνωρίζει κανείς/καμία αν έχει ανακοινωθεί κάτι δημόσια για τη φετινή διανομή βιβλιοπαραγωγής (για βιβλία του 2012 δηλαδή); Το μόνο που βλέπω είναι η έναρξη της διανομής δικαιωμάτων εύλογης αμοιβής σε δημοσιογράφους.
Πρέπει να έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα, γιατί κι εγώ σήμερα έλαβα αυτό το μέιλ, παρόλο που δεν είμαι δημοσιογράφος. Επικοινώνησα αμέσως και μου είπαν ότι οι διανομές βιβλιοπαραγωγής έχουν αρχίσει ήδη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η ηλεταχυδρομική διεύθυνση που έχω εγώ για την κα Σανδάλη είναι log [at] osdel [dot] gr .
 

Zazula

Administrator
Staff member
Βιβλιοπαραγωγή 2014 (προσοχή στις προθεσμίες!)

Αθήνα 25/6/2014, ΑΠ 121

Θέμα: ΟΣΔΕΛ υποβολή στοιχείων βιβλιοπαραγωγής 2013 – 2014, και ΝΕΑ βιβλιογραφική Βάση osdelnet.gr

Αγαπητοί φίλοι,

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, σας καλούμε να μας προωθήσετε το σύνολο της βιβλιοπαραγωγής, που τυχόν δεν έχουμε παραλάβει μέχρι και σήμερα, και αφορά στα έτη 2013-2014.
Η συλλογή των στοιχείων αυτών είναι καταρχάς απαραίτητη για τη Βάση Δεδομένων Διανομής του ΟΣΔΕΛ, καθώς και την ενημέρωση του διασυνδεδεμένου με αυτήν συστήματος ARROW Plus της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στο οποίο μετέχει ο ΟΣΔΕΛ.

Τρόποι ενημέρωσης βιβλιοπαραγωγής 2013-2014
Στο ανανεωμένο σύστημα μπορείτε να δηλώνετε τη βιβλιοπαραγωγή σας για το 2013 και το 2014 με δυο τρόπους:

1. μέσω του αρχείου .xls (όπως μας στείλατε και τα προηγούμενα έτη), ΝΕΟ πρότυπο του οποίου θα βρείτε εδώ και το οποίο μπορείτε να συμπληρώσετε και αποστείλετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected].

2. με άμεση καταχώριση στη νέα βιβλιογραφική Βάση, πληκτρολογώντας στην διεύθυνση http://cms.osdelnet.gr στην μπάρα του προγράμματος περιήγησης (browser) που χρησιμοποιείτε. Χρησιμοποιείστε το εταιρικό σας Όνομα χρήστη και κωδικό.

Η εφαρμογή βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία beta, και παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στο 210-3849118 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected], για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση.
Με την επίσκεψη στη νέα Βάση, έχετε καθημερινά πρόσβαση σε όλους τους τίτλους σας, ανεξαρτήτως έτους, και μπορείτε να τους ενημερώνετε, διορθώνετε και εμπλουτίζετε με όποια νέα στοιχεία θέλετε να προβάλλονται. Οι υπηρεσίες και οι βιβλιογραφικές πληροφορίες της Βάσης θα ανανεώνονται συνεχώς, ώστε να γίνει πολύτιμο εργαλείο για την επιχείρησή σας. Σας προτείνουμε να καταχωρίζετε τα έργα σας αμέσως μετά την έκδοσή τους, ώστε τα στοιχεία σας να είναι πάντα ενημερωμένα.
Λόγω της online διασύνδεσης της νέας Βάσης με το ευρωπαϊκό σύστημα ARROW Plus, τα έργα που στερούνται κωδικό ISBN, δεν είναι δυνατόν να καταχωρηθούν ή να διορθωθούν.

Ο ΟΣΔΕΛ προγραμματίζει εκπαιδευτικά σεμινάρια για την αναλυτική παρουσίαση της χρήσης και λειτουργίας της νέας Βάσης. Για να συμμετάσχετε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέχρι την Τετάρτη 2/7/2014, είτε μέσω e-mail στο[email protected], είτε τηλεφωνικά στο 210-3849118, δηλώνοντας το ενδιαφέρον σας και τα άτομα που επιθυμείτε να συμμετάσχουν.

Προθεσμίες υποβολής αρχείων και καταχωρίσεων στη βάση osdelnet βιβλιοπαραγωγής 2013.

Για τα έργα του 2013, η καταληκτική προθεσμία υποβολής είναι :
1. με υποβολή αρχείου excel η 4η Ιουλίου 2014 ημέρα Παρασκευή
2. με απευθείας καταχώρηση στην Βάση, η 18η Ιουλίου 2014 ημέρα Παρασκευή

Για τα έργα του 2014, έχουμε ήδη παραλάβει μικρό αριθμό δηλώσεων από εκδότες και δημιουργούς, τα στοιχεία των οποίων εμφανίζονται ήδη στη νέα Βάση. Συνεπώς, όσοι έχετε στείλει τις δηλώσεις σας μπορείτε να εξακριβώσετε την εμφάνιση των στοιχείων σας.
Σταθερό στόχο μας αποτελεί η παροχή βέλτιστων υπηρεσιών και εργαλείων που εξασφαλίζουν την πλέον αποτελεσματική εξυπηρέτηση και προβολή σας.

Σας ευχαριστούμε όλους για τη συνεργασία και μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για κάθε διευκρίνιση.
Με εκτίμηση,
Τμήμα Πληροφορικής ΟΣΔΕΛ
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα και ευχαριστούμε :)
Ερώτηση: όνομα χρήστη και κωδικό για τη βάση στέλνουν εκείνοι και αν ναι, σε ποιους;
 
Top